Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı

8,3/10  (21 Oy) · 
50 okunma  · 
18 beğeni  · 
746 gösterim
Bildiklerin, gördüklerinden ibaret ama her şeyi görüyor musun? İşte sana görmediklerini vaat ediyorum, iyice düşün, istiyor musun…

İranlı büyücü Tir-i Danende tarafından, yüzyıllar önce kaleme alınmış bir kitaptır Esrarname. İçindeki çeşitli büyü ve tılsımlarla sahibine sonsuz imkânlar sunan, ölümsüzlüğün kapısını aralayan, alabildiğine gizemli ve bir o kadar da tehlikeli bir kitap…

Esrarname’nin beraberinde getireceği karanlığın farkına varan âlimler, eseri ortadan kaldırmak için ne kadar emek sarf etseler de başaramaz, sadece ikiye iki bölebilirler.

18. yüzyıl Osmanlısına, Germiyan topraklarına kadar ulaşır Esrarname’nin parçaları. Kitabın bir yarısı Nagehan’dadır. Nagehan, Esrarname vasıtasıyla edindiği insanüstü güçleri iyilik adına kullanır, geceleri Esved ismiyle, kara kıyafetleriyle sokaklarda, halkın güvenliği için hırsızın haydudun peşine düşer. Esrarname’nin diğer yarısı ise Muntazar adlı bir büyücüdedir. Nagehan elindekini ne kadar insanlığın iyiliği için kullanmak istiyorsa; Muntazar da tam aksi yönde kara büyülerle uğraşmakta, ölümsüzlüğe ve sonsuz zenginliğe ulaşabilmek amacıyla kötü emellerine alet etmektedir kitabı.

Esved ve Muntazar arasındaki çarpışma günbegün yaklaştıkça, Tir-i Danende zamanından bu yana kitabın peşinde olan kötücül cin Asfar, Esrarname’nin iki yarısını da ele geçirebilmek için hem Nagehan’a hem Muntazar’a türlü oyunlar oynamaktan geri durmayacaktır.

İnce detaylarla bezeli tarihî dokusu, türlü gizem ve aksiyonla dolu kurgusuyla Esrarname, fantastik tarihî kurgu türünün hakkını başarıyla veriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9786051143699
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melis Esim 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Spoiler içeriyor!
Öyle bir kitap düşünün ki okurken sizi Osmanlı'da yaşatsın, Germiyan'ın tüm güzelliklerini hissettirsin. Öyle bir kitap düşünün ki ana karakteri küçük yaşlardaki bir genç kız olsun kadınların çarşafsız dışarı çıkamadığı zamanlarda Germiyan'ın güvenliğini sağlasın, gündüz gelin hamamına gidip geceleri kötülerle savaşsın.
Büyücüler, şeytanlar, özel güçler, Evliya Çelebi, Mevlana... Bir kitap ancak bu kadar ilginç ve sürükleyici olabilirdi.

İzem Balık 
08 Nis 18:04 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kurgu bakımından beni hayran bırakan 2 kitaplık serinin 1. Kitabı. Nagehan'ın başından geçen olaylar ve esrarengiz bir kitap; Esrarname. Herkesin okumasını tavsiye ederim, su gibi akan bir kitap.

Busra korhan 
23 Oca 20:18 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keyifli okuduğum bir kitaptı.Ayfer Kafkas in ilk romanı olmasına rağmen insanı içine çeken bir kitap . Osmanlı motifleri gizli gücler . Nagehan başından geçen olaylar ... okumanızı tavsiye ederi.

Ahmet Özaysın 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sultan Murad’ın Kuyumcubaşısı Derviş Mehmet Zıllî Efendi’nin oğlu Hafız Mehmed Zıllî Evliya’nın, bizim bildiğimiz adıyla Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatnamesini telif eylemesinin üzerinden tam yüz yetmiş sene sonra Germiyan Sancağında (günümüz Kütahya’sı) peyda olan esrarengiz olaylar silsilesini dinlemek isterseniz size bahsedeceğim kitabı hemen temin etmelisiniz.
Günümüzden yüzyıllar önce meydana gelen olaylar Germiyan’da geçiyor. Tir-i Danande adlı İranlı bir büyücünün yazdığı rivayet edilen büyülü, gizemli ve sahip olana sayısız yetenek ve güç bahşeden, hatta ölümsüzlük vadeden Esrarname adlı bir kitabın öyküsünü okuyoruz bu romanda.
Tir-i Danande tarafından İblis soyundan bir cin olan Asfar’ın yardımıyla yazılır bu kitap. Sahibi tarafından köle olarak tutulan Asfar, efendisinin ölümünden sonra bu kitabın peşine düşer. Lakin kitaba sahip olmak kolay bir şey değildir. Kitap kendi kendisini koruyan ve insanları hemencecik etkisi altına alabilen envai çeşit tılsım ve büyülerle kaplıdır. Sahibi kitabın bir kopyasını yazar ve aslını çok iyi bir şekilde saklar. Kitap Şehinşah Ardeşir tarafından küfür ve şeytan işi olduğu gerekçesiyle yaktırılır ve sahibi de idam edilir. Fakat kitabın aslı saklandığı yerde durmaktadır. İblis kelamı kabul edilen bu kitaptan yüzlerce yıl ses çıkmaz. Bir şekilde Devlet-i Osmani saray müneccimi Eflatunzade Hazretlerinin eline geçer. Esrarname’nin hayırlı bir kitap olmadığına hükmedilir ve imha edilmesine karar verilir. Ne yapıp etseler de kitaba en ufak bir zarar dahi veremezler. Sadece kitabı iki parçaya ayırmaya muvaffak olurlar. En iyisi bu iki parçayı farklı yerlere çok sıkı bir tedbirler alarak muhafaza edelim hiç değilse birilerinin eline geçmesin derler.
Uzun süre muhafaza edilen kitaplar günlerden bir gün anlaşılmaz bir şekilde kaybolur. Birisi Germiyan Sancağı eşrafından Ali Paşa’nın kızı Nagehan Hanım’ın, diğeri ise Muntazar isimli cibilliyetsiz, düzenbaz ve kötü yürekli bir adamın eline geçer. Ve elbette İblis soyundan cin Asfar kitabın peşini bırakmamıştır.
Sonra Esrarname adlı bu efsunlu kitabın etrafında türlü hadiseler, musibetler, dalavereler, düzenbazlıklar cereyan eder durur, ta ki kitap güvende oluncaya kadar.
Ayfer Kafkas’ın Esrarname adlı romanı Türk Edebiyatında son yıllarda yayınlanan az sayıda fantastik eserden biri. İçerisinde cin karakterinin kullanılması yönüyle ele aldığımızda benzerine az rastlayabileceğimiz bir roman.
Kitabın içerdiği fantastik öğeler belirli bir tutarlılık içinde verilmiş. Her biri büyü ile yazılan kitabın kerametleri olarak anlatılmış. Kitaba bol miktarda karakter monte edilmiş. Hepsi de bir hayli özgün tipler olarak resmedilmiş. Kurgu kafa karıştırıcı değil, olayların düzenli bir akışı var. Betimlemeler gereksiz uzatılmamış. Anlatım zengin bir kelime haznesine ve akıcılığa sahip.
Esrarname genel anlamda çok güzel bir roman olmuş. Ancak olumsuz olarak bir iki noktanın altını çizmek istiyorum. Birincisi, kitaptaki bölümlerin bazıları gereğinden fazla uzatılmış gibi geldi bana. Daha kısa olabilirdi diye düşünüyorum. İkincisi de merak unsuru bir iki basamak daha yukarda tutulsa daha lezzetli bir okuma sunabilirdi okuyucuya kanaatindeyim.
Bir de G. Willow Wilson’ın Elif adlı kitabıyla konu bazında bazı benzerlikler dikkatimi çekti. Ancak belirtmek gerekir ki bu kitap Esrarname’den daha sonra yazılmış. Ayfer Kafkas Elif’teki cin karakterlerinin fantastik atmosferine benzer bir dili yakalasa çok daha güzel bir kitap olurdu bence.
Sonuç itibariyle Yasak İlmin Kitabı Esrarname yerli bir yazarımızın kaleminden çıkmış, akıcı, eğlenceli, fantastik severlerin kaçırmaması gereken özgün ve başarılı bir roman. Son olarak kitabın ikincisinin olduğunu da söyleyelim. Sizi bilmem ama ben okuyacağım.
http://www.kitapvedusunce.com

Kitaptan 2 Alıntı

musti1905 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlunun rahatlığa alışması ve eski sefil günlerini çabucak unutuvermesi ne tuhaftır... İşte Yaradan bunun için ''insan'' demiştir adına. İnsan unutan demektir. Zaten unutulmasa çekilir mi dünyanın kahrı?

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer KafkasEsrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas
İzem Balık 
 08 Nis 16:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yüzlerce yıllık ömrü, iki şey öğretmişti Asfar'a; insanlar aslında göründükleri kadar akıllı değillerdi ve onlara güvenmek ahmaklıktı."

Esrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer KafkasEsrarname 1: Yasak İlmin Kitabı, Ayfer Kafkas