Evrenin Sonundaki Restoran (Otostopçunun Galaksi Rehberi 2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5415
Gösterim
Adı:
Evrenin Sonundaki Restoran
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 2. Kitap
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758240630
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Baskılar:
Evrenin Sonundaki Restoran
Evrenin Sonundaki Restoran
Evrenin Sonundaki Restoran
Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adams'ın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi BBC'de radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu...

Belli başlı her galaktik uygarlığın tarihi üç ayrı ve fark edilebilir aşamadan geçme eğilimindedir. Bu aşamalar hayatta kalma, sorgulanma ve incelikli düşünmedir. Bu konuya genel ve fazlasıyla açıklayıcı bir örnek olarak ilk aşama "Nasıl yiyebiliriz?", ikinci aşama "Nereye yiyoruz?", üçüncü aşamaysa "Öğle yemeğini nerede yiyelim?" sorularıyla tanımlanmaktadır. Hayat, Evren ve Her Şeye Dair Nihai Sorunun Cevabını bilseniz ve uzun bir arayışın ardından ulaştığınız Evrene hükmeden kişiyle fikir alışverişinde bulunacak olsanız bile, sizi sakinleştireceğini dünüşdüğünüz bir fincan demli çay içmek ya da asla unutamayacağınız mükellef bir yemek için Evrenin Sonundaki Restorana buyrun. Asla pişman olmayacaksınız...
280 syf.
·2 günde·10/10
Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 2. kitabı Evrenin Sonundaki Restoran ikinci kitap sendromunu kendinde kesinlikle bulundurmuyor. Hiç sıkıcı değil hatta ilk kitaba göre bir kaç tık daha eğlenceli. Yazarın hayran olunası hayal gücü, alttan alttan verdiği mesajlar, aralara serpiştirilmiş felsefi göndermeler kitabın kalitesini arttırdıkça arttırmış.İlk kitaba göre olay örgüsü daha sağlam, kurgusu daha bir oturmuş.Son olarak Evreni yöneten adam kısmı beni benden aldı, adamın verdiği cevaplar alkışlanacak türdendi, anlamak için üzerinde baya düşünülmesi gereken bir bölümdü.Dörtlünün sonlara dogru ayrılması beni üzdü umarım bir sonraki kitapta yine bulusurlar. Ben çok beğendim, okumayan varsa okusun kesinlikle pişman olmazsınız.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Eğer bir gün biri çıkıp da Evren'in hangi nedenle ve niçin var olduğunu keşfederse, evrenin birdenbire yok olacağını ve yerini daha garip ve anlaşılmaz bir şeyin alacağını ileri süren bir teori vardır.

Bir başka teori ise bunun zaten gerçekleştiğini ileri sürer.”


Otostopçununun Galaksi Rehberi serisinin ikinci kitabından merhaba. Değişen pek bir şey yok. Tam gaz eğlence ve buram buram zekâ kokan göndermeler tekrardan her sayfasında mevcut. Buradan sonrası bol miktarda spoiler içerir.
Evrenin Sonundaki Restoranı, ben sürekli genişleyen Evren ile hareket eden bir mekan olarak almıştım öncelikle. Nasıl olsa bu evrende her şey mümkün. Ama Douglas Adams muhteşem bir hareketle bunu zamansal bir mekan olarak tasarlamış kitapta. Nasıl mı? Zamanda yolculuk yaparak gidilebilen, bir kalkanla korunan ve bu nedenle evrenin sona ermesini izleyebileceğiniz bir restoran. Bu seriyi okurken en sık sorduğum soruyu yinelemek durumdayım. Bu neyin kafası ya? Muhteşem.

Restoranın bir diğer çılgın hizmeti günün yemeği ile tanışabilmeniz. Sığır şeklindeki bir hayvanının gelip, “belki bir parça kolumdan alabilirsiniz, butum da güzeldir, kollarımı sık sık çalıştırıyorum ve bol bol ot yiyorum o yüzden oradaki etlerim güzeldir, belki bir güvecimi alırsınız” şeklinde öneriler sunup, siparişinizi aldıktan sonra gidip kendini vurduğunu ve garsonların o hayvanın etini masanıza getirdiğini düşünün. Kitapta bu tarz üstüne konuşulacak çok nokta var, hepsine değinmeye kalksam uzadıkça uzar inceleme. Gezegendaşımız olan Arthur’un tepkisi ve ona gelen tepki beni düşündürdüğü için özellikle değinmek istedim. Ben böyle bir durumda ne yapardım, oldukça merak ettim.

“Sadece önümde durup da beni, kendisini yemeğe davet eden bir hayvanı yemek istemiyorum o kadar, dedi Arthur. “Bu insafsızlık.”

“Yenmek istemeyen bir hayvanı yemekten iyidir,” dedi Zaphod.Ekibimiz ilk kitaba göre oldukça sık ayrı düşüyor. Buradan sonra ikiye ayrıldıkları hikayelerine değineceğim sadece. Tüm olayları beraber yaşasalardı daha fazla malzeme çıkardı gibime geliyor. Ama Adams’ın zekâsından şüphe etmiyorum. Vardır bir bildiği. Yalnız en favori karakterim olan Paranoid Android Marvin’e çok yükleniyor. Yine akıbetini bilmiyoruz sevimli robotumuzun maalesef. Her söyleminde aynı anda hem derinlik hem de bir hüzün saklı. Hastasıyım. Üzmesinler Marvin’i artık.Zaphod ve ekibinin, Evrenin gerçek hükümdarı ile yani bir nevi Tanrı ile görüşmesi ve Adams’ın ortaya koyduğu tanrı tasviri muhteşemdi. Daha önce birçok kitap, dizi ya da filmde, genelde bir noktadan sonra bezmiş, insanların sürekli yarattığı şeyleri ve kendilerini mahvetmesinden bıkmış ve işleri oluruna bırakmış tanrı tasvirlerine rastlamıştım. Ama en sevdiğim kesinlikle bu oldu. Hiçbir sorumluluk kabul etmeyen, evrenden, yarattıklarından bile ölümüne şüphe eden bir Tanrı kesinlikle hoşuma gitti. Umarım diğer kitaplarda da karşımıza çıkar. Tüm bölümü buraya geçirmek istesem bile, şu alıntıyı paylaşsam sanırım yeterli olur:

#41664772
Bir gezegen halkının hiçbir işe yaramayan üçte birlik kısmını kandırıp, bir gemiye bindirerek başka bir gezegene postaladığı (iyi fikir kabul edelim, ama sonu iyi bitmiyor) o gemiye ışınlanan Arthur ve Ford’un sonrasında yaşadıkları ve yapılan göndermeler yine müthişti. Gönderildikleri mavi-yeşil gezegenin Dünya çıkması ve hiçbir işe yaramayan bu aptalların, insanlığın iki milyon önceki ataları olmasını hiç beklemiyordum. Arthur gibi ben de pek kabullenmek istemedim. Daha hiçbir şey icat etmeden, direkt başka kıtalara savaş açmaya, yakıp yıkmaya, birbirleriyle tartışmaya başladıklarını gördükten sonra maalesef atalarımız olduğundan emin oluyoruz ister istemez.


Hiç bitmesin istiyorum bu seri, o yüzden neler olduğunu çok merak etsem bile tadını çıkara çıkara, araya zaman koyarak okumaya devam edeceğim.“KIRK İKİ.”
264 syf.
·3 günde·8/10
İlk kitaba göre bir tık daha az eğlenceli ama az dediğim bile gayet güldüren ve eğlendiren bir eser. Çay hazırlama ile ilgili bölüme bayıldım. Tam Türkleri anlattı dedim içimden. 1 çay yapmak için o kadar zaman ve bilgi harcadılar ki. :) Kahkaha attım yani. Eğlendirici özelliğinin yanı sıra felsefik bir eser. Yine ara cümlelere serpiştirilmiş gayet güzel bilgiler ve düşünceler mevcut. Absürd komediye daha fazla yakışan arsızlık, görgüsüzlük, sonradan görmelik konularını çok iyi işleyen bir devam kitabı. İlk kitaba göre eğlence, hareketlilik ve olaylar gayet güzel örgüde. 3. kitabı bekliyoruz okumak için.
288 syf.
Eski Galaktik Başkan Zaphod Beeblebrox -kendisi iki başlı- depresif Marvin tarafından desteklenen yepyeni bir yıldız gemisi olan Altın Kalbini çalmasıyla macera başlıyor.Sonrası ....
Atlayın satırlara kitaba dalın gitsin hatta :)
Bir teori olarak ,evrenin Big Bang ile başladığını ve sonunda yok olacağını biliyoruz. Peki ya evrenin Big Bang’i yokoluşsa ve bu döngüyse ? Sevgili Adams, gerçekte varoluş amacımızı, ve bizim nihai kaderimizin anlamını (ya da yokluğunu) sorgulatıyor.
Evren’in sonundaki restoran ise apayrı bir durumdur. Yemeğinizi yerken geri sayıma başlıyorsunuz niçin mi Evren’in yokoluşuna( veya başlangıcına ? ) Arthur kadar beni de rahatsız eden bir durum vardı restoranda; konuşabilen bir inek masaya gelir günün yemeği olduğunu söyleyerek herkese tek tek sorar hangi kısmını yemek istediklerini. Arthur rahatsız olup salata ister ama bu sefer de masadakiler ve inek rahatsız olur. Niçin? Çünkü inek gönüllü olarak kendinin yenmesine ve bunun için yaşamasına rağmen ineği tercih etmeyip sebzelerin söz hakkı olmadığı halde onları katletmeyi seçtiği için. Keyifli okumalar...
264 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Ben çok eğlendim, harika bir hayal gücü var. Olayların bağlanışı, kurgulanışı çok eğlenceli ve başarılıydı.
Okurken bol bol güldüm. Marmaray'daki yolcuların çoğu " bu çocuk neye bu kadar gülüyor" diye düşünüp hep bana bakmış olsa gerek :D bence ilk kitaptan daha eğlenceliydi. Ayrıca çok derin felsefi göndermeler var (Evren'nin yönetici kısmı hele off off ) :D okunası bir seri, herkese öneriyorum :)
264 syf.
·9 günde·6/10
Serinin ikinci kitabı ve seri kitapları okurken yaşadığım sıkıntıyı bu kitapta da yaşadım. Genelde 1. kitap güzel diye seriye devam edip, sonunda büyük bir pişmanlık duyuyorum. Yeri gelmişken, bu serilerden "Yüzüklerin Efendisi'ni" tenzih ederim.
Douglas Adams ilk kitaptaki espirili yazış tarzını ikinci kitapta da sürdürmeye çalışmışsa da başarılı olamamış. Kitabın son 30 sayfasını sadece kitabı yarım bırakmak istemediğim için okudum.
264 syf.
·1 günde·9/10
İlk kitaba göre bir kaç tık aşağıda da olsa keyif vermeyi başarıyor. Evreni genişletmek ve okuyucunun kafasında ki kurguyu daha da aydınlatmak için yararlı bir devam kitabı. Seri İngiliz Mizah anlayışıyla devam etmekte ve yer yer sizi kahkahalara boğmaktan geri kalmıyor.

Bir geçiş kitabı olduğu için nihai bir sonuca bağlanmıyor ve kitap içerisinde yine bir çok kez o 7,5 milyar yıllık sorunun cevabı olan "42" rakamıyla daha farklı biçimlerde karşılaşıyorsunuz.

Ufkunuzu genişletecek, size hiç aklınızın ucuna bile gelmeyecek sorular sordurtacak bir kitap serisi. Defalarca kez not aldım, araştırma yapmak için defalarca internete başvurdum ve sayısız bilgi öğrendim. Alın okuyun, "Asla pişman olmayacaksınız..".
264 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
İnanılmaz eğlenceli. Birçok seride olan ilk kitaptan sonraki performans düşüklüğünden eser yok. Gülümsemekten çenem yoruldu. İnanılmaz bir hayal gücü, inanılmaz bir bakış açısı.
Tek bir günde okudum. 280 sayfa bir anda aktı geçti. Şiddetle tavsiye ediyorum.
264 syf.
Başlangıçta evren yaratıldı.
Bu pek çok kişiyi epey kızdırdı ve geniş kalabalıklar tarafından kötü bir adım olarak değerlendirildi.
Vogon gemileri Altın Kalp'e saldırırken gemimiz Artur Dent için bir bardak çay yapmakla epey meşguldür. Bunun üzerine birdenbire Galaksi'nin sözde başkanı iki kafalı üç kollu iğrenç bir moda anlayışı olan ve sicili dağlara uzanan Zaphod Beeblebrox yok olmalarına üç dakika otuz saniye kalmışken ölmüş büyük büyükbabası dördüncü zaphod beeblebroxun ruhunu çağırmaya karar verir ve birdenbire ölü ruhların güçleri aşkına Küçükayı Beta ya ışınlanırlar. Görev evreni ve galaksiyi asıl yöneten adamı bulmaktır.
Dikkat ölü ruhların güçlerini arkanıza almadan sakın uzay yolculuklarına çıkmayınız.
Dikkat eğer son dünyalıysanız sakın beyninizi binbir parçaya ayırmalarına izin vermeyiniz.
Dikkat kolonyalı mendillerin tekrar üretileceği zaman elbette gelmeyecektir.
Not: ayakkanı üretmek cehennem yaratır.
264 syf.
·4 günde·7/10
Douglas Adams, şu ana kadar okuduğum en tatlı, en orijinal, hayal gücü en geniş ve en iyi mizah anlayışı olan yazar. Özellikle karakterler müthiş. Aslında karakterlerin birbirine benzediği noktalar vardı. Örneğin ben bazen Zaphod ve Ford'u şebeklik ve sersemlikleri açısından birbirlerine benzetiyorum. Sadece Zaphod daha egolu bir karakter. Zaten kitapta en sevdiğim iki karakter Marvin ve Zaphod. Adams aşırı eğlenceli kitap ve karakterlerin yanı sıra Marvin gibi depresif bir karakere de yer verebilmiş ve çok başarılı olmuş. Bir robot olmasına rağmen duygularını belirgin şekilde yaşayan tek karakter Marvin. Yazarın burada bir ironi yapmaya çalıştığı düşüncesindeyim. Kitabı bu kadar övdüm ama neden on vermedim. Çünkü kitabın bazı yerleri bana inanılmaz sıkıcı geldi. Yani bu biraz olay örgüsünün olmamasına da bağlı. Yani birisi size bu kitap ne anlatıyor diye sorsa apışıp kalırsınız çünkü konusu yok gibi bir şey. Ayrıca yazar bazı yerlerde betimleme ve düşüncelere aşırı yer vermiş. Yani geçen diyaloglarda bile araya çok fazla düz metin veya açıklama sıkıştırmış çok gereksiz şeyler bence. O yüzden ben sadece diyalogları okuyup geçtim çünkü açıklamalar genel olarak diyalogla alakalı bilgiler vermiyor size. Havadan sudan şeylerden bahsediyor gibi. Son olarak da kitabı okuyup anlamak çok zor bence. Anlaşılması zor bir dille yazılmış yani. Benim yayınımın çevirisinden kaynaklı da olabilir ama özellikle uzun cümleler hele içlerinde bir de terimimsi kitaba özgü kavramlar varsa hiçbir şey anlamadan öbür cümleye geçtiğim oluyordu. Dediğim gibi ufak tefek sorunlar var benim gözümde ama okuduğum en orijinal kitaplardan biri olduğu gerçeğini değiştirmez. Sadece hayat evren ve her şeye geçmeden önce biraz bu seriye ara vermem gerekecek.
264 syf.
·9/10
İlk başlarda okumaya başladığınızda biraz sıkıcı gelebilir ama sonradan sonraya keyif alıyorsunuz. Hikayesi çok akıcı ilerliyor ve kitabı okurken o anı kafanızda canlandırdığınızda daha keyifli hale geliyor okuması. Şu anda alıp hemen okumanızı tavsiye ederim.
264 syf.
·4 günde·8/10
Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 2. kitabı beni ilki kadar sarmadı. Belki bu sebeple seriye devam etmeyi bıraktım. Tabi serinin genel olarak kötü olduğunu kesinlikle kastetmiyorum. Bilim kurgu sevenler için bulunmaz bir nimet olduğu kesin. Belki ilerde yine devam ederim seriye fakat şimdilik bu kadar uzay macerası yeterli.
Alıntılarım:
"Özetlersek: iyi bilinen bir gerçektir ki, halkı yönetmeyi en çok isteyenler, bu işi yapmaya en az uygun olanlardır. Özeti özetleyecek olursak; kendisinin başkan yapılmasını sağlayabilecek kişilerin bu işi yapmasına hiçbir surette izin verilmemesi gerekir. Özetin özetinin özeti; Halk bir problemdir." s. 270
"Eğer başın dertteyse, seni sıkıştığın köşeden çekip alacak bir ele ihtiyaç duyarsan.. "
"Evet?"
"Lütfen hiç tereddüt bile etmeden toz ol."
Douglas Adams
Sayfa 38 - Alfa Edebiyat
"Sizin tanrınız bir bahçenin ortasına bir elma koyar ve der ki, arkadaşlar ne isterseniz yapın ama bu elmayı yemeyin. Sürpriz, sürpriz, elmayı yerler ve o saklandığı çalının arkasından fırlayarak 'sizi yakaladım' der. Oysa yemeselerdi de bir şey değişmeyecekti."

"Niye değişmesin?"

"Çünkü eğer karşındaki, içten pazarlıklı bir kişilik yapısına sahipse, gayet iyi bilirsin ki bundan vazgeçmez. Sonunda seni yakalar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evrenin Sonundaki Restoran
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 2. Kitap
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758240630
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Baskılar:
Evrenin Sonundaki Restoran
Evrenin Sonundaki Restoran
Evrenin Sonundaki Restoran
Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adams'ın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi BBC'de radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu...

Belli başlı her galaktik uygarlığın tarihi üç ayrı ve fark edilebilir aşamadan geçme eğilimindedir. Bu aşamalar hayatta kalma, sorgulanma ve incelikli düşünmedir. Bu konuya genel ve fazlasıyla açıklayıcı bir örnek olarak ilk aşama "Nasıl yiyebiliriz?", ikinci aşama "Nereye yiyoruz?", üçüncü aşamaysa "Öğle yemeğini nerede yiyelim?" sorularıyla tanımlanmaktadır. Hayat, Evren ve Her Şeye Dair Nihai Sorunun Cevabını bilseniz ve uzun bir arayışın ardından ulaştığınız Evrene hükmeden kişiyle fikir alışverişinde bulunacak olsanız bile, sizi sakinleştireceğini dünüşdüğünüz bir fincan demli çay içmek ya da asla unutamayacağınız mükellef bir yemek için Evrenin Sonundaki Restorana buyrun. Asla pişman olmayacaksınız...

Kitabı okuyanlar 577 okur

  • Üzeyir Yazıcı
  • Nuri Çağlar
  • Tarık Buğra Dikici
  • Seray Kıvanç
  • Merve Çağlar
  • Onur
  • Didem Demir
  • Mert Zweig
  • Nehir Bozbey
  • Volkan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (1)
9
%1 (2)
8
%2.9 (6)
7
%2 (4)
6
%1.5 (3)
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0