·
Okunma
·
Beğeni
·
3.367
Gösterim
Adı:
Evlilik və Əxlaq
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
2001210054638
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Marriage and Morals
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Baskılar:
Evlilik ve Ahlak
Evlilik ve Ahlak
Evlilik ve Ahlak
Evlilik və Əxlaq
Böyük ingilis riyaziyyatçısı və filosofu Bertran Rasselin 1929-cu ildə yazdığı “Evlilik və əxlaq” əsəri öz dövrünü qabaqlayan, bu günümüz üçün də aktuallığını itirməyən ideyalarla zəngindir. İnsanların azadlığı və xoşbəxtliyi üçün maneəyə çevrilən köhnəlmiş əxlaqi prinsiplərin dəyişilməli olduğunu uca səslə dilə gətirən, vəziyyətdən çıxış yolunu göstərməyə çalışan mütəfəkkirlər sırasında Bertran Rassel öncül yer tutması ilə seçilir. Təsadüfi deyildir ki, Rasselin 1950-ci ildə, Ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatı almasında böyük rol oynamış “Evlilik və əxlaq” kitabı ilk nəşrindən keçən onilliklər ərzində ən çox oxunan kitablar sırasında qalmaqda davam etmiş və Qərb dünyasında yenilikçi əxlaqi-mənəvi dünyagörüşün formalaşmasında böyük rol oynamışdır. Geniş oxucu kütləsinə ünvanlanmış əsərini anlaşıqlı və oxunaqlı esse janrında yazan Rassel ailənin yarandığı dövrdən başlayaraq keçdiyi tarixi inkişaf yolunu araşdırmış, onun gələcək inkişafında hansı istiqamətlərə yönələcəyi ilə bağlı maraqlı və düşündürücü hipotezlər irəli sürmüşdür.
208 syf.
Cinsiyet ve evlilikle ilgili ahlak kavramlarının sorgulandığı bir kitaptır. Geçmiş zamanlardaki ya da günümüzdeki bir toplumun özelliklerini belirtirken, son derece önemli, birbirine yakından bağlı iki unsur olan evlilik ve ahlakın kişiler üzerindeki etkisini ve sonucunu ortaya koymaktadır. Dili akıcı örneklerle kendini besleyen ve bilgi veren bir eser. Genel olarak okunması gereken eserlerden birisi tavsiye ederim. İyi okumalar
208 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
Bertrand Russell, Evlilik ve Ahlak kitabında “Bu konuda Marks ve Freud’un öğretileri var fakat ben bunlardan hiç birine bağlı değilim” diyor fakat evlilik üzerine onlardan çok da farklı şeyler söylemiyor.
Evet. Onlar evliliği gereksiz ve kadınlar için bir fahişelik olarak görürken Russell evliliği gereksiz görmüyor fakat onun önerdiği evlilik türü de evlilik sayılır mı, mutluluk getirir mi pek net değil.
Zira Russell, “Evlilik ve tek eşlilik babanın mirasının kendi çocuğuna kalması ile ilgilidir, servet edinme yokken, kadın da erkek de istediği kişiyle birlikte olurdu.” diyor. Oysa hayvanlarda miras kavramı olmadığı halde, isteyenin istediği ile birlikte olabilme özgülüğünün onlarda bile olmadığı bir gerçek.
Yazar: “Eşler arasında ara sıra aldatmalar, “eğer bir gecelik aşktan çocuk edinilmemişse” boşanma sebebi olmamalı, aşk gibi soylu bir duyguyu denetlemektense, kıskançlık gibi saldırgan ve sınırlayıcı bir duyguyu dizginlemek daha iyidir.” diyor.
Fakat kulağa hoş gelen bu önermelerin uygulanabilirliği olup olmadığı, “bir gecelik” diye başlanan aşkların ne ayrılıklara, acılara, cinayetlere sebep olduğu konusu üzerinde hiç durmuyor.
Russell’in evlilik ve ahlak anlayışını öğrenmek, bu konu üzerinde farklı bir bakış açısı görmek isteyenlerin sıkılmadan okuyabilecekleri bir kitap.
200 syf.
·Puan vermedi
Kitabın adı içeriğine göre çok hafif kalmış bence zira bu kitapta yazar ilkel kavimlerde, anaerkil toplumlarda, Hristiyanlık öncesi ve sonrası toplumlarda ve zamanının çağdaş toplumlarında kadın ve erkeğin evlilik kurumu içindeki rollerini, harika bir sırayla ve kaynaklar göstererek anlatmış.Soyun devamının erkekten kaynaklandığı gerçeği anlaşıldıktan sonra benimsenen ataerkil düzenin, kadının namusunu korumak adına, dini kurumlar eliyle onu nasıl cahil bırakıp baskı altına aldığını da çok çarpıcı şekilde göstermiş. Yazarın zamanında tıbbi bile olsa, cinsellik içeren metinlere uygulanan sansür göz önüne alındığında, çok cesurca yazılmış bir kitap diye düşünüyorum. Günümüz ahlak kurallarının bir zaman seks yorgunluğu yaşamış Roma toplumundan sonra çileci yaşamı seçmiş Hristiyan rahipler tarafından şekillendirilmesini de günümüz toplumlari için bir şanssızlık olarak görüyor ki kadınların yüzyıllarca erkeklerle eşit birey sayilmamalarinin sosyolojik sonuçları düşünüldüğünde, çok da haksız değil.
200 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
" Russel ne diyorsa haklıdır." bu sözü Gelecek Bilimde kanalında duymuştum. Sonraları Russel okudukça bunun doğru olduğunu öğrendim. Bu adam kesinlikle zamanın ötesinde biri. Evlilik ve ahlak görüşleri zamanının ötesinde olduğunu kanıtlıyor. Bu adama katılmamak mümkün değil.

Tek eleştirim her mevzuyu Klise ve Hristiyanlığa bağlaması artık beni çok sıkmaya başladı. Her olay dönüp donaşıp Tomas'a falan geliyor.
208 syf.
·Beğendi·7/10 puan
İyi akşamlar sizlere Cem Yayınevi kitaplarından #EvlilikveAhlak kitabının yorumuyla geldim.
Yazar kitabında evlilikfa ahlak kavramına bambaşka bir şekilde bakmış ve anlatmış, bazılarına katıldım ama bir çoğuna katılamadım maalesef. Özellikle aldatmanın sanki normalmiş gibi gösterilmesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Yazarın çocuksuz bir evliliğin bozulacağını yazması da bence hata olmuş, çocuğu olmayan, ama birbirini deli gibi seven bir çok aile var.
"Evliliğin kökü, ailedir, aileninki evlilikte değil"
Rasyonel bir ahlak, içinde, çocuksuz bir evliliğe, evlilik denmemesi gerekir, kısır bir evliliğin kolayca bozulabilmesi gerekir.
200 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Russell, evlilik ve ahlak konusunda başat etkenlerin cinsellik, din, çocuk yapma olduğunu vurguluyor ve konuyu bu temel başlıkları altında ele alıyor.

Kitap, bilimsel bir çalışmanın ürünü olmasından çok yorum deneme özelliğine sahip. (E yazarın da kelli felli bir filozof olduğunu düşünürsek buna şaşmamak gerek)

Russell, bir evliliğin sürdürülebilir olması için cinsel özgürlüğü tavsiye ediyor.
Uygar toplumlarda devletin çocuğa sahip çıkmasının babanın rolünü azalttığını belirtiyor. Ve sanki halkımız üzerine yapılan kısa bir gözlemden sonra çıkarılmış gibi duran saptama:
Cinsel deneyim yaşamadan evlenenler cinsel haz-istekle aşkı karıştırabilir ve bu cinsel keyfi tükettikten sonra evlilik tehlikeye girecektir.
191 syf.
·5 günde·1/10 puan
2 Şubat 1970 de ölen ve yaklaşık yüz yıl yaşayan Bertrand Russell bir İngiliz filozof. Tabii matematikçi, tarihçi ve toplum eleştirmeni olarak da biliniyor. Her nasılsa liberal, sosyalist ve pasifist olarak tanıtmış kendisini ve Rusya ve Çin başta olmak üzere Dünyanın değişik bölgelerinde bulunmuş. 1950 de Nobel Edebiyat ödülü almış. Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmesi üzerine vasiyetnamede Bertrand ve ağabeyi David'in anne babalarının ateist dostlarının yanında yetiştirilmeleri öngörülmüşken, çocuklar babaanneleri tarafından büyütülmüş. Özel öğretmenlerden ders alan Bertrand'ın öteki çocuklarla pek ilişkisi olmadı. On bir yaşındayken dinsel kuşkuları oluşmaya başladı ve zamanla kuşkucu yanı yetiştirilme biçimine ağır bastı.
Gelelim, "Evlilik ve Ahlak" adlı kitabına. incelemeye konu kitabımız, Say Yayınlarından çıkmış ve Ocak 1996 da basılmış. İyi bir çeviri olduğu kanaati de oluşmadı, açıkçası. Kitabın kapağına baktığınızda, dini bir kitap olduğunu zannedebilirsiniz. Aslında Hristiyanlık açısından dini bir kitap da sayılabilir. Ama bizim dinimiz İslâm ile uzaktan yakından alakası olmayan; toplumun, neslin, ailenin köküne kibrit suyu döken, bizim kutsallarımıza göre, "ahlaksız, namussuz" olarak değerlendirilebilecek ifadelerin yer aldığı bir kitap. Hatta, çevirecek başka kitap bulamadınız mı diye, insan sormadan edemiyor. "Çılgınlık, özgürlük" söylemi altında, kitapta çokça kullanılan bir kelime ile,"orospuluğu" makulleştiren ifadeler sıkça tekrarlanıyor. Fahişelik, fuhuş, zina neredeyse "normal" olarak sunuluyor. Bu savlarına destek amacıyla yazarın Trobriand Adaları Yerlileri'nden örnekler vermesi de aslında kendi acziyetini gösteriyor. Dünya, Trobriand Adaları Yerlileri örneklemine göre açıklanamaz elbette. Anneliği, kazanç getirici bir faaliyete indirgeyen, babanın yerini "enternasyonel devlet'in almasını kazanç olarak gören, sadakatsizlik mutluluğa engel olmamalı diyen bir entelijans eskisinin düşünceleri işte.
208 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Ahlaka bakış açıları, bunun kökenleri, evlilik, cinsellik ve hatta çocuk eğitimini kendi bakış açısından anlattığı güzel bir başucu kitabı bence. Russell birçok konuda isabetli tespitleri ve çok yönlülüğü ile hep takdir ettiğim, okumaktan hoşlandığım bir düşünür olmuştur. Bu eserini de beğenerek okudum, üzerinde düşünülüp tartışılası birçok fikri barındırıyor.
208 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Harika bir kitap okudum. Adı üstünde evlilik ve ahlak aile içinde olan bağlılık ve güç aldatma ayrılık ve birçok konu kaleme alınmış kitabı okumanızı tavsiye ederim.
208 syf.
·Puan vermedi
Çeviride bazı cümleler öylesine muğlaktı ki ,çok basit bir cümle nasıl böyle yazılır diye şaşırdım.
Russell evlilikte ne başkasını ne de kendini asla kasmaman gerektiğini düşünüyor.Çocuksuz bir evliliği zaten evlilik saymamakla beraber hem Katolik hem de Protestanlardan daha rahat düşünüyor. Cinsel hevesleri aradaki bağı koparacak kadar da ciddi görmeyip bunlar sayesinde ve kıskançlığında kaldırarak uzun ve sağlam bir ilişki kurulma yolunu gösteriyor.
Bu fikre katılmıyor olsam da kitabı genel olarak çok beğendim.Okuyunuz efendim
Günümüzün dünyasında, aşkın dinden daha tehlikeli bir düşmanı vardır, bu da; iş ve ekonomik başarı kutsal kitabıdır.
Aşırı namusluluk taslayan kimseler cinsel çekiciliğin, izin verilecek derecesini ne kadar çok sınırlandırırsa, insanları kışkırtmak için, o kadar az şey yeter.
Cinsel merak da, öteki meraklar gibi, tatmin olur olmaz ölür. Bu yüzden, gençleri sabit fikirden kurtarmanın en iyi yolu; istedikleri kadar bilgi vermektir.
Aşk, özgür ve kendiliğinden olduğu zaman yeşerir ancak, ödev gibi düşünülmeye başladı mı, öldü gitti demektir.
Şüphesiz, ideal bir baba hiç yoktan iyidir, ama babaların çoğu ideal olmaktan o kadar uzak ki, var olmamaları çocuk için olumlu bir faydadır.
Ahlakçılar erkek olduklarından, kadına ayartıcı diye bakılmıştır, bunun tersi olsaydı, erkekler düşerdi bu duruma. Ayartıcı, kadın olduğundan, erkeklerin baştan çıkmaması için, kadınların imkânlarını azaltmak gerekmiştir; bu yüzden, hanımlar yasaklar içinde kalmış, hanım olmayanlarsa, günahkâr sayılarak hor görülmüştür.
Aşk, sevilen kişinin ben'ini, kendi ben'i kadar önemli duymalı, ötekinin duygularını ve dileklerini kendisininkinden ayırmamalıdır.
Aşk cinsel birleşme isteğinden çok daha fazla bir şeydir, hayatlarının büyük bir kısmında yalnızlık duyan birçok erkek ve kadının başvuracağı en iyi yoldur.
Bir düşüncenin yaygın olarak benimsenmesi gerçeği onun bütünüyle doğru olduğu sonucunu doğurmaz, aslında insanoğlunun büyük çoğunluğunun aptallığı dikkate alınırsa, en yaygın inançların akla yatkın olmaktan çok, budalaca olduğu görülebilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evlilik və Əxlaq
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
2001210054638
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Marriage and Morals
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Baskılar:
Evlilik ve Ahlak
Evlilik ve Ahlak
Evlilik ve Ahlak
Evlilik və Əxlaq
Böyük ingilis riyaziyyatçısı və filosofu Bertran Rasselin 1929-cu ildə yazdığı “Evlilik və əxlaq” əsəri öz dövrünü qabaqlayan, bu günümüz üçün də aktuallığını itirməyən ideyalarla zəngindir. İnsanların azadlığı və xoşbəxtliyi üçün maneəyə çevrilən köhnəlmiş əxlaqi prinsiplərin dəyişilməli olduğunu uca səslə dilə gətirən, vəziyyətdən çıxış yolunu göstərməyə çalışan mütəfəkkirlər sırasında Bertran Rassel öncül yer tutması ilə seçilir. Təsadüfi deyildir ki, Rasselin 1950-ci ildə, Ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatı almasında böyük rol oynamış “Evlilik və əxlaq” kitabı ilk nəşrindən keçən onilliklər ərzində ən çox oxunan kitablar sırasında qalmaqda davam etmiş və Qərb dünyasında yenilikçi əxlaqi-mənəvi dünyagörüşün formalaşmasında böyük rol oynamışdır. Geniş oxucu kütləsinə ünvanlanmış əsərini anlaşıqlı və oxunaqlı esse janrında yazan Rassel ailənin yarandığı dövrdən başlayaraq keçdiyi tarixi inkişaf yolunu araşdırmış, onun gələcək inkişafında hansı istiqamətlərə yönələcəyi ilə bağlı maraqlı və düşündürücü hipotezlər irəli sürmüşdür.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0