Ezoterizm ve Batınilik Doktrinler Tarihi

·
Okunma
·
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Ezoterizm ve Batınilik Doktrinler Tarihi
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059766166
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nokta Kitap
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Fatimiler, Mısırlı eski zanaatkar loncalarını yeniden örgütlediler ve bu örgütlenme ile loncaları kaldırdılar. " İzciler " anlamına gelen "Fütüvve "adı altında ,genç İsmaili zanaatkarlarından kurulu muazzam bir askeri güç oluşturdu...……
186. sayfadan devam
7.derece saliklerine kardeş anlamına gelen "Ahi" adı verilirdi.
Türkler arasında yaygınlaşan Fütüvve'nin yan kuruluşu Ahiliğin , adını bu kaynaktan aldığı sanılmaktadır.
Melih Ülkü Akat
Sayfa 185 - 185-186 da yazancümleler
Dostluğun, karşılıksız sevginin en mükemmel ifadelerinden olduğunu öğrenen Novice'ye,"Dost bir başka sensin.O ve sen aslında birsiniz"şeklinde özetlenebilecek Ezoterik yorum öğretildi.
Pisagor,tüm yasaşmların doğum ile ölüm arasında sınırlı bulunduğunu ve bedenin sadece,ölümsüz olan ruhun bir vasıtası olduğunu ileri sürmekteydi.
Ölüm anında ruhun bedenden ayrıldığını ve yaşamı sırasındaki davranışları nedeniyle bir üst basamağa mı ,yoksa bir alt basamağa mı gideceği karar verile bir geçici aleme gittiğini savunurdu.İslamiyet'in Araf,Yahudiliğin Horeb,Hıristyanlığın da Pürgatuar(arınma yeri) dediği bu geçici alem mde kalma süresi bireyin yaşamı sırasında yaptıklarına bağlıydı.
ibni Sina'ya göre mantık ,araç (alet) bilimidir.Ruhbiliminden doğar ve onun kuralalrını alır.Temel konusu ,düşüncenin kararlarını bulmakibunlar arasında bağlantı kurmak ve doğru düşünmeyi insanlara göstermektir.
Pisagor,enstütiye girmek isteyen adayları çok uzun süre ,bazen yıllarca gözetim altımda tuttuktan sonra, aralarından ancak layık olduklarına inandıklarını alırdı.Ensititünün girişinde Hermesi'in bir heykeli bulunmaktaydı ve kaidesinde "inanmayan uzak dursun" yazıyordu.
Hermesçi inanç,bazı kaynaklarda genel hatlarıyla şöyle betimlenmektedir.Madde,karanlık ile özdeştir.Işık ise ruhtur;aydınlık ruhtadır.Yeryüzündeki yaşam ,ruhla maddenin savaşından oluşan bir sınav aşamasıdır...….. Sınavı kazanan ruh ise göğe yükselir ve ölümsüzlüğe ulaşır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ezoterizm ve Batınilik Doktrinler Tarihi
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059766166
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nokta Kitap

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Mnmlsm

Kitap istatistikleri