·
Okunma
·
Beğeni
·
1.131
Gösterim
Adı:
Evvel Zaman İçinde
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053439936
Orijinal adı:
Far Far Away (2013)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Bir erkek, bir kız ve kadim bir hayaletin tuhaf, kaderin oyunlarıyla dolu hikâyesi.

Jeremy Johnson Johnson gaipten sesler duymaktadır. Daha doğrusu tek bir ses: Grimm Kardeşler'den Jacob Grimm'in hayaletinin sesi. Jacob, Jeremy'yi gözlemekte ve onu, bu dünya ile bir sonraki arasında fısıltılara konu olan karanlık bir güçten korumaktadır.

Ancak Jacob, Jeremy'yi her şeyden koruyamaz; örneğin özgür ruhlu, kızıl saçlı Ginger Boultinghouse'un, efsanevi lezzetiyle sihirli olduğu düşünülen pastadan bir ısırık alıp Jeremy'ye âşık olmasından. Başka bir yerde bu, Jeremy için mutlu son olabilirdi fakat kimliği ve karanlık niyetleri bilinmeyen Olayların Bulucusu'nun izleyip beklediği, bekleyip izlediği Never Better kasabasında durum başkadır. Zira Grimm Kardeşler'in masallarına aşina olan herkesin bildiği gibi, tüm peri masalları mutlu sonla bitmez.

Edgar Ödülü Finalisti
Kaliforniya Kitap Ödülleri, Altın Madalya

"Ötekilerin, inancın gücünün ve iyinin kötüye karşı zaferinin ustaca anlatılmış hikâyesi."
-Booklist-

"Okurlar gerilim, büyülü öğeler ya da gerçekleşmesi imkânsız duran aşk hikâyesiyle derin bir bağ kurarken, sihrin tadı damaklarında kalacak."
-School Library Journal-

"Nefes kesici. Büyüleyici, korkutucu ve zarafetle yazılmış bir roman."
-Wall Street Journal-

"McNeal yenilikçi ve içten bir hüzün taşıyan romanını masallardan fırlamış detaylarla örerek gerçeklik ve sihir arasında gezinen bir dünya yaratmış."
-Publishers Weekly-

"Büyüleyici, romantik ve gerilim dolu bu modern hikâye, peri masalları geleneğinin temel öğelerini, kaynak metinlere ustaca bir saygı duruşuna çeviriyor."
-The Bulletin-

"Canlı, sağlam ve özgün."
-The Horn Book-
(Tanıtım Bülteninden)
360 syf.
·10/10 puan
Okur sayısı az olduğu için kitaba karşı ön yargılıydım ama daha ilk sayfalarda ön yargım gitti akıcı bir şekilde kitabı bitirdim. Kitap çok anlaşılır bir dille yazılmış. Gizem, fantastik ve heyecan istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Ben çok beğendim açıkçası.
360 syf.
·10/10 puan
Masallara aşık olan bir kişi olan ben, bu kitaba da aşık oldum. Beklentim neredeyse hiç yoktu. Çünkü fazla okunmamıştı ve tamamen boş zamanıma denk gelmişti. Ama kitaba resmen tutuldum.

Hikaye üçüncü şahıs ağzından anlatılıyor. Gerçi üçüncü şahıs da diyemem sanırım. Hikayenin içindeki kadim hayaletimiz hikayenin anlatıcısı. Çok duru bir anlatımı var. İnsanı sıkmadan sakin bir şekilde, "Neler olacak acaba şimdi?" şeklinde anlatıyor. Kendisi de olacakları önceden bilmediği için anlatıcı olarak seçilmesi çok doğru bir tercih olmuş.

Kadim hayaletimizi işiten tek kişinin kasabada yaşayan bir çocuk olması da hikayeye olan ilgiyi artırıyor. Jeremy, benim sevdiğim bir diğer karakter oldu. Hayaletle olan ilişkisini de çok beğendim. Hatta en son bölümlerde ağlamaya bile başladım.

Bir de kızımız var, Ginger. Özgür ruhlu, çok da eğlenceli bir kız. Zaten masal gibi bir kitaba öyle bir kızın yakışacağı çok belliydi.

Grimm Kardeşler, hikayenin neredeyse ana ögesi. Kadim hayaletimiz Grimm Kardeşlerden Jacob Grimm. Bu bir spoiler değil kitabın tanıtımında da yazıyor. Ama ben kitapta tamamen şaşkına dönmüştüm. Evet, evet arka kapağı öylesine okuyup geçmişim.

Kitabı okurken kendimi küçüklüğümde buldum. O zamanlardan beri masallara ayrı bir düşkünlüğüm var. Bu kitap da resmen küçük Esin'in sevebileceği bir hikayeyi barındırıyordu. Ve büyük Esin sevdiyse küçük Esin zaten sever. "İlerde neler olacak acaba?" düşüncesinden bir an bile olsun kopmadım ve yazarın bu kadar bilgiyi nereden edindiğini de sorgulamadan duramadım. (Yazar baya araştırma yapmış çevresiyle birlikte.) Ortaya gerçekten de yepyeni bir masal çıkarmış.

Gereksiz yere uzatmaların olmaması da kitaba olan puanımı yükseltti. Masallardaki gibi giriş gelişme ve sonuç çizgisinden sapmadı. *Dönüp bir daha okumayı düşünmeye başladım.* Kitabı bitirince de bir süre boşluğa baktım. Hatta alıntıları yazma konusunda da geciktim ve neden bu kadar az okunmuş olduğunu anlayamadım. Yeniden okuyabileceğim kitaplar listesine adını yazdırdı. *alkışlar*

Not: Eğer kitabı okuduysanız ya da okursanız bana mutlaka yazın.
360 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Kelimenin tek anlamıyla nefes kesici. Fantastik roman sevenlerin bir solukta okuyabileceği etkileyici, akıcı arı duru bir roman. Müstehcen ifadelere yer vermemesi her kesimden insanın okuyabileceği bir eser. Yazarın eline emeğine sağlık
360 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Biten bir kitabın zihnimde bıraktığı farklı bir hikayenin vermiş olduğu mutluluk
Kitabın yorumuna gelecek olursak; bir erkek, bir kız ve kadim bir hayaletin tuhaf, kaderin oyunlarıyla dolu hikayesini anlatan bir kitap. Okuması çok zevkli akıcı bir anlatımı olan okuyanı sıkmayan sıra dışı hikayesi olan bir kitap. İlk sayfasından itibaren sonunu çok merak ettim ve sona yaklaştıkça her bir sayfasında ayrı heyecanlandım. Sonuca gelecek olursak; hayal kırıklığına uğramadığım beklentimi karşılayan bir kitap oldu. Ayrıca şunu bir kez daha anladım ki KÖTÜLER HİÇBİR ZAMAN KAZANMAZ!!!
360 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhabalar‍️ Evvel Zaman İçinde kitabını bitirdim ve abartmadan söylüyorum hayatımda okuduğum EN İYİ KİTAPLARDAN BİRİYDİ!
Şimdi şöyle ben masal okumayı çok seven biriyim ki elimden geldiği kadar okumaya çalışırım, kütüphaneden alırken büyük ihtimalle okumam diye aldım. Yurda gelince iyi hadi okuyayım bari diye okuduğum, anlatımının narinliğine, basit olayları masallaştırarak, sadeleşitirilip büyülü bir halde anlatılmasına hayran oldum. Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse Jeremy Johnson Johnson gaipten sesler duymaktadır, hani klasik film ve kitaplarda vardır esas oğlan tuhaftır bu sebepten dolayı kasaba halkı onu dışlar ama gelişen olaylar silsilesi esas karakterin aslında ne kadar iyi biri olduğunu gösterir ve film/kitap biter. Aslında bu kitabın ana konusu böyleydi Evvel Zaman Içinde'yi bu standartlıktan kurtaran; konusu ve anlatımında daha ilk sayfadan hissedebileceğin sadece masal okurken seni sarmalayacak olan hisler. Şu an çok karışık bir yorum yaptığımın farkındayım ama el insaf kitabı daha yeni bitirdim. Eğer cingöz biri isen  kitaptaki kilit noktaları çözebilirsin ama ben çözemedim ki zaten kolay kolay çözemem öyle sırları falan ama görünce çok şaşıracağın yerler var. Hele o son anlar! yüreğim ağzımda okudum her sayfayı, o nasıl bir tramvatolojik olaylardı öyle, okurken tüylerim diken diken oldu. Bu kitaptan sonra Grimm kardeşlere ilgim uyandı ben o masalların hepsini onların yazdığını zannediyordum ama onlar sadece toplayıcıymış bu beni çok şaşırttı.
Kitap hakkında saçmalamak istiyorum ama durmam gerektiğini de biliyorum. O yüzden
BU KİTABI OKU!
SONRA BANA YAZ!
Kitaba puanım: 5/5⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
360 syf.
·7/10 puan
Pegasus Yayınevi ' nin güzel bir kampanyasına denk gelip aldığım kitaplardan biriydi. Daha çok ilköğretim seviyesi yaşlarda keyifle okunabilecek bir kitap. Yanlış anlaşılmasın öyle ergen türevi bir kitap değil, aksine Hansel ve Gratel tarzı masalımsı, macera içerikli , merak uyandıran konu akışı ile güzel bir kitaptı.
360 syf.
·Puan vermedi
Sanırım bu aralar kitap okumayı fazla kaçırdığım için bu kitap bana sevmediğim bir tat verdi. Kitaba başlarken. O oraya gitti. Bu buraya gitti. O pastayı hiç yedin mi. Gerçekten o pastayı hic yemedin mi tarzı yineleyen basit cümleler kurulmuş. Ben kitaplarda beni başka bir yere götürecek kelimeler bulmaya çalışırım. Bu kitapta malesef ki bunu yakalayamadım. Sanırım bu kitabı okuyacak çağı geçmişim. Sahi kitaba başlarken çok fazla beklentim de yoktu. Işte yine de bir hayal kırıklığı yaşamıyor değil insan. Birkaç kez yarida da bıraktım neyse ki sonunda bitti. Çok sığ bir kitapmış gibi geldi. Kitaplara kötü yorum yapmak istemiyorum. Herkesin hayal gücü farklı çalışır. Bana hitap eden bir kitap olmadı. Ya uzun zamandır hep en güzel kitaplara denk geldiğimden ya da sahiden kötü olduğu için. Buradaki yorumlari inceledim çoğu üye güzel yorumlarda bulunmuş bu yüzden okuyacağınız varsa incelememden ötürü vazgeçmeyin. Dediğim gibi zevkler farklıdır. Sadece ben deveden inip karıncaya binmis gibi hissettim kendimi Bu kitabi okuduğumu unutmam gerek!!!!
360 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Daha önce hiç bir yerde bu kitabı görmedim yorumları ve puanları da az bir kitap. Kitapyurdundaki kampanyadan almıştım. Masal tadında bir kitaptı.İlk başlarında okurken çok sıkıldım akıcı gelmedi ortalarında olaylar başladı ve her şey su gibi aktı. Sade anlaşılır bir şekilde yazılmış.Ve bazen herşey göründüğü gibi olmaz. Gördüğüne asla inanma . Bu kitapta işte tam olarak bunu anladım . Kitabın sonlarına doğru olaylar gelişmeye başladı ve bu beni heyecanlandırdı aklımdan bile geçmeyen şeyler yaşandı. Grimm kardeşlerden Jacop Grimm kardeşini ararken bir hayalet ona bir çocuğun onları duyduğunu söyler ve oda onu bulmaya gider . Jacop ,Jeremy i karanlık güçten korumaktadır . Hikaye Jeremy Jacop ve Ginger (kız) etrafında dönmekedir.
360 syf.
·6 günde·7/10 puan
Goodreads sitesinde 3.87 olunca ve çokta hakkında yorum olmayınca ilk başlarda insan ister istemez bir tereddüt yaşıyor.
Grimm Kardeşler döneminde yazılmış, daha doğrusu toplanan hikayelerin, eskilerini de içeren yeni dönem bir hikaye aslında.
Gizemli, fantastik. Yer yer üzücü, yer yer mutluluk verici.
Her yaşa hitap edebilecek bir kitap.
Kitap su gibi akıyor, bu bir gerçek.
Gerçi sonunun biraz daha uzun olmasını dilerdim kesinlikle.
360 syf.
·3 günde·6/10 puan
Hani bazı kitaplar vardır ne okuduğunuzu ve neden okuduğunuzu bir türlü anlamazsınız ama yine de okumaya devam edersiniz… Hah işte bence bu kitap tam öyleydi. Çok kötü değil ama çok iyi de değil. Ortalama akıcı ve hemen okunabilen bir kitap. Hatta yazarın dilini gerçekten sevdim. Başta biraz tereddütlerim vardı ama sonradan gerçekten sevdim.
Adından da anlayacağımız üzere kitap içinde bolca masal barındırıyor. Ama masallardan ziyade bizim için (ya da benim için) en önemli karakter hikayenin anlatıcısı bir hayalet. Kendisi bildiğimiz hayaletlerden değil. Jacop Grimm. Bu ünlü Grimm kardeşlerden hani bir sürü hikayeleri olan. Jacop Grimm öldükten sonra kardeşini bulmak için bir sürü yer dolaşır ama en sonunda Jeremy Johnson Johnson adında bir çocuğun yanında kalmaya karar verir. Burada kalmanın ve bu çocuğu korumanın önemli olduğunu düşünür. Jeremy ise Jacop’ı göremez sadece sesini duyuyordur. Bence burada böyle bir detayın olması çok güzeldi. Çünkü normalde hayaletler bazı insanlara görünebiliyor kitaplarda ama burada Jeremy’nin sesler duyarak Jacop ile anlaşıp arkadaş olması güzeldi. Zaten Jacop onun için bir nevi kafasının içinde ki ses. Ayrıca başka küçük bir detay hayaletler genelde kapılar ve duvarlardan geçebilir, isterlerse insanları korkutabiliyorlar ama burada Jacop ne kapıdan geçebiliyor ne de insanları korkutabiliyor. Yaşadıkları yer çok garip bir kasaba. Herkes kibirli ve başkasının ne hissettiğini düşünmeden yargıya varabiliyorlar. En çokta yaşlılar… Arada iyilerde var ama.
Kitap 300 küsur sayfa sanırım ve cidden ilk 250 sayfasında hiçbir şey olmuyor. Okurken sıkıldım ve bu okumamı yavaşlattı. Belki de çok büyük beklentiler ile başladığım içindir. Hah şimdi bir şey olacak diye bekliyorum ama olmuyor. Beni içine çeken bir konu veya olay olmadı. Bir başka konu ise kitapta ki karakterlerden biri o kadar çok göze çarpıyor ki, “bu kişi bir şeyler planlıyor dikkat et Jeremy,” diye bağırasınız geliyor. Jeremy ve en yakın arkadaşı/sevgilisi olmaya başlayan Ginger ikilisini beraber okumak eğlenceliydi. Ama şöyle bir şey var karakterler 15 yaşındaymış ben daha küçük hayal etmiştim, daha doğrusu konuşmaları ve hareketleri yüzünden. Son olarak kitapta varlığı ile yokluğu belli olmayan Jeremy’nin babasından bahsetmek istiyorum. Hiç sevmedim. Cidden zerre sevmedim. Olmasa da olurmuş. Jeremy zaten her şeyi kendi kendine yapıyordu, babasının evde olup olmaması bir şey değiştirmedi.
En sevdiğim kısım ise içinde çokça masal olması ve hepsini okumak çok eğlenceliydi. Sonunu tatmin edici buldum ama hayalet Jacop için bence çok şey açıkta kaldı. Bana göre ortalama bir kitaptı. Yukarıda yazdığım gibi çabuk okunuyor. Kafasını dağıtmak isterseniz alıp okuyabilirsiniz, onun dışında illa alın okuyun dediğim bir kitap olmaz. İyi okumalar.
360 syf.
·8/10 puan
Kitabı bitirip elimden bıraktığım gibi yorum yazmak istedim. Daha hala kitabın etkisinden çıkmamış durumdayım. Yani birkaç gün sonra puanım belki sekizden yediye düşebilir :)

İlk olarak kitaba başladığımda biraz önyargılıydım. Belki de bu yüzdendir bilemiyorum ilk 50 sayfa yavaş ilerledi. Ayrıca karakterleri oturtmakta biraz zorlandım ve anlamadığım kısımlar vardı. Konu olarak başta garip gelmişti. Kitap bir hayaletin ağzından anlatılıyor olması ayrıca bu kişinin Grimm kardeşlerden biri olması beni aşırı etkiledi. Ve kitapta onların masallarına yer verilmesi de çok düşünceli ve hoş bir olaydı bence (kitapların arkalarını okumadan alan biri olarak benim için büyük bir şoktu )

Kitaba devam ettiğimde ise o kadar akıcı ilerlemeye başladı ki neredeyse kitabın ne zaman bittiğini bile anlayamadım. Anlatım aşırı güzeldi. Karakterlerin bütün duygularını bende hissetmiş gibiydim (sonunda biraz da ağladım hatta :,)).

Kesinlikle herkesin bir şans vermesi gereken bir kitaptı. Burdan okuyanlara veya okuduktan sonra bakanlara sesleniyorum ginger'ı başta sevmeyen bir benmiydim merak ediyorum ...
360 syf.
Jeremy j.j`nin ve hayaleti Jacob`un hikayesi.

Jeremy annesi tarafından küçükken terk edilen bir çocuktur ve hayattaki tek dayanağı babasidir. Tabi bir de hayaleti yakup var. Ama hayalet olmasi sebebiyle yakup bir var bir yok.
Jacob`un söylemeyi unuttuğum bir özelliği daha var. Meşhur Grimm kardeşlerden biridir. Kardeşi Whilem`in aksine sadece iş düşünen biridir o ve Jeremy için twk dusuncesi onu iyi bir universiteye hazirlamak iyi bir gelecek sunmaktir. Haliyle Granger`in varlığı Jacob`u biraz huzursuz etsede Jeremy`nin kafasında olmaya devam eder. Diye gider....

Kitabı beğendim çünkü yine çok fazla şey öğrendim. Çocuk masallarının aslini astarini öğrendim. Dehşet. Grimm kardesleri duymuştum o yüzden pek şaşırdım diyemem.

Mutlu sonla bittiğini bildiğimiz ama öyle olmayan masallara ubat kitabimizin sonu fena değildi.

Hayaleti Jeremy`i tek ederken geride kalan bir Granger vardı.
Kitapta verilen mesajlar kesinlikle çok yerindeydi. Zaten biz bir çok dogruyu masallardan öğrendik, bu masal da ogreticiydi.

“Hayatın boyunca neredeyse her zaman doğru olanı yaptıktan sonra bir defa -
yalnızca bir defa- işleri berbat ettiğinde seni şeytan ilan ettiklerini anladım.”

Kisacasi Jhonson Jhonson kasabasinda işler fena degildi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evvel Zaman İçinde
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053439936
Orijinal adı:
Far Far Away (2013)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Bir erkek, bir kız ve kadim bir hayaletin tuhaf, kaderin oyunlarıyla dolu hikâyesi.

Jeremy Johnson Johnson gaipten sesler duymaktadır. Daha doğrusu tek bir ses: Grimm Kardeşler'den Jacob Grimm'in hayaletinin sesi. Jacob, Jeremy'yi gözlemekte ve onu, bu dünya ile bir sonraki arasında fısıltılara konu olan karanlık bir güçten korumaktadır.

Ancak Jacob, Jeremy'yi her şeyden koruyamaz; örneğin özgür ruhlu, kızıl saçlı Ginger Boultinghouse'un, efsanevi lezzetiyle sihirli olduğu düşünülen pastadan bir ısırık alıp Jeremy'ye âşık olmasından. Başka bir yerde bu, Jeremy için mutlu son olabilirdi fakat kimliği ve karanlık niyetleri bilinmeyen Olayların Bulucusu'nun izleyip beklediği, bekleyip izlediği Never Better kasabasında durum başkadır. Zira Grimm Kardeşler'in masallarına aşina olan herkesin bildiği gibi, tüm peri masalları mutlu sonla bitmez.

Edgar Ödülü Finalisti
Kaliforniya Kitap Ödülleri, Altın Madalya

"Ötekilerin, inancın gücünün ve iyinin kötüye karşı zaferinin ustaca anlatılmış hikâyesi."
-Booklist-

"Okurlar gerilim, büyülü öğeler ya da gerçekleşmesi imkânsız duran aşk hikâyesiyle derin bir bağ kurarken, sihrin tadı damaklarında kalacak."
-School Library Journal-

"Nefes kesici. Büyüleyici, korkutucu ve zarafetle yazılmış bir roman."
-Wall Street Journal-

"McNeal yenilikçi ve içten bir hüzün taşıyan romanını masallardan fırlamış detaylarla örerek gerçeklik ve sihir arasında gezinen bir dünya yaratmış."
-Publishers Weekly-

"Büyüleyici, romantik ve gerilim dolu bu modern hikâye, peri masalları geleneğinin temel öğelerini, kaynak metinlere ustaca bir saygı duruşuna çeviriyor."
-The Bulletin-

"Canlı, sağlam ve özgün."
-The Horn Book-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 108 okur

  • Bedirhan Kıyak
  • Aysenur
  • Beytullah üçaroğlu
  • Gamze Özdemir
  • Büşra yayla
  • Onur Can Teber
  • Sev
  • Hasan şimşek
  • Saniye Yaprakkaya
  • Cozy Book

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.3 (17)
9
%13.8 (8)
8
%27.6 (16)
7
%10.3 (6)
6
%10.3 (6)
5
%5.2 (3)
4
%1.7 (1)
3
%1.7 (1)
2
%0
1
%0