1000Kitap Logosu
Euthyphron (Dindarlık Üzerine) - Kriton (Görev Üzerine)
Euthyphron (Dindarlık Üzerine) - Kriton (Görev Üzerine)
Euthyphron (Dindarlık Üzerine) - Kriton (Görev Üzerine)

Euthyphron (Dindarlık Üzerine) - Kriton (Görev Üzerine)

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
91 Kişi
376
Okunma
93
Beğeni
3.728
Gösterim
76 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 9 dk.
Adı
Euthyphron (Dindarlık Üzerine) - Kriton (Görev Üzerine)
Basım
Türkçe · Türkiye · Kapra Yayıncılık · Mayıs 2021 · 9786257361972
Diğer baskılar
Euthyphron
Euthyphron
Euthyphro
Euthyphron (Dindarlık Üzerine) Kriton (Görev Üzerine)
Euthyphron (Dindarlık Üzerine) - Kriton (Görev Üzerine)
Euthyphron diyaloğu, Sokrates’in yeni tanrılar icat etmekle ve böylece gençleri yoldan çıkarmakla henüz suçlandığı zamana denk düşer. Sokrates, arkadaşı Euthyphron’un öz babasını dava etmesinden hareketle doğrunun, yanlışın, adaletin doğasına ve bunların dindarlıkla ilişkine dair bir tartışma açar. Bir davranışın doğruluğunu dindarca olması mı belirler? Öyleyse, dindarlık nedir? Bu soruların etrafında dönen tartışma, tanrıların doğasına ve dolayısıyla “adalet” anlayışımıza olan etkilerine kadar uzanır. Kriton ise Sokrates’in suçlamalar karşısında haksız görülüp hücreye atıldığı zamana denk gelir. Ne pahasına olursa olsun hep adil ve onurlu bir yaşamın peşinden giden Sokrates, kendisini hücreden kaçırma fikriyle ziyarete gelen Kriton’un bu tavsiyesini reddeder. Böylelikle hapishaneden kaçarak yasaları çiğnemektense, onuruyla ölmeyi yeğler; haksızlığa karşı haksızlık yapmamakta ısrarcıdır. Arkadaşı Kriton’u böylesinin daha doğru olduğuna ikna etmeye çalışırken aynı zamanda örnek bir yurttaşın nasıl yaşaması gerektiğine dair bir tartışma yürütür
5 mağazanın 8 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,71
8.3
10 üzerinden
91 Puan · 21 İnceleme
melih
Euthyphron'u inceledi.
66 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Eser boyunca, Sokratik yöntemin bütün hususiyetlerine, en ince mantıksal ayrıntilarına tanık olmanın yanı sıra onun meşhur ironi ya da alayını da görürüz. Diğer Sokratik diyaloglarda olduğu gibi, burada da Sokrates kendisine yöneltilen dinsizlik suçlaması karşısinda, bu konuda hemen hiçbir şey bilmediğini söyleyerek, güya dindarlığın ne olduğunu öğrenip kendisini savunabilmek adına Euthyphron'dan dindarlığı kendisine tanımlamasıni ister. Bir bilgisizlik maskesi takınırken, karşısındakini yücelttikçe yüceltir; başarısızlıkla karşılaştığı her seferinde onu gayrete geçirir. Bu süreçte bir yandan da muhatabının zihnine bir katharsis uygular ve onun kafasındaki darmadağınık ve temellenmemiş düşünceleri ayıklar. Eser aporia ile yani konuyu çok iyi bildiğini sanan Euthyphron'un kafasinın tümden karışmasiyla, onun ne yapacağını bile meme haline gelmesiyle sonuçlanır. Bu yüzden Euthyphron aynı zamanda aporetik bir diyalog olarak geçer. Nitekim diyaloğun sonunda Euthyphron adeta Sokrates'in yanından kaçarak uzaklaşır.
Euthyphron
8.3/10
· 376 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
berna noviç
Euthyphron'u inceledi.
72 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Din felsefesine giriş yaparken merak edip okuduğum fakat okuduktan sonra " neden okudum ki?" Diye kendimi sorguladığım açıkçası çokta dolu olmayan ama Platon'u sevdiğim için okumanızı önerebileceğim bir kitap. Kitapta dindarlık üzerine söyleşiler yapılır . Konuşan kişiler sokrates ve rahip euthypron'dur. Platon burada din konusunda doğru/yanlış , yapılabilecek/yapılamayacak , uygunluk/uygunsuzluk değerleri yorumlanır ama sonuca bağlanmaz..
Euthyphron
8.3/10
· 376 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
72 syf.
·
10/10 puan
Euthyphron Platon, Euthyphron'da ydinsizlik ve gençlerin ahlakını bozma suçlamalarıyla yargılanan ve idama mahkum edilen Sokrates'in yargılanmasından hemen önceki süreç anlatılmaktadır. "Öldürülen kişinin yabancı mı yoksa yakın birisi mi olduğunu sorman, katilin öldürmeye hakkı olup olmadığını sorgulaman bana komik geliyor. Katil bizim evimizde yaşayıp aynı sofraya oturduğumuz biri bile olsa şikayet edilmelidir." Sokrates kendini savunurken her şeye ilkel bir eytişim ile yaklaştığını özellikle vurguluyor. "Kim yapmış olursa olsun hiçbir saygısızlığa izin vermemek gerekir." Gerçekler ve adaletten önce kanunlaraın ve yargının değerli olduğunu söylüyor. "Şair şöyle diyor: "Büyü! Bunları yapan, tohumunu atan Zeus'tur deme. Korkunun olduğu yerde saygı da vardır." İyi okumalar... -Furkan DOLGUN
Euthyphron
8.3/10
· 376 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Batuhan
Euthyphron'u inceledi.
104 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Euthyphron
Euthyphron, Platon'un dindarlık üzerine bir diyalogudur, diyalog iki kişinin konuşmasını içerir, babasını dava etmeye Basileus'a gelen Euthyphron ve Sokrates arasında. Sokrates ise mahkemeye, kendisine açılan davaya katılmak için gitmiştir ve orada meşhur savunusunu yapacaktır. Platon dindarlık terimini incelerken hocası Sokrates ağzından bir konuşmayı anlatım biçimi olarak tercih eder. Dindarlık kavramı, Antik Yunan içinde günümüzden daha farklı ele alınır, bir dine karşı sıkı bir inanç ve hareketlerde dine uygunluktan, ibadetlerden daha çok dine uygun şeylerin neden dine uygun oldukları üzerine şekillenen bir diyalog vardır. Dine uygunluk, Tanrıların sevdikleri hareketler şeklinde açıklanmaya çalışılır Euthyphron tarafından. Ancak Sokrates bunun da alt nedenlerini araştırma yoluna gider, daha sonra ise Euthyphron acelesi olduğunu söyleyerek konuşmayı sona erdirir. Sokrates'in, Platon diyaloglarından okuduğum kadarıyla, en çok sevdiğim yönü mitlerden çok pratik yaşam ilkelerine ve basit mantıki çözümlemelere başvurarak olayları anlamaya çalışması oldu. Kitabın içeriğindeki dipnotlardan bir tanesi Sokrates'i çok güzel açıklıyor, "Sokrates'in şeylerin ne olduğundan başka bir konusu yoktur." ve benim için de şeylerin ne olduğu konusu çok ilgi çekici. Son olarak kitabı okuduğum baskıdan bahsetmek istiyorum, Kabalcı Yayınevi'nin Humanitas Dizisi'nden 24. sırada çıkan, Güvenç Şar çevirisi eser olarak sunuluyor bizlere, kitap bir sayfa Yunanca metin, karşısında Türkçe metin olarak basılmış. Kitabın önünde Platon, Sokrates ve genel olarak metinden, çeviri yönteminden bahseden güzel bir yazı var. Ayrıca kitabın sonunda, notlar, kaynakça, yer ve kişi adları dizini, Yunanca kavram ve sözlük dizini de eklenerek özenli bir bası çalışması yapılmış. Kitap hazırlanırken bir çok eserden faydalanılmış ve bu eserlere atıflarda bulunulmuş, gerçekten böyle özenli ve titiz hazırlanmış bir kitabı okumak benim için zevkti.
Euthyphron
8.3/10
· 376 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
8