Evren Bozması

4,8/10  (6 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
654 gösterim
Aşka düşmüş bir insanın gözüne dünya çok başka renklerde görünebilir. Peki ya, sadece 'âşık olan bir adamın gözünden İstanbul, ne kadar renkli olabilir? Bir insan algısının sınırlarını zorlar ve gördüğü gibi değil de, istediği gibi algılamaya karar verirse ne olur? Ve en önemli soruya dikkat edin, bir yalan ne kadar kontrolden çıkarsa amacını yitirir? Anıl Nişancalı ilk romanı Evren Bozması'nda, ergenliğini yeni atlatmış bir roman kahramanının maceralarıyla bu soruların yanıtını veriyor. Evren Bozması, kendisini yazar olarak lanse eden yalancı bir âşığın Rock müziğini, bilimkurguyu ve çizgi romanları her santimine alet ettiği hikâyesiyle, tam bir kontrolden çıkış belgesidir.

İçimde bir korku var. Korku da değil. Daha çok endişe. İdeolojiden korksak kitap okumazdık. Yol boyu polisin orantısız şiddetinden dolayı gözünü kaybeden insanların haberlerini okuyarak hedefe doğru ilerliyorum. Sonunda Harbiye'ye vardığımda gördüğüm manzara, dünyanın en güzel vahşeti gibi. Şu anda paralel evrende beni hiçbir şey şaşırtamaz. Bir yanda vahşetli bir biçimde insanlara kapsül kapsül gaz atan polisler, bir yanda da en güzel halleriyle ele geçirdikleri dozerle TOMA'yı kovalayan ÇARŞI grubu. Kalabalık gruplar halinde zikzak yaparak, polise şaşırtmacalar vererek Galatasaray Meydanı'na kadar ulaşıyoruz.
Nihan 
04 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Ayrıntı Yayınları'na olan saygımı yitirdim bu kitap benzeri başarısız metin yüzünden. Nasıl ikna oldular nasıl kitap haline getirdiler aklım almıyor. Kitap fuarında onca güzellik arasından deneysel takılacağım diye bu kitabı seçen şahsımı ve talihimi kınıyorum.

eskimolardan kim kaldı? 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

En azından umut barındırıyor diyebileceğim yazar. Biraz fazla fayt kılap seyretmiş yazar. Biraz fazla yeraltı.
Marjinal alıntılarıyla beni etkiledi yine de. Hadi yine iyisin yazar.

Kitaptan 86 Alıntı

Harun Ayhan 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Virgül
"Ben, ayrılmak istiyorum" dedi. Ben dedikten sonra virgül koyduğuna eminim, çünkü o ne zaman "Ben" dese, içimden "Evet sen!" diye bagirasim geliyordu.

Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 62 - Ayrıntı)Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 62 - Ayrıntı)
eskimolardan kim kaldı? 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Bizim ailede okuduğun bölüm senin somut bir şey üretmene müsaade etmiyorsa o bir okul değil, hobidir. Hobiler de haftasonu yapılabilir.

Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 19)Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 19)
eskimolardan kim kaldı? 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Mutsuz olduğu zamanlarda mutluluğu düşünüp, düşlerini kuluçkaya yatırır insan. Güzel şeyler mutsuzken düşünülüp harap edilmez.

Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 34)Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 34)
eskimolardan kim kaldı? 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Sonra gökyüzüne baktım. O kadar yüksekten mükemmel görünüyor olmalıydım.

Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 63)Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 63)
eskimolardan kim kaldı? 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Almanca bir şeyler düşünüyorum. Fakat tek kelime Almanca bilmiyorum, düşüncelerimi kendimden gizlemek için yapıyorum bunu.

Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 36)Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 36)
eskimolardan kim kaldı? 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Aklın insan hayatında çok faydalı bir şey olmadığını, akıllı insanların mutsuz olduğunu yeni anlıyordum.

Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 53)Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 53)
eskimolardan kim kaldı? 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Benim ailemde bir şeyin satın alınabilmesi için o şeye ihtiyaç duyulması gereklidir, istenmesi değil. Bir şeyi istemek cebindeki otobüs parasını, içilecek birayı ve yapabileceği romantikliği hesaplamadan her arkadaşının davetine gidebilen insanların lüksüdür. Bizim tarafta ise, yokluğu öldürmüyorsa varlığını da istemeyeceksin özdeyişi hâkimdir.

Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 18)Evren Bozması, Anıl Nişancalı (Sayfa 18)

Kitapla ilgili 1 Haber

15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!