Evlilikler Yalnızlıklar Umutlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.410
Gösterim
Adı:
Evlilikler Yalnızlıklar Umutlar
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
235
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107758
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
İnsan ruhu en çok bir başkasının ruhunda demlenmek ve olgunlaşmak ister. Bu yüzdendir ki hepimiz sevgi ve sadakati ararız bir ömür boyunca.Hayatın tozlu yolları önümüzde çatallanırken birçok şey gelir başımıza. Yollara bir başkası için, bir yoldaş için düşmüşüzdür. Bu yoldaki her adımımızda anılar bırakırız ardımız sıra. Derken, birisi çıkar karşınıza. Hoşlanırsınız. "Onu kendime nasıl bağlarım?" diye sorarsınız. Kimse kimsenin kalbine hükmedemez halbuki.

Karşılıksız bir aşka tutulduğunuzda, "Nasıl unutabilirim?" diye sorarsınız.

Bekârsanız, "Beklediğim kişi ne zaman karşıma çıkacak?" diye sorarsınız.

Siz bu melankolik bekleyişteyken, "Hâlâ birini bulamadın mı?" diye soran kendini bilmezlerle karşılaşırsınız.

Binbir umutla evlenirsiniz. Tam mutluluğu yakaladım derken aslında her şeyin şimdi başladığını anlarsınız. "Evlilik bu muydu?" diye sorarsınız.

Artık biri cehenneme biri cennete çıkan iki yol vardır önünüzde.

Mustafa Ulusoy, Evlilikler Yalnızlıklar Umutlar'da çeyrek asırlık psikiyatristlik deneyimiyle evliliği bir cennete dönüştürmenin ipuçlarını sunuyor ve sorunların içindeki umudu gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
235 syf.
·Beğendi·6/10
Evlilikler Yalnızlıklar Umutlar, Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Ulusoy’un evlilikler, aile bağları ve ilişkiler üzerine klinik tecrübelerini ve şahsi tefekkürlerini kurgulayarak örneklerle paylaştığı eserlerden biri. Asrın imtihanı evlilik üzerine düşünceleri merakımı celbetse de , sadece evlilik değil anlatılan kitapta. Kendinle, eşinle, ebeveyninle, evrenle, Rabb’inle ilişki düsturları çok güzel özetlenmiş bence.

Diğer eserleri gibi roman tarzından ziyade deneme tarzı ve aynı edebi beklentiyi karşılayamadı bende. Beklediğim psikiyatrist üslübundan ziyade diğer kitaplarından farklı olarak daha sade ve günlük bir paylaşım gördüm. Bir arkadaş ile sohbet eder gibi yazdıkları. Ama hepsinden ziyade kurgu sonrası gönlüne sığmayan şahsi tefeffürü ve sonunda ebedi düsturlarla konuyu bağlaması her zaman ki gibi doyumsuz. Hatta okurken ‘Evet ben de bu cümleyi içimde kurmuştum’ dediğim cümleler cesaretimi artırdı. Ve bahsi geçen problemler ve çözümlerinin reçetesinin son paragraflarda Kurani düsturlarla , ayet ve hadislerle sonlandırılması da akıllarda kalıcı bence -net sade ve kısa-

Son olarak bir erkek yazar olarak ilişkilere taraflı bakabileceği önyargım ilk örneklerde devam etse de , devamında yanıldığımı anladım.

Gönülden tavsiye ediyorum, asrın imtihanında şahsi tefekkür ve muhasebeye vesile …
235 syf.
·3 günde
Bu kitaba inceleme yazmayı kendime görev biliyorum.Yazıyorum;çünkü kıyıda köşede kalmamalı.Yazıyorum çünkü boşanma haberleri o kadar fazla ki.Yazıyorum çünkü aile dediğimiz o toplumun en küçük ama mihenk taşı gün geçtikçe yozlaşmaya başladı.Bu kitabı keşke din derslerinde,sosyal bilgiler derslerinde falan okutsalar,evlenen insanlara nikahta hediye etseler mesela Harika olurdu gerçekten.Tamam şimdi incelemeye geçiyorum,şimdiden sürç-i lisan edersem affola.Hadi başlayalım :)

Öyle bir zaman dilimindeyiz ki televizyonlardaki dizilerde sürekli aşk özendiriliyor,para için yapılan evlilikler görüyorum örneğin,ensestler falan zaten hak getire.En son ne zaman gerçekten bir aileyi ele alan,aile olmanın ne demek olduğunu bizlere gösteren bir dizi izledik ki? Benim muhtemelen en son yedi numara,ekmek teknesinde filan o his kaldı,bir daha da aynı duyguya tv dizilerinde denk gelemedim vesselam.Kitabı okumadan birkaç hafta önce yaşadığım konuya değinmek de istiyorum.İsmini vermek istemediğim bir Arkadaşım,18 yaşında henüz,nikahı olalı bir ay oldu olmadı.Eşinden şiddet gördüğünü,nikahtan sonra çok değiştiğini,eşinin onun kapanmasını istediğini aksi takdirde onu boşayacağını,sürekli öldürmekle tehdit ettiğini anladı.Dinledikçe nutkum tutuldu gerçekten.Arkadaşıma önce peki güzel bi dille konuşsan diye tavsiyelerde bulundum,sürekli denedigini ama fayda etmediğini anlattı.Bunun üstüne çekmek zorunda değilsin dedim.Yani ailene anlatsan durumu bilmeye hakları var dedim.Aileme anlattım ama kocan senin o biz karışamayız dediler,zaten daha nişanlıyken atmak istedim elaleme rezil mi edeceksin bizi deyip izin vermemişlerdi dedi.İşte o zaman daha büyük bir şokla karşı karşıyaydım.Evlilik gibi o kadar büyük bi şeyin elalem ne der düşüncesiyle zorla gerçekleştirilmesi ne büyük bir cahillikti allahım! Evlilik dedikleri şey bu mu yani? Ya da evlilik anlayışları? Hayır arkadaşlar ben öyle yana yıkıla aşkla yapılan ya da hormonların etkisiyle gerçekleşen evliliklere de inanmıyorum.Benim evlilik anlayışım bu değildi en azından Halen değil.Mustafa Ulusoy’la beraber aslında benim evlilik anlayışımın doğru olduğunu gördüm.Evlilik illa olmak zorunda mıdır sorusundan yola çıkarak kendimce çıkarımlarımdan da bahsedeceğim elbette.

1.Evlenmek zorunda değilsiniz.Hiç kimse buna mecbur değil.Cok isterseniz yalnız başınıza da bir hayat elbette pekala sürdürebilirsiniz.Kimsenin sizi evde kalmış diye nitelemeye hakkı yoktur.He benim fikrim yol arkadaşı eğer doğru insansa hayırlıysa güzeldir.Birçok güzel şeye hayatınızda vesile olabilir.Kaçınılmaz o sona,ölüme giderken doğanın gerektirdiği gibi birlikte yaşlanmak fena bir fikir de değildir.Benim içimi gıdıklıyor,ama dediğim gibi bu karar da size aittir.

2.Diyelim ki evlendiniz.Bence evlilikte elbette sevgi önemlidir,ama saygı ve paylaşım olmadan ben bir evliliğin süreceğine inanmıyorum.Sürse bile bu yalnızca alışkanlıktan ibaret olacaktır.Yani akşam eve gelindiğinde sorulan “Günün nasıl geçti canım?” “Bugün neler yaptın eşim? “ gibisinden sorulan bence oldukça önemlidir.Ya da evde bir sofra başında edilen sohbetin,sofradan sonra çayını yudumlarken o gün denk geldiğin bir olayı,okuduğun kitaptan bir kesiti yol arkadaşına bahsetmek tadından yenmeyecek kadar lezizdir.Bircok evliliğin bitme sebeplerini ben kendi adıma adamın eve geldikten sonra tv den gözünü hiç ayırmamasına,kadının asık suratlı bir vaziyette sürekli sorgulamasına,eşlerin birbirinin halini hatrını sormamasına bağlıyorum.Mustafa Ulusoy da tam olarak burada “Kainat,muhabbet üstüne kuruludur.Muhabbet ediniz”diyor.

3.Toplumun ve çoğu kız arkadaşımın kanayan yarası “Sevdiceklerin Ailesi.Yani kayınvalideler,görümceler,kayınpederler varsa kayınlar.” Gelinini asla istemeyip oğlunu sürekli gelinine karşı dolduran kayınvalideler mi dersiniz,ya annen ya ben diye hiç tasvip etmediğim bir şekilde eşlerini annesiyle kendisi arasında tercih yapmak zorunda bırakan gelinler mi aman yarabbii!! Kendi adıma kayınvalideciğimi öz annemden ayırt etmeksizin seviyorum.Bugüne kadar asla bana saygısızlığını görmedim elimden geldiğince saygıda da asla kusur etmemeye özen gösteriyorum.He peki o bana karşı negatif davranmış olsaydı ne olurdu derseniz saygıyla kalbimi görmesini beklerdim.Düşünsenize bir gün allah korusun annenize babanıza bir şey olabilir ve o insanlara gönül rahatlığıyla anne baba demek,bir annem babam daha var çok şükür diye kendinizi avutmak ne güzel bir şeydir.
“Kadın,adamın ailesinin içine karışacak.Adamın ailesini zaman zaman tek başına,zaman zaman kocasıyla ziyaret edecek,onları evine davet edecek.Aile ziyaretinde konuşacak,muhabbet edecek,sofrayı kaldıracak,bulaşıklarını yıkayacak.Öyle misafir gibi oturup süzüm süzüm süzülmeyecek.Kitabını alıp odaya kapanmayacak.Ağzı biraz laf yapacak.Adamın ailesine biraz evlatlarını övecek,onların Gönüllerini okşayacak bir çift laf edecek.” İşte aynen böyle yazıyor kitapta ve çoğu yerine harfiyen katılıyorum.Ve burda yazan birçok şey adamın kadının ailesine karşı davranışları da böyle olmalı diyorum.Her şeyden önce gelin kardeşlerim sevdiğiniz beyleri 9 ay karnında taşıdığı,emek verip bu yaşa kadar getirdiği için saygıyı kesinlikle hak ediyorlar.Siz bir büyüklük yapın ve iyi davranın bakın onlar da bir yerden sonra utanacaktır.Güzel şeyler güzel şeyleri doğurur hadi bakalımmm:)

4.Zaman zaman dağınık çalışan biriyimdir.İstifçilik de ruhumda vardır.Öyle eski kitaplardır,eski eşyalar,kıyafetlerimi bile öyle kolay kolay atamam eskise de.Dedim ya ruhumda var.Bu kadar eşyayla odam elbette çabuk dağılıyor.Tembelligin fıtratımda kol gezip durmasıyla evet toplamaya çalışsam da öyle dağınık durduğu zamanlar da olur ne yalan söyleyeyim🤣 kitaptan sonra aldığım kararlardan birisi:Telefonundaki galerini temizle,eski eşyalarını ayır,eski kıyafetlerini giymedikleri küçülenleri ayır ve ihtiyaç sahiplerine vermek için kolile.Hem böylece israf olmaz,hem de canım odam bir rahat nefes alır,hem de ruhum.
“Unutma ki,ihtiyacın olduğundan değil de nefsine haz yaşatmak uğruna evine getirdiğin her eşya yaşadığın alanı,tıka basa dolu mekan da ruhunu daraltıyor.Sonra da duvarlar üstüne üstüne gelmeye başlıyor,bu ev beni sıkıyor,nefes alamıyorum diye şekvaya başlıyorsun.Evin nefes alamıyor ki sen alasın.”
Biliyorum benim gibi istifçi insanlar,eşyalarını atmaya kıyamayanlar Halen var ama napıyoruz ihtiyaçtan fazlasını evde bulundurmuyoruz.Evimize nefes aldırıp biz de bir “oh beee!” Çekip rahatlıyoruz.

İncelemeyi uzattıkca uzattım,farkındayım.Öyle bir kitap ki daha da uzatılabilirdi.Burada kesiyorum.Umarım doğru yol arkadaşınızı bulabileceğiniz,birlikte çok şey paylaşabileceğiniz,saygıyla ve muhabbetle üstüne bir de bol bol da sevgiyle geçen bir ömrünüz olur.Kitabın hala ders kitabı niteliginde okutulması taraftarıyım.Herkese keyifli okumalar şimdiden:))
235 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Evliliğimizde yaşanabilecek üzüntü duyuluyacak, kalp kıracak durumları baştan önlememizi sağlayabilmemizi sağlayacak bir eser. Karşındaki insanı anlamanda yol gösterici başarılı bir psikoloji kitabı
235 syf.
·9 günde·7/10
Bu kitabı Mustafa Ulusoy’un okuduğum diğer iki kitabına göre daha az beğendim. Belirtilmemiş ama anladığım kadarıyla bir süreli yayında çıkan yazılarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Bu yazıların daha iyi bir araya getirilebileceğini, kitabın bölümlerinin daha uygun şekilde oluşturulabileceğini düşünüyorum. Kitapta istifade ettiğim güzel yaklaşımlar buldum. Mustafa Ulusoy’un kitaplarını okumaya devam edeceğim.
235 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Az önce bitirdiğim kitap. evlilikler yalnizliklar umutlar...Sevgi ve bağlanmak üzerine yazilmis olay bütünlüğü yok her bölümde başka konuyu anlatıyor.Biraz deneme kivaminda olmus.İnsan temelli karsimizdaki kişiyi tanirken nelere dikkat etmeli?Gerçek sevginin kaynağı,bağlanma sorunsali,Kişilik ozelliklerimiz,bizi yani kendimizi anlamak üzerine yazilmis .Bilemedim fena değil ama istedigim tadi alamadim ya...Ne okuyun diyebilirim Ne okumayin Tercih sizin Mustafa Ulusoydan basladim devam ediyorum siradaki kitap "Giderken Bana Bir şeyler söyle "Bakalim okuyup yazacagim.
235 syf.
Evli veya Bekâr kesimin yanında evlenip ayrılanların mutlaka okuması gereken bir kitap. Bilinçli bir Evlilik veya Aile nasıl olur, ne gibi sorunlar çıkar bu sorunlara nasıl çözümler gelebilir gibi âdeta Aile saadetti vede Mutlu bir Evliliğin yapı taşlarını okuyucusuna bilgili şekilde vermekte. Okurken Çok şeyler Öğreneceğimiz bir kitap olmuş.
235 syf.
·2 günde
Eşimden güzel bir söz duysam ya da bir lütuf görsem ona tam 'seni seviyorum' diyeceğim sırada, bak sen burada onu değil sana gösterilen ilgiyi seviyorsun diye kalbimin bir yanı harekete geçiyor. Hiç hatırda tutmaya çalışmadığım halde bu çok etkilemiş beni. Onu sevdiğimi yine söylüyorum belki ama farklı bir uyanıklık içinde söylüyorum, bir kalp uyanıklığı ile. İnsanın aslında lütuf ve ihsanı, güzelliği sevdiğini, bunları gerçekten bana bağışlayanın da O olduğunu, ve eşimi de bana O'nun gönderdiğini düşünüyorum. Eşimi ihsanın ve ilginin kaynağı olarak değil, tıpkı benim gibi tıpkı diğer insanlar gibi kusurlu bir taşıyıcı olduğunu hatırlamaya çalışıyorum. İlgiyi seviyorsan, burada O'nun ilgisini gör ve O'nu sev diyorum.. Ve devamında başka başka hisler ve tefekkürler..
235 syf.
·2 günde·Puan vermedi
mustafa ulusoy her zamanki bakış açısıyla evliliğe, bekarlığa ve anne baba çocuk ilişkilerine farklı bakış açıları sağlamış. kısa kısa ama çok düşündüren denemeler. insanı derinlere daldırıyor bence.
Hayırlı bir eşin özellikleri:
1.Ebedî hayat arkadaşı olma niyeti taşımalı
2.İslam terbiyesi almış olmalı
3.Vicdanlı olmalı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evlilikler Yalnızlıklar Umutlar
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
235
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107758
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
İnsan ruhu en çok bir başkasının ruhunda demlenmek ve olgunlaşmak ister. Bu yüzdendir ki hepimiz sevgi ve sadakati ararız bir ömür boyunca.Hayatın tozlu yolları önümüzde çatallanırken birçok şey gelir başımıza. Yollara bir başkası için, bir yoldaş için düşmüşüzdür. Bu yoldaki her adımımızda anılar bırakırız ardımız sıra. Derken, birisi çıkar karşınıza. Hoşlanırsınız. "Onu kendime nasıl bağlarım?" diye sorarsınız. Kimse kimsenin kalbine hükmedemez halbuki.

Karşılıksız bir aşka tutulduğunuzda, "Nasıl unutabilirim?" diye sorarsınız.

Bekârsanız, "Beklediğim kişi ne zaman karşıma çıkacak?" diye sorarsınız.

Siz bu melankolik bekleyişteyken, "Hâlâ birini bulamadın mı?" diye soran kendini bilmezlerle karşılaşırsınız.

Binbir umutla evlenirsiniz. Tam mutluluğu yakaladım derken aslında her şeyin şimdi başladığını anlarsınız. "Evlilik bu muydu?" diye sorarsınız.

Artık biri cehenneme biri cennete çıkan iki yol vardır önünüzde.

Mustafa Ulusoy, Evlilikler Yalnızlıklar Umutlar'da çeyrek asırlık psikiyatristlik deneyimiyle evliliği bir cennete dönüştürmenin ipuçlarını sunuyor ve sorunların içindeki umudu gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 159 okur

  • Senanur Denizeri
  • Selin Erkuş
  • Seren Günay
  • Vera'
  • Elif Demir
  • Merve Nur Erol
  • Duygu Nalbant
  • Emine Yeşilyurt
  • Meryem
  • Ayşe Nur Bolat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%20.8
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20.8
25-34 Yaş
%45.8
35-44 Yaş
%8.3
45-54 Yaş
%4.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%86.8
Erkek
%13.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.5 (22)
9
%22.6 (12)
8
%18.9 (10)
7
%9.4 (5)
6
%1.9 (1)
5
%0
4
%3.8 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.9 (1)