Fatih Sultan Mehmed Han

8,8/10  (24 Oy) · 
58 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.568 gösterim
Çağ açıp çağ kapatan, Osmanlı Devleti'ni imparatorluk haline getiren bir padişah: Fatih Sultan Mehmed Han. Fatih'in en büyük silahı olan istihbarat teşkilatı Karatuğlar ve teşkilatın amansız lideri Kul Ömer… Karanlık güçlerin efendisi İlian Sadnakar… Sarayda büyüyüp yetişen habis bir ur: Kont Drakula… En koyu isyanların karşısında, irfanın temsilcisi Ak Şeyh Akşemseddin…

Okurları ve edebiyatçılar tarafından Peyami Safa'nın halefi olarak gösterilen Okay Tiryakioğlu; akrepli arbaletler, Bizans surlarını titreten toplar, kılıçtan keskin akıl oyunları, zehirden yakıcı Rum Ateşi, efsaneler, sırlar ve akıl, bilek ve yürek gücüne dayalı savaşların gölgesinde Fatih Sultan Mehmed'in inanılmaz hayatını yazdı.


(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  6050819243
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Süeda Çicek 
28 Oca 21:58 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okay Tiryakioğlu'nun elinden yine harika bir kitap. Betimlemeleri ve anlatım tarzı ile tarihi gözünüzün önünde canlandırıyor ve dahi oradaymışsınız hissi veriyor. Okuduğum ilk kitabı değil son da olmayacak inşaallah.

Mehmet Y. 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okay Tiryakioğlu’nun son romanı Fatih Sultan Mehmed Han, ‘Karatuğ günlükleri’ alt başlığıyla da dikkat çekiyor. Zaten romanın kahramanı Fatih olsa da bir diğer başrol ise Karatuğ teşkilatının lideri Kul Ömer.

Karatuğlar, Fatih Sultan Mehmed döneminde de varlığını sürdüren Osmanlı özel birliği. Küçük yaşta ağır talimlerden geçen bu kul askerler, ana-baba olarak padişahı bilir, asla evlenmezler ve ömürlerini devlete adarlar. Tabii gerçekte bu tür şeyler varsa da bu bir kurgu.

Tiryakioğlu’nun Kanuni ve Yavuz dönemini anlatan romanlarında benim çok sevdiğim bir kahramanı vardı; Vehimi Orhun Çelebi. Buradaki Kul Ömer de ondan esintiler taşıyan bir tipleme olmuş.

Tiryakioğlu okurları için bildik bir üslup var romanda. Aslında bu anlamda biraz tekrar hissi de vermiyor değil. Yazar aslında bu dönemi Kuşatma 1453 romanında anlatmıştı. Bu sefer İstanbul’un Fethi de dahil Fatih döneminin tamamına odaklanmış. Varna ve II. Kosova’dan, İstanbul ve Trabzon’un fetihlerine, Karamanlara son verilmesinden, Bosna ve Balkan ilerleyişlerine kadar bir çok şey var.

Fatih’in nasıl bir cengaver olduğu da ortaya konuluyor. Tabii ki alim ve akil kişiliğiyle birlikte. Dönemin ünlü şahsiyetleri Hünyadi Yanoş, Kont Drakula, İskender Bey hatta Çandarlı Halil Paşa gibi düşmanlarla, Akşemseddin, Ulubatlı Hasan gibi sadıkane isimler de romanda yer buluyorlar kendilerine.

Tıpkı Kul Ömer gibi hayali bir kişilik de Kont Sadnakar. Kul Ömer’in tersine, romanın kötü karakteri. Efsunlu bir kişiliği var. Okurun ilgisini çeken bir tip.

Demem o ki, yazarın iyi bir okuruysanız bu romanı da seveceksiniz. Ama artık belli konularda kendini tekrar etme sorunu da yaşanıyor bence. Nitekim bazı yazarlar, senaristler iyi bir damar, tutan bir iş bulunca ona takılı kalabiliyorlar bazen…

Fatih Sultan Mehmed Han benzeri kitaplar

Onur UYGUN 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fatih Sultan Mehmet Han'ın kudretini tasvir eden bir solukta okuyabileceğiniz ender bir eser.. Okumayanlara tavsiye ederim. Pişman olmazsınız

Kitap okumak 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tarihi romanları sevenler için iyi bir tercih olabilir. Yazar bu alana odaklanmış ve oldukça akıcı bir üslupla kaleme almakta romanlarını. Yine de tarihi, ´´Gerçek Tarihi´´ romanlardan ve dizilerden öğrenmemeye özen göstermekte yarar olduğunu hatırlatmak isteriz.

hüseyin tuğrul yağmur 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

okay tiryakioğlu'nun en güzel romanlarından biri... çok akıcı, sürükleyici... fatih sultan mehmet'i karatuğ cengaverlerinin gözünden anlatıyor.

Kitaptan 8 Alıntı

ahmet bütün 
13 Şub 20:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birden keyiflenerek, Marcus Aurelius' u hatırlattı. "Şunu asla aklından çıkarma, ister üç bin yıl yaşa, ister otuz bin yıl; şu anda sahip olduğundan başka bir yaşamı yitiremezsin ve mevcut yaşamın sona erdikten sonra yeni bir yaşama da sahip olamazsın."

Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 243)Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 243)
ÇAKIR ... 
01 Mar 13:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Gerçek bir asalet unvanından daha kıymetlisi, hayatın içinden gelen bir adamın tecrübelerinde ışıldar. "

Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 43)Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 43)
ahmet bütün 
11 Şub 22:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Diyojen'in talebesi meşhur filozof Kratis'in sözlerini hatırlattı."Fazla malım olsun istemem. Böceklerin, karıncaların özlemidir ancak biriktirmek. Ama hakkımdır, alın teri ve erdemle edinmek değerli bir serveti..."

Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 243)Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 243)
Kitap okumak 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Her birimiz tek bir bataklığın iki yanındaki adamlarız. Önemli olan o bataklığa boğulacak kadar fazla batmamak... Yoksa herkesin paçası çamurlu..

Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Timaş)Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Timaş)
Kitap okumak 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Rüzgarın uğultusuna, yağmurun hışırtısına, düşmandan uzak olmana güvenme. Unutma ki, hasmından asla umduğun kadar uzak değilsindir...

Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Timaş)Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Timaş)
Kitap okumak 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Dağ ne kadar yüksek olursa olsun yol onun üzerinden geçer Hünkar´ım. Sen dağ olmaya heveslenme, asla gururlanma; yol ol ki, herkes senin üzerinden geçerken, sen dağların bile üzerinden geçesin...

Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Timaş)Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Timaş)
Kitap okumak 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Gözü kara adam an gelir, farkında dahi olmadan kıyıcılığın zirvesine çıkar, bakarsın zulmeder; yiğit adam ise sabırlı ve merhametli olur. yere sağlam basar. Gözü kara adam, kimi zaman hiç istemeden fena davranabilir,; yiğit adam ise metanetini destekleyen Allah korkusuyla birleştirici ve yapıcıdır. Yiğit adamın kılıcı adaleti getirir; gözü pek adamın kılıcı ise iki taraflı keser; kimi zaman zulme, kimi zaman adalete...

Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Timaş)Fatih Sultan Mehmed Han, Okay Tiryakioğlu (Timaş)