·
Okunma
·
Beğeni
·
212
Gösterim
Adı:
Evrim Neden Gerçektir
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053555957
Orijinal adı:
Why Evolution Is True
Çeviri:
Hasan Hüseyin Başıbüyük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Palme Yayınları
280 syf.
·Puan vermedi
Yazar, din ve bilim arasında aşılması güç görünen (en azından şimdilik) en büyük duvar olarak ortaya konulabilecek evrim konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlere birçok kanıtlar sunmaktadır.Evrimi tüm mekanizmaları ile ortaya koyma gayretindedir.

Kitapta verilen bilgiler herkesin anlayabileceği şekilde ortaya konmuş ve sade bir dil kullanılmıştır. Yalnızca evrimi açıklayan bir biyoloji kitabı değildir, kitabın aynı zamanda onu kabul etmek istemeyenlerin tezlerine de cevaplar verecek şekilde bir üslubu vardır.

Bir yaratıcıya inanan ve ilk defa evrim okuyan birisi iseniz kitabın bazı bölümlerinden rahatsızlık duyabilirsiniz.
Evrim konusunda bir şeyler öğrenmeye çalışmadan peşin hükümlerle bir sonuca varma kolaycılığına kapılmamak gerektiğini düşünüyorum.
Herkese hitap eden bilimsel bilgileri ile faydalanılabilecek bir kitaptır.
Neden Tanrı her şeyin bir açıklaması olarak kabul edilsin? Değildir. Bu bir açıklama noksanlığıdır, bir omuz silkmedir, bilmiyorum demenin ruhsal ve ayinsel kılık değiştirmesidir. Eğer bir insan bir şeyi Tanrıyla ilişkilendirirse genelde bunun anlamı bu kişinin elinde bir ipucu olmamasıdır. Böylelikle bu bilinmezi erişilmez, çözülmez bir gök perisine dayandırır.
Eğer evrim öğretiyorsanız, İbrahimi dinlerin kaburgasına vuran bir bilimi aktarıyorsunuzdur. Söz gelimi, kimya, fizik ya da fizyoloji veya araştırmaya dayalı arkeoloji, tarih gibi bilimleri öğretiyorsanız dindar insanların sizle bir problemi olmaz. Fakat evrim söz konusuysa, problemleri olacaktır.
Eğer tüm evrim tarihi tek bir yıla sığdırılacak olsaydı ilk bakteri martın sonunda açığa çıkacak fakat insanın ilk atasını 31 aralık akşamı saat 6' ya kadar göremeyecektik.
Chicago'da evrim anlatmak için davet edildiğim bir toplantıda, evrimin tüm kanıtlarını ortaya serdim ve daha sonra neden akıllı tasarımın yaşamı açıklamada bilimsel değil dinsel olduğunu açıkladım. Konuşmamdan sonra dinleyicilerden biri yanıma geldi ve şöyle dedi "evrim için sunduğunuz kanıtları çok ikna edici buldum ancak yine de inanmıyorum."
Evrime ne kadar çok fazla kanıt gösterilmiş olunursa olsun, bu kişilere göre evrim hiç kabul edemeyecekleri amaç, moral ve anlam konusunda derin sorular ortaya çıkarmaktadır. Onları huzursuz eden insansı maymunlardan evrimleşmiş olmamız değil, bu gerçekle yüzleşmenin duygusal sonuçlarıdır.
Evrimi kabul etmenin sizi umutsuz bir nihiliste dönüştürmesi veya yaşamınızın amacı ve anlamını aşındırması gerekmez. Sizi ahlaksız yapmayacağı gibi size Stalin veya Hitler'in duygularını aşılamaz. Ne de ateizmi teşvik eder; aydınlanmış din her zaman bilimsel gelişmelerle uzlaşacak bir yol bulur.
Evrimde herşeyin şansa bağlı olarak gerçekleştiği düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Hiçbir evrimci ve kesinlikle Darwin doğal seçilimin şansa bağlı olduğunu ileri sürmemiştir... Eğer evrim aniden sadece rastgele mutasyonlara bağlı olmaya zorlanırsa, türler hızlıca bozulacak ve yok olacaklardır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evrim Neden Gerçektir
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053555957
Orijinal adı:
Why Evolution Is True
Çeviri:
Hasan Hüseyin Başıbüyük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Palme Yayınları

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Ralfi Bahar
  • Ali Can
  • Can Erözen
  • Yertn

Kitap istatistikleri