Evvelotel

8,5/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
740 gösterim
Evvel Otel'e geldik. Annem babana bu otelin sahibi kim? diye sordu. Baban benim dedi. Annem babandan babamı aşağıya çağırmasını istedi. Baban hanım git işine dedi. Annem ben onun karısıyım deyince baban bembeyaz oldu. O sırada babamla o kadın merdivenlerden iniyorlardı, el ele tutuşmuşlardı. Babam durdu, baban durdu, o kadın durdu, annem, ben, dünya, kâinat her şey durdu bir an. Annem elimi öyle bir sıktı ki, acıdan soluğum kesildi. Anneme baktım, babama bakıyordu. Babam onu seviyorum dedi, başıyla kadını işaret ederek. O kadar. Annem bayılırken çığlık attım, çünkü elimi sıkı sıkı tutan eli bir anda boşalmış, yumuşak, soğuk bir ölü eli olmuştu. Baban koştu, annemi kaldırdı. Ben annemin başında hüngür hüngür ağlıyordum. Ağlarken koskoca çocuk olduğumu düşünüyordum.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789750717871
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülçehre Aydın 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İki bağımsız kitabın bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir yapıt: Evvelotel-Saklı. Okuduğum en etkileyici hikayelerdi. Günlük hayatta da görülebilen, hatta yer yer bu ne kadar da bana benziyor ya da böyle bir şey benim başımdan da geçmişti, diyeceğiniz bir eser.
Elinizden bırakamayacağınız ve her hikayede biraz daha hayatın gerçeklerine yaklaşacağınız, insanların ne denli yalnız olduğunu ve bu yalnızlıkta nasıl yok olduğunu anlayacağınız etkileyici bir kitap.
"Saklı" adlı kitapla ödül almış ve "Evvelotel" ile bunu birleştirmeyi düşünüp hikayelerin nasıl da birbirini tamamladığını gösteren bir yazar var karşımızda. Okuyun, okutturun!

İlknur Tunçbilek 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

cümleler o kadar özenle seçilmiş kelimelerden oluşmuşki anlatılmak istenileni insan yüreğinde hissediyor.Birden okur olmaktan çıkıp hikayeyi yaşıyorsunuz.Sonu hüzünle biten yada sonu gelmeyen hikayelerde kahraman siz, komşunuz , arkadaşınız, vs. oluyor. İşte bu yüzden seviyorum Ayfer TUNÇ 'u . Gizli olan beni ortaya çıkarıyor.Hikayeler artık benim parçam oluyor.

kevser 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

9 adet öykü içeren bu kitapta Ayfer Tunç'un başarıyla anlattığı karamsar ve bir şekilde mutsuz olmuş insanların hikayeleri var. Bir Aziz Bey Hadisesi adlı öyküsü kadar olmasa da beğendiğimi belirtmeliyim.

Kitaptaki öykülerin bazıları birbirini tamamlayan aynı insanların aynı hikayelerinin farklı bir yönlerinin anlatılmasıyla oluşturulmuş. Oldukça değişik bir yöntem bu. Yani bazı öyküleri başka bir öyküde bazen geçmişe bazen ileriye giderek genişleterek anlatmış Ayfer Tunç. Önemli bir yazar, acıklı hikayeler. Fakat dediğim gibi Bir Aziz Bey Hadisesi değil.

Kafka T. 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ayfer Tunç’un yalnızlığa, deliliğe, yabancılaşmaya yönelik ilginç ve bir o kadar ağır öykülerinden oluşan eseri. 9 öyküden oluşan Evvelotel devamında ilk öykü kitabı Saklı’yı da barındırıyor içinde. Ve işin tuhaf yanı Evvelotel’deki öykü kahramanlarıyla yeniden karşılaşıyorsunuz Saklı’da. Birbirinin devamı gibi görünse bile aslında birbirinden ayrı öyküler, Evvelotel’de üçüncü şahısla anlatılan hikayeler, Saklı’da birinci şahsın ağzından anlatılıyor. Ayfer Tunç’un yaklaşık on yıl aradan sonra yazdığı Evvelotel’de gerek cümle kurmada, gerek olay kurgusunda ne kadar ustalaştığını görmenizi de sağlıyor iki ayrı öykünün aynı kitapta buluşması. Saklı’da yavan çabuk biten öyküler Evvelotel’de daha ağır, usta işi cümleler ile kendini gösteriyor.
Ayfer Tunç’un karakterleri bana sıklıkla Camus’un Yabancı’daki unutulmaz karakteri Mersault’u çağrıştırdı. Her öyküde, hayattan kopmuş, bezgin, yalnızlığa hapsedilmiş ve kendi tercihi ile yalnız kalan ve delilik sınırında dolaşan karakterleri anlatıyor Ayfer Tunç ki bu da dünyaya umursamaz gözlerle bakan Mersault’u getiriyor aklınıza ister istemez. Ayfer Tunç’un şehrin gri boşluğuna kendisini bırakmış ve her an intihara teşebbüs edecek kadar hayatı sorgulayan tipleri anlatışı sizi ümitsizliğe sürüklüyor ve ben Mustafa Kutlu ile kıyaslıyorum sıklıkla yazar Ayfer Tunç’u. Kutlu öykülerinde köylü, içten ve ufak şeylerden mutlu olmayı bilen Anadolu insanını anlatırken, Tunç modern şehirlerin yalnızlarını ve mutsuzlarını anlatıyor.
Evvelotel ve Saklı’yı peş peşe okurken aşkların,ayrılıkların insanlarda bıraktığı derin izleri göreceksiniz. Süslü’nün, Halas’ın, Neşide’nin, Selva Hanım'ın, Cafer’in ve diğer kahramanların acılarında hüzünlü bir yolculuk olacak sürekli. Ayfer Tunç’un güzel anlatımıyla ve Turgut Uyar şiirlerine yaptığı göndermelerle öykülerdeki hüznü daha bir derinden hissedeceğinize eminim. Her öyküde altı çizilecek pek çok satır bulabilirsiniz ama ben en çok şu paragrafa takıldım tüm öykülerin özeti gibi: "Ara sıra çıkarıyorum o gizlediklerimi kalbimin en derin yerinden. Yanımda kimselerin olmadığı, kahkahalarımın, gülüşlerimin bittiği zamanlarda. Ben çeşit çeşit gülüşlerimle ünlüyümdür. Hep neşeler gezdirmişimdir yanımda. Benimle birlikte olanlar, en çok neşemi severler, bilirim. Çünkü hüzünlü suskunluklar, ağlamaklı duruşlar insanlara kendi küçük acılarını hatırlatır…"
Ve nihayetinde şöyle bitirelim sözü; Kendinden bahsetmeyi sevmiyor, ama insan kendinden başka ne anlatabilir ki?

Kitaptan 10 Alıntı

Gülçehre Aydın 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Çok mu büyüktü aşkınız, dedim.
Hayır ikimiz de çok yalnızdık, dedi."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 83 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 83 - Can Yayınları)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Mesela sevilmeme korkusu, bir kadını sevmekten vazgeçebileceği sınıra kadar zorlarsın. Sınırı hissettiğin anda sevmekten vazgeçen sen olursun."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 87 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 87 - Can Yayınları)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yalanlarıyla hayatımı güzelleştirdi, dedi; evet yalan söylüyor, ama doğruyu yaşamaktan bıktım artık."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 125 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 125 - Can Yayınları)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"... insanın yalnızlığa kolayca alışabildiğini düşündüm. Ama yabancılığa alışmak zordu, insan yalnızken yabancılığa alışamıyordu, yalnızlığına kaçmak istiyordu."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 102 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 102 - Can Yayınları)
Burcu Yenidoğan 
12 Şub 22:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes uykudayken ben, uzak gemilerin ışıklarında olmak isterim.

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 128)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 128)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir arkadaşım olsa ne iyi olurdu dedim. Ama anlatacaklarından korkan insanların arkadaşları olmamalı."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 22 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 22 - Can Yayınları)
Burcu Yenidoğan 
12 Şub 22:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O ruhunu bir türlü yatıştıramayan, hep aynı yerde oturup başka yerlerde olan adam benim.

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 128)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 128)
Gülçehre Aydın 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Açık kapılara hiç dayanasım yoktur benim, kapılar kapanmalıdır, dünya güvenilmez bir yerdir çünkü. Kapısını kapalı tutmayan kirli bir suyun içeri sızmasına, kendini çürütmesine, yok etmesine razı demektir; ama belki de doğrusu budur, dünya yorucu bir yerdir çünkü."

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 44 - Can Yayınları)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 44 - Can Yayınları)
Burcu Yenidoğan 
12 Şub 22:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elimde hep yeni yıkanmış bir elma, gözlerimde hiç gidilmemiş yerlerin huzursuz özlemi olurdu.

Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 136)Evvelotel, Ayfer Tunç (Sayfa 136)