Fedailerin Kalesi Alamut

8,8/10  (592 Oy) · 
1.786 okunma  · 
515 beğeni  · 
9.826 gösterim
Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesi'nin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikâyesi.

Bir tarafta Hasan Sabbah'ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah'ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir.

Hikaye 11. yüzyıl İranı'nda, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah'ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesi'nde geçmektedir. Güzel kadınların, yemyeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın göz boyadığı sanal bir cennet yaratan Sabbah, genç savaşçılarını emirlerine uydukları takdirde bu cennete gidebileceklerine inandırır. Kendilerini onun yoluna adayan, ölmeyi de öldürmeyi de göze almış olan bu küçük orduyla hükümdar sınıfına gözdağı verebileceğini düşünür. Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellerine alet eder. Artık kapılar onun için ardına kadar açılmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  510
 • ISBN:
  9786054188970
 • Orijinal Adı:
  Alamut
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şimdiye kadar okuduğum en iyi tarihi roman. Haşhaşiler, kendini 11.yy da peygamber ilan eden Hasan Sabbah ve onun kurduğu ütopik cenneti. Bu cennetin kölesi olmuş güzel hurileri, haşhaş ile ele geçirdiği korkusuz, cengaver askerleri. Muhteşem bir kurgu ve dahi bir delinin, dini kullanarak yeryüzünde kurduğu sahte bir cennet. Hasan Sabbah' ın müthiş sivri zekası karşısında büyüleniyorsunuz. Gerçekten böyle bir olayın, insanın bir dönem varolduğunu bilmek kitabı daha da çekici kılıyor. Hasan Sabbah kurduğu bu sahte cennet ve peygamber sıfatı ile insanları uyuşturup, dediği her şeyi yaparlarsa cennetine alacağını vadediyor. Askerler de bu cennete girebilmek için gözlerini kırpmadan ölümüne savaşıyorlar. Kitap aslında dinin bir afyon olduğunu anlayan Sabbah' ın bunu kendi politik emelleri için kullanışını anlatıyor. Kesinlikle bu kitabı okumayan kalmamalı...

Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yetiştirdiği suikastçilerle etrafına korku salan Hasan Sabbah'ın roman havasıyla sunulan hikayesi. Yetenekli çocukları nasıl birer intihar komandosuna dönüştürdüğü, İslam bilgisi derin olmayan müslümanları nasıl kandırdığı anlatılıyor. İlk 250 sayfasına dayanabilirseniz gerisi çorap söküğü gibi gelir. Tavsiye ediyorum...

Şeyma 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hasan Sabbah, Alamut, Batınilik deyince aklınıza ne geliyor? Kitabı bitirip kapağını kapatınca hiç şüphesiz bu olgular üzerine derin düşüncelere dalmamak, ürpermemek ve etkilenmemek mümkün değil. Zira her ne kadar dogru amaçlar için kullanılmasa da inkâr edilemeyecek derecede üstün bir zekâya sahip, sebatkâr, gözüpek, zalim ve marjinal bir karakter Hasan Sabbah. Amin Maalouf'un Semerkand isimli eserinde Ömer Hayyam'ın gölgesinde kalan Sabbah'ı Viladimir Bartol okuyucuya bütün çıplaklığıyla anlatmayı başarmış. Batınilik olgusunun aşina olduğumuz tutarsız düşünceleri, Sabbah'ın hayat felsefesi, fedailerle olan irtibatı, Selçuklulara òzellikle de Nizamülmülk'e duyduğu derin nefreti hakkında daha once herhangi bir bilgiye sahip olmayan insan dahi bu kitabı okuyunca kafasında pek çok şeyi şekillendirebilir. Her ne kadar bilgilerin çoğu rivayete dayansa da, var olan kaynakların verdiği bilgiler kitapta anlatılanlardan çok da farklı değildir. Kurguyu oluşturmak adına doldurulan boşluklarda da orjinal bilgiye sadık kalındığı aşina. Bunun yanı sıra her ne kadar Sabbah, Hayyam ve Nizamülmülk'ün arkadaş oldukları, aynı ders halkasında yer aldıkları söylense de kaynaklar bunun bir rivayet olduğunu doğrulamaktadır. Zira Sabbah ve Nizamülmülk'ün doğum tarihlerinin farklı olması bu iddiayı çürütmektedir. Kitaba baktığım zaman Sabbah ve Batınilik olgusuna dair kaynaklarda yer alan bilgiler dışında herhangi bir bilgiye rastlamadım. Sadece bu bilgilerin ayrıntılandırilmış olması ve sağlam bir kurguyla okuyucuya sunulması beni etkiledi açıkçası. Hatta kitaplığımın nadide köşesinde yer edindi bile. Okursanız seveceksiniz, inanın. :)

Beyza 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tarih, yazarın harika kurgusu ile birleşince ortaya çıkan muazzam olay örgüsü, okurun merak duygusunu had safhalara çıkarıyor ve kitabın sayfa sayısına bakmadan bir an önce merak duygunuzu bastırmak için bir 'sayfa daha, bir sayfa daha' iç sesi ile okumak ve merakınızı dindirmek istiyorsunuz. Belki de ajan meselesinin ilk çıkış noktasıdır Haşhaşiler, öyle ki günümüzde var olan ajan kalıpları için devletlere bolca ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum. Yazar, sağlam betimlemeleri ile atmosfer oluşturma anlamında da neredeyse hiç açık vermeden okuru kitaba bağlamayı başarıyor. Başarılı bir kurgu romanı, okuyanlar pişman olmayacaktır.

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
02 Oca 09:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İbni Tahir' ve Halime' nin Hassan Sabah' ın Alamut' una girişi ile başlıyor roman, Selçuklular' a duyduğu öfkeyi içinde her geçen gün daha da büyüten Sabbah 20 yıl beklemiştir intikamı için.
Geçen 20 Yıllık süreç içinde kendi kurgulamış olduğu fedai sistemi ve acımasız kurallarının sahneye konulması ile devam ediyor. Harika kurgusu ile bir anda Sabbah' ın sahte cennetini hayal etmekten kendinizi alamıyorsunuz.
Düşündüğünüzde değişen sadece isimler ve mekanlar, Sabbah vari düşüncelerin bu gün dünya üzerinde hala varlıklarını koruyor olması bizlerin çok ama çok uyanık ve sorgulayan bir nesil olma zorunluluğunu doğuruyor.
Yarınlarımızın daha güzel olması için kurgu bir roman bile olsa mutlaka okunası bir roman olduğu kanaatindeyim...

fatma 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hashasiler. Cennettin ve hurilerin vaadedildigi korkusuz askerler ve bunların vaad edilenler uğruna yapabilecekleri. Ne kadar benzeyebilirdi ki insan eliyle inşa edilmiş bir yer cennete? Ne kadar güzel olabilirdi askerlerin aklını başından alan kızlar ? Haşhaş etkisi ve harika planlanmış bir sistemin muhteşem öyküsü.

Beyza Yuksel 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Şehit haberlerimiz dolayısıyla kendimi verip kitabı okuyamadım. Geç zamanda bitirdiğime bakmayın. Dili gerçekten çok akıcı.

Muhteşem bir dille anlatılmış Hasan İbni Sabbah'ın hikayesi. Kötü yönde de olsa Hasan Sabbah'ın zekasına hayran kalıyorsunuz. Bir insanın dini kullanarak neler yapabileceğini görüyoruz. Gerçekten çok tehlikeli oyunlar oynanmaya müsait.
İsmaili davası için gelmiş kendilerini fedai olmaya hazırlayan gençler ne zor sınavlardan geçiyorlar ve bilmeden acımasızca kurgulanan bir planın parçası oluyorlar.
Hasan Sabbah her şeyi o kadar ince hesaplamış ki fedailer bu durumun içine düştüklerinde tereddüt etmeden kendilerini öldürmeye hazır hale geliyorlar çünkü kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah görevlerini yerine getiren fedailerine cenneti müjdeliyor. Peki bunlara nasıl inanıyorlar derseniz mutlaka okumalısınız.
İçerik her ne kadar rahatsız etse de yani hem Türk düşmanlığı hem dinle insanları kandırmak.. Neyse Hasan Sabbah'ın büyülü kalesine ve cennetine adımınızı atmanızı öneririm.

hatice avvuran 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

stratejik bir zekanın tüm planını en ince ayrıntısına kadar anlatmış yazar. kandırılan insanlar, kurulan tuzaklar, bağımlı haline getirilmiş ve yıkanmış zihinler.. insan cenneti o kadar ister ki yeryüzünde sıradan bir insanın kendini peygamber ilan edip dünyada cenneti yaşatabileceği iddiasına inanır. en iyi bildiği doğruları bile unutur. hasan sabbah'ın zekasını mı takdir edeyim zalimliğine mi üzüleyim bilemedim. bir insana birçok bilgi aşılayan ender kitaplardan biriydi..keyifle okudum..

Gezgin 
14 Oca 11:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesin bildiği Hasan Sabbah ve kurduğu örgütün güzel bir kurgusu.
Teorik kurgular olsa da saklı cennet tasvirleri ve etkileyici yöntemleri ile heyecan verici...

Firuze çicek 
 30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Spoil uyarısı: Daha ilk sayfalarda bir Doğu masalının içine düşüyorsunuz. Gerçek olmasa da bu duygu sizi sürüklüyor. Üç arkadaşın bir şeyler başarmak için verdikleri söz nelere yol açıyor. Nizam-ı Mülk, Ömer Hayyam ve Hasan Sabbah. Biri vezir diğeri matematik ve astroloji de uzman. Sabah fark yaratmak için, Alamut kalesin de bir kral olmak istiyor. Dini inançların nasıl istismar edildiğini hayretle öğreniyoruz. İslam da cennetle müjdelenmek, Sabbah'ın çıkış noktası haş haş kullanmak, şarap içmek te her şey ideali uğruna olduğu için serbest. Kendisine şartsız itaat eden fedaileri sahte cennetle kandırmak, Mehdi olduğu inancını yaymak adına verilen canlar korkunç.
Anlatım Harika, dil akıcı tarihi bilgiler iyi sayılır. Her ne kadar bu üçlünün aynı dönemde yaşamış olmaları şüpheli olsa da doğru da olabilir.
Yine de İbn-i Tahir'e ne olduğunu merak ettim. Yazarın amacı da bu olabilir, başka kitapta anlatmak için. Sabah delimi sorusu hep aklınıza geliyor. Okunmalı.

Kitaptan 161 Alıntı

Beyza Yuksel 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" Bana hakaret ederek kendi kusurlarını örtebileceğini mi sanıyorsun? "

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 30)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 30)
Gamze 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilinç seviyesi ne kadar düşerse fanatiklik de o ölçüde artar.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 268)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 268)
Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğer insanlara bu dünyadaki yaşamları esnasında cennetin kapılarını açmanın bir yolunu bulamazsan, peygamberlik yapmaktan peşinen vazgeçsen iyi olur.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Koridor yayınları)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Koridor yayınları)
Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sadece cahil halk değil, okumuş ve bilgili kişilerde ulaşılabilen bir yalanı ulaşılamaz bir gerçeğe yeğ tutuyorlardı.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Koridor yayınları)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Koridor yayınları)
Beyza Yuksel 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Çok düşünmeme neden oluyorsun İbni Sabbah."
"Bir kadın düşünmeye başladı mı tehlikeli oluyor demektir."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 360)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 360)
~G. Poyraz~ 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çöldeki aç bir çakal, kafesteki tıka basa tok bir aslandan daha mutludur.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 89)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 89)
Patara Qalo 
 05 Şub 19:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sence halkın ezici çoğunluğu hakikatin ne olduğuna aldırıyor mu? Umurlarında bile değil! Sadece rahat bırakılmak ve hayal güçlerini besleyecek masallarla kandırılmak istiyorlar. Peki ya adalet? Şahsi ihtiyaçları karşılandığı müddetçe onlar için bu kavramın da zerre kadar ehemmiyeti yok.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir BartolFedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol
Beyza Yuksel 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Gerçekten de, halkın gözünde değer kazanmak isteyen kişi, halkın istediği gibi giyinmelidir. "

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 198)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 198)
Beyza Yuksel 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Peygamberin sözlerini hatırlayın. Aslanlar gibi savaşın, çünkü korku hiç kimseyi ölümden kurtaramaz.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 155)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 155)
17 /