Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?

7,6/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
623 gösterim
"Evrenin kendi varlığı ile çelişki içinde olan karmaşık bir İDE olarak belirtilmesi (kimin tarafından?) ve (neye göre?) gerçek varlığın içinde ya da dışında olması; aslında olgusal bir hiçliktir ya da herhangi bir soyut varolma biçimiyle ilintili olarak hiçliktir, ya da, en azından subjektif başkalıkla ilintili olan ya da objektif varlık eksikliğinden doğan ve fizik kurallarına bağlı olan daimi varoluşla ilintili olan bir HİÇLİKTİR!
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1990
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789755399720
 • Çeviri:
  Sabri Kaliç
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Freyja 
10 Haz 22:31 · Beğendi · 6/10 puan

Bu kitabı bir yıl kadar önce tabletime indirmiştim. Sitenin lanet olasıca federali, kıdemli Ajan https://1000kitap.com/kedili son günlerde "Tabletinizde okunacak Woody Allen epubları vardı onu hatırlayınız" dercesine Woody Allen okuyordu, ismi ilgimi çektiğinden indirdiğim "Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım" kitabını açıyım bakınıyım bi diyerek okudum böylelikle. Teşekkürler dostum Bogart...

Konuyu kitaptan önce Woody Allen'a getirmek isterim.
Satirlarda dolanirken ilk dikkatimi çeken şey tabuları, sınırları olmayan bir yazarla rastlaşmaktı. Ne din, ne kurallar, ne dayatılan herhangi bir şey...
British Museum'da saklanan ilk sandviç örneğinden bahsedebiliyor; "yumurtalı krep"le "intihar"ı ya da "Helmholtz" ve "kurutulmuş kelebek koleksiyonu" aynı cümlede kullanabiliyor. Okurken sık sık "ya sen bu cümleye böyle mi başladın, nasıl buraya bağladın???!?" oluyorsunuz. Ya da arada ihihhi benzeri sesler çıkarabiliyorsunuz, birkaç cümlede bir sizi şaşırtıp, absürdlüğüyle gülmenize neden olabiliyor.
Bunu dışında kitapta resim sanatından felsefeye, dine varana kadar birçok konuya dokunuluyor, esasen bunları anlatma amacı gütmeden... Birçok sanatçının filozofun adı geçiyor. Ama mizahına yardımcı öğe olarak...
"Bu öykü, gurur ve hiçlik kavramlarına dayandırılmıştır ve oruç tutmanın büyük bir aptallık olduğunu belirtmektedir. Özellikle de boş mideye!" gibi cümleler kurabiliyor.
Tabuları olmadığı için her konuyu da mizahına alet edebiliyor.
Ve çocuksu hayal gücüyle biz okuyucuları yazışına hayran bırakıyor...
Kalemini sevdim Woody Allen.

Incelememi kitapta adının geçmesiyle dilime dolanan Singing In The Rain ile bitiriyorum.
https://youtu.be/D1ZYhVpdXbQ

Herkese iyi okumalar :)

Gökçe Öztürk 
17 Ağu 16:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir hocama hediye olarak aldığım kitaptı, kendisi hediye aldığımı bilirse kabul etmeyeceğimden kitabı önce kendim okumuştum. Bildiğim kadarıyla baskısı yok varsa da ben bir sahaftan almayı tercih etmiştim. Woody Allen'in bu kadar iyi olacağını tahmin etmezdim. Mizahta fazlasıyla iyi olduğunu bildiğim, sınırları olmayan bir adama bu kitabı alırken içeriği de beni hiç yanıltmadı. İyi ki okumuşum. Birçok hikaye barındırıyor kitap içinde. Bir felsefe kitabı istiyorsanız hem de yanında absürt komedi isterseniz bu kitap size göre. İlk defa Allen okuyacaklar için tavsiye edilmediğini okumuştum, bence tavsiye edilmemesi için hiçbir sebep yok.

Kitaptan 9 Alıntı

Freyja 
09 Haz 17:09 · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Arayan cinayet masasından Çavuş Reed'di.
"Hala Tanrı'yı arıyor musun?"
"Evet."
"Yaradan, var oluş nedenimiz, yücelerin yücesi Rabbimiz mi?"
"Doğru."
"Şu anda morgta bu tanıma tamamıyla uyan biri var. Gelip bir baksan iyi olur."

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)
Freyja 
10 Haz 18:41 · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"O zaman yalan. Tanrı yok."
"Bilmiyorum. Zaten ne fark eder? Maaş var ya! Üstelik oldukça iyi."

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)
Hasan Suphi 
09 Haz 17:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnce, Çok İnce :)
Epistemoloji: Bilgi bilinebilir mi? Bilinemezse, biz bunu nereden biliyoruz?

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Sayfa 66 - Ayrıntı)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Sayfa 66 - Ayrıntı)
Freyja 
 10 Haz 10:36 · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Kulak
Bu arada kulak da iyi eğitilmelidir, çünkü kulağımız en kolay aldanan organımızdır.

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)
Freyja 
10 Haz 18:46 · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Evren ve hiçlik
Evrenin kendi varlığı ile çelişki içinde olan karmaşık bir ide olarak belirtilmesi ve gerçek varlığın içinde ya da dışında olması, aslında algısal bir hiçliktir ya da herhangi bir soyut var olma biçimiyle ilintili olarak hiçliktir ya da en azından, sübjektif başkalıkla ilintili olan ya da objektif varlık eksikliğinden doğan ve fizik kurallarına bağlı olan daimi bir varoluşla ilintili olan bir hiçliktir.

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)
Freyja 
10 Haz 18:38 · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Inan bana, Kayzer. Yukarıda kimse yok. Yalan bu. Bir an için doğaüstü bir varlığa inansaydım bütün bu işleri yapıp, toplumun anasını satar mıydım sanıyorsun? Evren tamamen fenomenolojik bir olgu. Hiçbir şey sonsuz değil. Her şey anlamsız. Yaşam tamamen absürd.

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)
Oblomov 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ölüm
Ölümden sonra yaşama inanmıyorum; ama yine de yanıma bir kat yedek iç çamaşırı alacağım.

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Sayfa 95 - Ayrıntı Yayınevi)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Sayfa 95 - Ayrıntı Yayınevi)

insanoğlu bir kez daha tarihteki dönüm
noktalarından birini yaşamaktadır. Önümüzde
bazı seçenekler var. Bunlardan biri
umutsuzluğa ve düş kırıklığına gider, diğeriyse yok oluşa. Şanslıysak,
doğru yolu seçecek kadar akıllıca davranabiliriz. Burada herhangi
bir karamsarlık duygusuyla konuşmuyorum. Benim söylemek
istediğim» -bazıları tarafından yanlışlıkla ‘kötümserlik’ olarak
algılanan- yaşamın ve varlığın anlamsızlığını kavrama karşısında
duyulan paniğin farkına varılmasıdır. Benim sözünü ettiğim, modern
insanın içinde bulunduğu çıkmazdır.

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody AllenEvet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen