Ezeli Mağlup Söyleşiler

7,5/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
721 gösterim
Burukluk, Tarih ve Ütopya, Çürümenin Kitabı. Cioran'dan yayımladığımız bu üç kitap da Türkçede okurlardan hatırı sayılır bir ilgi gördü, hatta belli bir müdavim kuşağı yarattı. Ezeli Mağlup, Cioran'la yapılmış söyleşileri bir araya getiriyor. Romanya'da, Karpat Dağları'ndaki çocukluğunu, aile hayatını, etkilendiği ve beslendiği kaynakları, Paris'e gidişi ve yakın çevresiyle ilişkilerinin hikâyesini, Fransızca yazma, dil ve düşünce, din ve mistisizm, insanlık tarihi üzerine hınzır tespitlerini buluyoruz bu söyleşilerde.

Her Cioran okurunun er ya da geç aklına düşen şu soru "diğer konuşanlardan, yorumlayanlardan, vaaz verenlerden bunca şikâyetçiyseniz ve bütün bunlara hiçbir inanç ve güven duymuyorsanız, siz kendiniz niye yazıyorsunuz?" sorusu da yer alıyor söyleşilerde. Hak veriyor Cioran, ezeli bir mağlubiyet gibi görüyor yaşamını.

Diğer yandan, "intihar fikri olmasa, kendimi çoktan öldürmüş olurdum," diyen bir düşünürün, kimi zaman çağımızın en koyu kötümseri olarak algılanan, kimi zaman insana Diogenes'i hatırlatan bir şekilde "gölge etmeyin" diyen, sürekli terk etmeyi, bırakmayı telkin eden bu yaşlı adamın, nasıl kendine özgü bir yaşam sevincine ve neşeye sahip olduğunu, nasıl Balkanlar'a vergi bir kadercilikle varoluşu "olduğu gibi" kabullendiğini de görüyoruz.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2007
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789753426022
 • Orijinal Adı:
  Entretiens
 • Çeviri:
  Haldun Bayrı
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 14 Alıntı

Noir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İktidarın kötü, çok kötü olduğuna inanıyorum. Onun varlığı karşısında mütevekkil ve kaderciyim, ama bir musibet olduğunu düşünüyorum. Bakın, iktidara ulaşmış kimseler tanıdım ve bu korkunç bir şey. Ünlü olmayı başaran bir yazar kadar korkunç bir şey. Üniformalı olmak gibi bir şey bu; üzerinizde bir üniforma varsa, artık aynı insan olamazsınız: İşte, iktidara ulaşmak da, daima aynı olan görünmez bir üniformayı giymektir. Kendime soruyorum: Normal olan, ya da normal gibi görünen bir insan, iktidarı neden kabul eder? Sabahtan akşama meşgul yaşamayı neden kabul eder? Muhtemelen hükmetmek bir zevk, bir zaaf olduğu içindir bu. Bunun içindir ki kendi isteğiyle iktidardan feragat eden hiçbir diktatör ya da mutlak şef örneği yoktur. İktidar şeytanidir: Şeytan, iktidar hırsı olan bir melekti sadece. İktidarı arzulamak insanlığın uğradığı en büyük lanettir.

Ezeli Mağlup, Emil Michel CioranEzeli Mağlup, Emil Michel Cioran
Furkan Eşki 
10 May 11:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zamanın bilincinde olmayanlar sıkılmaz; hayat ancak, geçen her ânın bilincinde olunmazsa tahammül edilebilen bir şeydir; yoksa bizim için her şey berbat olur. Sıkıntı tecrübesi, azmış zamanın bilincidir.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 214 - Metis Yayınları)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 214 - Metis Yayınları)
Noir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Helga Perz: Sayın Cioran, anlam sorusu katiyetle kaçınılması gereken bir soru mudur?
Emil Cioran: Bu soru bütün hayatım boyunca kafamı meşgul etti, ama hiçbir cevap bulmadım. Epey okuduktan ve düşündükten sonra, Tuna kıyısındaki bir köylüyle, ya da tarihöncesindeki okumaz-yazmaz insanlarla aynı sonuca vardım: Cevap yoktur. Buna tevekkül etmek ve geldiği gibi hayata maruz kalmak gerekmektedir.

Ezeli Mağlup, Emil Michel CioranEzeli Mağlup, Emil Michel Cioran
Furkan Eşki 
09 Mar 12:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem birey olarak zihin açıklığına sahip olmamız, hem de fazla zihin açıklığının hayatı tahammül edilmez bir hale getirdiğini bilmemiz gerek. Hayat ancak sonuçlarına katlanmazsak mümkündür.

Ezeli Mağlup, Emil Michel CioranEzeli Mağlup, Emil Michel Cioran
Furkan Eşki 
11 Mar 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Benim tezim, bütün hastalıklara çare bulunduğu gün insanlığın ortadan yok olacağıdır.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 146)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 146)

... Bütün yapılandırılmış düşüncelerin faciası buradadır: Çelişkiye izin vermemek. Sahteliğe böyle düşülür, tutarlılığı korumak için kendi kendine yalan söylenir. Buna karşılık, eğer parçalar üretilirse, bir gün içinde hem bir şey hem de onun aksi söylenebilir. Niçin? Çünkü parça, farklı bir tecrübeden gelir ve hakiki tecrübedir bunlar: Esastırlar. Bunun sorumsuzluk olduğu söylenecek; ama eğer durum böyleyse, bizzat hayatın sorumsuz olması anlamında sorumsuzluktur. Parçalar halindeki bir düşünce, tecrübenizin bütün veçhelerini yansıtır; sistemli bir düşünce ise sadece bir veçheyi yansıtır, denetlenen bir veçheyi, bundan dolayı da yoksullaştırılan veçheyi... Nietzsche'de, Dostoyevski'de, ihtimal dahilindeki bütün insanlık tipleri, bütün tecrübeler ifadelerini bulmuştur. Sistemde ise sadece denetleyici konuşur, şef konuşur. Sistem daima şefin sesidir: Bunun içindir ki sistem totaliterdir, oysa parça halindeki düşünce özgür kalır.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 19)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 19)
Furkan Eşki 
16 Nis 16:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İçinde bir kopma yaşadığın görülüyor; bir yanında küfür, öte yanında nostalji var.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 209 - Metis Yayınları)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 209 - Metis Yayınları)
Furkan Eşki 
14 Nis 16:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben bir insan dostu değilim ve insan olmakla hiç de gurur duymuyorum. Hatta insana duyulan güven, tehdit edici bir tehlike arz eder; insana güven duyulması büyük bir budalalıktır, bir çılgınlıktır.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 182 - Metis Yayınları)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 182 - Metis Yayınları)
Furkan Eşki 
14 Nis 18:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Eğer bir tavsiye istiyorsan, al sana tavsiye: Ancak artık gülemediğin zaman kendini öldürmelisin. Fakat gülebildiğin müddetçe, daha bekleyebilirsin. Gülmek bir zaferdir; yaşam ve ölüm karşısında tek hakiki zaferdir. " İkiside aşağılık bir gösteri sunarlar. Yaratılış, ne biçim bir zırvalık!

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 111 - Metis Yayınları)Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran (Sayfa 111 - Metis Yayınları)
2 /