Evrim Teorisi Felsefe Ve Tanrı

8,4/10  (19 Oy) · 
41 okunma  · 
17 beğeni  · 
922 gösterim
Evrim Teorisi bilimselliğin kriterlerini karşılamakta mıdır? Platon`un, Aristoteles`in, Leibniz`in, Hume`un, Kant`ın, Popper`ın, Kuhn`ıın felsefeleriyle bu teorinin nasıl bir bağlantısı vardır? Evrirn Teorisi`nin felsefî ve teolojik sonuçları nelerdir,,? Tanrı`nın var olup olmadığı meselesiyle Evrirn Teorisi`nin nasıl bir ilişkisi bulunmaktadır? Tanrı`nın varlığını rasyonel olarak ternellendirmeye çalışan tasarım deliline, Evrim Teorisi tehdit oluşturmakta mıdır? Evren, doğa yasaları, evrensel tüm oluşumlar, bütün canlılar ve biz tesadüfen mi oluştuk, yoksa bilinçle ve kudretle oluşturulmuş bir tasarımın ürünleri miyiz? islarniyetin, Hıristiyanlığın ve Yahudiliğin teolojileri gerçekten de Evrim Teorisi`nin reddedilmesini gerektiriyor mu? Bunlar ve bunlar gibi daha pek çok soruya bu kitapta cevap veriliyor.

Farklı disiplinler arasında çalışmalar yapılması gerektiği, farklı alanların bilgisinin birleştirilmesinin verimli sonuçlar doğuracağı sıkça dile getirilir ama bu dileği yerine getiren çalışma sayısı gerçekten de çok azdır. Söz konusu olan Evrim Teorisi ve onun bilimsel, felsefî ve teolojik açıdan ele alınması ise, bu sorun iyice kendini gösterir. Bu kitapta bu sorunlu konu, farklı disiplinler açısından bilimsel ciddiyet ve felsefî derinlikle ele alınıyor ve biyolojiyle ilgilenenler kadar felsefe ve teolojiyle ilgilenenlerin de sorularına cevap veriliyor.
Bay_X 
 14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 43 günde

Kitabı daha önce okumuş olsam da incelemesini şimdi yapıyorum.
Evrim bilim din ilişkisi üzerine yazılmış güzel bir eser okumanızı tavsiye ederim

Öncelikle evrim teorisi ve evrimi ayırt etmek gerek. Lamarck , Erasmus Darwin , Charles Darwin .. Teorilerini savunuyor gibi görülüyor. Yada insanlar hep öyle anladı . Çünkü Kitabı elimde gören herkes bu konuda benimle tartıştı.marx ve Engels in darwinin teorisini kendi fikirleriyle birleştirmeleriyle ateist-evrimci tanımıyla ön planda tutulan bir fikirdir evrim (Charles Darwin bile agnostiktir). kitapta da geçer . Hobbes'un düşüncesini dayanak olarak görüp O, Tanrı'nın her şeye gücünün yetmesine ilişkin dini inançla, bilimin evreni mekanik bir tarzda açıklaması arasında hiçbir çelişki olmadığını inanıyorum(yani hayatın başlangıcı evrilerek olması Allahın olmadığı sonucunu çıkarmaz ) . sonuçta dünya da 6 günde yaratıldı (kuranda yevm ve tevratta yovm ) asır anlamında kullanılmıştır .buda bir evrimdir . insanda bir anda değilde evrilerek yaratılması olabileceğini kurandaki bazı ayatleride delil olarak göstermiştir kitapta ama buna rağmen Kitapta dinin kesinlikle evrimi savunması gerektiğini söylemiyor. Daha çok Agnostik bakılması gerektiğini savunuyor. Darwinden çok önce tusi ,El-Cahız, Îbn Heysem ,İbn Miskeveyh vs bazı müslüman bilim adamları da araştırma yapmıştır her ne kadar bilinmesede. Özelikle bu yıl müfredattanda çıkarılması olay oldu. Radikal bi şekilde evrime karşı çıkmanın yanlış olduğunu söyleyenler olduysa da bişey değişmedi. Sonuçta kepler Galileo kopernik dindar hıristiyanlardı ve kilisenin fikirleri düşüncelerini eleştirmelerindeki maksat gene kiliseye zarar geleceğindendi ve kiliseyle araları açılmış suçlanmışlardı . dikkat etmek gerekir iyi niyetle yapılan şeyler kötü sonuçlar doğurabilir