Giriş Yap

Fahim Bey ve Biz

8.310 üzerinden
140 Puan · 40 İnceleme
136 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitaptan yaptığım şu alıntı, kitabı okumaya karar vermenizde etkili olacaktır diye düşünüyorum. “Kimse göründüğü gibi değildir. Fakat kimse görünmediği gibi ve kendi olduğunu sandığı gibi de değildir. Kimse bizi kendimizin olduğumuzu sandığınız gibi göremez. Kimsenin nasıl olduğunu hiç kimse bilemez.”
Fahim Bey ve Biz
8.3/10 · 480 okunma
Reklam
150 syf.
·
14 günde
·
5/10 puan
Fahim Bey ve Biz romanı bir ölümle başlıyor. Fahim Bey hakkında bize türlü türlü bilgiler veriyor. Bizler Fahim Bey'i başkalarının ağzından dinliyoruz. Yani aslında herkes bize farklı bir Fahim Bey'i anlatıyor. Aslında roman bize bir insanın hiçbir zaman gerçek kimliğiyle yani tümüyle tanınamayacağını gösteriyor. Romanda çok fazla ses tekrarlarının olduğunu görüyoruz. Aslında romana dikkatlice baktığımızda yazarın derin bir müzik bilgisine de sahip olduğunu anlıyoruz.
Fahim Bey ve Biz
8.3/10 · 480 okunma
276 syf.
·
8/10 puan
Elimde 1966 baskısı eski bir kitap. Kapağında yazıyor, Fahim Bey ve Biz. 1942’den bu yana var olmayı sürdüren bir eser bu. Yazarı ve okuyucusuyla. ‘Telifi’ kimin elindedir bilmiyorum. Birileri artık tekrar baskılarını bizlerle buluştursa artık. • Yaşar Nabi’nin önsözü, Sermet Uysal’ın ‘Abdülhak Şinasi Hisar’ kitabından alınan uzun tanıtım yazısıyla karşılanıyoruz eserde. Proust’tan özellikle söz açıp giriş yapıyoruz nihayet. • Vakalar silsilesi yok burada. İniş çıkışlarla okunacak bir roman da değil. Şahıs, muhit ve hayat üçleminde gezineceksiniz. • Türk Edebiyatının en iyisi değil belki ama en iyilerinden Fahim Bey ve Biz. Kimisine göre Oblomov, kimisine Kirilov. Bence nevi şahsına münhasır. • Burada sadece ‘Biz’ olacak. Fahim Bey ne düşünürdü, ne yapacaktı, ne hayal ederdi pek de bilemeyeceğiz. Çünkü sadece ‘bizi’ konuşturacak yazar. • Bir şekilde edinip okuyun isterim.
Fahim Bey ve Biz
8.3/10 · 480 okunma
136 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Abdülhak Şinasi Hisar, Cumhuriyet Edebiyatı yazarlarından birisi. Türkiye'de yayınlanan ilk edebi dergilerden "Hazine-i Evrak"ın yayıncısı. Edebiyata yakından ilgili. Zamanında Tevfik Fikret'den Türkçe dersleri aldı. Jön Türk harekatına katıldı. Dergah dergisinde "Kitaplar ve Muharrirler" başlığı ile eleştiriler yazdı. Edebi kimliğinin yanında siyasi kimliğini de önemli bir yee tutmakta. Fahim Bey ve Biz, yazarın ilk romanı. 1942'de Cumhuriyet Halk Partisi yarışmasında üçüncülük ödülü aldı. Kitabın anlatıcısı, isim olarak kendisini hiç göstermez. Fahim Bey, anlatıcının babasının arkadaşıdır. Fahim Bey, iyi bir ailenin oğludur. İyi bir öğrenim görür. Sanattan, edebiyatdan, musikiden anlar. Okul bitince bir iş arar ancak bulamaz. Babasına karşı mahcubiyet duyar. Babasının onu işsiz olarak bitmesini istemez. Büyük bir konak kiralar ve babasına gösterişli bir hayat yaşadığını göstermek ister. Bir taraftan iş arar ancak bulamaz. Fahim Bey akıllı bir insandır. Ama insanlarla iyi anlaşamaz, huysuzdur. İş bulamaz, konağın kirasını ödeyemez. Bir de Saffet Hanım ile evlenir. Hiçbir işte dikiş tutturamayan Fahim Bey'in kırgın hayatı anlatılır. Olay odaklı değil, düşünce odaklı bir roman.
Fahim Bey ve Biz
8.3/10 · 480 okunma
Reklam
2
4
40 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42