Fatmagül'ün Suçu Ne?

8,7/10  (15 Oy) · 
41 okunma  · 
14 beğeni  · 
856 gösterim
Fatmagül'ün dramı aslında hem büyük kentlerde hem kırsalda pek çok genç kızın, kadının yaşadıklarının bir aynası. Kadının ezilmişliğinin, çaresizliğinin öyküsü.

Güzeldir Fatmagül, âşıktır Mustafa'sına ve bir sığıntı gibidir abisinin evinde. Mustafa ile evleneceği günü heyecanla, sevinçle bekler. Ne var ki o gün gelmeden çok şey değişir hayatında; ummadığı anda, ummadığı yerde felaketi yaşar.
İstemeyerek de olsa sığındığı insan onun kurtuluşu olacak mıdır? Zaman, nefret yüklü bir ilişkiye başka bir yön verecek midir?

Fatmagül'ün Suçu Ne? usta yazar Vedat Türkali'nin hem filmiyle hem televizyon dizisiyle büyük ses getiren senaryosundan öyküleştirildi. Bir genç kadının dramı yanında bir ilçede oynanan siyaset ve seçim oyunları, küçük hesaplar, erkek dünyası da bu etkileyici öyküde ustalıkla yansıtılıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786055340070
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Daha önce senaryo olarak yazılmış olan, Fatmagül'ün Suçu Ne? kitabının filmini de dizisini de izlemediğimi belirtmek isterim. Gelecekle ilgili hayalleri olan Fatmagül kasabalı gençler tarafından tecavüze uğrar ve yaşamı altüst olur. Fatmagül'ün bundan sonra yaşadığı dram aslında ülkemizde pek çok kadının yaşadığı açığa çıkmamış yaşanmışlıkların da bir öyküsüdür. Sığınacak yeri olmayan Fatmagül'ün: Kanun tarafından, tecavüzcülerin cezadan kurtarılması için, tecavüz edenlerden birisiyle evlendirilmesi, kadının aşağılanmışlığının zirve yaptığı noktadır. Mevcut iktidarın kadına bakış açısının problemli olması nedeniyle, kadın sorunlarının katlandığı ve her zaman gündemde olduğu günümüzde bu kitabın okunması gerektiği inancındayım.

Halil Yavuz KAYA 
 29 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vedat Türkali gibi bir ustanın, "Üç Filim Birden " Adlı senaryolaştırdığı kitabında "Umutsuz Şafaklar" olarak isimlendirdiği bu Sinema altyapısını hikayeştirdiği için Sebahat Altı parmağa ve onu yüreklendiren büyük ustaya teşekkür borçlu olduğuna inanıyorum okurlar adına.
Toplumsal çatışmaların, taşra yaşantısını ve o yerlerde kadın nasıl algılandığını, bu sistemin nasıl işletildiğini kısa ve öz ama çok vurucu bir tarzda kaleme alınmış bir kitap. Tavsiye ederim okuyunuz. İyi okumalar dilerim..

Aristokrat İşçi 
17 May 20:25 · Kitabı okudu · 2 günde

Kitabı yazıldı, filmi yapıldı, hatta dizisi bile yapıldı. Ama o zamandan bu yana değişen hiçbir şey olmadı. Kadına şiddet hala devam ediyor, aynı yasalar hala yürürlükte, kafalar hala aynı. Adaletsiz adalet sistemi işlemeye devam ediyor...

Serpil Ağ 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hangi genç kızımız hak eder umutlarının , hayallerinin alçakça sömürülüp bir paçavra gibi fırlatılıp atılmasını. Umut diye adlandırdığımız his değil midir, geleceğe ümitle bakmamızı sağlayan. Kurguda anlatılan, Fatmagül'ün yaşadığı çok büyük bir dram ki, bunu anlatmaya kelimeler yetmez. Birde asıl toplum dediğimiz çevrenin, ilk anda Fatmagül'ü bağrına basması ve yaralarını sarması gerekirken en büyük tepkiyi onların vermesine ne demeli! Travma sonrası yaşanılan, en büyük acı bu olsa gerek. Senaryodan öyküleştirilen bu kitap önemli bir konuya parmak basmış Tabii ki anlayana...Önemli bir toplum sorununa değinen yazarın, yalın bir anlatım tarzı içeren bu kitabını mutlaka okumalısınız...

şule uzundere 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben Vedat Türkali’nin Fatmagül’ün Suçu Ne diye bir kitap yazdığını, sonra bu kitabın filme uyarlandığını sanıyordum ama tam tersiymiş. Yazar filmin senaryosunu yazmış, sonra bu senaryo öyküleştirilerek yazılmış. İlk defa bu tarz bir kitap okudum ama beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Kitap baştan savma yazılmış gibi. Olaylar çok hızlı ilerliyor, karakterler yeteri kadar tanıtılmıyor ve kimsenin hangi davranışı hangi amaçla yaptığı anlaşılmıyor. Kırmızı Kedi Yayınları’nın senaryoları öyküleştirdiği başka kitapları da varmış ama ben okumayacağım.

Kitaptan 6 Alıntı

Sadettin TANIK 
17 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zamanın gücü yetmiyordu bir şeyleri çözmeye. İnişli çıkışlı, korkulu, öfkeli günler geçtikçe, çaresizliklerini daha bir anlıyorlardı.

Fatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat TürkaliFatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat Türkali
Sadettin TANIK 
17 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Seçimde de yaptılar puştluklarını! Helal olsun! Bizde bu hıyarlık varken, çok oyunlar oynarsınız daha.

Fatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat TürkaliFatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat Türkali
Halil Yavuz KAYA 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Neredeymiş arkadaşlığımız ? Sen gariban döversin, ben demir döverim ! hadi bas !

Fatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat Türkali (Sayfa 111)Fatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat Türkali (Sayfa 111)
Halil Yavuz KAYA 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Rafta vardı 100 şişe
Eğer bir şişe
Raftan düşerse
Rafta kalır 99 şişe
Rafta vardı 99 şişe
Eğer bir şişe
Raftan düşerse
Rafta kalır 98 şişe.....

Fatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat Türkali (Sayfa 20 - kırmızı kedi)Fatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat Türkali (Sayfa 20 - kırmızı kedi)
Halil Yavuz KAYA 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her dost göründüğü gibi dostdoğru dost olmuyor Sezar ! Burutus'un kalbi bunu bilmekle inciniyor.

Fatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat Türkali (Sayfa 51)Fatmagül'ün Suçu Ne?, Vedat Türkali (Sayfa 51)