Evvele Yolculuk

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
172 gösterim
Hikmetin dili, sembol ve sükuttur lakin “aşk söyletir/dert ağlatır” sırrından hareketle, Muhammedî nurun çeşitli düzeylerdeki tecellilerinden söz açan böylesi bir konuşmanın ülkemizin nadide bilgin ve araştırmacılarından Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç’la yapılması kaçınılmazdı. İrfan düşünce tarihinin en yetkin araştırmacılarından Kılıç’la özellikle Mağripli büyük bilge Muhyiddin İbnü’l-Arabî’yi eksene alarak ve sufilik düşüncesi merkezinde felsefe, edebiyat, ,sanat, politika konuştuk.

İlahî aşkın sırlarından, Efendimiz’in (sav) hakikatinden, hermetik bilgelikten, kadim Yunan’daki “sophia”dan, nazarî tasavvufun tarihinden, Şeyh-i Ekber’in zengin dünyasından, Kur’an’ın tevil ve tefsirine ilişkin yöntemlerden ve sırlardan söz ettiğimiz bu sohbette Kılıç, tasavvufun bütün semavî öğretilerin bâtınî boyutu olduğunu söylerken, irfan ve hikmet gelenekleri arasındaki farkı da vurgulamayı ihmal etmiyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Eğer aşk birbirine aşık olan iki insanın birbirlerine doğru olan çekim kuvvetinin adı olursa o zaman aşkın vazifesi vuslata kadar, yani o iki ayrı parçayı birbirine kavuşturuncaya kadar şiddeti yüksek seyredecektir. Ancak vuslat gerçekleşip ayrılık artık beraberliğe dönüştükten sonra aşk kendi içinde bir dönüşüme uğrayarak sufilerin diliyle bir marifete, bir bilgiye yerini teslim eder. Gündelik hayatta bazen “Evlilik aşkı öldürür” gibisinden sözler duyarız. Aslında evliliğin aşkı öldürmesi aşka karşı olduğu anlamına gelmez. Evlilikle beraber, yani kavuşmayla beraber aşk tarafları daha üst bir boyut olan bilgiye, birbirini tanımaya doğru götürdüğünden dolayı böyle söylenir. Biyolojik manada da ilginç gelişmeler yaşanır. Nasıl sarmaşık sardığı o ağacın bazı özelliklerini alıyorsa birbirini severek kırk sene aynı yastığa başkoyan kişilerin hem huylarında ve hem de fiziki özelliklerinde birbirlerine benzemeye başladıkları gözlemlenmiştir.

Evvele Yolculuk, Mahmud Erol KılıçEvvele Yolculuk, Mahmud Erol Kılıç