Evrenin Sonundaki Restoran (Otostopçunun Galaksi Rehberi 2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.823
Gösterim
Adı:
Evrenin Sonundaki Restoran
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 2. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715094
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Restaurant at the End of the Universe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Evrenin Sonundaki Restoran
Evrenin Sonundaki Restoran
Evrenin Sonundaki Restoran
Milliways Öğlen Menüsü, editörünün iznini alarak, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden bir pasaj aktarmaktaydı. Pasaj şöyleydi: Belli başlı her galaktik uygarlığın tarihi üç ayrı ve fark edilebilir aşamadan geçme eğilimindedir. Bu aşamalar Hayatta Kalma, Sorgulama ve İncelikli Düşünmedir; bir başka deyişle Nasıl, Neden ve Nerede aşamaları olarak da bilinirler. Örneğin, ilk aşama Nasıl Yiyebiliriz? sorusuyla, ikinci aşama Neden Yiyoruz? sorusuyla, üçüncü aşamaysa Öğle Yemeğini Nerede Yiyelim? sorusuyla tanımlanmaktadır.
Menü daha sonra Milliways’in, Evrenin Sonundaki Restoran’ın bu üçüncü soruya çok uygun ve seçkin bir cevap olduğunu söylüyordu.
Altın Kalp’in yolcuları sabahtan itibaren altı tamamen imkânsız işi başarmışken, günü gerçekten layık olduğu bir şekilde taçlandırmaya karar vermişlerdi: Gidilebilecek en iyi restoranda, seyredilebilecek en iyi manzaraya karşı mükellef bir yemek.
Bu arada gidiyoruz, ama aranızda rezervasyon yaptıran oldu mu?
264 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 2. kitabı Evrenin Sonundaki Restoran ikinci kitap sendromunu kendinde kesinlikle bulundurmuyor. Hiç sıkıcı değil hatta ilk kitaba göre bir kaç tık daha eğlenceli. Yazarın hayran olunası hayal gücü, alttan alttan verdiği mesajlar, aralara serpiştirilmiş felsefi göndermeler kitabın kalitesini arttırdıkça arttırmış.İlk kitaba göre olay örgüsü daha sağlam, kurgusu daha bir oturmuş.Son olarak Evreni yöneten adam kısmı beni benden aldı, adamın verdiği cevaplar alkışlanacak türdendi, anlamak için üzerinde baya düşünülmesi gereken bir bölümdü.Dörtlünün sonlara dogru ayrılması beni üzdü umarım bir sonraki kitapta yine bulusurlar. Ben çok beğendim, okumayan varsa okusun kesinlikle pişman olmazsınız.
264 syf.
·3 günde·8/10
İlk kitaba göre bir tık daha az eğlenceli ama az dediğim bile gayet güldüren ve eğlendiren bir eser. Çay hazırlama ile ilgili bölüme bayıldım. Tam Türkleri anlattı dedim içimden. 1 çay yapmak için o kadar zaman ve bilgi harcadılar ki. :) Kahkaha attım yani. Eğlendirici özelliğinin yanı sıra felsefik bir eser. Yine ara cümlelere serpiştirilmiş gayet güzel bilgiler ve düşünceler mevcut. Absürd komediye daha fazla yakışan arsızlık, görgüsüzlük, sonradan görmelik konularını çok iyi işleyen bir devam kitabı. İlk kitaba göre eğlence, hareketlilik ve olaylar gayet güzel örgüde. 3. kitabı bekliyoruz okumak için.
288 syf.
Eski Galaktik Başkan Zaphod Beeblebrox -kendisi iki başlı- depresif Marvin tarafından desteklenen yepyeni bir yıldız gemisi olan Altın Kalbini çalmasıyla macera başlıyor.Sonrası ....
Atlayın satırlara kitaba dalın gitsin hatta :)
Bir teori olarak ,evrenin Big Bang ile başladığını ve sonunda yok olacağını biliyoruz. Peki ya evrenin Big Bang’i yokoluşsa ve bu döngüyse ? Sevgili Adams, gerçekte varoluş amacımızı, ve bizim nihai kaderimizin anlamını (ya da yokluğunu) sorgulatıyor.
Evren’in sonundaki restoran ise apayrı bir durumdur. Yemeğinizi yerken geri sayıma başlıyorsunuz niçin mi Evren’in yokoluşuna( veya başlangıcına ? ) Arthur kadar beni de rahatsız eden bir durum vardı restoranda; konuşabilen bir inek masaya gelir günün yemeği olduğunu söyleyerek herkese tek tek sorar hangi kısmını yemek istediklerini. Arthur rahatsız olup salata ister ama bu sefer de masadakiler ve inek rahatsız olur. Niçin? Çünkü inek gönüllü olarak kendinin yenmesine ve bunun için yaşamasına rağmen ineği tercih etmeyip sebzelerin söz hakkı olmadığı halde onları katletmeyi seçtiği için. Keyifli okumalar...
264 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Ben çok eğlendim, harika bir hayal gücü var. Olayların bağlanışı, kurgulanışı çok eğlenceli ve başarılıydı.
Okurken bol bol güldüm. Marmaray'daki yolcuların çoğu " bu çocuk neye bu kadar gülüyor" diye düşünüp hep bana bakmış olsa gerek :D bence ilk kitaptan daha eğlenceliydi. Ayrıca çok derin felsefi göndermeler var (Evren'nin yönetici kısmı hele off off ) :D okunası bir seri, herkese öneriyorum :)
264 syf.
·9 günde·6/10
Serinin ikinci kitabı ve seri kitapları okurken yaşadığım sıkıntıyı bu kitapta da yaşadım. Genelde 1. kitap güzel diye seriye devam edip, sonunda büyük bir pişmanlık duyuyorum. Yeri gelmişken, bu serilerden "Yüzüklerin Efendisi'ni" tenzih ederim.
Douglas Adams ilk kitaptaki espirili yazış tarzını ikinci kitapta da sürdürmeye çalışmışsa da başarılı olamamış. Kitabın son 30 sayfasını sadece kitabı yarım bırakmak istemediğim için okudum.
264 syf.
·1 günde·9/10
İlk kitaba göre bir kaç tık aşağıda da olsa keyif vermeyi başarıyor. Evreni genişletmek ve okuyucunun kafasında ki kurguyu daha da aydınlatmak için yararlı bir devam kitabı. Seri İngiliz Mizah anlayışıyla devam etmekte ve yer yer sizi kahkahalara boğmaktan geri kalmıyor.

Bir geçiş kitabı olduğu için nihai bir sonuca bağlanmıyor ve kitap içerisinde yine bir çok kez o 7,5 milyar yıllık sorunun cevabı olan "42" rakamıyla daha farklı biçimlerde karşılaşıyorsunuz.

Ufkunuzu genişletecek, size hiç aklınızın ucuna bile gelmeyecek sorular sordurtacak bir kitap serisi. Defalarca kez not aldım, araştırma yapmak için defalarca internete başvurdum ve sayısız bilgi öğrendim. Alın okuyun, "Asla pişman olmayacaksınız..".
264 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
İnanılmaz eğlenceli. Birçok seride olan ilk kitaptan sonraki performans düşüklüğünden eser yok. Gülümsemekten çenem yoruldu. İnanılmaz bir hayal gücü, inanılmaz bir bakış açısı.
Tek bir günde okudum. 280 sayfa bir anda aktı geçti. Şiddetle tavsiye ediyorum.
264 syf.
·4 günde·7/10
Douglas Adams, şu ana kadar okuduğum en tatlı, en orijinal, hayal gücü en geniş ve en iyi mizah anlayışı olan yazar. Özellikle karakterler müthiş. Aslında karakterlerin birbirine benzediği noktalar vardı. Örneğin ben bazen Zaphod ve Ford'u şebeklik ve sersemlikleri açısından birbirlerine benzetiyorum. Sadece Zaphod daha egolu bir karakter. Zaten kitapta en sevdiğim iki karakter Marvin ve Zaphod. Adams aşırı eğlenceli kitap ve karakterlerin yanı sıra Marvin gibi depresif bir karakere de yer verebilmiş ve çok başarılı olmuş. Bir robot olmasına rağmen duygularını belirgin şekilde yaşayan tek karakter Marvin. Yazarın burada bir ironi yapmaya çalıştığı düşüncesindeyim. Kitabı bu kadar övdüm ama neden on vermedim. Çünkü kitabın bazı yerleri bana inanılmaz sıkıcı geldi. Yani bu biraz olay örgüsünün olmamasına da bağlı. Yani birisi size bu kitap ne anlatıyor diye sorsa apışıp kalırsınız çünkü konusu yok gibi bir şey. Ayrıca yazar bazı yerlerde betimleme ve düşüncelere aşırı yer vermiş. Yani geçen diyaloglarda bile araya çok fazla düz metin veya açıklama sıkıştırmış çok gereksiz şeyler bence. O yüzden ben sadece diyalogları okuyup geçtim çünkü açıklamalar genel olarak diyalogla alakalı bilgiler vermiyor size. Havadan sudan şeylerden bahsediyor gibi. Son olarak da kitabı okuyup anlamak çok zor bence. Anlaşılması zor bir dille yazılmış yani. Benim yayınımın çevirisinden kaynaklı da olabilir ama özellikle uzun cümleler hele içlerinde bir de terimimsi kitaba özgü kavramlar varsa hiçbir şey anlamadan öbür cümleye geçtiğim oluyordu. Dediğim gibi ufak tefek sorunlar var benim gözümde ama okuduğum en orijinal kitaplardan biri olduğu gerçeğini değiştirmez. Sadece hayat evren ve her şeye geçmeden önce biraz bu seriye ara vermem gerekecek.
264 syf.
·3 günde·6/10
İlk kitaba göre biraz sıkıcı buldum diyebilirim.
Başlangıç kısımları çok eğlenceliydi. Özellikle Zaphod ile dedesi arasındaki diyalog ve Arthur Dent'in geminin içecek üreticisine çay yaptırmaya çalıştığı kısımlar çok keyifliydi. Restorandan sonrasında ise biraz kayboldum diyebilirim,o kadar çok ırk,yer,mekan değişti ki takip etmekte biraz güçlük çektim ve bu da biraz sıkıcı geldi.

Sonrasında ise "Evreni Yöneten Adam" ile ilgili kısımda kitap coştu diyebilirim. Son kısımları ne ara okuduğumu anlayamadan bitiverdi kitap.Bu arada kitabın adındaki "son" kısmını ben sınır olarak algılamıştım, meğer ne çok yanılmışım. :)

Son olarak Marvin sen benim en sevdiğim robotsun. :)
264 syf.
·4 günde·8/10
Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 2. kitabı beni ilki kadar sarmadı. Belki bu sebeple seriye devam etmeyi bıraktım. Tabi serinin genel olarak kötü olduğunu kesinlikle kastetmiyorum. Bilim kurgu sevenler için bulunmaz bir nimet olduğu kesin. Belki ilerde yine devam ederim seriye fakat şimdilik bu kadar uzay macerası yeterli.
Alıntılarım:
"Özetlersek: iyi bilinen bir gerçektir ki, halkı yönetmeyi en çok isteyenler, bu işi yapmaya en az uygun olanlardır. Özeti özetleyecek olursak; kendisinin başkan yapılmasını sağlayabilecek kişilerin bu işi yapmasına hiçbir surette izin verilmemesi gerekir. Özetin özetinin özeti; Halk bir problemdir." s. 270
264 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10·
En az ilk kitap kadar basarli. Yine maceralar maceralar. Okurken gulme garantili. Hersey tiye alinmis. Hayatimda okudugum en aptalca ama bir o kadar da keyifli kitap:)
175 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
İlki kadar olmasa da yine bayağı bi eğlenceliydi. Sesli güldüğüm keyif aldığım bir kitap oldu. Bir bütün olarak değilde sanki ara bi öğün gibi ansızın parca parca okumak daha keyifli bu seriyi. Zaten buna benzer bi öneride bulunmuştu yazar.
"Eğer başın dertteyse, seni sıkıştığın köşeden çekip alacak bir ele ihtiyaç duyarsan.. "
"Evet?"
"Lütfen hiç tereddüt bile etmeden toz ol."
Douglas Adams
Sayfa 38 - Alfa Edebiyat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evrenin Sonundaki Restoran
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 2. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715094
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Restaurant at the End of the Universe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Evrenin Sonundaki Restoran
Evrenin Sonundaki Restoran
Evrenin Sonundaki Restoran
Milliways Öğlen Menüsü, editörünün iznini alarak, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden bir pasaj aktarmaktaydı. Pasaj şöyleydi: Belli başlı her galaktik uygarlığın tarihi üç ayrı ve fark edilebilir aşamadan geçme eğilimindedir. Bu aşamalar Hayatta Kalma, Sorgulama ve İncelikli Düşünmedir; bir başka deyişle Nasıl, Neden ve Nerede aşamaları olarak da bilinirler. Örneğin, ilk aşama Nasıl Yiyebiliriz? sorusuyla, ikinci aşama Neden Yiyoruz? sorusuyla, üçüncü aşamaysa Öğle Yemeğini Nerede Yiyelim? sorusuyla tanımlanmaktadır.
Menü daha sonra Milliways’in, Evrenin Sonundaki Restoran’ın bu üçüncü soruya çok uygun ve seçkin bir cevap olduğunu söylüyordu.
Altın Kalp’in yolcuları sabahtan itibaren altı tamamen imkânsız işi başarmışken, günü gerçekten layık olduğu bir şekilde taçlandırmaya karar vermişlerdi: Gidilebilecek en iyi restoranda, seyredilebilecek en iyi manzaraya karşı mükellef bir yemek.
Bu arada gidiyoruz, ama aranızda rezervasyon yaptıran oldu mu?

Kitabı okuyanlar 323 okur

  • Seren
  • şeyda
  • Furkan
  • Mirakuru
  • Tolga Bilir
  • Fatih Kestane
  • nur demirbağ
  • Muhammed Koramaz
  • İrem Nisa Karaboyun
  • Utku Andiç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%26.5
25-34 Yaş
%34.9
35-44 Yaş
%22.9
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.8
Erkek
%48.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.8 (35)
9
%31.7 (40)
8
%27 (34)
7
%6.3 (8)
6
%6.3 (8)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0