Faşizme Karşı Birleşik Cephe

10,0/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.005 gösterim
Faşizme Karşı Birleşik Cephe, Bulgar Devrimi'nin önderi Georgi Dimitrov'un (1882-1949) 1923'den 1948'e kadar değişik dönemlerde yazdığı yazılardan oluşan bir derlemedir. Uzun yıllar Bulgaristan Komünist Partisi'nin ve Komünist Enternasyonalin (Komintern) yöneticiliğini yapmış olan Dimitrov, yaşadığı dönemde gündeme gelen faşizm olgusunu çözümledi ve faşizme karşı mücadele eden işçi sınıfına ve halklara yol gösterdi. İtalya'da Mussolini'nin iktidara gelmesi ve Avrupa başta olmak üzere bütün dünyada faşizm tehlikesinin belirmesiyle birlikte faşizmin doğru bir tahlili, ona karşı mücadelenin doğru temellere oturtulması açısından büyük önem taşımaktaydı. Yeni bir olgu olarak faşizm, kimilerine göre küçük burjuvazinin bir başkaldırısı, kimilerine göre ise sınıfla rüştü bir diktatörlüktü.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2005
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9789756106006
 • Çeviri:
  Ali Özer
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
ali sahin 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dimitrov usta 2. dünya savaşında alman faşizmine karşı gerek laypzeg mahkemerinde rice yangın savunmalarıyla mahkum edip faşizmi yargılamış gerekse partizanlarıyla gerilla savaşı vererek nazi faşizmini dize getirmiş yiğit bir önderdir ..

Kitaptan 1 Alıntı

Ulaş DAL 
16 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Faşizmin yönetimi ele geçirmesi , sadece bir burjuva hükümetinin bir diğerini izlemesi değildir. Burjuvazinin -burjuva demokrasisinin- belli bir sınıfsal egemenliğini içeren devlet biçiminin, bir diğeriyle; açık terörist diktatörlüklerle değiştirilmesidir.

Faşizme Karşı Birleşik Cephe, Georgi DimitrovFaşizme Karşı Birleşik Cephe, Georgi Dimitrov