1000Kitap Logosu
Ezeli Mağlup

Ezeli Mağlup

Söyleşiler

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

232 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 6 sa. 34 dk.
Adı
Ezeli Mağlup
Alt başlık
Söyleşiler
Orijinal adı
Entretiens
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Metis Yayıncılık · Ocak 2007 · Karton kapak · 9789753426022
Burukluk, Tarih ve Ütopya, Çürümenin Kitabı. Cioran'dan yayımladığımız bu üç kitap da Türkçede okurlardan hatırı sayılır bir ilgi gördü, hatta belli bir müdavim kuşağı yarattı. Ezeli Mağlup, Cioran'la yapılmış söyleşileri bir araya getiriyor. Romanya'da, Karpat Dağları'ndaki çocukluğunu, aile hayatını, etkilendiği ve beslendiği kaynakları, Paris'e gidişi ve yakın çevresiyle ilişkilerinin hikâyesini, Fransızca yazma, dil ve düşünce, din ve mistisizm, insanlık tarihi üzerine hınzır tespitlerini buluyoruz bu söyleşilerde. Her Cioran okurunun er ya da geç aklına düşen şu soru "diğer konuşanlardan, yorumlayanlardan, vaaz verenlerden bunca şikâyetçiyseniz ve bütün bunlara hiçbir inanç ve güven duymuyorsanız, siz kendiniz niye yazıyorsunuz?" sorusu da yer alıyor söyleşilerde. Hak veriyor Cioran, ezeli bir mağlubiyet gibi görüyor yaşamını. Diğer yandan, "intihar fikri olmasa, kendimi çoktan öldürmüş olurdum," diyen bir düşünürün, kimi zaman çağımızın en koyu kötümseri olarak algılanan, kimi zaman insana Diogenes'i hatırlatan bir şekilde "gölge etmeyin" diyen, sürekli terk etmeyi, bırakmayı telkin eden bu yaşlı adamın, nasıl kendine özgü bir yaşam sevincine ve neşeye sahip olduğunu, nasıl Balkanlar'a vergi bir kadercilikle varoluşu "olduğu gibi" kabullendiğini de görüyoruz. (Tanıtım Yazısından)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 50.4
Erkek
% 49.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.8
10 üzerinden
89 Puan · 21 İnceleme
232 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Sahiden hepimiz ezeli bir mağlup muyuz ? Bence hepimiz ebedi bir mağlubuz. Cioran okumalarıma kaldığım yerden devam ediyorum.Cioran okumayı seviyorum.Kimine göre karamsar,çok dertli.Ama bence hayatın içinden biri.Insanların duymak istemediklerini söylüyor.Belki de bazı çevreler tarafından bu yüzden sevilmiyor.Bizi insanlık olarak bazı gerçeklerle yüzleştiriyor.Kendi içsel yolculuğumuzda bizleri sorgulamalara davet ediyor, durun düşünün biraz istiyor.Günlük bir gazete ve ya dergi gibi okunan uçucu kitaplardan değil yazıları.Her cümle durup üstünde derin derin düşünülmesi gereken sözlerden oluşuyor.Çünkü bu kitaplar sizi düşünmeye sevk ediyor.Kendisinin söylediği şu cümle; bizim bu yazarın kitaplarını neden okumamız gerektiği anlatıyor bence: "Okuru okumadan evvelki haliyle bırakan bir kitap başarısız bir kitaptır." Onun yazmış olduğu kitaplar bizi okumadan evvelki halimizle bırakmıyor.Baska bir evrene doğru yola çıkarıyor."Cioran evreni"ne.Bu evrende insanlık tarihine lanet var.Onun yozlaştırdığı, elini attığı her şeye lanet var."Keşke insandan önce doğsaydım." Dediği bir evrende onu hayatta tek tutan şey yazdığı yazıları. "Her kitap ertelenmiş bir intihardır." Der kendisi.Yazmasaydım kendimi öldürecektim diyor.Bir terapi görevi görmüş onun için yazmak. İntihar düşüncesi gençliğinde onu cezbetse de intiharı her an gerçekleştirebileceği fikri yani hayatının devamlılığı konusunda söz sahibinin kendisi olma fikri onu hayatta canlı tutmuş ve bu sebeple yazılarına tutunmuş. Bir dine inanmıyor ama herkesten çok ilgileniyor.Dine inanmak başka onunla ilgilenmek başka diyor.Bir sene boyunca kendisini eve kapatmış gençliğinde ve azizler ile onların hayatları ile ilgili kitaplar okumuş ve sonunda bir dini inanca mensup olamayacağımı anladım diyor.Bu kapanmanın ardından "Gözyaşları ve Azizler Üzerine" kitabını yazmış.Kitap Bükreş'te basılacakmış, anlaşılmış fakat daha sonra yayıncı Cioran'ı arayıp "beyefendi ben herşeyimi Tanrı sayesinde yaptım bu kitabı basamam" demiş ve kitabı yayınlamamış.Kendisi de bu kitabın inkâr yoluyla da olsa dini bir kitap olduğunu belirtmiş fakat ikna edememiş daha sonra farklı bir yayınevi aracılığıyla destek alarak bastırmıştır. Kendi verdiği röportajlardan oluşan "Ezeli mağlup" aforizmalardan oluşan, diğer kitaplarının aksine düz yazılardan oluşan bir kitap.Kendi hayatını bizzat onun ağzından dinlemek, yazım evrelerinde başından geçirdiklerini merak ederseniz okuyun,çünkü bence merak etmelisiniz.
Ezeli Mağlup
8.8/10 · 322 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
232 syf.
·
Puan vermedi
Ve bir Cioran'ı okumak daha bitti.. üzüldüm bittiğine biraz hızlı oldu sanki. Söyleşi olduğundan beni çok fazla dağıtmasada her Ciorandan sonra araya bir klasik yada herhangi bir kitap sıkıştırma adetini yerine getirmem gerek.. böylece hem Cioran'la olma vakti artıyor... ve Cioran'a kavuşma arzusu ile diğer kitaplarıda okuyabilmiş oluyorum.
Ezeli Mağlup
8.8/10 · 322 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
232 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Yaşamını "ezeli mağlup" diye nitelendiren, ölüm hakkını kendinde saklı tutan, şüphenin doruklarında gezerken; şüphe duymaktan, şüphe eden düşünür. Oldukça kinik bir tavrı var her kavrama karşı. Bunu diğer kitaplarında da görüyoruz, fakat bu kitapta nedenlerine dayalı anlatım, sunduğu anekdotlar, hayatından kareler sunan Cioran'ı anlamak, ve iç dünyasındaki renkli kıyıları gezmek mümkün. O kendini bir düşünür, bir yazar olarak sıfatlandırmıyor. Sadece ortaya koyduğu şeyin, ruh halinin sayıklamarı olduğunu söylüyor. Yazmanın ihtiyaç halinin tatmini olarak nitelendiriyor. Yazdıkça bağları çözülen bir sıkıntı hâli, yaşamın ağırlığından sıyrılmak ve biraz olsun özgürleşmek.. Özgürlüğün pahalıya mâl olacağını, bunu isteyen herkesin hakaretlere ve eleştirilere hazırlıklı olmasını tavsiye eden Ciaron, kitaplarının intihara sürüklediği iddialarının tam aksini savunuyor. Okuyanlara coşku, hayata tutunma duygusu aşıladığını hatta intihar isteyen kişilere verdiği tavsiyelerle onları bu fikirden nasıl vazgeçirdiğinden bahsediyor. Ezeli mağlupda ; Beckett, Nietzsche, Schopenhauer, Dostoyevski ve birçok düşünür, yazar hakkındaki fikirlerini, hayatını, dil değiştirmesini, Paris yaşantısını, dinîn hem içinde hem de kenarında duruşunu, yazmaktan vazgeciş sebeplerini okurken, eğlenceli yanını da göreceğiniz bir Cioran var..
Ezeli Mağlup
8.8/10 · 322 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
232 syf.
·
14 günde
·
Puan vermedi
Cioran'ın sadece hayat hikayesini değil, onun tarih, felsefe, edebiyat ve din hakkındaki sarsıcı görüşlerini de okuyoruz. Ayrıca yazarın diğer eserleri hakkında da ilk ağızdan bilgi edinmiş oluyoruz. Cioran'ın düşüncelerine kendimi o kadar yakın hissettim ki, bu bende yazma isteği uyandırdı. Hayatta ne kadar yara alsak da yazarak iyileşiriz çünkü. Yazmak bir tesellidir. Cioran da yazdı, iyi ki yazdı.
Ezeli Mağlup
8.8/10 · 322 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.