Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un Fethi ve Fethin Karanlık Noktaları

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
37 gösterim
Tarihte "Fatih" adıyla anılan yedinci Osmanlı padişahı Sultan II. Mehmet (1430-1481), bundan 546 yıl önce İstanbul'un fethini gerçekleştirerek, 11 yüzyıldır tarih sahnesinde yer alan Bizans İmparatorluğu'nun varlığını sona erdirmiştir.
Bu "fetih" olayı Türk ve Dünya tarihinde bir döneci oluşturur. Bizans'ın düşüşü, bir anlamda, gneç Osmanlı Sultanı II. Mehmet'in de yükselişidir. 28 yıllık hükümdarlığı süresince 2 imparatorluk, 14 devlet, 200 şehir fethederek "Fatih" ünvanını kazanan II. Mehmet; İmparatorluğun hukuksal yapısını düzenleyen yeni kanunnameleri hazırlayan ilk padişah olarak da tanınır. Aynı zamanda bir düşünce adamı, bir şair olan Fatih; Arapça ve Farça'nın yanı sıra Latin, Yunan ve İbrani dillerini bilir; bilime , kültür ve sanata, dönemin alimlerine değer verirdi.
...
"20 yaşında bir gencin, kimsenin yapamadığını yapması, inanılması çok güç olan bu işi başarması, yazılacak bir fetih hikâyesinde şüpheleri de beraberinde getirmektedir." Okuyun; yorum ve karar sizin...
Nazlı 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fatih Sultan Mehmet Han'ın doğduğu gün ve tarihin belirlenmesinden, aldığı kararlar, hazırlıklar, attığı adımlar, İstanbul'un fethi, fetih için hazırlıkları, yaptıkları ve çok daha fazlası en az üç ayrı tarihi kaynaktan direkt alınarak yorumsuz bir şekilde aktarılmış, mümkün olduğunca objektif yaklaşılmış 753 Sayfalık mükemmel bir kitap. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu kadar etkilendiğim özellikle objektifliğinden bu kadar etkilendiğim neredeyse tek kitaptır.