Fahrenheit 451

7,6/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
512 gösterim
Neredeyse hiç kimse, Ray Bradbury'nin kurgusu olmayan bir zaman ya da mekân hayal edemez... Hikâyeleri ve romanları Amerikan edebiyatının vazgeçilmezleri arasında.

Jeffrey A. Frank, The Washington Post
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944822060
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
okurumizlerim 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çizimler güzel, bir kelimede eksik harf var malesef, içerik olarak kitap gibi, yani önemli herşeye yer vermiş çizer. Severek okudum. Çizgi roman okurlarına tavsiye ederim.

GÜL GÜRLER 
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir distopya okuru olarak Ray Bradbury'nin başyapıtını bir de çizgi roman versiyonuyla okumak istedim.

Ray Bradbury ve Tim Hamilton işbirliğinde hazırlanan, Epsilon Yayınevi'nden çıkan bu çizgi roman uzun zamandır ona dokunmamı ve gözlerimi üzerinde gezdirmemi hissetmeyi bekliyordu. Sonunda bu çağrısına kulak verdim ve bir çırpıda olmasa da, okuyup bitirdim.

Bir çırpıda okuyamadım çünkü çizimlerini beğenmedim. Ve çizim unsuru da bir çizgi roman için çok önemlidir. Nasıl ki bir romana ısınamama sebebi yazarın dili, konunun yetersizliği gibi nedenler olabiliyorsa, bir çizgi romana ısınamama sebebi de pek tabii çizimleri olabilir. Tim Hamilton'ın çizimleri açıkçası biraz soğuttu beni.

Bitirdikten sonra çıkardığım sonuç ise şuydu: Ray Bradbury ne kadar usta bir hikaye anlatıcısı ise, işte o kadar acemi bir çizgi romancıdır. Bu eserdeki tüm baloncukların sahibi olan Bradbury, kitabındaki o enfes havayı çizgi romana taşıyamamış ne yazık ki.

Kitabını okurken adeta ürkmüştüm ve bitirdiğimde ise birden fazla konuda daha fazla bilinç sahibi olmuştum. Kitapları yakmak... Korkutucu. Böyle bir geleceğin gerçekleşmesinden korkan Bradbury'nin bizleri uyarmak için kaleme aldığı bu başyapıt okuru derinden sarsıyor. Fakat işte çizgi roman bunu pek başaramıyor...

Sonuç olarak, kesinlikle zaman kaybı olmadığını belirtebilirim ve Bradbury okurlarının da okumalarını salık veririm.

Kitaptan 18 Alıntı

Evrensel kultüre dokunma#cumhuriyete dokunma#ogretmenime dokunma#
"Ara sıra birseylerden gercekten rahatsiz olmamiz gerekiyor.Ne zamandan beri gercekten boyle rahatsiz oldun? .Önemli birseyler hakkinda,gercek birseyler hakkinda".

Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 86 - Ithaki)Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 86 - Ithaki)

Bugünlerde insanlar kendilerine bir şey olmayacağından çok emin görünüyorlar. Başkaları ölecek, ben yaşayacağım. Sonuç yok, sorumluluk yok.

Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 171)Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 171)

Uyuşukluk ve alışkanlık
Bütün bunlar çok iyi de, peki ben kendimi nasıl rahat bırakabilirim? Bizim rahat bırakılmaya ihtiyacımız yok. Arasıra bir şeylerden gerçekten rahatsız olmamız gerekiyor. Ne zamandan beri gerçekten böyle rahatsız oldun? Önemli bir şeyler hakkında gerçek bir şeyler hakkında.

Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 87 - İthaki)Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 87 - İthaki)

Düşünceleri kağıtlara geçirmek belki bir adamın bütün hayatına mal oldu. Bütün bir hayat iki dakika içinde yanıp Kül oluyor.

Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 51)Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 51)

Büyük babam derdi ki, Ölen herkes ardında bir şeyler bırakmalıdır. Bir çocuk, kitap, ev,herhangi bir
şey, Ya da ekili bir çiçek bahçesi. Elinin dokunduğu bir şey bırakmalı. Ona dokunan kimse senin varlığını
hissetmeli.

Fahrenheit 451, Ray BradburyFahrenheit 451, Ray Bradbury

Çağımız kullanılıp atılan kağıt mendil çağı. Burnunu bir kişiye sil, buruşturup at, başka birini al, sil, buruştur, at. Herkes bir diğerinin eteğine siliyor.

Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 41)Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 41)

Kayıp olan üç şey var. Bir:Böyle kitapların neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Çünkü hepsi kalitelidir. Peki, kalite deyiminden ne anlarsınız? Bana göre anlamı doku yapısıdır. Bu kitabın gözenekleri var. Yapısı var. Bu kitap mikroskop altında bile incelenebilir. Merceğin altında hayat görürsünüz. Her santim karesinde hayatın gerçekleri yazılıdır. îşte benim tarifim bu olacaktır. iyi yazarlar genellikle hayatın gerçeklerine dokunurlardı. Bu bakımdan kitaplardan neden bu kadar nefret edildiğini, korkulduğunu anlıyor musunuz?
Hayatın gerçek yönlerini veriyorlar.

Fahrenheit 451, Ray BradburyFahrenheit 451, Ray Bradbury
2 /