Evrenin Sonundaki Restoran Otostopçunun Galaksi Rehberi 2. Kitap

8,6/10  (70 Oy) · 
153 okunma  · 
58 beğeni  · 
2.640 gösterim
Milliways Öğlen Menüsü, editörünün iznini alarak, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden bir pasaj aktarmaktaydı. Pasaj şöyleydi: Belli başlı her galaktik uygarlığın tarihi üç ayrı ve fark edilebilir aşamadan geçme eğilimindedir. Bu aşamalar Hayatta Kalma, Sorgulama ve İncelikli Düşünmedir; bir başka deyişle Nasıl, Neden ve Nerede aşamaları olarak da bilinirler. Örneğin, ilk aşama Nasıl Yiyebiliriz? sorusuyla, ikinci aşama Neden Yiyoruz? sorusuyla, üçüncü aşamaysa Öğle Yemeğini Nerede Yiyelim? sorusuyla tanımlanmaktadır.
Menü daha sonra Milliways’in, Evrenin Sonundaki Restoran’ın bu üçüncü soruya çok uygun ve seçkin bir cevap olduğunu söylüyordu.
Altın Kalp’in yolcuları sabahtan itibaren altı tamamen imkânsız işi başarmışken, günü gerçekten layık olduğu bir şekilde taçlandırmaya karar vermişlerdi: Gidilebilecek en iyi restoranda, seyredilebilecek en iyi manzaraya karşı mükellef bir yemek.
Bu arada gidiyoruz, ama aranızda rezervasyon yaptıran oldu mu?
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786051715094
 • Orijinal Adı:
  The Restaurant at the End of the Universe
 • Çeviri:
  İrem Kutluk/ Nil Alt
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İlk kitaba göre bir tık daha az eğlenceli ama az dediğim bile gayet güldüren ve eğlendiren bir eser. Çay hazırlama ile ilgili bölüme bayıldım. Tam Türkleri anlattı dedim içimden. 1 çay yapmak için o kadar zaman ve bilgi harcadılar ki. :) Kahkaha attım yani. Eğlendirici özelliğinin yanı sıra felsefik bir eser. Yine ara cümlelere serpiştirilmiş gayet güzel bilgiler ve düşünceler mevcut. Absürd komediye daha fazla yakışan arsızlık, görgüsüzlük, sonradan görmelik konularını çok iyi işleyen bir devam kitabı. İlk kitaba göre eğlence, hareketlilik ve olaylar gayet güzel örgüde. 3. kitabı bekliyoruz okumak için.

Eski Galaktik Başkan Zaphod Beeblebrox -kendisi iki başlı- depresif Marvin tarafından desteklenen yepyeni bir yıldız gemisi olan Altın Kalbini çalmasıyla macera başlıyor.Sonrası ....
Atlayın satırlara kitaba dalın gitsin hatta :)
Bir teori olarak ,evrenin Big Bang ile başladığını ve sonunda yok olacağını biliyoruz. Peki ya evrenin Big Bang’i yokoluşsa ve bu döngüyse ? Sevgili Adams, gerçekte varoluş amacımızı, ve bizim nihai kaderimizin anlamını (ya da yokluğunu) sorgulatıyor.
Evren’in sonundaki restoran ise apayrı bir durumdur. Yemeğinizi yerken geri sayıma başlıyorsunuz niçin mi Evren’in yokoluşuna( veya başlangıcına ? ) Arthur kadar beni de rahatsız eden bir durum vardı restoranda; konuşabilen bir inek masaya gelir günün yemeği olduğunu söyleyerek herkese tek tek sorar hangi kısmını yemek istediklerini. Arthur rahatsız olup salata ister ama bu sefer de masadakiler ve inek rahatsız olur. Niçin? Çünkü inek gönüllü olarak kendinin yenmesine ve bunun için yaşamasına rağmen ineği tercih etmeyip sebzelerin söz hakkı olmadığı halde onları katletmeyi seçtiği için. Keyifli okumalar...

Abdurrahim Nalbant 
07 Oca 22:39 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

İlk kitaba göre bir kaç tık aşağıda da olsa keyif vermeyi başarıyor. Evreni genişletmek ve okuyucunun kafasında ki kurguyu daha da aydınlatmak için yararlı bir devam kitabı. Seri İngiliz Mizah anlayışıyla devam etmekte ve yer yer sizi kahkahalara boğmaktan geri kalmıyor.

Bir geçiş kitabı olduğu için nihai bir sonuca bağlanmıyor ve kitap içerisinde yine bir çok kez o 7,5 milyar yıllık sorunun cevabı olan "42" rakamıyla daha farklı biçimlerde karşılaşıyorsunuz.

Ufkunuzu genişletecek, size hiç aklınızın ucuna bile gelmeyecek sorular sordurtacak bir kitap serisi. Defalarca kez not aldım, araştırma yapmak için defalarca internete başvurdum ve sayısız bilgi öğrendim. Alın okuyun, "Asla pişman olmayacaksınız..".

Yasemin A. 
 28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Serinin ikinci kitabı ve seri kitapları okurken yaşadığım sıkıntıyı bu kitapta da yaşadım. Genelde 1. kitap güzel diye seriye devam edip, sonunda büyük bir pişmanlık duyuyorum. Yeri gelmişken, bu serilerden "Yüzüklerin Efendisi'ni" tenzih ederim.
Douglas Adams ilk kitaptaki espirili yazış tarzını ikinci kitapta da sürdürmeye çalışmışsa da başarılı olamamış. Kitabın son 30 sayfasını sadece kitabı yarım bırakmak istemediğim için okudum.

Evren5- Kozmos 
 24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben çok eğlendim, harika bir hayal gücü var. Olayların bağlanışı, kurgulanışı çok eğlenceli ve başarılıydı.
Okurken bol bol güldüm. Marmaray'daki yolcuların çoğu " bu çocuk neye bu kadar gülüyor" diye düşünüp hep bana bakmış olsa gerek :D bence ilk kitaptan daha eğlenceliydi. Ayrıca çok derin felsefi göndermeler var (Evren'nin yönetici kısmı hele off off ) :D okunası bir seri, herkese öneriyorum :)

NigRa 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

İlk kitaba göre biraz sıkıcı buldum diyebilirim.
Başlangıç kısımları çok eğlenceliydi. Özellikle Zaphod ile dedesi arasındaki diyalog ve Arthur Dent'in geminin içecek üreticisine çay yaptırmaya çalıştığı kısımlar çok keyifliydi. Restorandan sonrasında ise biraz kayboldum diyebilirim,o kadar çok ırk,yer,mekan değişti ki takip etmekte biraz güçlük çektim ve bu da biraz sıkıcı geldi.

Sonrasında ise "Evreni Yöneten Adam" ile ilgili kısımda kitap coştu diyebilirim. Son kısımları ne ara okuduğumu anlayamadan bitiverdi kitap.Bu arada kitabın adındaki "son" kısmını ben sınır olarak algılamıştım, meğer ne çok yanılmışım. :)

Son olarak Marvin sen benim en sevdiğim robotsun. :)

Murat 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnanılmaz eğlenceli. Birçok seride olan ilk kitaptan sonraki performans düşüklüğünden eser yok. Gülümsemekten çenem yoruldu. İnanılmaz bir hayal gücü, inanılmaz bir bakış açısı.
Tek bir günde okudum. 280 sayfa bir anda aktı geçti. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Haruni 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 2. kitabı beni ilki kadar sarmadı. Belki bu sebeple seriye devam etmeyi bıraktım. Tabi serinin genel olarak kötü olduğunu kesinlikle kastetmiyorum. Bilim kurgu sevenler için bulunmaz bir nimet olduğu kesin. Belki ilerde yine devam ederim seriye fakat şimdilik bu kadar uzay macerası yeterli.
Alıntılarım:
"Özetlersek: iyi bilinen bir gerçektir ki, halkı yönetmeyi en çok isteyenler, bu işi yapmaya en az uygun olanlardır. Özeti özetleyecek olursak; kendisinin başkan yapılmasını sağlayabilecek kişilerin bu işi yapmasına hiçbir surette izin verilmemesi gerekir. Özetin özetinin özeti; Halk bir problemdir." s. 270

Edebi Mühendis 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Açıkça Otostopçu'nun Galaksi Rehberinden daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Olay örgüsü daha bütün gibiydi. Ayrıca da Tanrı hakkındaki ufak değinmelerine bayılıyorum. Müthiş keyif aldım. Şahsen serinin tamamına devam etmeyi planlıyorum. Açıklanıp anlatılacak bir roman değil, öyleyse bile ben nasıl açıklayacağım hakkında fikir sahibi değilim ama okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Teşekkürler, Adams.

Burak Aygün 
 01 May 02:02 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlki kadar olmasa da yine bayağı bi eğlenceliydi. Sesli güldüğüm keyif aldığım bir kitap oldu. Bir bütün olarak değilde sanki ara bi öğün gibi ansızın parca parca okumak daha keyifli bu seriyi. Zaten buna benzer bi öneride bulunmuştu yazar.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

"Eski ben öldü!" diye haykırdı. "Kendini öldürdü! Ölüler öyle ortalıkta dolaşıp yaşayanların işlerine karışmamalı!"

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 36 - ALFA Yayınları)Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 36 - ALFA Yayınları)
Bolahenk 
11 May 10:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kimsenin kuklası olmayacağım, özellikle de kendimin.

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 36 - Alfa)Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 36 - Alfa)
Bolahenk 
13 May 14:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Lastik ördek şart :P
“Lastik ördeği olan biri hiçbir zaman yalnız sayılmaz.”

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 238 - Alfa)Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 238 - Alfa)
NigRa 
 23 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

“Sizin tanrınız bir bahçenin ortasına bir elma koyar ve derki, arkadaşlar ne isterseniz yapın ama bu elmayı yemeyin. Sürpriz, sürpriz, elmayı yerler ve o saklandığı çalının arkasından fırlayarak ’sizi yakaladım’ der. Oysa yemeselerdi de bir şey değişmeyecekti.”

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
Mehmet Yıldırım 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Eğer kendimle karşılaşacak olursam," dedi Zaphod, "öyle bir yumruk indireceğim ki, beni yumruklayanın kim olduğunu bile anlamayacağım."

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
Mehmet Yıldırım 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Teşekkür ederim. Birkaç hafta önce yaprağı geçerli para birimimiz olarak kabul ettiğimizden beri, pek doğaldır ki, hepimiz müthiş zenginleştik."

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
Nazlıcan Arık 
29 Oca 18:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İnsanlar birlikte huzur ve uyum içinde yaşamayı niye bir türlü öğrenemiyorlar?

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 202 - Alfa)Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 202 - Alfa)
4 /