Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız

8,7/10  (15 Oy) · 
20 okunma  · 
13 beğeni  · 
586 gösterim
Tebligat Noktagil, babasından kalan mayonez tarifini mükemmelleştirmekten başka bir hırsı olmayan, altı ayak parmaklı, Parisli genç bir kadın postacıdır. Günün birinde, Marakeş'e yaptığı seyahatte tanıştığı ve evlat edinmek istediği hasta, küçük kız Zehra'yı almak üzere yola çıkmasıyla birlikte tüm hayatı derinden sarsılır. O talihsiz gün, İzlanda'daki kimsenin adını söyleyemediği yanardağ patlar ve kül bulutları Avrupa'da tüm uçuşların iptal olmasına neden olur. Farklı bir ulaşım yolu arayan Tebligat'ın nefes kesen macerası da böylece başlar. Julio Iglesias dinlemeye meraklı Budist rahiplerden devlet başkanlarına, çok farklı insanlarla karşılaştığı bu macera, sürekli daha garip bir hal alır.

Yayımlanır yayımlanmaz büyük bir başarı elde eden Bir Ikea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri'nin Olağanüstü Yolculuğu'nun yazarı Romain Puértolas'ın bu kitabı fantezilerle dolu, duygusal ve bir o kadar da eğlenceli bir peri masalı, sevginin kanatlandırdığı bir kadının hikâyesi.

Peki ya siz, uçmaya hazır mısınız?
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789750732805
 • Orijinal Adı:
  La Petite fille qui avait avalé un nuage grand comme la Tour Eiffel
 • Çeviri:
  Ebru Erbaş
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Öksüz 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Kitabın ismi sizi yanıltmasın. Aslında hüzünlü bir hikaye. Akciğerinde büyük bir kitle olduğundan dolayı zor nefes alan ve hayati tehlike yaşayan ama bulut yuttuğuna inanan küçük bir kız var hikayenin tam ortasında. Bir yandan da fantastik hikaye hoşunuza gidiyor. Tavsiye ederim.

Rüm U 
18 Şub 17:08 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

O kadar güzelsin ki.
Kitap çok tatlı, oldukca eğlenceli, hafif eleştirisel ve bir o kadar da hüzünlü.
Kitapdan çok fazla şey öğrenebilirsiniz mesela
Central Park'ın sincaplarının pazartesi günleri üzgün olduğunu. Amerika Birleşik Devletleri'nin dokuzuncu başkanının William Henry Harrison adında biri olduğunu ve ülke tarihinin en kısası olan görev süresinin ancak 30 gün 12 saat ve 9 dakika sürdüğünü. İndiana Jones'un, kılıcını çekerek kendisini ürkütmeye çalışan kötü adamı, tabancasını bir kez ateşleyerek öldürdüğü sahnenin aslında başlangıçta o şekilde öngörülmemiş olduğunu, Harrison Ford'un turist ishalinden mustarip olduğundan o gün çekimi mümkün olduğunca kısa kesmek istediği için bu sahneyi doğaçlama uydurduğunu. Tenten kitabının en fazla 62 sayfa olduğunu ve içlerinden sadece Tenten Tibet'tede kahramanın ağlarken görüldüğünü. Eyfel Kulesi'nin boyasını yenilemek için en az 60 ton boya gerektiğini ve bu işin 7 yılda bir tekrarlandığını. Paris'teki Opera Garnier binasının çatısında arı kovanları bulunduğunu ve bunların bal ürettiğini. Nepal bayrağının dörtgen olmayan tek bayrak olduğununu. Ve en önemlisi insanın nasıl uçabileceğini.
Yazarımızın çok okuyan biri olduğu açık çünkü kitapta Simyacı'ya Hayvanlar Çiftliği'ne Küçük Prens'e Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği'ne (şuan hatırlayamadıklarımda vardır muhakkak) selam çakmış. Leon'dan bile benzetmeler vardı. :D

Bu sevgi dolu kitap herkese önerilir.

Zeynep Can 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok severek okuduğum, yeni nesil Fransız yazarlardan. Kitap günümüz Avrupa sorunlarının hemen hemen hepsine değiniyor. İlk kitabı göçmenlerle ilgiliydi. Bu kitabı ise vatandaşlık alma, sömürgecilik ve az gelişmiş ülkeleri konu alıyor. Hafif iğnemeleri ile nokta atışı yaparken beni epey güldürmüştü. Eski Fransa Cumhurbaşkanının isminin François Hollande olmasına oldukça şaşıran yazar, Hollanda Cumhurbaşkanının ismi hakkında çeşitli varsayımlarda bulunuyor. Eğer sığ mizacın derinliklerini görebiliyorsanız, tavsiye ederim.

Meltem Tekeli 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın ikinci kitabı. İlk kitabını da (Bir Ikea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri'nin Olağanüstü Yolculuğu) oldukça çok beğenmiştim fakat bu kitap diğerine oranla ustalık eseri olmuş diyebilirim. Mizahi anlatımı ile masalla gerçeği birbiri içine öyle güzel işliyor ki bazen kendinizden bile şüphe duruyorsunuz gerçek olabilir mi diye. Şaşırtıcı son konusunda da övgüyü hak ediyor bence. Yazarın yeni kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Okur 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dunyanın karmaşası ve yorgunluğu içinde masalsı bir anlatımla bizi içine alıyor. Gerçeklikle bağımızi koparırken her masalda olduğu gibi okuru mutlu sonla bitmesi isteğine sürüklüyor. Abzürd bir eser . Zevkle okunur
Okunmalı

Gülşah Şahin 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yalın, basit ara kitap olarak güzel bir kitaptı. İsmi eğlenceli bişey olsa hikayenin sonunda hem ters köşe oluyorsunuz hem yer yer gülüyorsunuz hemde hüzünleniyorsunuz.

Sema Yaprak 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yabancı bir kitabı okuduğunuzda okurken en zor gelen şey, yazıldığı ülkeye ait deyimler,sözler ve bunun gibi şeyler olabiliyor. Ama bu kitapta çevirmen Ebru Erbaş o kadar başarılı bir çeviri yapmış ki okurken asla tutukluk yaşamıyorsunuz ve kitap akıp gidiyor. Gerek adından gerek kitabın yazılışından olsa gerek, kitabı okurken zihnimde hep sanki bi animasyon izliyormuşum gibi his oluşturdu. Neşeyle devam eden kitap yer yer sizi duygusal bir moda itebiliyor. Absürt seviyorsanız okuyun , duygusallık seviyorsanız okuyun. Aman işte okuyun her türlü sevgili okurlar !

Deliydi dersiniz 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sanki eğlenceli, fantastik bir film izliyormuşsunuz gibi. Filmde bir anlatıcı düşünün, hikayeyi anlatıyor ve o hikayeyi anlatırken arka planda olaylar kelimesi kelimesine yaşanıyor. Öyle fantastik, komik ve duygusal bir film... Masalsı olsa da kitabın sonunda gerçekleri yüzünüze vurmaktan çekinmeyen ve sizi o hayal dünyasından hiç acımadan tutup kopartan bir hayal ürünü... Resmen uçarken konsantrayonunuzu kaybetmişsiniz de yere çakılmışsınız gibi bir etki bırakıyor. Hüzün dolu bir arkaplanıyla insanı içine sürükleyen bu kitabı okuyun efendim!

İlay Yüksel 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bayıldım!
Kadın postacı Tebligat, evlat edindiği Faslı, hasta kızını Paris'e getirmek için havaalanına gider; ancak ne onun uçağı ne de diğer uçakların uçuşuna izin vardır... Aktif hale geçen bir yanardağın yarattığı kül bulutu tüm hava trafiğini durdurmuştur. Tebligat, söz verdiği gibi kızının yanına gitmek zorundadır, ne var ki denediği tüm ulaşım metodlarında başarısız olur; eline tutuşturulmuş broşüre bakar. Broşür, insanın kendine inandığında uçmayı bile başarabileceğini anlatan Üstad Yuha'ya aittir ve Tebligat uçmaya karar verir... Önyargılarınızı bir kenara bırakın, bu öyle saçma bir kitap değil; evet içinde uçmaya çalışan bir kadın var, zaten Üstad Yuha'nın da sahtekar olması olası... Ama kesinlikle çok güzel bir roman, Tebligat ve Faslı kızın arasındaki sımsıcak, kocaman sevgi bana kalırsa kitabı muhteşem kılıyor. Kesinlikle tavsiye ederim...

Müge Göktürk 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eğlence dolu bir kitap. açıkçası pek bir beklentim yoktu, kapağı ve ismi ilgimi çekti diye almıştım. Ama dili , işleyişi ve olay örgüsü bakımından çok beğendim.Okunulası bir kitap ve keyifli.

Kitaptan 31 Alıntı

Elçin 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü bu hayat biraz da mayonez gibi bir şeydi. Yumurta sarısı ve zeytinyağı gibi basit bileşenlerden oluşurdu ama acele etmekten özellikle kaçınmak gerekirdi, bilakis tutarlı bir çaba, onu karışımların en lezzetlisine dönüştürürdü.   

Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain PuertolasEyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas
Deliydi dersiniz 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü
Çünkü yaşam sürdüğü müddetçe umut vardı ve insanlar olduğu müddetçe de aşk olacaktı.

Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 53)Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 53)
Rüm U 
 17 Şub 20:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kafesde doğmuş bir kuş uçmanın hastalık olduğunu sanır.
(Alejandro Joforowsky)

Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 94 - undefined)Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 94 - undefined)
Rüm U 
 18 Şub 15:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Dünyaya gelmek dokuz ay sürer, onu terk etmek ise bir saniye.

Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 176 - undefined)Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 176 - undefined)
Zeynep Can 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Güçlü, büyük, yenilmez olsunlar bizi aşsınlar diye çocuk yaparız, büyüdüklerini görmek için, uzun ve güzel bir ömürleri olsun diye ve sonra, sadece birkaç yıl sonra, bizden önce ölüverirler.

Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 176 - Can Yayınları)Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 176 - Can Yayınları)
Zeynep Can 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...Kaldı ki Avrupa'nın en yoksul sokak serserisi bile, önündeki karton bardağa birkaç kuruşun, boş midesine birkaç lokma ekmeğin düştüğünü görme şansı olmayan bir küçük Etiyopyalıdan daha az zengin sayılmaz mıydı?

Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 45)Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 45)
Zeynep Can 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne ataları arasında köle olmayan bir kral vardır ne de ataları arasında kral olmayan bir köle.

Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 197)Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız, Romain Puertolas (Sayfa 197)
4 /