Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,9bin
Gösterim
Adı:
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759088965
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akvaryum Yayınları
254 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap çoğu yerde bilgi içeriyor bu yüzden çok fazla konu derinliği ve olay örgüsü olmadığı için hızlı bir şekilde okunabiliyor ya da bana öyle geldi. Kitabı okurken bazı noktalarda anlamak için ve kafanızda bir yer edinmesini istiyorsanız zihninizde az da olsa canlandırmanız gerekli. Ayrıca kitapta numaralarla verilen ek bilgi kısımlarını mutlaka okumanızı tavsiye ederim çünkü Evliya Çelebi'nin o dönemde yazdığı bazı şeyler yanlış ve kitaba tamamen inanıp yanlış bilgiler edinmenizi istemem. Keyifli okumalar.
172 syf.
*Evliya Çelebi, bilindiği gibi gördüğü bir rüya üzerine gezmeye başlamış ve 51 yıl süren seyahati sonunda eserini yazmıştır. Rüyada meydana gelen bir dil sürçmesi sonucunca “Şefaat ya Resulallah diyecek yerde seyahat demişiz”le başlayan bir maceranın sonunda böylesine büyük bir eser meydana gelmiştir

*Etkileyici bir yolculuk yapmak istiyorsanız bu kitapla başlayabilirsiniz.

¶¶Alıntı¶¶
°°Sırrı öyle bir sakla ki vücudundaki canın duymasın.
Yanlışlıkla ağzına alma ki dilin duymasın.

°°Ey dost sormaktan utanma,
İlmin tamamını sonuna kadar anla.
160 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Rüyasında “Şefaat Ya Resulullah” demek isterken “Seyahat Ya Resullulah” diyerek başlıyor Evliya’nın macerası.

Evliya Çelebi’nin tüm gezi hayatı boyunca şahit olduğu olaylar, gezip gördüğü yerler ve keşifler, 10 ciltlik yaklaşık 4 bin sayfadan oluşan “Seyahatname”de yer alır. Bu okuduğum Seçmelerde ise Seyahatname’den alınan ve gerçek Seyahatname’yi okumaya teşvik amacıyla seçilmiş olaylar yer alıyor.
Seyahatname, abartılı dili ve doğaüstü olaylardan bahsetmesi sebebiyle gerçekçi bulunmamış ve çoğu kez eleştirilere maruz kalmıştır.
Gerçekten de okuduğunuz sırada “bunlar olsa olsa hayal ürünü olur” diyeceğiniz bir çok olaya şahitlik ettiğini görüyoruz Çelebi’nin. Örneğin;

“Evliya Çelebi, Hatukay Çerkez diyarının Pedsi köyünde cadıların kendi aralarında tutuştuğu savaşa şahit olur. Tarih, hicri 1076 şevvalinin 20. gecesidir. Ortalığın zifiri karanlık olduğu bir vakitte başlayan bu savaş yoğun gök gürültüsü ve şimşekler arasında başlayıp devam eder. Durumu iyice anlamak için Çerkezlere danışan Evliya Çelebi, “Vallahi yılda bir defa böyle karakoncolos gecesi olur, Çerkez oburları (cadıları) ile Abaza oburları göklere uçup ceng-i azim eder, vuruşurlar” cevabını alır. Ardından gördüğü bu manzaradan korkmaması ve temaşayı seyretmesi tavsiye edilir. Savaş altı saat sürer. Uzuvlar, et parçaları ve benzeri şeyler havada uçuşur. Yedi Abaza cadısıyla yedi Çerkez cadısı birbirlerine sarılı vaziyette yere düşerler. Nihayetinde Çerkez cadıları iki Abaza cadısını kanını emerek öldürürler ve cesedini ateşe atarlar. Horozların ötmesiyle birlikte gün aydınlanmaya başlar ve Çerkez cadıları orayı terk eder.”
Bu paranormal olaylar gerçek miydi, yoksa sadece abartıdan mı ibaretti bilinmez ama Evliya Çelebi olayların gerçekleştiği sırada yalnız olmadığını, yanında şahitlerinde olduğunu her defasında belirtiyor.

Evliya Çelebi, Seyahatname'sini yazarken gezdiği yerleri anlatmanın yanında o milletin toplumsal yaşamını, kültürünü ve gelenek göreneklerini tanıtmak amacındaydı da bir yandan. Bu yüzden Osmanlı tarihini en iyi yansıtan eser olarak bilinir Seyahatname.

Ben seçmeleri okurken yanında ona başka kitaplarla eşlik ettim. Olay örgüsü olmadığından sizde böyle ilerleyebilirsiniz rahatlıkla.
Bir gün gerçek Seyahatname’yi okuyup incelemesini yapabilmek dileğiyle.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Evliya Çelebi, seyahati sırasında gezdiği yerleri ve gördüklerini en ince ayrıntısına kadar incelemeye çalışmış, öğrenmiş ve eserine kaydetmiştir. Tanıdığı insanların yaşayışlarını, dinlerini, dillerini, kültürlerini ve ortaya koydukları eserleri tek tek anlatmış, enine boyuna inceleyerek yazmıştır. İşte bu yüzden Seyahatnâme bizim için çok önemli bir tarih, kültür, coğrafya, folklor ve gelenek görenek kaynağıdır.
Tuncay Erol
Tuncay Erol Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler'i inceledi.
254 syf.
·10/10 puan
Rüyasında Şefaat ya resul yerine Seyehat ya resul demesi ile başlayan, sevimli çelebimizin istanbul'dan başlayarak o zamanın meşhur yerlerini gezmesini konu alan gezi rehberi. Yalın Türkçesini bulursanız kesin alın. Sayfaları okurken zamanda yolculuk yapacaksınız. Bazen de gülümseyeceksiniz.
Mihrimah
Mihrimah Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler'i inceledi.
254 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Başta kelimeler biraz yabancı gelse de okudukça eserin içinde kaybolduğum hissine kapıldım Dili insanı içine çekiyor Sanki sohbet havasında bir sıcaklıkla yazıldığı için hiç sıkılmıyorsunuz
Varolun
214 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Evliya Çelebinin rüyasında Peygamberimizi görüp ona ‘’Şefaat Ya Rasullah’’ diyeceği yerde dili sürçerek ‘’Seyahat Ya Rasullah’’ demesi üzerine başlıyor yolculuğu. Yüz yıllar önce gezmiş görmüş ve yazmış. Aslı 10 Cilt fakat farklı basım evlerinden daha yalın halleriyle ve özetleriyle bulabiliyorsunuz.
Okurken çoğu yerde tebessüm edip zaman yolculuğu yapıyorsunuz;
Bi gün başkası anlamasın diye hizmetkarlarıyla kuş dili konuşuyor, bazen Trabzonun çetin sularında boğulma anıları gibi maceracı anılarından veya Viyana’da gördüğü beyin ameliyatındaki tecrübelerinden bahsediyor. Hele timsah gibi günümüzde 2 yaşındaki bebenin bile bildiği fakat o zamanları görülüp bilinmeyen hayvanın neye benzediğini, ne yiyip ne içtiğini anlatırken sanki siz de o hayvanı ilk defa duymuş gibi oluyorsunuz. Hatta şu an günümüzde bildiğimiz çoğu şeyin seyahatnameden alıntı olduğunu anlıyorsunuz okurken. Mesela Kayserililer o zamandan sıkı pazarlıkçıymış:) Velhasıl güzel bi baskısını bulduğunuzda mutlaka alın. Benim elimdeki baskıyı ben beğenmedim yazım hataları var araştırılıp alınması gereken ve her kütüphane bulunması gereken bi eser. Gittiğiniz memeleketleri okurken daha da bi keyifli oluyor. Eski ve şimdiyi kıyaslıyorsunuz...
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Seyâhatname'den Seçmeler
Evliya Çelebi.

@beyanyayinlari ''ndan çıkan Türk Klasikleri serisinden ilk okudugum kitabım.
Hazırlanırken, 10 ciltlik külliyattan nasıl metinler alınmalı diye karar aşamasında ,
Iyi bir okurun, sıradan bir tarih veya coğrafya kitabında bulabileceği herhangi bir kuru bilgi olmasin diye bir kriter konulmuş.

Bu vesileyle kitapta daha cok menkıbe ve keramet içeren fantastik öğeler ,tarihi şakalar bazende bu kadarı da olmaz dedirten mitsel anlatılar var.

Evliya Çelebi, bir gece rüyasında kendisini, Ahî Çelebi Camii'nde, Peygamber Efendimiz (Sa) ve ashabıyla namaz kılarken görür. Rüya da ashabın kıymelilerinden Sad b. Ebi Vakkas Hazretleri, Evliya Çelebi'yi, Efendimiz'in yanına mihraba götürürek şefaat talep ederler. Evliya Çelebi ise dileğini isterken, Efendimiz'e "Şefaat Ya Resulullah" diyeceği yerde "Seyahat Ya Resulullah" der.
Hz.Peygamber (s.a.v) ise tebessüm buyurarak;
-"Seyahat ve ziyareti bu kuluna kolay eyle Ya Rabbî", diye dua ederler ve o rüyadan sonra Çelebi Hazretlerinin İstanbul'dan başlayıp Anadolu'nun ve dünyanın farklı yerlerine yapılan gezileri başlamış.

Çelebi kimine göre şakacı, kimine göre tarihçi, kimine göre yerbilimci, kimine göre ise bir hayalperesttir.
İncelememi merhum Evliya Çelebi' in meşhur deyişiyle bitireyim;
Yalan ve gösterişten uzak , zavallı ve düşkün kardeşini ben ; boyle bir kitabı yorumlayıp huzurunuza getirdiğin icin sizden özür dilerim.
Sürç-i kalem etmişsek affola.
Fatma
Fatma Evliya Çelebi Seyahatnâme'den Seçmeler'i inceledi.
160 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
On ciltlik külliyattan metinler seçilerek hazırlanmış bir kitap "Seyahatname'den Seçmeler." Kitap çok kalın olmamakla birlikte içerik olarak sade ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmış. Okuduğum her kısımda ise yeni yeni birçok bilgiler öğrendim. Özellikle Evliya Çelebi'nin Rüyası, İstanbul Tılsımları, Hüner Sahibi, Nuh'un Gemisi gibi kısımları okurken çok etkilendim. Evliya Çelebi'nin dört asır öncesinden robotları düşünmesine, Silistre'den İstanbul'a atla üç günde gelişine bunun gibi yaşanmış tuhaf durumları okurken ise çok şaşırdım. Umarım en yakın zamanda eserin orijinalini okumak da nasip olur..
172 syf.
Evliya Çelebi, bir gece rüyasında kendisini, Ahî Çelebi Camii'nde, Peygamber Efendimiz (Sa) ve ashabıyla namaz kılarken görür. Rüya da ashabın kıymetlilerinden Sad b. Ebi Vakkas Hazretleri, Evliya Çelebi'yi, Efendimiz'in yanına mihraba götürürek şefaat talep ederler. Evliya Çelebi ise dileğini isterken, Efendimiz'e "Şefaat Ya Resulullah" diyeceği yerde "Seyahat Ya Resulullah" der. Hz.Peygamber (Sa) ise tebessüm buyurarak: -"Seyahat ve ziyareti bu kuluna kolay eyle Ya Rabbî", diye dua ederler ve o rüyadan sonra Çelebi Hazretlerinin İstanbul'dan başlayıp Anadolu'nun ve dünyanın farklı yerlerine yapılan gezileri başlamış olur.

Eserde farklı başlıklarla zaman zaman güldüren, güldürürken düşündüren ibretlik konular yer aldığı için bir çırpıda okunuyor. Gezi yazılarını okumayı sevenler için faydalı bir eser olacağını düşünüyorum. İyi okumalar...
Cafer Kösedağı
Cafer Kösedağı Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nden Seçmeler'i inceledi.
406 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu seçme seyahat anıları ile 51 yıl boyunca Evliya Çelebi nın gezdiği yerleri bizde gezmiş ,tanımış olduk. Şehirleri, yolları medreseleri camileri mesire yerlerini nehirleri çeşmeleri köprüleri yemekleri konuştuğu diller gibi ne gördüyse duyduysa yazmış. Kitapta unutamadığım bir bölümünü paylaşmak ister. Hamsi balığı ile ilgili gözlemi şöyle:" Bunlardan fazla sevip uğruna bin can ile kurban oldukları, alım satım sırasında kavga edip kan akıttıkları balık, canım "hapsi" balığıdır. Hamsin gününde ortaya çıktığı için "hamsi" balığı derler. Kırk türlü yemeğini pişirirler ki her birinde birer eşit hasıl olur.Çorbası, yahnisi kebabı, böreği, baklavası ve çorbasının her türlüsünü pişirirler." Tamamı 10 cilt olan seyahatnameyi sadeleştirerek seçmeleri hazırlayan Seyit Ali Kahraman a teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim.
172 syf.
Bu olay sonrasında imparatorluğun izniyle önce İstanbul' u sonrasında da koca imparatorluğu adeta bir baştan bir başa dolaşır, gittiği yerler hakkında ne gördüyse ne öğrendiyse biraz abartılı biraz mizahi ama tatlı ve sıkıcı olmayan bir dille anlatır.
Sakın ola besmelesiz yemek yeme. Adam yoksul olur. Sırrın varsa en yakınına bile söyleme. İyi adını kötüye çıkarma. Kötüye yoldaş olma. Zararını çok çekersin. Sen daima ileri yürü! Gözüm benim, geri kalma, ekili tarlaya basma. Dost payına göz dikme. Bir şey koymadığın yere el uzatma.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759088965
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akvaryum Yayınları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0