Fantoma 2: Boş Tabut

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
22 gösterim
O, hiç beklenmedik bir zamanda hiç umulmadık bir yüzle belirir hep sahnede. Sıradan görünen insanın yüzüdür çoğu zaman onun maskesi. En sıradan işlerden en büyük girişimlere kadar, ticarette de boy gösterir. Kimi zaman müflis bir işadamı, kimi zaman da altın madeni sahibi ünlü bir tüccardır o.

Bazen bir devlet dairesinde yetki sahibi bir memur, bazen de yargı erkini elinde bulunduran bir kanun adamı... En büyük suçlardan en ustalıklı manevralarla sıyrılır hep, adeta iz bırakmaz ardında. Adı korkuyla fısıldanır mühürlü dudaklarda. Cihayet dahisi, korku üstadıdır bir diğer adı da. Acımak yoktur onun kitabında; pişmanlık duymak, üzülmek de... Çünkü Fantoma'dır onun adı, iyiliğin düşmanı, kötülüğün esin kaynağı...

Polisiye edebiyatın anti-kahramanı Fantoma'nın maceraları Boş Tabut kitabıyla devam ediyor. Serinin bu kitabında Neuilly'de, Madrid Caddesi'ndeki özel bir hastanede başlar olaylar. Ünlü bir cerrah olan Paul Drop, maddi zorluklar içindedir. Çünkü hem hastanede hem de özel hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Üstelik hastanede tedavi gören bir hastası da nöbetçi hemşire tarafından yanlış verilen ilaç yüzünden ölmüştür. Bütün bu olumsuzlukların üst üste gittiği bir dönemde, bir de esrarengiz bir hasta getirilir hastaneye. Fantoma'nın kızıdır bu; adı Hélène... Fantoma'nın kötülüklerinden saklamak için Müfettiş Juve ile Fantoma'nın baş düşmanı Fandor tarafından sahiplenilmiştir Hélène. Bir patlama esnasında korkunç bir şekilde yaralanmıştır ve tedaviye ihtiyacı vardır.

Öte yandan, aynı günlerde Minias adında bir borsa spekülatörü maddi zorluklar içindeki hastanenin hisselerinin çoğunu satın alır. Ancak spekülatörün hiç parası yoktur. Çünkü iflas etmiştir.

Müflis işadamı ile Paul Drop'un bir araya gelmesi, kötülük tohumlarının da ekilmeye başladığı andır. Sonrası ise karmaşık olaylar zinciri ve tabii ki kovalamacalar, cinayetler, ölüm ve yaşam savaşı...
SIMILAR SUBJECTS
French Fiction (1900-1945)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2005
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789756117118
 • Orijinal Adı:
  Fantoma-Le Cercuveil Vide
 • Çeviri:
  Handan Güntürk
 • Yayınevi:
  Güncel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Paul Drop, meşhur bir doktordur ancak hem maddi sıkıntısı hem de eşi ile sorunları vardır. Bu arada kliniğinde bir zengin kadın yanlışlıkla ölür ve Minias adında bir adam kliniği satın alır. Ayrıca karısı Amelie Drop'un, şimdiki hakim Sebastian Perron ile ilişkisinden Hubert adında bir çocuğu olmuştur ve çocuk kayıptır. Bu işi soruşturan meşhur polis Juve, bir Drop'tan bir Perron'dan şüphelenir. Ayrıca Fantoma'nın oğlu Vladimir hapistedir ve kızı Helene de yaralandığı için Drop'un kliniğinde tedavi görmektedir. Helene'in sevgilisi meşhur gazeteci Fandor, Juve ile beraber Vladimir'in davasına gider ve jüri koltuğunda Miniss'ı görürler. Ancak Vladimir beraat eder. Bu arada Helene, Amelie, Sebastian ve pek çok isim ölür. Minias, hastabakıcı Claude, Perron'a yanaşan Marius ve diğerleri nerededir? Fantoma bu işin neresindedir? Helene büyük bir soylu olduğu için bir tabutta gidecektir ama tabut neden boştur? Keyifle okunan bir roman.