Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı

8,4/10  (25 Oy) · 
59 okunma  · 
26 beğeni  · 
779 gösterim
Bildiklerin, gördüklerinden ibaret ama her şeyi görüyor musun? İşte sana görmediklerini vaat ediyorum, iyice düşün, istiyor musun…

İranlı büyücü Tir-i Danende tarafından, yüzyıllar önce kaleme alınmış bir kitaptır Esrarname. İçindeki çeşitli büyü ve tılsımlarla sahibine sonsuz imkânlar sunan, ölümsüzlüğün kapısını aralayan, alabildiğine gizemli ve bir o kadar da tehlikeli bir kitap…

Esrarname’nin beraberinde getireceği karanlığın farkına varan âlimler, eseri ortadan kaldırmak için ne kadar emek sarf etseler de başaramaz, sadece ikiye iki bölebilirler.

18. yüzyıl Osmanlısına, Germiyan topraklarına kadar ulaşır Esrarname’nin parçaları. Kitabın bir yarısı Nagehan’dadır. Nagehan, Esrarname vasıtasıyla edindiği insanüstü güçleri iyilik adına kullanır, geceleri Esved ismiyle, kara kıyafetleriyle sokaklarda, halkın güvenliği için hırsızın haydudun peşine düşer. Esrarname’nin diğer yarısı ise Muntazar adlı bir büyücüdedir. Nagehan elindekini ne kadar insanlığın iyiliği için kullanmak istiyorsa; Muntazar da tam aksi yönde kara büyülerle uğraşmakta, ölümsüzlüğe ve sonsuz zenginliğe ulaşabilmek amacıyla kötü emellerine alet etmektedir kitabı.

Esved ve Muntazar arasındaki çarpışma günbegün yaklaştıkça, Tir-i Danende zamanından bu yana kitabın peşinde olan kötücül cin Asfar, Esrarname’nin iki yarısını da ele geçirebilmek için hem Nagehan’a hem Muntazar’a türlü oyunlar oynamaktan geri durmayacaktır.

İnce detaylarla bezeli tarihî dokusu, türlü gizem ve aksiyonla dolu kurgusuyla Esrarname, fantastik tarihî kurgu türünün hakkını başarıyla veriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9786051143699
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melis Esim 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Spoiler içeriyor!
Öyle bir kitap düşünün ki okurken sizi Osmanlı'da yaşatsın, Germiyan'ın tüm güzelliklerini hissettirsin. Öyle bir kitap düşünün ki ana karakteri küçük yaşlardaki bir genç kız olsun kadınların çarşafsız dışarı çıkamadığı zamanlarda Germiyan'ın güvenliğini sağlasın, gündüz gelin hamamına gidip geceleri kötülerle savaşsın.
Büyücüler, şeytanlar, özel güçler, Evliya Çelebi, Mevlana... Bir kitap ancak bu kadar ilginç ve sürükleyici olabilirdi.

Özgenur 
 14 Haz 14:25 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Daha önce hiç fantastik tarihi bir roman okumamıştım ve gerçekten çok geç kalmışım cünkü insana öyle güzel haz veriyor ki.Kitapta esrarname adlı büyülü ve insana olağanüstü kabiliyetler bahşeden bir kitaba sahip olmak isteyen insanların başından geçen olaylar anlatılıyor ve bu olaylar çok sürükleyici olduğundan elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Kitabın kapağında yazan sözde olduğu gibi fantastik esrarli bir dünyaya tek biletiniz var o da gidiş.. Okurken tamamen dunyadan soyutlandıgımı hissettim yazar da kı hayal gücü sizi gerçekten şaşırtıyor. kesinlikle 2.kitabi da alacağim.Tabii sadece olumlu yorum yapmak doğru olmaz kitabin dili agir geldi bilmedigim tonlarca kelime olduğu için iki cumlede bir telefonu elime alip arastirmama neden oldu bu yuzden ara
Vererek okudum. Gerci anlatımi kuvvetlendirmek için böyle kelimelere ihtiyaç duyulmus da olabilir bilemiyorum..yine de herkese önerebileceğim bir kitap keyifli okumalar diliyorum :)

İzem Balık 
08 Nis 18:04 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kurgu bakımından beni hayran bırakan 2 kitaplık serinin 1. Kitabı. Nagehan'ın başından geçen olaylar ve esrarengiz bir kitap; Esrarname. Herkesin okumasını tavsiye ederim, su gibi akan bir kitap.

Ayşefeyza 
12 Haz 20:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bir çırpıda okunabilecek ve kapağı kapatıldığında okur keyif aldığını hissettirecek cinsten. Anlatılan olay eski bir tarihte geçmiş olmasına rağmen kolay anlaşılır ve akıcı bir usluba sahip. Kesinlikle son zamanlarda okuduğum en özgün ve en keyif verici kitap. 10 üzerinden 10

Busra korhan 
23 Oca 20:18 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keyifli okuduğum bir kitaptı.Ayfer Kafkas in ilk romanı olmasına rağmen insanı içine çeken bir kitap . Osmanlı motifleri gizli gücler . Nagehan başından geçen olaylar ... okumanızı tavsiye ederi.

Aliye T 
08 Tem 10:47 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Böyle bir çırpıda okuyup yutulan kitaplar var ya hani... Heh işte bu onlardan. Kitap hem tarih kokuyor(tarih derken Osmanlı döneminde geçiyor) hem de heyecanın doruklarına çıkarıyor. Gayet başarılı bir kurgu <3

Kitaptan 5 Alıntı

Özgenur 
09 Haz 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Sevda-hele imkânsızsa-yüreğe takılmış bir bukağı gibi merhametsizdi.

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 96)Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 96)
musti1905 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlunun rahatlığa alışması ve eski sefil günlerini çabucak unutuvermesi ne tuhaftır... İşte Yaradan bunun için ''insan'' demiştir adına. İnsan unutan demektir. Zaten unutulmasa çekilir mi dünyanın kahrı?

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer KafkasEsrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas
Kainatın Şarkısı 
02 Tem 06:48 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yüreğinde pır pır eden kuş sanki yaralanmış, ölüyordu.

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 96 - Timaş)Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 96 - Timaş)
Kainatın Şarkısı 
02 Tem 07:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ölümlü efendiler sürerken saltanat toprağın üzerinde,
Ölümün Efendisi'nin saltanatını yenemediler toprağa girdiklerinde."
Esrarname XXII. Bab, 10.Mesel

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 216)Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 216)
İzem Balık 
 08 Nis 16:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yüzlerce yıllık ömrü, iki şey öğretmişti Asfar'a; insanlar aslında göründükleri kadar akıllı değillerdi ve onlara güvenmek ahmaklıktı."

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer KafkasEsrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas