Evrim Kuramı ve Mekanizmaları (Evrimin Temelleri ve Nasıl İşlediği Üzerine)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3101
Gösterim
Adı:
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
Alt başlık:
Evrimin Temelleri ve Nasıl İşlediği Üzerine
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054834464
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Evrensel Basım Yayın
Baskılar:
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
Bu kitap, Türkiye'de popüler bilim sahasında, evrimin tüm mekanizmalarını bir arada ele alan ilk kitaptır. Dolayısıyla bugüne kadar okuduğunuz evrim kitaplarında aklınıza yatmayan bazı noktalar olduysa, bu kitap muhtemelen bu soru işaretlerini çözmenizi sağlayacaktır. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve bilim konuşmacısı olan Çağrı Mert Bakırcı tarafından yazılan bu kitap, evrime yeni giriş yapacaklar ve bilgilerini genişletmek isteyenler için çok faydalı bir derleme olacaktır. Bilimin ağır dilini kırmak adına her bölüm başına eklenmiş ve bölüm içeriğini özetleyen kısa hikâyeler sayesinde kitabı bir solukta okuyacak ve her zaman yardımcı bir kaynak olarak kullanabileceksiniz.

Kitabın Türkiye'deki evrimsel biyoloji yazını içinde seçkin bir yeri olacağına eminim.
-Ergi Deniz Özsoy-
(Tanıtım Bülteninden)
296 syf.
·Beğendi·10/10
Böyle öncü bir kitap hakkında nasıl bu kadar az yazılıp çizilir şaşıyorum yahu!
Toy olduğum zamanlarda birkaç kez Darwin'in Türlerin Kökeni adlı eserini okumaya yeltensem de sıkılıp ilerleyemediğimi hatırlıyorum. Bana ilaç gibi gelmişti bu kitap, evrim konusundaki bilgimin kulaktan dolma birkaç safsatayı geçip gerçek bir bilgi yığını olmasını sağlayan ilk tuğlaydı.
Öncelikle bu kitabı toplu yerlerde okur-taşırsanız neler olacağından bahsedelim; insanlar size dik dik bakar, başka bir gezegenden gelmiş bu okur kişi neden böyle 'cıs, ayıp, günah' kitaplar okur diye. Bazen yaratılışçılık inancına kendini kaptırmış orta yaşlarında bir adam bazen de yaşlı bir dede ayıplar sizi.
Sadece bunlara bakarak Türkiye'deki bilim, din, evrim, yaşamın kökeni vb. birçok konuda hangi noktada olduğumuz, neden batının 50 yıl(iyimser bir rakam oldu) gerisinden geldiğimiz gibi soruları kolayca cevaplayabilirsiniz.
Bazı günlerde ise 'madem maymundan geliyorsak şimdiki maymunlar neden insan olmuyor' deyip nobel ödülü beklercesine bir gurura sahip olan varlıklar atlar önünüze. Bitti mi? Tabi ki hayır ama daha uzatmanın gereği yok. Gözümüzün önündeki düzeltilmesi gereken eksikliği gördük ama kim düzeltecek?
İşte Çağrı Mert Bakırcı ve ekibi bu amaçla başlamamışlardı yollarına. En başta ODTÜ'de biyoloji ve genetik topluluğu olarak kurulup sonra bu konuda yayınlar yapmaya başladılar. Evrim ağacı adı altında en başta sayılı bilim dergilerinden çevirilerle başlayıp sonra bu ülkedeki diğer değerli bilim insanlarını da yanlarına katarak şuanda bile büyümeye devam eden bir topluluk yarattılar sıfırdan. Bir de komünist manifesto gibi amaca yönelik yada semavi din yayarcasına bir kutsal kitap gerekiyordu. İşte böyle ortaya çıktı 'Evrim Kuramı Ve Mekanizmaları'
Kitabı yanlış anlaşılmaları düzeltmek üzerine kurduğu ve genel itibariyle bilimden mahrum halk kitlelerini hedef aldığı için bazıları tarafından eleştirildi tabi. Ama daha evrimin bilimsel bir gerçek değil de inanç olduğunu ısrarla sürdürenlere başka türlü nasıl öğretebilirdi yanılgılarını? Anlaşılırlık burada önem kazandığından bilimsel terimlere yer vermek yerine hikayeleştirme yöntemini kullandı bu amaçla. Başucu kitabı denilir tarzda, bilmediği konu hakkında atıp tutanlara tokat niteliğindeki bu kitabı herkes (evet sen de) okumalı. Artık 'maymundan mı geldik' sorusunu duymaktan sıkıldığımızdan söylüyorum bunu. Evrim bu kadar basite indirgenebilir bir konu değil. Şu anda evrimsel robotik, evrimsel tıp vb. birsürü multidisipliner alan ülkemizde dahi yerleşmeye başladı bile. Çünkü evrim hayatın her yerinde olan bir kavram ve modern biyolojinin en güçlü teorilerinden biridir.
İçeriğe fazla değinmeden kitaptaki 'kontrol noktalarının' size yol göstereceğini umarak iyi okumalar diliyorum.
296 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Halbuki bildiğime emin olduğum şeyleri ne kadar da az biliyormuşum.
Kitap, ‘Türkiye’den popüler bilim kitabı mı çıkarmış ya, hem de evrim üzerine! Olacak iş değil.’ önyargıma tokat gibi bir cevap oldu.
Kitap, evrimin aslında bir teori değil, kanıtlanmış bir gerçek olduğunu belirtiyor ve evrim kuramının bazı belli başlı mekanizmalarını detaylı bir şekilde açıklıyor. Aslında doğal seçilim, mutasyon, ‘kullanılmayan organın körelir’ gibi okulda Fen ve Biyoloji kitaplarında üstünkörü gördüğümüz çeşitli kavram ve kalıpların detaylı açıklamasını yapıyor. Bu açıklamaları da yakın tarihten bilimsel çalışmaların sonuçları ile de destekliyor.
Kitap kesinlikle çok basit bir dille yazılmış, yani hedef kitlesi bu konuda örgün eğitimden aldığı dışında çok fazla bilgisi olmayan insanlar ve kesinlikle çok basit şekilde anlatılmış, tamamen hayatın içinden örneklerle zenginleştirilmiş olması, kitabı herkes için anlaşılabilir kılmış.
Tek negatif eleştirim ise yazarın sık sık ‘bunu anlatırsam çok detaya girerim, o yüzen burada kesiyorum’ şeklinde çok sık yaptığı yorumlara… Bu yorumlar her ne kadar akışı çoğu yerde sekteye uğratmış olsa da, yazarın aslında bir edebiyatçı olmadığı, bir bilim adamı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak çok da umursamamamız gerektiğini düşünüyorum.
296 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kitap 7 bölümden oluşuyor. Yazar Evrim mekanizmalarının herkes tarafından anlaşılabilecek 7 mekanizmasını seçmiş. Her bölüm yaşanmış/ gözlemlenmiş olaylarla başlayıp bu hikaye üzerinden anlatarak farklı bir bakış açısı sunmuş. Kitabın dili oldukça akıcı. Yazar bilimsel ifadeleri olabildiğince az kullanarak herkesin anlayabileceği hale getirmiş.

Kitap boyunca 20 adet ‘’Değişim Noktaları’’ eşlik ediyor bizlere. Bu noktalar Evrim nedir?, Ne değildir? sorularının cevabı niteliğinde. Yazar anlattığı hikayelerin Evrim’le bağlantısını, hikayeden çıkarılacak sonuçları okuyucuya bırakmadan kendisi açıklıyor. Bir bilim kitabı daha ne kadar kolaylaştırılabilir ki… :) Değişim noktaları kitabın sonuna liste olarak da eklenmiş.

Kitapta bazı bölümlerde bölüm içi kopukluklar var. Bu da yazarın konuyu uzatmak istemediğinden kaynaklanıyor. Bu kez de bazı cümlelerin havada kalmasına yol açmış. Sıkça konuyu uzatmak istemiyorum bu başka alanın konusu demek yerine bunu okuyucuya hissettirmeden geçse daha hoş olabilirdi bence. :)

Kitap genel olarak evrim nedir? sorusuna cevap veriyor. Benim gibi Evrim dersi aldıysanız kitap pek fazla bir şey katmayacak sadece bilgilerinizi tazeleyecektir. :) Evrime ilgi duyup nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu kitap ilk adım olabilir.

Keyifle okuyun, mutlu kalın... :)
123 syf.
·31 günde·Puan vermedi
Küçük büyük hepimizin bildiği gibi insanların primatlarla ortak bir atası olduğu fikrini ortaya atan bilim insanlarından biridir Darwin.

Kitabın ana fikrine inmeden önce Darwin hakkında çok kısa bilgi vermeyi kendime borç biliyorum.
Darwin 1809 yılında zengin bir ailenin beşinci çocuğu olarak İngiltere'de dünyaya gözlerini açtı.
Darwin dedesi bir türün başka bir türe dönüşebileceği fikrini (transmutasyon) atan kişilerden biriydi.
Kendisi de dedesinin yolundan giderek bilimle uğraştı ve tıp okumaya başladı.

O yıllarda anestezi gelişmediği için tıp eğitimini oldukça sert bulan Darwin doktorluğun hayalindeki meslek olmadığına karar verdi ve eğitimine, Cambridge'de teoloji  okuyarak yön verdi. Bütün bu süre zarfında doğayla içe olmaktan bir an dahi geri durmayan Darwin mezun olduktan sonra hayatının fırsatını yakalar.

Cambridge Üniversitesi'ndeki hocası, bilimsel araştırmalar ve gözlemlerde bulunmak üzere dünyayı gezecek HMS Beagle gemisine Darwin'i natüralist olarak tavsiye eder.
Beş yıl boyunca doğayla iç içe olmasının avantajlarını iyi değerlendiren Darwin o zamanki terminolojiyle transmutasyon nasıl gerçekleştiğine şahit oldu.

Evrimin "Doğal seçilim " yoluyla nasıl kendiliğinden gerçekleştiğini gördü. Zira adaptasyonu kolay olan canlıların daha rahat üreyip hayatta kalmayı başardığını gördü.

Dikkatimi çeken en önemli noktalardan biri sanılanın aksine Darwin bu teorisini açıklamakta epey tereddüt etmiş olmasıdır. "Türlerin kökeni" kitabının basması tam tamına yirmi yıl beklemiştir.

Topluma duyduğu saygısı bilime duyduğu aşkı geride bırakmış, öyle ki bu kararsızlık sürecinde soluncaklarla ilgili yazdığı bir kitap günümüzde ders kitabı olacak kadar kapsamlı olmakla birlikte bilim adamları tarafından " bilim tarihinin en ayrıntılı bir o kadarda sıkıcı solucan kitabı" olarak esprili bir şekilde eleştirilmiştir.

Bu çalışmanın tek amacı, kafasını evrim gerçeğinden ve bu gerçeği sayısız farklı şekilde ispatlayan, topladığı örnek ve yaptığı deneylerden uzak tutmak, toplumsal bütünlüğü gözetmek uğruna bilimsel gerçekleri gizlemekti.

Şimdi Darwin hakkında ki bilgiyi sonlandırıp kitap hakkında konuşacak olursak, öncelikle açıkçası evrim konusu her zaman dikkatimi çeken bir konu olmakla ile beraber lise yıllarında kafamıza kazınan "evrim sadece bir bir teori, kanıtlanmış olsaydı kanun olurdu." safsatasından dolayı okumayı hep erteleğim bir konuydu. Safasata diyorum çünkü kitapta doğru bildiğimiz yanlışlardan olan hipotez, teori, kanun... vb bilimsel terimlere net bir açıklık getirmiş.
Aslında evrim konusuna Darwin'nin "Türlerin kökeni" kitabıyla başlamayı düşünüyordum ki, ta ki sayfa sayısını görene kadar :)))

Başlangıç için ağır bir kitap olabileceğini düşünüp başka bir kitap arayışı içindeyken bu kitabı keşfettim. Oldukça sade ve akıcı bir dille yazılmış böylesi bir kitabın bilinmiyor olması gerçekten enteresan bir durum.

Kitabın içeriğini,

1.Gerçeklerin Omzunda Yükselen Teoriler…
2.Canlılığın Başlangıcına Bir Yolculuk…
3.Evrim’in Çeşitlilik Yaratıcı Mekanizmaları
4.İhtiyaca Bağlı Olarak Yaratılan Canlılar: Yapay Seçilim
5.Doğa Bir Savaş Alanıdır: Doğal Seçilim
6.Üreme İçin Bir Savaş: Cinsel Seçilim
7.Kollamaya Cesaretin Var mı? Akraba Seçilimi

olmak üzere yedi bölüm altında günlük olaylardan örnekler vererek anlatmıştır.
Bütün önyargıları bir kenara bırakıp(( önyargı diyorum çünkü, inancımızla çelişen şeyler( primatlardan gelmiş olma fikri gibi ) var ve bu beni yıllarca okumaktan alıkoydu ne yazık ki)) evrimi en temel düzeyde anlamak için bu kitabı okumaya davet ediyorum.
247 syf.
"Popüler bilim dünyasında bulabileceğiniz birçok kitap, ne yazık ki okurun temel evrim bilgisine sahip olduğu varsayımıyla yola çıkmaktadır. Bu kitapta ise bu varsayımı görmezden gelerek, sizlere sıfırdan ve çok sayıda farklı açıdan yaklaşarak bir temel oluşturmaya çalıştım."

Kitabın sonundan alintiladigim bu kısmı ben incelememin başına koydum. Yazar yapmak istediğini çok başarılı şekilde yapmış. Evrim ve evrim teorisi gibi insanların anlamakta zorlandığı bir konuyu çok açık bir dille ve anlaşılır bir üslupla anlatmış. Her bölümün başına bölümde anlatmak istediği mekanizma ve kavram hakkında hayali bir hikaye anlatarak başlamış ve bu sayede bölüme daha çabuk ısınıyor ve merakla okuyorsunuz.

Kitapta beni en çok etkileyen Lenski deneyi ve bir karınca türünün yapay seçilim yapması oldu. Lenski deneyinde Lenski: 12 adet e.coli bakterisini üzerinde çalışma yapıyor. Bu bakterileri 22 yıl boyunca inceliyor. Nihayetinde normal bir e.coli bakterisinin asla kullanmadigi yada kullanamadigi sitrati kullanacak bir şekilde evrimlesmesini ortaya koyuyor. Nesiller geçtikçe e.coli bakterilerinden ortama uyum saglayanlar bu sitrati da besin olarak kullanma yönünde kendilerini geliştiyorlar. Deneyin sonucu kadar deneyin süresi (22 yil) de hayret uyandırıcı ve takdir edilesi...

Evrim ve evrim teorisi insanda oldukça merak uyandırıci bir konu ve okudukça araştırdıkca insanı hayret ettiren bir konu. Tabi bu konuyu konunun uzmanlarından, bu işle ugrasan kişilerden okuyup, dinlemek daha sağlıklı olanı. En azından Adnan Oktar'dan dinlemektense bir evrimsel biyologtan bu konuyu okuyup dinlemek daha faydalıdir.

Bilimsel bir konu ile ilgili bir kitap,yazı vb okuyunca şunu hissediyor insan: Günlük hayatta ne kadar anlamsız, bize bir şey katmayan, kısır döngü tartışmaların içinde boguluyoruz. En azından ben öyle hissettim.

Son olarak yazarın Evrim Ağacı adı altında youtube'da kanalı var ve aynı adla twitter hesabı da. Eğer İlginizi çekiyorsa bu konu takip etmenizi öneririm.

Keyifli okumalar...
296 syf.
·Beğendi·9/10
Evrimagaci.org'dan tanıdığımız Çağrı Bakırcı'nın popüler bilim adına yaptığı güzel bir katkı olmuş. Kitap olabildiğince anlaşılır bir dilde, terminolojiye gömülmekten kaçınılmış ve olayın özü net olarak ortaya konulmuş. Konu başlangıçlarında uygun bir hikaye anlatıp olaya girmesi hoşuma gitmese de ilerleyen kısımlardaki örnekler harikaydı, git gide güzelleştirmiş hikayeleri. İlişkilendirmeler gayet yerinde. Onun dışında kitaptaki "değişim noktaları" okuyucuya iyi bir yardımcı niteliğinde. Bu noktalar konularım kilit cümlelerini oluşturuyor ve en önemlisi de "bilimsel düşünce" nasıl olur ortaya koyuyor.

Eleştiri yapacak olursam; karşıt kitleyi çok muhatap almış. Buna gerek yok. Bu, onları yüceltiyor ve tartışmayı onların seviyesine çekebiliyor. Olay biraz evrimci-anti evrimci meselesine dönüyor gibi. Bu iyi değil. Ancak çok göze batmıyor yine de, fena değil. 

Kitabın yarısından sonra bayağı bayağı akıcı okunuyor roman gibi. Hayret ettim. Hikayeleri okurken evrimsel odaklı düşünceleriniz hemen bağdaşıyor, ilişkilendirmeleri yapıveriyorsunuz heyecanla.

Tüm bunlara ek olarak; bu kitap mümkün olduğunca basite indirgenmiş bir bilim kaynağıdır. Daha detaylısı için yazarın ikinci kitabı "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı" kitabı faydalı olabilir.
296 syf.
·13 günde
Okuyun. Mutlaka okuyun. Sade ve anlaşılabilir dili evrimi ve mekanizmalarını bir nebze olsun anlamama yardımcı oldu. Yazarın “değişim noktaları” evrimi, kısa cümlelerle sadeleştirerek halkın anlayabileceği şekilde anlatmış. Ayrıca yazarın hayata bakış açısını ve yapmak istediği ve gerçekleştirdiği faaliyetleri anlattığı son bölüm beni çok etkiledi. “Bilimi halka anlatamazsan bilimin bir anlamı olmaz” felsefesiyle yola çıkan ve kendini halka adamış bir bilim adamıyla sohbet ediyormuş gibi hissettim kendimi. Yazara teşekkür ederek bitirdim kitabı. Ve şöyle dedim: Böyle insanlar iyi ki varlar.
296 syf.
·Beğendi·10/10
Evrim’le alakalı bir şeyler öğrenmek istiyorsanız ve biyolojik terimlerden korkup, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız çağrı Mert bakırcı bu kitabı tam olarak size hazırlamış. Minimal düzeyde bilimsel terim var ve her konu başlıkları ona bir giriş hazırlarlarcasına bir hikaye ile başlıyor. Gerçekten Harika bir kitap. Herkese kesinlikle tavsiye ederim..
296 syf.
Evrim teorisini herkes duymuştur..gelin görün ki evrim hakkında açıklayıcı, anlaşılır konuşabilecek kişi sayısı azdır.
Elbette evrim hakkında çok fazla kitap var ama toplum olarak oldukça uzak büyüdüğümüz bu konu hakkında bi fihrist olmadan kitaplardan edindiğimiz bilgi zihnimizde yeterince oturmuyor.
Bu kitapta Çağrı Mert Bakırcı -evrimagaci.org da yaptığı gibi-oldukça basit cümlelerle, açık örneklerle evrimin ne olduğunu anlatmış.
Evrim kuramını öğrenmek istiyorsanız muhteşem bir 'evrim kuramına giriş' kitabı.
292 syf.
·Beğendi·8/10
Evrim ağacı platformunun kurucusu Çağrı Mert Bakırcı tarafından kaleme alnmış. Evrimi sıfırdan öğrenmek isteyenler için mümkün olan en akıcı ve sade kaynaklardan birisi. Evrime giriş için tavsiye ederim.
296 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Evrim hakkında güzel bir başlangıç kitabı. Kolay, hikayeleştirilmiş anlatımı daha bir renk katıyor. İleri bir seviye kitap okumak istiyorsanız, yazarın diğer kitabına başvurabilirsiniz.
296 syf.
·9 günde·8/10
Çocukların nasil doğduklarına dair soruları anne ve babaların yüzünü kızartsada küçük yaşlarda başlarız varlığımızı sorgulamaya.

... İyi bir filozof olmak için gereken tek şey, hayret etme yetisidir.(Sofi'nin Dünyası)

Yıllar geçtikçe bu çocuksu merakı neden kaybeder insan .Artık hiç birşeye şaşırmıyor, merak etmiyoruz. Herşeyi kadri mutlak tanrıya bağlamak daha kolayımıza geliyor sanırım.(Ol Dedi Oldu) Evrim tıpkı yer çekimi gibi bilimsel bir gerçektir.Evrim kuramı özünde ateist bir kuram olsada amacı inançları red etmek değildir.

Ülkemizde son durum şöyledir;
Hem müslüman hem darwinci olunmaz.
Eğer evrim kuramı hakkında kitap okuduğunuzu görenler içeriğini değil de inancınızı sorguluyorlarsa o ülkedeki insanlar yobazlaşmış demektir..Evrim kuramı yerçekiminden, milyarlarca yıldız ve gezegenin belli yörüngelerde dönmesinden daha zor anlaşılacak birşey değildir.Hayatın kökenine dair doğmalardan uzak bu yaşam görüşünde gerçekten ihtişam vardır.

Evrim Kuramı ve Mekanizmaları, Facebook üzerinden takip ettiğim Evrim Ağacı sayfasının kurucularından Cağrı Mert Bakırcı tarafından oldukça basit bir şekilde yazılmış.Hikayeleri biraz uzatması ve basit olması okurken beni sıktı. Abiyogenez, yapay şeçilim, Doğal seçilim gibi seçilim ve çeşitlilik mekanizmalarını anlamak için giriş kitabı denebilir.

İyi okumalar.
Etrafınızda bir șeylerin olup bittiğini bilirsiniz ve her birine açıklamanız olduğunu sanırsınız. Ancak 'Neden' diye bir sormaya bașlasanız, neredeyse hiçbir șey bilmediğinizi göreceksiniz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
Alt başlık:
Evrimin Temelleri ve Nasıl İşlediği Üzerine
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054834464
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Evrensel Basım Yayın
Baskılar:
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
Bu kitap, Türkiye'de popüler bilim sahasında, evrimin tüm mekanizmalarını bir arada ele alan ilk kitaptır. Dolayısıyla bugüne kadar okuduğunuz evrim kitaplarında aklınıza yatmayan bazı noktalar olduysa, bu kitap muhtemelen bu soru işaretlerini çözmenizi sağlayacaktır. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve bilim konuşmacısı olan Çağrı Mert Bakırcı tarafından yazılan bu kitap, evrime yeni giriş yapacaklar ve bilgilerini genişletmek isteyenler için çok faydalı bir derleme olacaktır. Bilimin ağır dilini kırmak adına her bölüm başına eklenmiş ve bölüm içeriğini özetleyen kısa hikâyeler sayesinde kitabı bir solukta okuyacak ve her zaman yardımcı bir kaynak olarak kullanabileceksiniz.

Kitabın Türkiye'deki evrimsel biyoloji yazını içinde seçkin bir yeri olacağına eminim.
-Ergi Deniz Özsoy-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 271 okur

  • Emre
  • darwin
  • Faruk Özkar
  • Aylin
  • deniz
  • Emre Dikmen
  • Süleyman Bektaş
  • irem
  • Alperen Kaptan
  • Seher Pektopal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4.2
18-24 Yaş
%33.3
25-34 Yaş
%45.8
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%26.4
Erkek
%73.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44 (55)
9
%20.8 (26)
8
%14.4 (18)
7
%3.2 (4)
6
%1.6 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.8 (1)