Fatih - Harbiye

7,5/10  (464 Oy) · 
2.670 okunma  · 
340 beğeni  · 
6.670 gösterim
Eğlenceli, danslı, şaşaalı zengin ve modern bir hayatın baştan çıkarıcı çekiciliği...

Sakin, mütevazı, denenmiş dostluklarla ve eski değerlerle donatılmış bir hayatın insanı saran huzuru...

Bu iki hayat tarzı arasında hafif bir baş dönmesiyle gelgitler yaşayan bir genç kız.

Yeni bir hayat biçimine doğru koşmak isterken kendi geçmişine ve sevgilerine ihanet ettiğini düşünmenin yarattığı tedirginlikler.

Bu toprağın musikisi içinde güven ve sükûnet vaat eden bir sevgiliyle parıltılı bir şıklıkla kadınların başını döndüren zengin bir genç.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789756363997
 • Yayınevi:
  Alkım Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Bu kitapda iki kişinin farklı semtlerde doğu ve batı arasındaki çatışmadan bahseder.Bu kitabin diziside izlemiştim diziyle pek alakası yok bence kitabı daha güzel..

....Hüsna... 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Romanımızın konusu zengin erkek ve fakir kız, okumaktan zevk alacağınız bir romandır. Bazı yerleri ağlatırken bazı yerleri sizi güldürcek. Size iyi okumalar...

Kübra 
 06 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar evvel okumuştum, bir daha okuyacaklarım arasında duruyordu. Dün başladım, şimdi bitirdim ve Peyami Safa'nın tekrar tekrar okunası bir yazar olduğunu bir kez daha gördüm.

Bu kitap bir dil ziyafeti, bir hâl ziyafeti, bir anlam ziyafeti. Birçok cümlenin ifade edilişi o kadar güzel ki eski kelimelerle konuşulan o döneme sevgim bi kat daha arttı.

İnce bir kitap olmasına rağmen muhteviyatı -edebiyatımı da konuşturayım biraz :)- kuvvetli, düşündürücü ve hisse çıkartırıcı. Her insanın içine düşebileceği hevesleri, bunların bizim için önemini, sonra o önemi nasıl kaybedebileceğini anlatmış. Daha önemlisi kültürümüzü aydın bir bakış açısıyla değerlendirmiş.

Kitap benim için güzel bir hatıra, kaliteli vakit geçirdiğim bir dem olarak kitaplığımda eski yerini aldı.

Peyami Safa saygıyı sonuna kadar hak eden müthiş yazarlardan biridir. Elimde neredeyse 1 yılda okunacak kitap olmasa yapacağım ilk iş okumadığım kitaplarından birini edinmek olurdu. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.

Meloooo *-* 
 01 May 19:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neriman'ın hayatını değiştiren şey bir hikayeden ibaret! Aklına her o hikayeyi getirdiğinde yaptığı şeyin yanlış olduğunu düşünerek doğruya yönelmek isteyen genç kız Neriman! Neriman'ı seven ve Neriman'ın arasında gidip geldiği iki insan : Şinasi ve Macit! Neriman'ın kendine göre doğruyu bulmasıyla sona eren bir kitap. Bitmesini istemediğim her okuduğumda beynimde canlandırdığım ve hala hayal meyal hatırladığım, unutamadığım bir roman. Peyami Safa'nın düşüncelerimi değiştirebilecek kadar güzel yazılmış bir kitabı...

Şimdi Fatih-Harbiye'yi bitirdim. Bu kitabı okumadan önce dizisine rast gelmiştim birkaç kez. Kitabı elime aldığımda da eminim diziyle birçok yönünden ayrılmıştır diye düşündüm. Nitekim şu anda bitirdiğim bu kitap bana diziyle hiç bir alakası olmadığı için büyük mutluluk verdi.. :)

Rümeysa Moğol 
10 Haz 2015 · Beğendi

Batılılaşmak mı? Bazen evet bazen hayırrrr asla diyebildiğimiz fakat zamanın da bizi götürdüğü en tehlikeli şey sanki.Aslında yanlış da demiş olabilirim çünkü yanlış batılılaşmak diyelim doğru olsun cümlem.Kimi zaman bizi bizden alan ve özenti ile başlayan yanlış batılılaşmayı bu derece sade ve güzel bir dille anlatmış yazar.AŞKIN sonu onca farklılaşmaya rağmen selamet olmuş ya o da bir derece daha artısı daha.Bence okunası bir kitap.

Mehmet Kesdal 
 19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 5/10 puan

Peyami Safa güzel bir anlatımla okuyucunun kalbine inmeyi bilmiş.Ancak,
söz konusu devri anlatırken , yazarın elit sayılabilecek bir kaç kişiyi konu yapıp, halkı yok sayması ,hiç bahsinin geçmemesi, kitabın dünyasını küçültmüş, bir nevi dar alanda kısa paslaşmalar yapılmış.Bu benim kitaba eleştirel bakışım ; aynı eleştirim Halide Edip Adıvar'ın 'Kalp Ağrısı ve Zeyno'nun Oğlu ' kitapları için de geçerli.

silaes 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Şarklı bir genç kızın kendi kendiyle verdiği medenileşme savaşı. Peyami Safa'nın insan psikolojisini gözleme yeteneğinin harmanı bir kitap. Müthiş bir gözlem ve bu gözlemleri metine uygulama yeteneği var. Neriman'ın iç savaşını; üniversitelerde, sokaklarda ve avmler de hala yaşıyoruz.

pandanın kitaplığı 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yazar kitabın sonunu okurlara bırakmış. Kitapta Şarklılar ve Garplılar arasındaki farklara değinilmiş ve bu konuda seçim yapmak zorunda kalan Neriman' dan bahsedilmiş. Konu güzel fakat olay örgüsü beni pek etkilemedi.

Arda Çolakoğlu 
28 Şub 20:34 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Bu kitabı biraz felsefi ve daha çok psikolojik tahlillerle dolu bir roman olarak buldum. Esas konusu doğu-batı kültürünün kişinin iç dünyasındaki etkisi ve çatışması olarak söylenebilir. Kitap Neriman isimli bir genç kızın bu doğu-batı kültürü çekişmesini kendi iç ve dış dünyasında yaşaması üzerine şekilleniyor. Tabi bu çekişmeyi çevresinden etkilenerek yaşıyor. Neriman o zaman İstanbul'un az gelişmiş yerlerinden sayılan Fatih'te otururken lüks bir yer olan Beyoğlu'na gitmiş ve oradaki ortamdan etkilenerek Batı kültürüne ait şeylere sempati duymaya başlamıştı. Bununla birlikte maddiyatı, parayı öne çıkarıp manevi duygulara pek önem vermemişti. Ancak Beyoğlu'na gezmeye gittiği bir seferde dayılarının kızlarının anlattığı yaşanmış bir hikayeyi dinledikten sonra bu tür maddi heveslerden vazgeçip asıl mutluluğu yani huzurlu bir yaşamı istemesi anlatılıyor. İçerik özet olarak bu şekildedir. Ama roman olarak herkese tavsiye edebileceğim bir kitaptır.

Kitaptan 79 Alıntı

BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne büyük bir arzu ile istediği şeylerden ne küçük sebeplerle nefret ettiğini düşündü.

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İkimiz de aynı hızla değişirken,birbirimizi nasıl tanıyabiliriz ?

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
Nur E. 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''... kendi kendini aldatmak, başkalarını kanıdırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar.''

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
pandanın kitaplığı 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Para mara... boş lâf! Saadet başka şey, dediler.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 101 - Ötüken)Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 101 - Ötüken)
pandanın kitaplığı 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Ah efendim, dedi, bizi bizden daha iyi biliyorlar; Mesnevi'yi de, Rubaiyat'ı da, Gazali'yi de, Farabi'yi de bizden daha çok okuyorlar; bizim bizden daha büyük düşmanımız yoktur efendim, yoktur.

Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 120 - Ötüken)Fatih - Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 120 - Ötüken)
BİROL COŞKUN 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Samimî olamayız, hiç kimse tam bir surette samimî olamaz; en samimî insanlar kimlerdir, bilir misiniz? Vahşiler!

Fatih - Harbiye, Peyami SafaFatih - Harbiye, Peyami Safa
8 /