Fatih Divanı ve Şerhi

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
576 gösterim
Tarihin kaydettiği en önemli dönüşümlerden birinin başlangıcı durumundaki kutlu fethi gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmed, kudretli bir hükümdar, büyük bir siyaset dehası ve muzaffer bir komutan olduğu kadar; kültür, sanat ve edebiyatta da ismini altın harflerle tarihe yazdırmış entelektüel bir şahsiyet ve kuvvetli bir şairdir.
Şiirlerinde "Avni" mahlasını kullanan Fatih Sultan Mehmed'in divanı hazırlanırken Fatih Millet Kütüphanesi Manzum 305 numarada kayıtlı bulunan elyazması nüsha esas alınmış, ayrıca nazire mecmuaları taranmak sureti ile Millet Kütüphanesi nüshasında bulunmayan bazı şiirler de metne dahil edilmiştir.
Şiirler günümüz diline çevrilmiş ve gerekli görülen yerlerde bunların dil, tarih, din, tasavvuf ve gündelik hayat açısından şerhleri yapılmıştır.
Hacim olarak ancak küçük bir divançe oluşturan bu şiirler, duygu ve düşünce bakımından oldukça gelişmiş bir sanatkar şahsiyetinin renkli, samimi ve orijinal akislerini taşımaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  6055836030
 • Yayınevi:
  Yelkenli Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Furkan Uzel 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı'nın Rönesansını başlatan ve ufukları mahir bir el yordamıyla avuçlayan padişah olan Fatih'in yanı sıra şair ve aşık Fatih Sultan Mehmed'i görüyoruz şiirlerinde. Gerçekten anlamlı ve güzel şiirleri var. Okurken çok zevk aldığımın garantisi verebilirim. Herkesin alıp okuması gereken şiir kitaplarından birisi...