Eve Dönmenin Yolları

7,5/10  (10 Oy) · 
21 okunma  · 
4 beğeni  · 
791 gösterim
"Bir keresinde kayboldum. Altı ya da yedi yaşındaydım. Aklım başka yere gitmişti, birden annemle babamı kaybettim. Korktum ama sonra yolumu buldum ve eve onlardan önce vardım ümitsizlik içinde beni arıyorlardı. Ama bence o akşamüstü esas onlar kaybolmuştu. Çünkü ben eve dönmeyi biliyordum ama onlar bilmiyordu."

2010 yılında Granta'nın İspanyolca yazan en iyi yirmi iki romancı arasında gösterdiği Şilili genç yazar Alejandro Zambra, üçüncü romanı Eve Dönmenin Yolları'nda belleğimizdeki lekeleri kazırken geçmiş ve şimdiki zaman arasında bocalayan insana kendine dönüş yolunu gösteriyor.

Eve Dönmenin Yolları'ndaki yazar adayı anlatıcı tek başına yaşıyor, bolca sigara içiyor, kadınlarla birlikte oluyor, romanını yazmaya çalışıyor. Bu sırada da geçmişin izini sürüyor.
Anlatıcıyla birlikte okur da Pinochet diktatörlüğünde yaşanan zor zamanlara, büyük 1985 depreminin acı kayıplarına, çocukluk aşklarına, hayal kırıklıklarına dönüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  146
 • ISBN:
  9786055904685
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztürk
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:
Dila. 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tanıdık birilerine benzetme ihtiyacı duyarsam; Barış Bıçakçı naifliğinde, o "usul usul edebiyat" tadında diyebilirim.

Çocukluğun, depremin, diktatörlüğün izleri... Bunları odağa almadan, kıyısında yaşamış insanların çocukluk hikayesinden okumak bence daha etkileyici. Basit insanların hayatında bir diktatörün ayak sesleri; oldukça vurucu.

Okuduğum ilk Zambra kitabıydı ve diğerlerini okumak için de iştahla bekliyorum açıkçası. O hafifliği- naifliği çok sevdim, çocukluk anıları ve güncel yaşamı arasında gidip gelip bocalayan insanın ruh halini, kafasından geçenleri basit ancak etkili cümlelerle çok güzel anlatmış sanırım beni en çok etkileyen de bu oldu.

Bazı kitaplar vardır, kitapla değil yazarla aranızda bağ kurarsınız: işte beni anlayan bir insan! işte hislerimi kelimelerle ifade etme şansını yakalamış biri!

Sanırım zambra için böyle düşünüyorum...

esra çelebi 
08 Tem 18:09 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Bu kitapta tam olarak tanımlayamadığım bir şeyler var. Bir yanım çok sev diyor bir yanım dur yaa eksik bir şeyler var der gibi... Hangisine kulak vereceğimi bilemediğimden oturup enine boyuna düşündüm. Sonuç olarak fonetik açıdan bozuk olan bir şeylerin olduğuna karar verdim.
Çeviriden dolayıdır diye umuyorum çünkü kitabın anlatmak istediği şey çok hoşuma gitti.
Ne anlatıyor derseniz: 1985 Şili depreminin hemen ardından bir çocuğun hayal kırıklıklarını, aşklarını ve doyumsuzluklarını anlatıyor. Yalnızca bu değil, o çocuğun büyürken, ileride yazması gereken en mühim kitaplardan birini yazarken izlediği yolların takipçisi oluyoruz.
Altını çizdiğim çok cümle olmasına rağmen çok sevdim diyemem sevmedim de diyemiyorum siz anladınız beni...

Kitaptan 8 Alıntı

''Eğer çıkarılması gereken bir ders varsa, onu çıkaramadık. Şimdi düşünüyorum da zemine duyulan güveni kaybetmek iyi bir şey, her şeyin bir anda tepetaklak olabileceğini bilmek şart. Ama biz bütün olan ardından öylece her zamanki hayatımıza geri döndük.''

Eve Dönmenin Yolları, Alejandro ZambraEve Dönmenin Yolları, Alejandro Zambra
Dila. 
 09 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eski aile albümlerinin durduğu küçük mobilyanın yanına gidiyorum. Bu albümler bu işe yarıyor diye düşünüyorum: bizi küçükken mutlu olduğumuza inandırmaya. Bize bir zamanlar ne kadar mutlu olduğumuzu kabullenmek istemediğimizi kanıtlamaya.

Eve Dönmenin Yolları, Alejandro Zambra (Sayfa 113)Eve Dönmenin Yolları, Alejandro Zambra (Sayfa 113)
Dila. 
10 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitaptan bize göre olmadığını anladığımızda vazgeçiyoruz. O kitabı okumayı o kadar çok isteyince yazmak boynumuzun borcu diye düşünüyoruz. Birinin çıkıp da okumak istediğimiz kitabı yazmasını beklemekten yorgun düşmüşüz.

Eve Dönmenin Yolları, Alejandro ZambraEve Dönmenin Yolları, Alejandro Zambra
Dila. 
 10 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O zamanlar ölüm benim gibi çocuklar için görünmezdi, çıkıyorduk, o büyülü geçitlerde korkusuzca koşturuyorduk, tarihten muaftık. Deprem gecesi her şeyin tepetaklak olabileceğini ilk kez düşündüğüm geceydi. Şimdi bunun farkında olmanın iyi olduğunu düşünüyorum. Her an bunu hatırlamanın gerekli olduğunu.

Eve Dönmenin Yolları, Alejandro ZambraEve Dönmenin Yolları, Alejandro Zambra
Dila. 
09 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hafızaya yazılanlar başı sonu belli olmayan o tuhaf küçük parçalardır.

Eve Dönmenin Yolları, Alejandro ZambraEve Dönmenin Yolları, Alejandro Zambra
Çağrı KARA 
14 Ağu 16:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Babamın gömleklerini aylarca çekmecelerden birinde tuttum. O süre içinde birçok şey oldu. O süre içinde Claudia gitti, ben de bu kitabı yazdım.
Şimdi o gömleklere bakıyorum, onları yatağın üzerine yayıyorum. İçlerinden biri özellikle hoşuma gidiyor, petrol mavisi renkli. Biraz önce denedim, kesinlikle bana küçük geliyor. Aynada kendime bakıyorum ve babaların kıyafetlerinin bize her zaman büyük gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama ona ihtiyacım olduğunu da düşünüyorum; bazen babamızın kıyafetlerini giymeye ve uzun uzun aynaya bakmaya ihtiyacımız olur.

Eve Dönmenin Yolları, Alejandro ZambraEve Dönmenin Yolları, Alejandro Zambra