Farklı Yönleriyle Küreselleşme

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
145 gösterim
Küresel sıfatı, uzun bir süredir kullanılmakta olmasına rağmen, küreselleşmeye günümüzde gösterilen ilgiyleberaber kullanımda yaygınlık söz konusu olmaya başlamıştır. Küreselleşme kavramı bazıları için kapitalizmin gücünü temsill ederken, bazıları için batılılaşmayı, bazıları da yoğunluk ve melezleşmeyle birlikte heterojenite yarattığını düşünmektedir. Diğer taraftan, Devlet dışı, sosyal organizasyonların küreselleşmeyi, çevre hareketi, demokratikleşme ve insanileştirme gibi pozitif sosyal gayeleri sağlayacak kaldıraç olarak, iş adamları ise artan kar ve güç stratejisi olarak görmektedirler.

Bir başka açıdan ise küresellişme, modernitenin sosyal, kültürel, fikri ve ekonomik boyutta kendisini d ünya çapında yeniden kurmasıdır.

Değişik ve farklı bakış açılarıyla küresellişmenin ele alındığı bu çalışmada on bilim adamı bu farklılıkları tahlil etmektedirler.
gökmen kılıçoğlu 
16 May 2016 · Kitabı okudu · 62 günde · Beğendi · 8/10 puan

Küreselleşme kavramı dillere pesenk olsa da herkesin kabul ettiği, tüm içeriğini kapsayan bir tanıma sahip değil. Bunun temelinde küreselleşmenin henüz tamamlanmamış bir süreç olması olabilir. Bir çok alanda etkisi görülen kavram kullanıldığı disipline göre anlamlandırılabilir. Bu çalışmada farklı yönleriyle ele alınmış ve çeşitli bakış açılarına yer verilmiş. Küreselleşme nedir? diye soranlar için bir klavuz niteliğinde.