Fatih Harbiye

7,6/10  (610 Oy) · 
3.356 okunma  · 
486 beğeni  · 
8.102 gösterim
Darülelhan’ın (Konservatuvarın) alaturka kısmında ud eğitimi alan Neriman, mensup olmakla iftihar ettiği Doğu kültürünü çok seven babası Faiz Bey’le on beş yaşından beri Fatih semtinde oturmaktadır. Yine bu semtte ta­nıştığı, babasına çok benzeyen ve Darülelhan’da kemençe eğitimi alan Şinasi ile yedi yıldır nişanlı­dır. Bütün mahalle, tahammül sınırlarını zorlayan bu nişanlılık ilişkisinin evlilikle bitmesini beklemektedir. Ancak Neriman’ın Darülelhan’da tanıştığı Macit, onun içinde yer etmiş Batılı bir hayat yaşama isteğini uyandırır. Neriman, Beyoğlu’nda, Harbiye’de yaşanan ışıltılı hayat tarzına imrenerek yaşadığı muhitten, evlerinden, babasın­dan, Şinasi’den ve hatta doğuyu temsil ettiğini düşündüğü kedisinden bile nefret etmeye başlar. Tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbiriyle bağdaşması mümkün olmayan iki semt, Fatih ve Harbiye, aynı coğrafyada yaşanan bir kültür ve zihin geriliminin cepheleridir. Türk edebiyatının en üretken kalemi Peyami Safa, televizyon dizilerine de konu olan Fatih-Harbiye romanında toplumumuzun yaşadığı asrîleşme (çağdaşlaşma) sancılarına eşyalar, şahıslar, kurumlar ve mekânlar üzerinden ayna tutmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  138
 • ISBN:
  9754370230
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:

Bu kitapda iki kişinin farklı semtlerde doğu ve batı arasındaki çatışmadan bahseder.Bu kitabin diziside izlemiştim diziyle pek alakası yok bence kitabı daha güzel..

....Artist... 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Romanımızın konusu zengin erkek ve fakir kız, okumaktan zevk alacağınız bir romandır. Bazı yerleri ağlatırken bazı yerleri sizi güldürcek. Size iyi okumalar...

Kübra 
 06 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar evvel okumuştum, bir daha okuyacaklarım arasında duruyordu. Dün başladım, şimdi bitirdim ve Peyami Safa'nın tekrar tekrar okunası bir yazar olduğunu bir kez daha gördüm.

Bu kitap bir dil ziyafeti, bir hâl ziyafeti, bir anlam ziyafeti. Birçok cümlenin ifade edilişi o kadar güzel ki eski kelimelerle konuşulan o döneme sevgim bi kat daha arttı.

İnce bir kitap olmasına rağmen muhteviyatı -edebiyatımı da konuşturayım biraz :)- kuvvetli, düşündürücü ve hisse çıkartırıcı. Her insanın içine düşebileceği hevesleri, bunların bizim için önemini, sonra o önemi nasıl kaybedebileceğini anlatmış. Daha önemlisi kültürümüzü aydın bir bakış açısıyla değerlendirmiş.

Kitap benim için güzel bir hatıra, kaliteli vakit geçirdiğim bir dem olarak kitaplığımda eski yerini aldı.

Peyami Safa saygıyı sonuna kadar hak eden müthiş yazarlardan biridir. Elimde neredeyse 1 yılda okunacak kitap olmasa yapacağım ilk iş okumadığım kitaplarından birini edinmek olurdu. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.

İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
 29 Mar 20:48 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sanırım Fransız ihtilali, Ekim devrimi, holocoust, köleliğin kaldırılması ile uğraşırken; Kurtuluş Savaşı dönemini, Doğu -batı kültürü çatışmasını, tek parti dönemini, toroslardaki yörüklerin dertlerini, akdenizin mavi sularını kısacası yerli edebiyatı unutmuşum. Bu eser bu gerçeği açıkca yüzüme vurdu. Her ne kadar tekniğimiz bir batılı kadar iyi olmasada; bizim edebiyatımız daha samimi, sorunlar bizim sorunlarımız, yer bizim vatanımız, insanlar bizim insanlarımız, kültür bizim kültürümüz.

Esere gelecek olursak, baş karakter Neriman Konservetuarın Türk musikisi öğrencisidir. Babası Faiz Bey ile yedi yıllık sevgilisi Şinasi tam bir şarklı, yeni tanıştığı arkadaşı Macit ise tam bir garklıdır. Eserde, Neriman, Şinasi ve Macit üçlüsü arasında geçen aşk çekişmesi üzerinden doğu - batı kültürü çatışması anlatılıyor. Yazarın amacı hangisi daha üstünden ziyade, biz medenileşmekten ne anladık sorusuna cevap bulmak. Ayrıca karakterlerin psikolojileri okuyucuya çok güzel aktarılmış.

Eserin benim açımdan tek sorun yaratan yönü eski kelimelerin çok sık kullanılmış olması oldu. (Bendeki kitap Ötüken yayınlarınındı, belki diğer yayınevlerinde sadeleştirilmiş versiyonu bulunabilir.) Türk edebiyatının bu kült eserinden herkesin çok büyük keyif alacağını düşünüyorum ve tüm edebiyat severlere kitabı tavsiye ediyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

Kralın Kızı ^^ 
 01 May 19:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neriman'ın hayatını değiştiren şey bir hikayeden ibaret! Aklına her o hikayeyi getirdiğinde yaptığı şeyin yanlış olduğunu düşünerek doğruya yönelmek isteyen genç kız Neriman! Neriman'ı seven ve Neriman'ın arasında gidip geldiği iki insan : Şinasi ve Macit! Neriman'ın kendine göre doğruyu bulmasıyla sona eren bir kitap. Bitmesini istemediğim her okuduğumda beynimde canlandırdığım ve hala hayal meyal hatırladığım, unutamadığım bir roman. Peyami Safa'nın düşüncelerimi değiştirebilecek kadar güzel yazılmış bir kitabı...

DERYA... 
 24 Haz 00:58 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Yılların bitmeyen tartışması...Garp mı Şark mı...
Nerimanın yüreği Şark'ta aklı garpta...Arafların en zorunda...İkiye bölünen,bir türlü huzur bulamayan ruhu onu bir şarka bir garpa savuruyor da savuruyor...Bir anda kanatlanıp uçan ruhu,bir anda cehennem ateşlerinde yanıyor...Aklıyla ruhu arasında çaresiz kalanların vücut bulmuş hali olan Neriman ateşlerde...Tercihler hep zordur...Hep çıkmaz sokak,hep dolmayan boş,almayan doludur...Tercihlerin senin hayatındır,alın yazındır,yolundur...
Verdiği kararla yüreğine dönüyor Neriman ve diyor ki akıl sen belki yanılırsan da yüreğim sen yolda koymazsın beni...Yüreğinin sesini susturmayanlara selam olsun...

Neriman’ın kendi kültürüyle Batı kültürü arasındaki kayboluşu ve doğru yolu buluşu.
Doğu-Batı Çatışması
Eserin baş kahramanı Neriman lise yıllarında tanıştığı ve yedi yıldır birlikte olduğu dostuŞinasi’den gittikçe uzaklaşmaya başlar.Artık o Şinasi’nin ve çevresindekilerin tanıdığı Neriman değildir.Giyimi,zevkleri,derslerine ve çevresine karşı olan tavırları değişmiştir.

Şimdi Fatih-Harbiye'yi bitirdim. Bu kitabı okumadan önce dizisine rast gelmiştim birkaç kez. Kitabı elime aldığımda da eminim diziyle birçok yönünden ayrılmıştır diye düşündüm. Nitekim şu anda bitirdiğim bu kitap bana diziyle hiç bir alakası olmadığı için büyük mutluluk verdi.. :)

silaes 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Şarklı bir genç kızın kendi kendiyle verdiği medenileşme savaşı. Peyami Safa'nın insan psikolojisini gözleme yeteneğinin harmanı bir kitap. Müthiş bir gözlem ve bu gözlemleri metine uygulama yeteneği var. Neriman'ın iç savaşını; üniversitelerde, sokaklarda ve avmler de hala yaşıyoruz.

Macit Mete Oğuz 
14 Haz 00:54 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Peyami Safa yine anlatım gücü ile beni büyüledi. Okuduğum Türk yazarlar arasında roman kahramanlarının iç dünaysını, ruhsal gel-gitlerini, iç çatışmalarını, hezeyanlarını en iyi aktaran iki yazardan biri. Diğeri şüphesi Sabahattin Ali... Bu roman da kahramanımız Neriman'ın şahsında yaşanan eski-yeni ikilemi üzerinden Türkiye'nin yaklaşık 200 yıllık çıkmazı olan Batılılaşmaya değiniliyor. Yazarın kitapta az da olsa kendini hissettiren batılılaşma hakkındaki görüşlerine katılmasam da anlatımdaki hünerlerinin hakkını vermem gerekir.

Kitaptan 116 Alıntı

Gizem 
05 Tem 16:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fakat uyuyamadı. Hep dalıp dalıp uyanıyordu. Ara sıra, uykusu derinleştiği halde, yattığı yerden fersahlarca uzak bir yere gitmiş de iki dakikada geriye dönmüş gibi, başdöndürücü bir sürat hissiyle gözlerini açıyor ve küçük seslere dikkat ediyordu.

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 15 - Ötüken Yayınları)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 15 - Ötüken Yayınları)
Gizem 
05 Tem 16:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçine bir tevekkül geliyordu. Her şeyi sükûnla karşılamak cesaretini kendinde bulmaya başladı.

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 21 - Ötüken Yayınları)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 21 - Ötüken Yayınları)
Ömer Gezen 
30 Haz 01:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evet,ölüme mahkum olduğu için,her şey boştur.

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 128)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 128)
BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne büyük bir arzu ile istediği şeylerden ne küçük sebeplerle nefret ettiğini düşündü.

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İkimiz de aynı hızla değişirken,birbirimizi nasıl tanıyabiliriz ?

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
Nur E. 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''... kendi kendini aldatmak, başkalarını kanıdırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar.''

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
12 /