Felaketzedeler Evi

7,5/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
174 gösterim
Küba’nın 47 yaşında intihar eden dâhi yazarı Guillermo Rosales’in, ağır bir şizofreniden muzdarip olduğu günlerde kaldığı zamanlardakine benzeyen bir bakımevini anlattığı Felaketzedeler Evi’nin baş karakteri William Figuares, –yine tam da yazar gibi– Küba’dan Miami’ye gelmiş sürgün bir yazardır. Ama halası, onu göçmenlerin çoğunlukta olduğu “bakımevi”ne yerleştirince burada bambaşka bir dünya bulur: Tersine işleyen bir Amerikan rüyası. “Dışarıda bakımevi diyorlardı oraya, ama mezarım olacağını biliyordum ben,” der William burası için. “Hayattan umudunu kesmiş insanların sığındığı, kıyıda köşede kalmış barınaklardan biriydi. Kaçıklar çoğunluktaydı. Yapayalnız ölsünler, kazananların başına bela olmasınlar diye aileleri tarafından bırakılan yaşlılar da vardı.”

Felaketzedeler Evi’nin sakinleri, yeryüzündeki kişisel felaketlerin cisimleşmiş özetini sunarlar âdeta. Fakat bir süre sonra William, kendisi gibi bir felaketzede olan Francis’le tanışır. O güne dek içinde bir boşluk duygusu ve elinde İngiliz şairlerin kitabıyla yaşayıp giderken ruhunda bir umut filizlenir: Yeniden hayal kurup planlar yapmaya ve Beatles şarkıları mırıldanmaya başlar.

1987’de Octavio Paz’ın oyuyla Letras de Oro Roman Ödülü’nü kazanan ve bugün Küba edebiyatının kült kitaplarından biri olarak kabul edilen Felaketzedeler Evi’ni Gökhan Aksay İspanyolca aslından çevirdi.“Muhtemelen bugüne kadar okuduğum en kederli roman.”

–Thomas McGonigle-“Felaketzedeler Evi, kırk yıllık Küba sürgün edebiyatının eşsiz bir örneğidir.”

–Ivette Leyva Martínez-(Taanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  114
 • ISBN:
  9786058259379
 • Çeviri:
  Gökhan Aksay
 • Yayınevi:
  Jaguar Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 15 Mar 20:04 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Küba'dan ABD'ye göç eden Guillermo Rosales'in şizofreni, politik muhalefet ve mutsuzluk dolu hayatının bir kesiti gibi olan "Felaketzedeler Evi", küçük hacmine rağmen güçlü bir etki yaratıyor, diyebiliriz.

Kitapta kendisi de bir yazar olan William Figuares, ABD'de bir bakımevine teslim ediliyor halası tarafından, çünkü şizofren. Figuares'in halası da kendisinden daha önce ABD'ye göç edenler gibi aynı küçük burjuva özellikleri taşımaktadır: konfor düşkünlüğü, başkasının acınacak halinden kendinin iyi haline şükretme vb. Figuares bırakıldığı bakımevinde kısa sürede bize hiç de hoş olmayan bir ortamda kaldığını anlatıyor. Bu tür yerlerde geçen romanlarda karşımıza çıkan tipler bunlar, ama burada üslûp daha sert ve söz sakınılmıyor. Kitap sözünü uzatmadan, olayları sarkıtmadan, çok hızlı yaşanıp biten bir olay silsilesi hâlinde Figuares ve benzeri bütün hayatı becerememişler için aşkın tek yol olduğunu söylüyor. Ancak aşk da heba edilebilen nice şey gibi, çabucak eriyip yok olabiliyor. Buna başkaları da sebep olabiliyor üstelik. Geriye bakımevinde sağa sola işeyen sıçan karakterler ve delilikleri, hayatta tek amacı hasta insanların sırtından geçinmek olan bakımevi görevlileri ve sahipleri kalıyor. Figuares'in yastığının altında sakladığı ingiliz şairleriyle ilgili kitap eser boyunca bize eşlik ediyor. Kendisi de intihar eden Hemingway'in ise defalarca adı geçiyor eserde, çok uzun seneler önce okumuş olmama rağmen Cennet Bahçesi adlı kitabının atmosferinin bu kitaba bir şekilde yakın olduğunu da düşünmedim değil, ancak Hemingway benim için sadece bir avcı; Rosales için, Figuares içinse başka şeyler temsil ediyor gibi.

Guillermo Rosales intihar ederek hayatına son vermiş. 47 yaşında yapmış bunu. Yazdığı tek kitap da galiba bu. Rosales'ten geriye aşktan başı dönmüş, zehir dolu, çok sivri ve delilik de barındıran bu tuhaf kitap kalmış. Arka kapakta yazar Thomas McGonigle'ın söylediği "muhtemelen bugüne dek okuduğum en kederli roman" sözü gerçek de olabilir; kurgu olmasına rağmen basitliği ve yalınlığıyla betimleme ve süslemelerden mümkün olduğunca uzak durarak kendisine ve başkalarına yaşatılan, bu insanların, insanların maruz bırakıldıkları zehirlenmenin kendisini bu kadar güçlü hissettirebilmesi düşündürüyor insanı, ve anlaşılan o ki bu gücün temelinde yazarak değil söyleyerek anlatması yatıyor yazarın; sanki birisi bu anlatıyı kasete almış ve sonra yazıya geçirmiş gibi. Çok iyi bir edebiyat eseri olup olmadığını bilemem, ama güçlü bir etki yarattığını söyleyebilirim.

Dilara 
11 Şub 21:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap bana göre psikolojik bir roman ama yayıncılar kitabı farklı şekillerde yayınlamışlar. Gerçek yaşam, biyografi' de denilebilir. Yazarın kafasında kurduğu hayali bir kitapta değil, birebir yaşadıklarını aktarıyor. Yazar bana göre tüm kinini, nefretini kitaba kusmuş.Peki kitapta neler anlatılıyor gelelim konusuna.
Küba'lı yazar buradan kaçıp miami' ye yani Amerika ya geliyor. Halası onu yaşlı veya evsiz akıl hastalarının olduğu bir bakım evine yerleştiriyor. Burada insanlar çok kötü şartlar altında yaşamlarını sürdürürken, karakterimizde aynı şekilde. Onların arasından bir kadına aşık oluyor. O nokta da gerçekten ben çok şaşırdım. Aşık olup deliren çoktur çünkü aşkın kendisi bir delilik halidir, ama deliyken bu kadar aşk'ın insanın aklını başına getirdiğini ilk kez okudum.
Kitap çok sade bir dille yazılmış,şimdiye kadar hiç sıkılmadan merak ederek okuduğum en iyi kitaplardan biriydi diyebilirim. Argo kelimeler ve siyasi göndermeler, gizli mesajlar vardı. Bir kapalı kutu şeklini almadı kitap, neysem o'yum dedi, okudukça açıldı.Farklı bir kitap okumak istiyorsanız tavsiye ediyorum. Bence bir şans verip okuyabilirsiniz.

Seda N. 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

William Figuares, Küba'dan Miami'ye gelen sürgün bir yazar. Kendisinin de dediği gibi siyasi bir sürgün değil bu, topyekûn sürgün. 3 ay boyunca halasının evinde kaldıktan sonra bir bakımevine yerleştiriliyor. Bakımevinde yaşanan içler acısı hayatı tam anlamıyla okuyucuya hissettiriyor. Bir süre sonra bu olayların tanığı olmaktan çıkıp suç ortağı olduğunu görüyoruz. Ancak bir gün her şey farklı bir yönde ilerlemeye başlıyor. Francis'le tanışıyor William, bir umut filizleniyor içinde. Hayaller kuran bambaşka bir adam oluveriyor. İzin verildiği sürece... Fazlasıyla etkilendiğim, hüzün yuvası bir kitap Felaketzedeler Evi. Guillermo Rosales'in adeta otobiyografisini okuduğumuz için kitabın üzerimde bıraktığı etki bu denli yoğun sanırım. Ayrıca kitabın sonunda bulunan entelektüel öfke ile yazarın hayatını yakından görme şansımız oluyor. Okuyacak olanlara şimdiden iyi hüzünlenmeler diliyorum.

Burcu Bergen 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Severek değilse de öfkeyle okuduğum beklediğimden daha depresif bir kitaptı. Kısacık kitabı bir an evvel bitirip kurtulmak istedim açıkçası. Yazdığı bir kitapla aradığı başarıyı yakalayamayan bir yazarın akıl hastanesine bırakılmasıyla sinir bozucu hastalarla tanışıp bir çok hoşunuza gitmeyen şey okuyorsunuz. Yer yer üzücü ve sinir bozucuydu. Yazar okura istediğini tam olarak vermiş, başarılı bir anlatım. İntihar etmeseymiş daha fazla eserine ulaşabilirmişiz ne yazıkki.

drkayzer 
11 Şub 10:16 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Çok reklamı yapılan bir kitap diye okudum ama beklentimi karşılamadı, son desen doğru düzgün bir son yok kitapta. Sonuç olarak çok tavsiye etmem boşa vakit kaybı.

Kitaptan 2 Alıntı

Seda N. 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Mutluyum. Hayır, böyle söylememeliyim. Mutluyum sanırım, demeliyim. Şeytanı kışkırtmanın, onun gazabını ve uğursuzluğunu üzerime çekmenin âlemi yok."

Felaketzedeler Evi, Guillermo Rosales (Sayfa 71 - Jaguar Kitap)Felaketzedeler Evi, Guillermo Rosales (Sayfa 71 - Jaguar Kitap)
Merve Hodancı 
22 Mar 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Siyasi sürgün değilim. Topyekün sürgünüm. Başka bir yerde, sözgelimi Brezilya, İspanya, Venezüella ya da İskandinavya’ da doğmuş olsaydım, oranın sokaklarından, limanlarından ve çayırlarından da kaçıyor olurdum diye düşünüyorum bazen.

Felaketzedeler Evi, Guillermo RosalesFelaketzedeler Evi, Guillermo Rosales