Evren Nasıl Oluştu?

6,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
217 gösterim
Bu kitapta, astronominin ve ona koşut bilimin tarih içindeki gelişimi; evren ve içinde bilinen veya bilinmeyenler hakkında bilgiler bulacak; zamanın sıfır olduğu andan itibaren evrenin yaratılışı ve geleceğine dair fikirlerle hayal gücünüzü zorlayacaksınız.

Kitaptan 2 Alıntı

Samet Ö. 
 21 Mar 21:38 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Toprağı bol olsun.
Çağımızın tanınmış astrofizikçilerinden Stephen W. Hawking Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabında, evrenin başlangıcı ile ilgili şunları söyler:
"Uzay ve zamanın sınırı olmayan kapalı bir yüzey oluşturması fikri, aynı zamanda Tanrının evrenle ilgili işlerdeki rolü için derin imalar taşır. Bilimsel kuramların olayları tanımlamadaki başarısıyla, birçok kimse Tanrının, evrenin bir dizi yasalara göre evrimleşmesine izin verdiğine ve evrenin bu yasaları çiğnemediğine inanır. Bununla beraber, yasalar bize evrenin başlangıçta neye benzemesi gerektiğini söylemez; saati kurmak ve nasıl başlayacağını seçmek hâlâ Tanrının işidir. Evrenin başlangıcı olduğu sürece, bir yaratıcısının var olduğunu varsayabiliriz. Ancak eğer evren tamamen kendi içine kapalı, sınırı veya kenarı olmayan bir şey ise ne başlangıcı ne de sonu olacaktır; yalnızca olacaktır. O zaman yaratıcıya gerek olur muydu?"

Evren Nasıl Oluştu?, Halil Kırbıyık (Sayfa 56 - Odtü)Evren Nasıl Oluştu?, Halil Kırbıyık (Sayfa 56 - Odtü)
Samet Ö. 
20 Mar 23:21 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Yoktan var olan evren ve madde-antimadde ikilemi
1920'li yıllarda geliştirilen ve mikro uzayda geçerli olan kuantum mekaniğine göre "boşluk" klasik fizikte anlaşıldığı gibi pasif,eylemsiz madde yokluğu değil, hem aktif hem dinamiktir. Kuantum mekaniğine göre hiçlikten bir şey yaratmak olasıdır. Aynı anda bir miktar madde ve karşı madde yaratırsanız ve bunları fark edemeyeceğiniz kadar kısa zamanda yok ederseniz, yoktan var ediyor ve vardan yoka geçebiliyorsunuz demektir.

Evren Nasıl Oluştu?, Halil Kırbıyık (Sayfa 32 - Odtü)Evren Nasıl Oluştu?, Halil Kırbıyık (Sayfa 32 - Odtü)