Evrenin Sonundaki Restoran Otostopçunun Galaksi Rehberi 2. Kitap

8,6/10  (29 Oy) · 
67 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.876 gösterim
Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adams'ın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otospotçunun Galaksi Rehberi BBC'de radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu. Belli başlı her galaktik uygarlığın tarihi üç ayrı ve fark edilebilir aşamadan geçme eğilimindedir. bu aşamalar hayatta kalma, sorgulama ve incelikli düşünmedir. Bu konuya genel ve fazlasıyla açıklayıcı bir örnek olarak ilk aşama "Nasıl yiyebiliriz?", ikinci aşama "Nerede yiyoruz?", üçüncü aşamaysa "Öğle yemeğini nerede yiyelim?" sorularıyla tanımlanmaktadır. Hayat, Evren ve Her şeye Dair Nihai Sorunun Cevabını bilseniz ve uzunbir arayışın ardından ulaştığınız Evrene hükmeden kişiyle fikir alışverişinde bulunacak olsanız bile, sizi sakinleştireceğini düşündüğünüz bir fincan demli çay içmek ya da asla unutamayacağınız mükellef bir yemek için Evrenin Sonundaki Restorana buyrun. Asla pişman olmayacaksınız...5+1 kitaplık dizinin ikinci cildi
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2004
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9758240633
 • Orijinal Adı:
  The Restaurant at the End of the Universe
 • Çeviri:
  İrem Kutluk/ Nil Alt
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
22 Şub 14:31 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İlk kitaba göre bir tık daha az eğlenceli ama az dediğim bile gayet güldüren ve eğlendiren bir eser. Çay hazırlama ile ilgili bölüme bayıldım. Tam Türkleri anlattı dedim içimden. 1 çay yapmak için o kadar zaman ve bilgi harcadılar ki. :) Kahkaha attım yani. Eğlendirici özelliğinin yanı sıra felsefik bir eser. Yine ara cümlelere serpiştirilmiş gayet güzel bilgiler ve düşünceler mevcut. Absürd komediye daha fazla yakışan arsızlık, görgüsüzlük, sonradan görmelik konularını çok iyi işleyen bir devam kitabı. İlk kitaba göre eğlence, hareketlilik ve olaylar gayet güzel örgüde. 3. kitabı bekliyoruz okumak için.

NigRa 
24 Şub 10:02 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

İlk kitaba göre biraz sıkıcı buldum diyebilirim.
Başlangıç kısımları çok eğlenceliydi. Özellikle Zaphod ile dedesi arasındaki diyalog ve Arthur Dent'in geminin içecek üreticisine çay yaptırmaya çalıştığı kısımlar çok keyifliydi. Restorandan sonrasında ise biraz kayboldum diyebilirim,o kadar çok ırk,yer,mekan değişti ki takip etmekte biraz güçlük çektim ve bu da biraz sıkıcı geldi.

Sonrasında ise "Evreni Yöneten Adam" ile ilgili kısımda kitap coştu diyebilirim. Son kısımları ne ara okuduğumu anlayamadan bitiverdi kitap.Bu arada kitabın adındaki "son" kısmını ben sınır olarak algılamıştım, meğer ne çok yanılmışım. :)

Son olarak Marvin sen benim en sevdiğim robotsun. :)

Murat Ç 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnanılmaz eğlenceli. Birçok seride olan ilk kitaptan sonraki performans düşüklüğünden eser yok. Gülümsemekten çenem yoruldu. İnanılmaz bir hayal gücü, inanılmaz bir bakış açısı.
Tek bir günde okudum. 280 sayfa bir anda aktı geçti. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Kitaptan 10 Alıntı

NigRa 
 23 Şub 21:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

“Sizin tanrınız bir bahçenin ortasına bir elma koyar ve derki, arkadaşlar ne isterseniz yapın ama bu elmayı yemeyin. Sürpriz, sürpriz, elmayı yerler ve o saklandığı çalının arkasından fırlayarak ’sizi yakaladım’ der. Oysa yemeselerdi de bir şey değişmeyecekti.”

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
Mehmet Yıldırım 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Eğer kendimle karşılaşacak olursam," dedi Zaphod, "öyle bir yumruk indireceğim ki, beni yumruklayanın kim olduğunu bile anlamayacağım."

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
Mehmet Yıldırım 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Teşekkür ederim. Birkaç hafta önce yaprağı geçerli para birimimiz olarak kabul ettiğimizden beri, pek doğaldır ki, hepimiz müthiş zenginleştik."

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
NigRa 
23 Şub 15:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Ulaşım biçimlerinin bir ço­ğunun sorunu diye geçirdi aklından, hiçbirinin çekilen
sıkıntılara değmemesiydi. Dünya’dayken sorun otomobillerdi. Bir yığın yapışkan, kara çamuru,kimseye zarar vermemesi için yerden toplayıp, araziyi kaplayan katrana ve havayı dolduran dumana çevirip, kalanı da denize dökmek, gibi dezavantajlar, bu vasıtalarla bir yerden bir yere daha çabuk ulaşmanın sağladığı avantajları bastırır gibi olmuştu -özellikle de vardığınız yer, muhtemelen bahsedilen dezavantajın sonucu olarak, ayrılmış olduğunuz yere çok benzer bir hale gelmiş bulunuyorsa, yani katranla sıvanıp, dumanla dolmuş ve balıklan tükenmişse."

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
NigRa 
23 Şub 13:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sanatın görevi doğaya ayna tutmaktır oysa ne yazık ki yeterince büyük bir ayna mevcut değildir.

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
NigRa 
22 Şub 11:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Zaman Yolculuğu
Zaman yolculuğu esnasında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri, kazayla kendi anne ya da babanız haline gelmeniz değildir.. Geniş görüşlü ve uyumlu bir ailede,
kendi anne babanız olmakla ilgili, başa çıkamayacağınız
bir sorununuz olmayacaktır. Tarihin akışını değiştirmek
gibi bir sorun da mevcut değildir. Tarihin akışı değişmez, çünkü orada her şey birbirine bir zincirin halkaları gibi kenetlenmiştir. Bütün önemli değişiklikler,değiştirmeleri beklenen şeylerden önce olagelmişler ve böylece her şey bir anlamda kendi kendini çözümlemiştir.

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
Muhsin Ulusoy 
11 Mar 17:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Q harfini aldı ve uzaktaki bir şimşirin dibine doğru attı, taş genç bir tavşana çarptı. Tavşan dehşet içinde son hızla kaçtı ve bir tilki tarafından yutuluncaya kadar da hiç durmadı. Kemiklerinden biri tilkinin boğazına takıldı ve tilki, daha sonra leşini sürükleyip uzaklara götüren bir nehrin kenarında öldü.
Bunu takip eden haftalarda Ford Prefect gururunu bastırdı ve Golgafrincham’da personel memurluğu görevinde bulunmuş olan bir kızla arkadaşlık kurdu ve kız birdenbire, ölmüş bir tilkinin leşiyle kirlenmiş bir gölcükten içtiği su yüzünden zehirlenip ölünce müthiş üzüldü.

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
NigRa 
23 Şub 17:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Özetlersek:İyi bilinen bir gerçektir ki, halkı yönetmeyi en çok isteyenler, ipso facto, bu işi yapmaya en az uygun olanlardır. Özeti özetleyecek olursak: kendisinin Başkan yapılmasını sağlayabilecek kişilerin bu işi yapmasına hiçbir surette izin verilmemesi gerekir.

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
KeMâL 
20 Şub 21:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aslında daha iyi nedenler de olduğunu ve bu nedenlerin her iki beyninin karanlık ve kilitli köşelerinde gömülü olduğunu da biliyordu. Beyinlerinin bu karanlık ve kilitli köşelerinden kurtulabilmeyi isterdi, çünkü burada saklı olanlar arada sırada bir an için yüzeye çıkıyor, zihninin neşe ve eğlence bölümünü tuhaf düşüncelerle doldurarak, kendisini hayatının temel görevi olarak gördüğü şeyden, yani harika bir şekilde iyi zaman geçirmekten alıkoymaya çalışıyorlardı.

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 151 - Kabalcı Yayıncılık)Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams (Sayfa 151 - Kabalcı Yayıncılık)