Fatih - Harbiye

7,5/10  (377 Oy) · 
2.284 okunma  · 
268 beğeni  · 
6.009 gösterim
Eğlenceli, danslı, şaşaalı zengin ve modern bir hayatın baştan çıkarıcı çekiciliği...

Sakin, mütevazı, denenmiş dostluklarla ve eski değerlerle donatılmış bir hayatın insanı saran huzuru...

Bu iki hayat tarzı arasında hafif bir baş dönmesiyle gelgitler yaşayan bir genç kız.

Yeni bir hayat biçimine doğru koşmak isterken kendi geçmişine ve sevgilerine ihanet ettiğini düşünmenin yarattığı tedirginlikler.

Bu toprağın musikisi içinde güven ve sükûnet vaat eden bir sevgiliyle parıltılı bir şıklıkla kadınların başını döndüren zengin bir genç.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789756363997
 • Yayınevi:
  Alkım Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Bu kitapda iki kişinin farklı semtlerde doğu ve batı arasındaki çatışmadan bahseder.Bu kitabin diziside izlemiştim diziyle pek alakası yok bence kitabı daha güzel..

Hüsna 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Romanımızın konusu zengin erkek ve fakir kız, okumaktan zevk alacağınız bir romandır. Bazı yerleri ağlatırken bazı yerleri sizi güldürcek. Size iyi okumalar...

Eren 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peyami Safa, Fatih-Harbiye’de iki cinsiyet ve iki semt üzerinden medeniyet çatışmasını konu alır. Romanın ana karakteri Neriman, Şark musikisi ile Garp musikisini karşılaştırır ve Şark musikisinin tıpkı insanları gibi yavaş, Garp musikisinin ise yine tıpkı insanları gibi hareketli olduğunu söyler. Aynı şekilde, Fatih’in durağan ve hareketsizliği karşısında Harbiye’nin cıvıl cıvıl ve hareketli olmasına dikkat çeker. “Şarklılar kedi besler, kediler ise kendileri gibi uyuşuk, miskindir” der. “Garplılar ise köpek besler; köpekler her daim uyanık ve hareketlidir”.

Tüm bu fikirlerin karşısında ise; Şinasi, Neriman’ın babası Faiz Bey ve çevrelerindeki diğer insanlar yer alır. Bu insanların ortak özelliği; zeki, derinlikli ve dürüst olmalarıdır. Örneğin Neriman yalanlar söyler fakat Şinasi bu yalanları fark ettiği halde, Neriman’ın yüzüne vurmadan acısını çekecek kadar erdemlidir. Safa, Şinasi üzerinden Şarklılığı resmeder. Şinasi Batı müziğini içi boş görür ve Doğu müziğinin ne kadar derinlikli olduğunu savunur. İnsanlar, mecbur oldukları için değil, bilerek, isteyerek ve severek seçmişlerdir Şarklı olmayı. Bunu bir ayrıcalık olarak görürler, Neriman ve onun gibi düşünenlerin aksine.
Mutlu Okumalarr..

Kübra 
 06 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar evvel okumuştum, bir daha okuyacaklarım arasında duruyordu. Dün başladım, şimdi bitirdim ve Peyami Safa'nın tekrar tekrar okunası bir yazar olduğunu bir kez daha gördüm.

Bu kitap bir dil ziyafeti, bir hâl ziyafeti, bir anlam ziyafeti. Birçok cümlenin ifade edilişi o kadar güzel ki eski kelimelerle konuşulan o döneme sevgim bi kat daha arttı.

İnce bir kitap olmasına rağmen muhteviyatı -edebiyatımı da konuşturayım biraz :)- kuvvetli, düşündürücü ve hisse çıkartırıcı. Her insanın içine düşebileceği hevesleri, bunların bizim için önemini, sonra o önemi nasıl kaybedebileceğini anlatmış. Daha önemlisi kültürümüzü aydın bir bakış açısıyla değerlendirmiş.

Kitap benim için güzel bir hatıra, kaliteli vakit geçirdiğim bir dem olarak kitaplığımda eski yerini aldı.

Peyami Safa saygıyı sonuna kadar hak eden müthiş yazarlardan biridir. Elimde neredeyse 1 yılda okunacak kitap olmasa yapacağım ilk iş okumadığım kitaplarından birini edinmek olurdu. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.

Şimdi Fatih-Harbiye'yi bitirdim. Bu kitabı okumadan önce dizisine rast gelmiştim birkaç kez. Kitabı elime aldığımda da eminim diziyle birçok yönünden ayrılmıştır diye düşündüm. Nitekim şu anda bitirdiğim bu kitap bana diziyle hiç bir alakası olmadığı için büyük mutluluk verdi.. :)

Rümeysa Moğol 
10 Haz 2015 · Beğendi

Batılılaşmak mı? Bazen evet bazen hayırrrr asla diyebildiğimiz fakat zamanın da bizi götürdüğü en tehlikeli şey sanki.Aslında yanlış da demiş olabilirim çünkü yanlış batılılaşmak diyelim doğru olsun cümlem.Kimi zaman bizi bizden alan ve özenti ile başlayan yanlış batılılaşmayı bu derece sade ve güzel bir dille anlatmış yazar.AŞKIN sonu onca farklılaşmaya rağmen selamet olmuş ya o da bir derece daha artısı daha.Bence okunası bir kitap.

Mehmet Kesdal 
 19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 5/10 puan

Peyami Safa güzel bir anlatımla okuyucunun kalbine inmeyi bilmiş.Ancak,
söz konusu devri anlatırken , yazarın elit sayılabilecek bir kaç kişiyi konu yapıp, halkı yok sayması ,hiç bahsinin geçmemesi, kitabın dünyasını küçültmüş, bir nevi dar alanda kısa paslaşmalar yapılmış.Bu benim kitaba eleştirel bakışım ; aynı eleştirim Halide Edip Adıvar'ın 'Kalp Ağrısı ve Zeyno'nun Oğlu ' kitapları için de geçerli.

tülay abaza 
15 Oca 14:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sade bir dille yazılmış, dönem insanın doğu - batı çelişkisini olabilecek en açık ve anlaşılır şekliyle anlatan güzel bir kitap. Özellikle Peyami Safa okumaya yeni başlayanlar için bir ısınma kitabı olarak tavsiye edilebilir. Her ne kadar P. Safa'nın o derinlemesine psikolojik tahlilleri yoksa da bu kitapta, yine zevkle okunabilecek bir roman.

silaes 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Şarklı bir genç kızın kendi kendiyle verdiği medenileşme savaşı. Peyami Safa'nın insan psikolojisini gözleme yeteneğinin harmanı bir kitap. Müthiş bir gözlem ve bu gözlemleri metine uygulama yeteneği var. Neriman'ın iç savaşını; üniversitelerde, sokaklarda ve avmler de hala yaşıyoruz.

pandanın kitaplığı 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yazar kitabın sonunu okurlara bırakmış. Kitapta Şarklılar ve Garplılar arasındaki farklara değinilmiş ve bu konuda seçim yapmak zorunda kalan Neriman' dan bahsedilmiş. Konu güzel fakat olay örgüsü beni pek etkilemedi.

Kitaptan 72 Alıntı

BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne büyük bir arzu ile istediği şeylerden ne küçük sebeplerle nefret ettiğini düşündü.

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İkimiz de aynı hızla değişirken,birbirimizi nasıl tanıyabiliriz ?

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
Nur E. 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''... kendi kendini aldatmak, başkalarını kanıdırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar.''

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
pandanın kitaplığı 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Para mara... boş lâf! Saadet başka şey, dediler.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 101 - Ötüken)Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 101 - Ötüken)
BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Samimî olamayız, hiç kimse tam bir surette samimî olamaz; en samimî insanlar kimlerdir, bilir misiniz? Vahşiler!

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
Ali Yalçın 
20 Oca 16:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"En büyük yanlış anlamaların bir kere açık konuşmakla yok edilmesi mümkündür."

Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 101)Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 101)