Fatih ve Bellini

7,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
15 gösterim
Gentile Bellini, batı dünyasının korkulu rüyası olan "Grand Turco" lakaplı Fatih Sultan Mehmet’le onun denizlerdeki en büyük rakibi konumundaki Venedik Dukası Giovanni Moçenigo’yu farklı dönemlerde tuvaline taşıma şansı yakalamış müstesna bir ressamdır. Fatih’in, saltanatının son yıllarında portresini yapması için İstanbul’a davet ettiği ressam 15-16 ay kadar Osmanlı başkentinde yaşamıştı. Bu süre içinde Fatih’in değişik portrelerini resmettiği gibi, Topkapı Sarayı’nın duvarlarını da süslemiş, İstanbul’daki eski eserlerin çizimlerini yapmıştı. Osmanlı kaynaklarının bu konu hakkındaki sessizliğine karşılık, batı literatüründe Venedikli ressamın ziyaretini konu edinen belge ve kaynak eserler mevcuttur. Elinizdeki çalışma, bu belgelerden yola çıkarak Bellini konusundaki en yetkin araştırmacılardan olan L. Thuasne tarafından hazırlanıp Ahmed Refik tarafından Osmanlıca’ya tercüme edilen eserin Latin harfleriyle günümüz Türkçe’sine aktarımı yoluyla hazırlanmıştır. Yapmış olduğu Fatih portresi, tabir-i caizse ilk ressam-ı şehriyarî yani padişah ressamı olarak anılabilecek olan Bellini’ye gerek Avrupa sanatı gerekse de Osmanlı tarihi içinde özel bir yer kazandırmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  60
 • ISBN:
  9789756480410
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Mete Karagöl 
02 Şub 12:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

fatih sultan mehmet, mensup olduğu osmanlı hanedanının saltanatı döneminde istanbul'da ilk kütüphaneyi kurduran padişahtır.

Fatih ve Bellini, Ahmed Refik (Sayfa 41 - yeditepe)Fatih ve Bellini, Ahmed Refik (Sayfa 41 - yeditepe)
Mete Karagöl 
02 Şub 12:49 · Kitabı okudu · 7/10 puan

bazı yazarlar bu durumdan dolayı fatih'in osmanlı ülkesinde başlattığı rönesans hareketinin, tahta cem'in değil de bayezid'in geçmesiyle daha doğma aşamasındayken öldüğünü ifade etmektedir.

Fatih ve Bellini, Ahmed Refik (Sayfa 16 - yeditepe)Fatih ve Bellini, Ahmed Refik (Sayfa 16 - yeditepe)