Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı

8,4/10  (27 Oy) · 
73 okunma  · 
30 beğeni  · 
944 gösterim
Bildiklerin, gördüklerinden ibaret ama her şeyi görüyor musun? İşte sana görmediklerini vaat ediyorum, iyice düşün, istiyor musun…

İranlı büyücü Tir-i Danende tarafından, yüzyıllar önce kaleme alınmış bir kitaptır Esrarname. İçindeki çeşitli büyü ve tılsımlarla sahibine sonsuz imkânlar sunan, ölümsüzlüğün kapısını aralayan, alabildiğine gizemli ve bir o kadar da tehlikeli bir kitap…

Esrarname’nin beraberinde getireceği karanlığın farkına varan âlimler, eseri ortadan kaldırmak için ne kadar emek sarf etseler de başaramaz, sadece ikiye iki bölebilirler.

18. yüzyıl Osmanlısına, Germiyan topraklarına kadar ulaşır Esrarname’nin parçaları. Kitabın bir yarısı Nagehan’dadır. Nagehan, Esrarname vasıtasıyla edindiği insanüstü güçleri iyilik adına kullanır, geceleri Esved ismiyle, kara kıyafetleriyle sokaklarda, halkın güvenliği için hırsızın haydudun peşine düşer. Esrarname’nin diğer yarısı ise Muntazar adlı bir büyücüdedir. Nagehan elindekini ne kadar insanlığın iyiliği için kullanmak istiyorsa; Muntazar da tam aksi yönde kara büyülerle uğraşmakta, ölümsüzlüğe ve sonsuz zenginliğe ulaşabilmek amacıyla kötü emellerine alet etmektedir kitabı.

Esved ve Muntazar arasındaki çarpışma günbegün yaklaştıkça, Tir-i Danende zamanından bu yana kitabın peşinde olan kötücül cin Asfar, Esrarname’nin iki yarısını da ele geçirebilmek için hem Nagehan’a hem Muntazar’a türlü oyunlar oynamaktan geri durmayacaktır.

İnce detaylarla bezeli tarihî dokusu, türlü gizem ve aksiyonla dolu kurgusuyla Esrarname, fantastik tarihî kurgu türünün hakkını başarıyla veriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9786051143699
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgenur 
 14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Daha önce hiç fantastik tarihi bir roman okumamıştım ve gerçekten çok geç kalmışım cünkü insana öyle güzel haz veriyor ki.Kitapta esrarname adlı büyülü ve insana olağanüstü kabiliyetler bahşeden bir kitaba sahip olmak isteyen insanların başından geçen olaylar anlatılıyor ve bu olaylar çok sürükleyici olduğundan elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Kitabın kapağında yazan sözde olduğu gibi fantastik esrarli bir dünyaya tek biletiniz var o da gidiş.. Okurken tamamen dunyadan soyutlandıgımı hissettim yazar da kı hayal gücü sizi gerçekten şaşırtıyor. kesinlikle 2.kitabi da alacağim.Tabii sadece olumlu yorum yapmak doğru olmaz kitabin dili agir geldi bilmedigim tonlarca kelime olduğu için iki cumlede bir telefonu elime alip arastirmama neden oldu bu yuzden ara
Vererek okudum. Gerci anlatımi kuvvetlendirmek için böyle kelimelere ihtiyaç duyulmus da olabilir bilemiyorum..yine de herkese önerebileceğim bir kitap keyifli okumalar diliyorum :)

Melis Esim 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Spoiler içeriyor!
Öyle bir kitap düşünün ki okurken sizi Osmanlı'da yaşatsın, Germiyan'ın tüm güzelliklerini hissettirsin. Öyle bir kitap düşünün ki ana karakteri küçük yaşlardaki bir genç kız olsun kadınların çarşafsız dışarı çıkamadığı zamanlarda Germiyan'ın güvenliğini sağlasın, gündüz gelin hamamına gidip geceleri kötülerle savaşsın.
Büyücüler, şeytanlar, özel güçler, Evliya Çelebi, Mevlana... Bir kitap ancak bu kadar ilginç ve sürükleyici olabilirdi.

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı benzeri kitaplar

İzem Balık 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kurgu bakımından beni hayran bırakan 2 kitaplık serinin 1. Kitabı. Nagehan'ın başından geçen olaylar ve esrarengiz bir kitap; Esrarname. Herkesin okumasını tavsiye ederim, su gibi akan bir kitap.

Ayşefeyza 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bir çırpıda okunabilecek ve kapağı kapatıldığında okur keyif aldığını hissettirecek cinsten. Anlatılan olay eski bir tarihte geçmiş olmasına rağmen kolay anlaşılır ve akıcı bir usluba sahip. Kesinlikle son zamanlarda okuduğum en özgün ve en keyif verici kitap. 10 üzerinden 10

Busra korhan 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keyifli okuduğum bir kitaptı.Ayfer Kafkas in ilk romanı olmasına rağmen insanı içine çeken bir kitap . Osmanlı motifleri gizli gücler . Nagehan başından geçen olaylar ... okumanızı tavsiye ederi.

Serdar Sekmam 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.
* Satır Çizgileri;
.
* Ateşi ya toprak öldürür, ya su söndürür. Toprağın dile geleni ise âdemoğlu...
.
* Zorba elinde teslim etsen de canı, ancak iman kurtarır paçanı. Aman dileme efsuncudan, Şeytan gelip söndürür bacanı...
.
* Gönül denen avare bazen bu kadar pervasız olabiliyordu.
.
* Aklını kullanıp ne yapacaksın? Akıl her zaman lazım olmaz insana, Kapatıp gözünü beni dinle, o vakit kavuşursun arzularına...
.
.
* Kitap Yorumu;
Çok eski bir zamanda Tir-i Danende adından bir kişi tarafından yazılan efsunlu bir kitap ve bir şekilde gün yüzüne çıkıyor. Bursa da bir kitaplıkta kilit altına bir kitap olarak saklanıyor. Günün birinde ufak ve mahsum duguları olan ufak kız çocuğu babası Ali paşa ve İbrahim Ethem beyle konuşurlerken duyuyor ilk kitabın adını ve o günden sonra kitaba olan istek ve sevgisi günden güne artıyor ve kızın sevgi ve isteği kitabı kendisine getiriyor, kitap ortan ayrılmış vaziyette bir kısmı sadece kendine geliyor. Esved hikayesi burdan başlıyor. Kitap ta bir sürü büyü ile yapılan özellikler güçler elde edilebiliyor ama bu kız çocuğu bilgi ve ilmi ile anca yüksekten yürümeyi çözebiliyor tepelerde geziyor ve germiyan da ( kütahya) da gece mazlumlara yardım amaçlı bu özelliği kullanmaya başlıyor ve olaylar bunla beraber geliyor ve maceralar başlıyor diğer kitabın parçasını bulmak ve ondaki ilmi kötüye kullanılmamasını sağlamak için. Olaylarda üç hattiler mevcut gerçi ilk olan bu seri kitap ta bir tane bar adı Asfar ilk yazıldığı günden beri kitabın peşinde ve ulaşmak için bütün güçlerini kullanmak ta az çok üç harflileri bilenler bazı yetenekleri burda görebilir :) içinde aşkta var güzel bir kaş tebessüm ettiren yerde var genel olarak beğendim ilk başlarda olaylar ve ilk kitap olması ile biraz yavaş gitsede ortalara ve sonlara doğru baya bi heycanlı geçti. Esrarname yi yazan Tir-i Danende kitabı yazarken insan oğlunun nasıl da onlara hükmederek onların yetenek ve kabiliyetlerine dair bilgileri alması falan korkutucu gelebilir ama merakı olan için güzel denebilir. Keyifli okumalar diliyorum.... He Bu arada baş karskterin4 adını unutmuşum :) kızın adı Nagehan
.

Aliye T 
08 Tem 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Böyle bir çırpıda okuyup yutulan kitaplar var ya hani... Heh işte bu onlardan. Kitap hem tarih kokuyor(tarih derken Osmanlı döneminde geçiyor) hem de heyecanın doruklarına çıkarıyor. Gayet başarılı bir kurgu <3

Kitaptan 6 Alıntı

Özgenur 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Sevda-hele imkânsızsa-yüreğe takılmış bir bukağı gibi merhametsizdi.

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 96)Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 96)
musti1905 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlunun rahatlığa alışması ve eski sefil günlerini çabucak unutuvermesi ne tuhaftır... İşte Yaradan bunun için ''insan'' demiştir adına. İnsan unutan demektir. Zaten unutulmasa çekilir mi dünyanın kahrı?

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer KafkasEsrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas
Kainatın Şarkısı 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüreğinde pır pır eden kuş sanki yaralanmış, ölüyordu.

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 96 - Timaş)Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 96 - Timaş)
Kainatın Şarkısı 
 02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ölümlü efendiler sürerken saltanat toprağın üzerinde,
Ölümün Efendisi'nin saltanatını yenemediler toprağa girdiklerinde."
Esrarname XXII. Bab, 10.Mesel

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 216 - Timaş)Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas (Sayfa 216 - Timaş)
İzem Balık 
 08 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yüzlerce yıllık ömrü, iki şey öğretmişti Asfar'a; insanlar aslında göründükleri kadar akıllı değillerdi ve onlara güvenmek ahmaklıktı."

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer KafkasEsrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas

Adına Germiyan derler bu memleket sıcak sularıyla meşhur, karakaşlı kızlarıyla mağrur ve ulemasıyla makbul idi. Suyundan içen bülbül olur, teganni eder iken dinleyeni mest eylerdi. Kırk sene hatırlı kahveler mangallarda pişirilir, fağfurî fincanlarda ikram edilirdi. Germiyanlı hanımlar meşk nağmeleriyle fal bakarken, beyler hasbihâl edip nargile tüttürürlerdi.

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer KafkasEsrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas