Faydasız Yazılar

8,6/10  (5 Oy) · 
21 okunma  · 
7 beğeni  · 
274 gösterim
İdeolojiler müşterek bir aldanış olmaksızın ayakta duramazlar, düşünce ise müşterek bir aydınlanmayı gözetir. Faydasız Yazılar adını verdiğim bu yazılar kümesini kendi aydınlanması peşinde giden bir adamın tasalarını paylaşıma açması diye kabul edin.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2000
 • Sayfa Sayısı:
  103
 • ISBN:
  9757796441
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meryem Feyza 
06 Şub 22:04 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Kitap yazarın da dediği gibi; Faydasız Yazılar adını verdiğim bu yazılar kümesini kendi aydınlanması peşinde giden bir adamın tasalarını paylaşıma açması diye kabul edin. Kitap iki üç sayfalık bölümlerden oluşuyor okudum bitirdim ama aklımda ne kaldı bilmiyorum ama okuduğum anlarda zevkle okudum kitap güzeldi tavsiye ederim. Sonunda aklımda pek anlatacağım birşey kalmasa da bir kaç alıntı yapmıştım öncesinde.

Kitaptan 17 Alıntı

Akılsız adam affetmeyen ve unutmayan hâliyle katıdır, serttir. Kırar veya kırılır; parçalar veya parçalanır.
Saf yürekli adam affeden ve unutan tavrıyla yumuşak ve hafiftir. Kıramaz ama kırılır; parçalayamaz ama kendisi parçalanır.
Bilge kişi ise affeden ve fakat unutmayan tavrıyla esnek ve diridir. Ne kırar ne kırılır; ne parçalar ne de parçalanır.

Akılsız adam taş gibi: Suya düşerse batar.
Saf yürekli adam şeker gibi: Suya düşerse erir.
Bilge kişi yağ gibi: suya düşerse yüzer.

Faydasız Yazılar, İsmet ÖzelFaydasız Yazılar, İsmet Özel
saatleri ayarlama müessesesi 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaratılmış olan her şeyin Yaratıcı'sıyla,Allah'la bir ahdi vardır. Yaratılmış olan şeyler arasında yalnızca insanın bu ahdi unutmak gibi bir özelliği var.

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 32)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 32)
saatleri ayarlama müessesesi 
 14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu düşünceler doğrultusunda sorulacak sorular çıkıyor karşımıza. Bir bakarsınız adamın biri kalkar"Ben, falan veya filan dava uğruna canımı veririm"der. İşte o zaman, tıpkı Danton'un kafasının, Mişima'nın gövdesinin olup olmadığı sorulduğu gibi o adama canının olup olmadığı sorulmalıdır. Can vermenin ne anlama geldiğini bilip bilmediği,hatta canının nerede olduğu hususunda bir fikri olup olmadığı öğrenilmelidir. Yani o kimse canımı veiririm dediği zaman acaba gerçekten 'neyini' vermeye yeltenmektedir. Acaba onu verip neyini almak istiyor? Canını( canı yerine koyduğu o şeyi) daha önce verdi mi acaba?

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 98 - çıdam yayınları,1998)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 98 - çıdam yayınları,1998)
Afra 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir çok bildiri alınıp veriliyor da bizlerin gerektiği yerde ''dil ile ikrar'' edeceğimiz, ama aslında ''kalp ile tasdik''ine muhtaç olduğumuz bilgilere giden yolun bu hızlı haber akışı sırasında pek de genişlemediğini söylemeden edemiyoruz.

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 19 - Çıdam Yayınları)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 19 - Çıdam Yayınları)
Afra 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Thomas S. Szasz
''Akılsız adam ne affeder ne de unutur; saf yürekli adam önce affeder ve sonra da unutur; bilge ise affeder, ama hiçbir zaman unutmaz.''

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 26 - Çıdam Yayınları)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 26 - Çıdam Yayınları)
saatleri ayarlama müessesesi 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halbuki yoksulluk başkasının elindekine özenmekten başka bir şey değildir. Mesele böyle anlaşılır ise yoksulluktan kurtulmanın bir şeyler kazanmak değil, sahip olduklarını kavramakla varılabileceği anlaşılabilir. Bu tanım medeniyet misyonerlerini rahatsız eder.

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 75)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 75)
saatleri ayarlama müessesesi 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Unutmak. Küçümsenemez bir açıklama getiriyor bu kelime yaşadığımız medeniyetin zavallılarına. İnsanlar peygamberler aracılığıyla ulaştırılan bilginin gereklerini unutmakla attılar bu medeniyetin temellerini. Yani hep yaratılmakta olan kainatın kendilerine hatırlattığını değil,kendi zihni kabullerinin, mantık mekanizmalarının kazandırdığını üstün saydılar. Zannı sistemleştirdiler. Risaletin insanlara ulaştırdığını unutmak ile hakikatin, hakkın üzerine örtmek bir medeniyet olarak temayüz etti. Burada"küfr" kelimesinin asli anlamının "örtmek" olduğunu hatırlamak yerinde olur.

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 33)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 33)
saatleri ayarlama müessesesi 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın önemi Rabbi ile yaptığı ahiddedir. Eğer insan vahy yoluyla kendine ulaşmış bilgiyle ünsiyetini koparmışsa, onun zahiren önemini insanlar eliyle korumaya kalkmak insanın değerinin nerede olduğunu,ne kadar olduğunu bilmemek demektir ki bu bilgisizilik insanın ortadan kalkması karşısında çaresiz kalmak demektir.

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 53)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 53)
saatleri ayarlama müessesesi 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesin yüzünün güldüğü ortamda yüzü gülenlerin iyi olduklarını ne bilelim?

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 64)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 64)
saatleri ayarlama müessesesi 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Beşikten mezara niçin gittiğimizi bilseydik bu yol boyunca tıpkı mektepten azad olmuş çocuklar gibi şarkı söyleyerek giderdik"

Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 66 - Maurice Maeterlinck)Faydasız Yazılar, İsmet Özel (Sayfa 66 - Maurice Maeterlinck)
2 /