Ezeli Mağlup Söyleşiler

7,8/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
822 gösterim
Burukluk, Tarih ve Ütopya, Çürümenin Kitabı. Cioran'dan yayımladığımız bu üç kitap da Türkçede okurlardan hatırı sayılır bir ilgi gördü, hatta belli bir müdavim kuşağı yarattı. Ezeli Mağlup, Cioran'la yapılmış söyleşileri bir araya getiriyor. Romanya'da, Karpat Dağları'ndaki çocukluğunu, aile hayatını, etkilendiği ve beslendiği kaynakları, Paris'e gidişi ve yakın çevresiyle ilişkilerinin hikâyesini, Fransızca yazma, dil ve düşünce, din ve mistisizm, insanlık tarihi üzerine hınzır tespitlerini buluyoruz bu söyleşilerde.

Her Cioran okurunun er ya da geç aklına düşen şu soru "diğer konuşanlardan, yorumlayanlardan, vaaz verenlerden bunca şikâyetçiyseniz ve bütün bunlara hiçbir inanç ve güven duymuyorsanız, siz kendiniz niye yazıyorsunuz?" sorusu da yer alıyor söyleşilerde. Hak veriyor Cioran, ezeli bir mağlubiyet gibi görüyor yaşamını.

Diğer yandan, "intihar fikri olmasa, kendimi çoktan öldürmüş olurdum," diyen bir düşünürün, kimi zaman çağımızın en koyu kötümseri olarak algılanan, kimi zaman insana Diogenes'i hatırlatan bir şekilde "gölge etmeyin" diyen, sürekli terk etmeyi, bırakmayı telkin eden bu yaşlı adamın, nasıl kendine özgü bir yaşam sevincine ve neşeye sahip olduğunu, nasıl Balkanlar'a vergi bir kadercilikle varoluşu "olduğu gibi" kabullendiğini de görüyoruz.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2007
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789753426022
 • Orijinal Adı:
  Entretiens
 • Çeviri:
  Haldun Bayrı
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Sisyphos 
10 Haz 04:17 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çeşitli söyleşilerinden oluşan, neredeyse bütün yaşamıyla ve bütün kitaplarını anlattığı yazılarının toplandığı eseridir. Tarihin görmüş olduğu en karanlık yazarı, biraz merak eden tabi en az bir kaç tane kitabını okuduktan sonra bu eserini de okumakta yarar var.

Gökçe Öztürk 
19 Tem 23:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her an intihara hazırlanıyormuş gibi okuyacaksınız bu kitabı. Ama her sayfasında daha da güçleneceksiniz. Cioran.. Her defasında beni hayran bırakan bambaşka bir insan. Okuyun, okutun.

Kitaptan 23 Alıntı

Sisyphos 
10 Haz 03:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gençlik dostlarımdan biri var, Ermeni, bütün ailesini kaybetti, şimdi yaşamaktan yoruldu.
Benden daha yaşlı, neredeyse doksan yaşında; büyük bir depresyon ânında bana yazdı.
Benden bir tür intihar izni vermemi istedi. Şöyle cevap verdim: "Eğer hâlâ gülebiliyorsan,
intihar etme; gülemiyorsan, o zaman tamam." Biri bana danışırsa söyleyebileceğim son
söz bu. Gülebildiğiniz müddetçe, ümitsizliğe kapılmak için bin tane sebebiniz de olsa,
devam etmek gerekir. Gülmek hayatın tek mazeretidir, hayatın büyük mazereti! Ve
söylemem gerekir ki en büyük ümitsizlik anlarında bile gülme gücüm oldu. İnsanların
hayvanlar karşısındaki avantajı budur. Gülmek nihilist bir tezahürdür, tıpkı neşenin
kasvetli bir hal olabilmesi gibi.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Metis)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Metis)

... Bütün yapılandırılmış düşüncelerin faciası buradadır: Çelişkiye izin vermemek. Sahteliğe böyle düşülür, tutarlılığı korumak için kendi kendine yalan söylenir. Buna karşılık, eğer parçalar üretilirse, bir gün içinde hem bir şey hem de onun aksi söylenebilir. Niçin? Çünkü parça, farklı bir tecrübeden gelir ve hakiki tecrübedir bunlar: Esastırlar. Bunun sorumsuzluk olduğu söylenecek; ama eğer durum böyleyse, bizzat hayatın sorumsuz olması anlamında sorumsuzluktur. Parçalar halindeki bir düşünce, tecrübenizin bütün veçhelerini yansıtır; sistemli bir düşünce ise sadece bir veçheyi yansıtır, denetlenen bir veçheyi, bundan dolayı da yoksullaştırılan veçheyi... Nietzsche'de, Dostoyevski'de, ihtimal dahilindeki bütün insanlık tipleri, bütün tecrübeler ifadelerini bulmuştur. Sistemde ise sadece denetleyici konuşur, şef konuşur. Sistem daima şefin sesidir: Bunun içindir ki sistem totaliterdir, oysa parça halindeki düşünce özgür kalır.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 19)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 19)
Noir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İktidarın kötü, çok kötü olduğuna inanıyorum. Onun varlığı karşısında mütevekkil ve kaderciyim, ama bir musibet olduğunu düşünüyorum. Bakın, iktidara ulaşmış kimseler tanıdım ve bu korkunç bir şey. Ünlü olmayı başaran bir yazar kadar korkunç bir şey. Üniformalı olmak gibi bir şey bu; üzerinizde bir üniforma varsa, artık aynı insan olamazsınız: İşte, iktidara ulaşmak da, daima aynı olan görünmez bir üniformayı giymektir. Kendime soruyorum: Normal olan, ya da normal gibi görünen bir insan, iktidarı neden kabul eder? Sabahtan akşama meşgul yaşamayı neden kabul eder? Muhtemelen hükmetmek bir zevk, bir zaaf olduğu içindir bu. Bunun içindir ki kendi isteğiyle iktidardan feragat eden hiçbir diktatör ya da mutlak şef örneği yoktur. İktidar şeytanidir: Şeytan, iktidar hırsı olan bir melekti sadece. İktidarı arzulamak insanlığın uğradığı en büyük lanettir.

Ezeli Mağlup, Emil Michel CioranEzeli Mağlup, Emil Michel Cioran
Sisyphos 
05 Haz 18:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kitap yaraları aramalidir, kitap bir tehlike
olmalıdır!

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 10 - Metis)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 10 - Metis)
Sisyphos 
 09 Haz 17:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İntihar fikri olmasa kendimi uzun zaman önce öldürmüştüm!

İntihar düşüncesi, yaşamaya yardım eden bir düşüncedir. Benim teorim budur. İntihar fikri olmasa kendimi uzun zaman önce öldürmüş olacağımı söylemiştim. Ne demek
istiyordum? Hayatın sadece istendiği zaman bırakılabilmesi fikriyle tahammül edilebilir bir şey olduğunu. Biz ne kadar istersek o kadardır. Bu düşünce, ölgünleştirici ve bunaltıcı olmak yerine, coşku vericidir. Aslında bu evrene atılmışızdır, nedenini gerçekten bilmeyiz.
Burada olmamız için hiçbir neden yoktur. Ama hayatı alt edebileceğimiz fikri; hayatımızı elimizde tuttuğumuz, istediğimiz zaman gösteriden ayrılabilecek olmamız, coşturucu bir fikirdir. Daima Hıristiyanlık aleyhtarı bir
tutumda olmamın nedenlerinden biri, Hıristiyanlığın intihara karşı kampanya yürütmüş olmasıdır, oysa intihar insanın yardımcısıdır. İnsanın elindeki büyük fikirlerden biridir. Oysa iki bin yıl boyunca insanların kendilerini öldürmeleri engellenmiştir. Yok, düşüncemi çok zorladım kendilerini öldürmeleri değil kastım; kendini öldürme fikrine sahip olmaları. İntiharsız hayat bence gerçekten tahammül edilmez bir şey olurdu. Kendimizi öldürmeye ihtiyacımız yoktur. Kendimizi öldürebileceğimizi bilmeye ihtiyacımız vardır. Bu fikir coşku vericidir. Her şeye tahammül etmenize imkân verir. İnsana verilmiş en büyük avantajlardan biridir. Karmaşık değil. İntihardan yana değilim, bu fikrin yararlılığından yanayım sadece. Hatta okullarda, öğrencilere, "Bakın, ümitsiz olmayın, istediğiniz zaman kendinizi öldürebilirsiniz," diye söylenmeli. Ama doğru
bu. İnsanlar bu yüzden kendilerini daha fazla öldürmeyecek, daha fazla intihar olmayacak. Bu düşünceye bir tür itibar iadesinden yanayım. İnsanın buna ihtiyacı olduğundan eminim: Buraya gerçekten niçin atılmış olduğumuzu düşündüğümüz zaman, bilmeyiz. Yaptıklarımızın genel olarak hiçbir ilginçliği yoktur. Niçin? Geleceğin insanlar için neler hazırladığı bilinince... Kendimizin efendisi olduğumuz fikri...
kendimizi öldürelim o zaman...

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Metis)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Metis)
Furkan Eşki 
10 May 11:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zamanın bilincinde olmayanlar sıkılmaz; hayat ancak, geçen her ânın bilincinde olunmazsa tahammül edilebilen bir şeydir; yoksa bizim için her şey berbat olur. Sıkıntı tecrübesi, azmış zamanın bilincidir.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 214 - Metis Yayınları)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 214 - Metis Yayınları)
Furkan Eşki 
11 Mar 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Benim tezim, bütün hastalıklara çare bulunduğu gün insanlığın ortadan yok olacağıdır.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 146)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 146)
Furkan Eşki 
01 Haz 18:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gülmek nihilist bir tezahürdür, tıpkı neşenin kasvetli bir hal olabilmesi gibi.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 100 - Metis Yayınları)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 100 - Metis Yayınları)
Furkan Eşki 
31 May 17:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aslında benim için artık anlam ifade eden pek bir şey yok, geleceksiz yaşıyorum. Gelecek benim için bütün açılardan hesap dışı; geçmiş ise gerçekten başka bir dünya. Tam anlamıyla zamanın dışında yaşamıyorum, ama tarihî olarak değil de metafizik açıdan durmuş bir insan gibi yaşıyorum.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 27 - Metis Yayınları)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 27 - Metis Yayınları)
3 /