·
Okunma
·
Beğeni
·
19,4bin
Gösterim
Adı:
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
787
Format:
Karton kapak
ISBN:
 9789754343007
Orijinal adı:
7 Habits of Highly Effective People
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
The 7 Habits of Highly Effective People
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
422 syf.
·Beğendi·9/10 puan
İçten Dışa...
'İyi insan olmanın-olabilmenin' temeli olarak gösterilen “karakter etiği” kavramı –dürüstlük, tevâzû sâhibi olmak, bağlılık, ölçülülük, cesaret, sabır, çalışkanlık, samîmiyet, vefâ vs.- zamanla yerini “sâdece görünüşü kurtarmaya” bıraktı. Çoğu kişisel gelişim kitapları da bu sürece maalesef olumsuz anlamda çok büyük katkıda bulundu. İnsanlar karakter etiğine uygun davranıp pozitif anlamda olumlu iyi insanlar olmak yerine, 'mış gibi' yapıp 'insan olmak'tansa, 'insanmış' gibi davranmayı tercih ettiler! Bilinçli bir tercih diyemem, ama tamâmen bilinçsiz de değil. Bu tercihlerin insanlığı getireceği uçurumun farkında değildiler ama, iyi bir şeyler olmak için gereken samimi çaba ve gayreti de göstermiyorlardı...

Neden ortada o kadar laf uçuşuyor, insanların kendilerini ifade ettiği kadar güzelse, iyiyse, erdemliyse herkes, bu üzüntüler niye var hâlâ o zaman?.. Samimiyetsizlik, toplumu saran bir kangren gibi...

Böylece başarı daha çok, kişiliğin toplumdaki imajın, tavır ve davranışların, insanlar arası etkileşim sürecini kolaylaştıran beceri ve tekniklerin sonucunda elde edilir oldu.

Samîmiyetin olmadığı, görüntü olarak doğru insanmış gibi görülen ama aslında doğru insan olmaktan çok uzak insan yığınları... Toplumdaki yılgınlığın, rûhlarımızın tükenişinin-bezginliğinin ana nedeni gibi...
422 syf.
·21 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kesinlikle sıradan bir kişisel gelişim kitabı olmayan bu eseri okurken elinize bir kalem almalı ve bir çok yerin altını çizerek okumalısınız. Gerçek hayattan yaptığı örneklerle konuları derinlemesine anlamaniza ve içselleştirmenize olanak sağlıyor. Kitap bittiğinde kitaplığınıza kaldiramayacağınızı anlıyorsunuz bu kitap sürekli baş ucunuzda bulunmalı ve 7 alışkanlığı öğrenme uygulama çalışmanız ömür boyu devam etmeli.
390 syf.
Kitabın çevirisi çok iyi olmamakla birlikte, kitap kişinin kendisini ve çevresini anlamayı, ilişkilerinde nelere dikkat edeceğini ve zamanı nasıl kullanacağını anlatarak bir yenilenme süreci yaşatmaktadır.
422 syf.
·1 günde
Çok isabetli bir zamanda, çok isabetli bir tavsiyeyle okudum bu kitabı. Alışkanlıkları birebir uyguladığımı söyleyemesem de bakış açımı gerçekten büyük bir cesaret gerektiren bir karar alıp gerçekleştirmeme sebep olacak kadar değiştirmişti.
Hafıza çok önemli zamanları dahi geriye attığı için bu kitap dönüp dönüp tekrar hatırlanması iyi gelecek cümlelerle dolu.
422 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kişisel gelişim kitaplarını sevmesem de bu kitabı çok sevdim. Ciddi bir araştırma ve analizin ürünü kitap da bizi başarıya götürecek olumlu alışkanlıkların nasıl da evrensel olduğunu görmek beni etkiledi ve sevindirdi. Ayrıca, yazarın bunları kendi buluşuymuş gibi sunmaması ve tüm değerleri tüm insanlığa mal etmesi, üstüne bunu sürekli vurgulaması çok hoş.
Kitabın bana hissettirdiği; Bir çocuğun daha iyi bit yola girmesi için onunla pek çok kişi konuşabilir ve ona tavsiyelerde bulunabilir ama bir yetişkin sanki herşeyi biliyormuşcasına bu tür yapıcı, yönlendirici konuşmalardan mahrum kalır. Kitabı okuduğumda sanki benden büyük ve bilge biri beni karşısına almış, benimle samimi ve gerçekçi bir konuşma yapıyormuş gibi hisseettim. Bu bana pek çok yönden iyi geldi. Özellikle kendimi pozitif biri diye tanımlarken ne çok negatif bakışımın olduğunu gördüm. Kitabı herkese tavsiye ederim.
422 syf.
·Puan vermedi
Çeviri olmasından mıdır nedir bilmiyorum ama çok karışık geldi.Terimsel ifadeler çok fazla.Kişisel gelişim kitaplarına yeni başlayanlar önce daha hafif ve sadeleştirilmiş kitaplar okumasını tavsiye ederim.Öyle daha anlaşılır olacaktır.Ben öyle yaptım.Oldu.
Kâmil
Kâmil Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'ı inceledi.
422 syf.
·59 günde·10/10 puan
Kişisel gelişim kitaplarını her okuyuşumda hep birşeylerin eksik kaldığını yazarın bir şeyler gizlediğini veya atladığını hissetmişimdir.
Bu kitapta yazar kendisiyle öylesine barışık ki. Herşeyi açık açık yazmış.
Hayatın karmaşık hale getirilmesinde insanoğlunun üzerine kimse yok. Herkes evrensel doğrulardan bahsediyor. Ancak çok az yazar bu doğruların kaynağının semavi dinler olduğunu, kutsal kitaplarda zaten bunlardan bahsedildigini belirtebiliyor. Buna ister cahil lik deyin ister artniyet veya şahsi çıkar fark etmez. Sonuçta bilinen bir şeyi bizden gizleyip sanki yeni birşey bulmuşlar gibi bize satıyorlar.
Bu eserin ilk baskısı çıktığında Türkiye'de büyük ilgi görmüştü. Ben de büyük bir dikkatle okumuştum aradan geçen 20 yılda edindiğim birikimlerle tekrar okudum. Çok faydalı oldu. Tavsiye ederim.
422 syf.
Kişisel gelişim kitaplarının mucizevi etkiyi tam da o kitapla oluşturacağınız saçmalığına getirdiği muhteşem eleştirileriyle yazar, eyleme geçmezseniz ve okuyup da hak verdiğiniz her şeyi üzerinize alınmazsanız bu kitap da yararsız bir kitaptır diyor, ana fikir olarak.İlke merkezli yaşam için sunduğu örnekler gerçekçi ve uygulanabilir.Yöntem değil bakış açısı vermeyi önemseyen yazarın tüm eserleri okunmaya değer nadide kişisel gelişim kitaplarındandır.
422 syf.
·Puan vermedi
Önce kendi evinde başarılı ol.
Rabbinin yardımını iste ve buna layık ol.
Dürüstlüğünden ödün verme.
Ilgili kişileri unutma.
Bir yargıya varmadan önce her iki tarafı da dinle.
Başkalarına akıl danış.
Orada bulunmayanları savun.
İçten ama kararlı ol.
Her yıl yeni bir konuda yeterlilik kazan.
Yarının işini bugünden tasarla.
Beklerken elini çabuk tut.
Her zaman olumlu tavır takın.
Mizah ve Hoşgörü anlayışını kaybetme.
Kişi olarak da iş yerinde de düzenli ol.

Hatalardan korkma, sadece o hatalara yaratıcı, yapıcı ve düzeltici tepkiler gösterememekten kork..
Bahar Okuyor...
Bahar Okuyor... Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'ı inceledi.
kitaptaki 7 alışkanlık neler? Yazmayacağım. Alışkanlıkları yazdığımda “bu mu yani” diyeceğinizi duyar gibiyim. Maddeleri tek cümle olarak yazdığımda sizin anladığınız ile maddenin yazar tarafından yapılan açıklaması çok farklı… Halbuki her bir maddenin doğru şekilde anlaşılması için bu geniş izahların okunması gerekiyor.
“Çocuklarımızın büyümelerine tam anlamıyla yardım etmek, sahip olmayı öğrenmelerine izin verecek kadar sabırlı olmanın yanı sıra, vermenin değerini öğretecek kadar akıllıca davranmayı ve bizzat örnek oluşturmayı da içerir.”
"Tanrım bana değişebilecek ve değiştirilmesi gereken şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştirilemeyecek şeyleri kabullenmek için huzur, aradaki farkı anlamak için bilgelik ver."
Reaktif insanları duygular, koşullar, olaylar ve çevreleri yönetir. Proaktif insanları ise dikkatlice düşünülmüş, seçilmiş ve içselleştirilmiş olan değerler yönetir.
Yaşamımız eğer koşullanma ve koşullara bağlıysa, bunun nedeni, bilinçli bir kararla ya da ihmal sonucu, kendi deneyimimizi bu etkenlere teslim etmeyi seçmiş olmamızdır.
Son tahlillde, ne olduğumuz; söylediğimiz ya da yaptığımız herhangi bir şeyden daha güzel bir iletişim sağlar.
Stephen R. Covey
Sayfa 26 - Birincil ve İkincil Büyüklük

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
787
Format:
Karton kapak
ISBN:
 9789754343007
Orijinal adı:
7 Habits of Highly Effective People
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
The 7 Habits of Highly Effective People
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Kitabı okuyanlar 1.397 okur

  • Cesur Karabacak
  • Doğan Umut
  • Berfin Yüksel
  • Seçkin Bayrak
  • Betül Ünal
  • Şule Gökalp Karayaka
  • Sümeyye Aydemir
  • Harun
  • Sebiha kabadayı
  • Engin Yetkin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.5 (12)
9
%1.5 (7)
8
%2.1 (10)
7
%1.7 (8)
6
%0.4 (2)
5
%0.8 (4)
4
%0
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları