Felatun Bey ile Rakım Efendi

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.818
Gösterim
Adı:
Felatun Bey ile Rakım Efendi
Baskı tarihi:
Temmuz 2013
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055588205
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Romanlarında okurlarını hem eğlendirmeyi hem de eğitmeyi amaçlayan Ahmed Mithat Efendi’nin amacına en çok ulaşan yapıtı Felatun Bey ile Rakım Efendi’dir. Yazar, özyapıları birbirlerine bütünüyle zıt kahramanlarından Rakım Efendi’yi betimlerken örnek olarak kendisini almıştır. Felatun Bey, Rakım Efendi’nin “fotoğraf negatifi“ gibidir. Bu ikilinin yaşamlarına iki İngiliz kız kardeş ve aileleri girer ve Ahmed Mithat Efendi’nin yazınımızın belki de ilk güldürü öğeleri içeren romanındaki olaylar böylece başlar.
200 syf.
·30 günde·Beğendi·8/10
Pek çok kez niyetlenip de okumaya yeltenemediğim bir kitap olmasına karşılık bir o kadar da merak ettiğim romandı kendileri. Kitap başlar başlamaz karakterler ve konu sizi olayların içine çekiyor.

Yanlış batılılaşma konusu Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinin ruhunu yansıtacak biçimde işlenmiş. Felatun Bey zengin, züppe bir tiplemedir. Yanlış batılılaşmayı temsil ediyor. Polini adındaki Fransız kadınına servetini harcıyor ve her şeyini kaybediyor. Rakım Efendi ise tam bir Osmanlı beyefendisi. O dönem aydınının ideal tipidir. Felatun Bey’in zıttına, doğru kararlar alarak zenginleşiyor ve aşkta da kazanıyor. İyi ile kötünün çarpışması sentezlenmiş, batılılaşmayı yanlış anlayanlar alaya alınmış.

Notre Dame’ın Kamburu eserinde Victor Hugo’nun yaptığı gibi Ahmet Mithat Efendi de sürekli araya girip konunun akışını bozmuş. Üstkurmacalık denilen bu olay, okuyucuyu konudan uzaklaştırır, romanın doğallığını bozar. Olayların bir kurgu olduğunu okuyucuya hissettirmek onu rahatsız eder. Üstkurmaca kulağa hoş gelmez.

Yine Notre Dame’ın Kamburu kitabında Quasimodo’ya (kambur) fazla yer verilmemesi gibi bu kitapta da Felatun Bey’e fazla yer verilmemiş. Halbuki Ahmet Mithat Efendi, romanın bir bölümünde, “Hikâyemizin yarısına ortak olan bir kişi.” demiş Felatun Bey için. Bu noktada kitabın ismi farklı olabilirdi diye düşünüyorum ya da: “Adam bırak şu zevk ve eğlence düşkününü be! O şımarığı bu hikâyeye hiç katmamalıydın bile.”
200 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yazarın yaşadığı dönemde “Batı’yı yanlış anlama, alafrangalaşan hayat, Doğu-Batı çatışması, yaşadığı toplumun kültürüne yabancılaşma, yozlaşma” teması en çok işlenen konudur. “Felatun Bey ile Râkım Efendi” de bu minvalde yazılmış bir roman.

Eserin isminde kullanılan “Bey” ve “Efendi” sözcükleri de anlaşılacağı gibi iki ucu temsil etmektedir. Batı’yı yanlış anlayan züppe “Bey” in karşısında özünden kopmayan gerçek bir münevver “Efendi”. Yalnız, burada Râkım Efendi’yi tam bir Osmanlı zannetmeyin. Gerektiğinde rakısını da içen, kölesine Fransızca eğitimi veren, piyano dersi aldıran, hatta tuttuğu piyano hocasıyla da gayrımeşru bir ilişki yaşayan ama her daim dürüst, çalışkan, taklitçi bir maymunluktan uzak, özverili, doğu edebiyatını da batı edebiyatını da iyi bilen bir münevver. Buradan hareketle Ahmet Mithat Efendi’nin medeniyet çatışmasına çözümü için orta bir yol diyebiliriz. Râkım Efendi’nin karşısındaki “Felatun Bey” namıdiğer “Platon” köksüz ve züppe bir tiptir. Yazar olumsuzun karşısına koyduğu olumlu tiple okuyucusuna mesajını iletmeyi hedeflemiştir.

Yaşadığı dönemde en önemli gazete olan “Tercüman-ı Hakikat”i çıkarmış Ahmet Mitat Efendi’nin dilde sadelikten yana olduğunun en önemli delili bu eserin sanki günümüz diliyle yazılmışçasına kolay okunurluğudur.

Keyifli okumalar...
200 syf.
İçinde yanlış batılaşmayi cok iyi konu edinmişolan bir kitap...
Felatun bey tamamıyla Türk usullerinden kopmuş geleneklerini unutmuş
tamamiyle batılasmayanları küçümseyen zengin bir insandır...
Rakım ise fakir ama Türk geleneklerini yaşamayı bilen bir insandır..
Felatun, bir kızın peşine takılarak bütün zenginliği harcar ve bitirir.
Ve memur parasıyla çalişir
Rakım ise evine aldığı cariye olan Canan ile evlenir vemutlu olur...
200 syf.
·9 günde·6/10
Batının “ahlaksızlığını” alan Felatun Bey ile “İlmini ve bilimini” alan Rakım efendinin abartılı didaktik maceraları.

Yazar ( Ölümünün bile üzerinden yüz küsur yıl geçmiş birinden “yazar” diye bahsettiğimde sanki lise arkadaşına hitap eden ergen saygısızlığı sergiliyormuşum gibi geldi bir an. Okul müdürüne naptın müdür demek gibi. Neyse bu meramımda da kifayetsiz kaldı cilveli kelimeler…) okuyucuya direkt olarak sesleniyor, bir şey anlatıyor sonra o şeyi neden anlattığını anlatıyor, bununla da kalmıyor, düşünmek gibi dünyanın en yorucu işini yapmayasın diye , sana anlaman gerekeni altını çize çize ayrıca anlatıyor.

Araba Sevdası romanını bu kitaptan daha önce okuyangillerdenseniz, Araba Sevdası’nın anti kahramanı Bihruz Bey ile bu kitaptaki Felatun Bey’in aynı kalıptan çıkmış olduğuna tanık olacaksınız.

Ancak anti kahramanımızın karşısında bu sefer; sütten çıkmış ak kaşık karakterine sahip, boynu bükük, tabi ki “fasfakir” , hem öksüz hemi de yetim, Küçük Emrah kadar olamasa da daha sonra hem maddi hem de statü olarak yükseklere çıkan Rakım Efendi var. ..

Ama yanında da şike var. Yazar bariz bir şekilde Rakım Efendi’yi anasının kuzusu gibi sevip överken; Felatun Bey’i, öyle bir karikatürize ediyor ki evlat olsa sevilmez sıfatının vücut almış haline çeviriyor, doymuyor, şeytanın yancısı gibi gösteriyor…

Hal buysa, kahpe feleğin düzeninde elden tek bir şey geliyor…Yazarı tarafından hor görülen, kendisine üvey evlat muamelesi yapılan, örselenen tüm “ Eflatun Bey”lere ve son olarak da tüm itirazı olanlara gelsin efenim...

https://www.youtube.com/watch?v=woRu3rz7wp0

( Bu yorumu şu şekilde de yazabilirdim. “Bu kitap 1875 yılında yazılmıştır nokta”. Açık büfe beğendiğinizi alın. Latife bir yana, zevk alarak değil ama, ülkemizde romanın gelişmesi açısından bir mihenk taşı olduğundan, saygıyla okunması gereken bir eser)
200 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Felatun Bey ile Rakım Efendi, Tanzimat Dönemi yazarlarından Ahmet Mithat'ın döneminde yazdığı önemli bir eserdir. Kitapta,
alafrangalık ile alaturkalığı bu iki insan üzerinden sıkmayarak anlatmış. Batı'ya olan özentiliği Felatun Bey karakteriyle, geleneklere bağlılığı ise Rakım Efendi karakteri ile tasvir etmiş. Edebiyatımızdaki güzel eserlerden okumanızı öneririm
223 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Ahmet Mithat'ın ince bir mizah anlayışına dayalı hoş bir üslubu var aslında. Ama çok konuşuyor. Aşırı rahat. Roman tekniğine dair hiçbir şeyi umursamıyor. ''Ya şimdi onu bırakın da size biraz şundan bahsedeyim'' diye alakasız bir konuya atlayabiliyor. Böyle davranması romanın nasıl yazılacağına dair bilgisizliğinden kaynaklı değil bence. Sadece umursamıyor. Kendine böyle bir tarz tutturmuş, Tanzimat aydınının çoğu gibi konuşmak istiyor, yüzyılların birikmiş suskunluğunu atmak istiyor. Anlattığı konuda da aynı şekilde bakabiliriz. Batıyı gayet iyi biliyor ama doğunun kendine has özelliklerine de tutkuyla bağlı. Batıyla barışık, asla kavga halinde değil ama kendi bildiği, alışkın olduğu tarzı terk etmek konusunda da bir baskı hissetmiyor üstünde. Kendine oldukça güvenen bir yapısı var. Eleştirisini de bunun üzerine kurmuş: Üzerinde baskı hisseden, alafrangalığa özenen, kendine güvensiz insanları yanlış buluyor. Bu yanlışlığı açıkça ortaya koyabilmek için de karşıtını oldukça karikatürize ediyor. Kimsenin hiçbir şekilde Felatun Bey ile özdeşlik kurmasına izin vermiyor -her ne kadar romanda bunun aksini iddia etse de-. Özdeşliği geçtim, ufacık bir sempatiyi bile çok görüyor.

Tanzimat romanındaki yanlış batılılaşma mefhuma aslında bir loser-winner kapışması gibi geliyor bana. Batılı olduğu iddia edilen ya da öyle zannedilen tipler hep beceriksiz, tembel, bilgisiz kişiler oluyor. İtiraz batılılaşmaya değil zaten. Bu romanlardan batılaşma karşıtlığı çıkarmak çok yanlış olur. Onda hiçbir soru işareti yok. Batılılaşma tek gerçek ve mecburi. Aslında aşırı servet tüketimi, har vurup harman savurma, tembellik vs eleştiriliyor. Aslında tipik aristokrasi eleştirisi. Tabi bu eleştiri büyük ve gizlenemez bir kinle yapılıyor. Bu kinin sebebi, Tanzimat döneminde kalemlerde çalışan aydınlar çoğu zaman aylıklarını eksiksiz ve zamanında alamazken, kimi paşa torunlarının yalılarda orada burda gününü gün etmesi olsa gerek. Reeldeki kızgınlığını kurguda çıkarıyor. Misal, Felatun Bey'i hiçbir kadın beğenmezken Rakım Bey'e erkek kadın herkes aşık. Her şeyin en iyisi o.

Batıda, aristokrasinin aşırı kibarlığını eleştiren o ilk dönem eserlerine benzetiyorum biraz, bizdeki bu romanları. Yani aslında batılılaşma iddiasındaki tipler, gelmekte olanı değil geçmekte olanı temsil ediyor. Kaybetmeye mahkumlar.
191 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitabı çok beğendim. Yazarın dilini de beğendim. İki adam; Rakım Efendi ile Felatun Bey. Doğunun iyi yanları ve batının kötü yanları bu iki adam üzerinden anlatılıyor. Rakım efendi işinde gücünde var gücüyle kendisini evine adamış Doğu adamı; Felatun bey babasından kalan mirası tiyatrocu kadına yedirip sıfırı tüketen batının adamı. Listenize ekleyin. Değecektir.
160 syf.
·7 günde·6/10
Karşılaştırmalar üzerine kurulu bir kurgu. Felatun ,Eflatun, yani Platon’u simgeliyor. Rakım ise rakamı , ölçüyü simgeliyor. Tanzimat dönemi yazarlarını bilirsiniz. Hep bir taraf tutma içinde yazarlar. Dönemin özelliği bu yöndedir çünkü. Halk için sanat!
Felatun baba parası yiyen , züppe, alafranga tipi ; Rakım ise alaturka, çalışkan , ekmeğini taştan çıkartan tipi simgeler. Eserin amacı şudur aslında :
“Bak! Baba parası yersen , çalışmazsan , kadına düşkünlük edip ona paranı yedirirsen, parana sahip çıkmazsan , parandan olursun!” Ahmet Mithat Efendi der ki : “PARA PARA PARA!”
Aslında kitapta Rakım efendi , Ahmet Mithat Efendiyi simgeler. Ahmet Mithat Efendi de zor bir çocukluk geçirmiş ve adeta ekmeğini taştan çıkarmıştır. Para onun için çok değerlidir. Bu yüzdendir ki Rakım bu kadar para hesabı yapan, har vurup harman savurmayan bir tiptir.
Eserde göz bebeği olarak anlatılan Rakım’ın ise bir metresi vardır. Ama bu metres ona akıl hocalığı yapar hiç kötülüğünü düşünmez. Ahmet Mithat adeta Felatun’u rezil edip , Rakım’ı Tanrılaştırır.
Bir de bu tip eserlerde kadınlar, cariyeler hakkında birçok kültürel bilgi bulunmakta ve kadınlara bugünkü sergilenen davranışların nedenlerinden bazılarını da bu romanda görmekteyiz. Bir ülkenin kendi klasikleri o ülkenin tarihi, düşünüşü, gelişimi açısından birçok ipucu verir. Bu yüzden bu eserleri burun kıvırıp okumamak açıkça bir alafranga züppe tiplemesidir. Eserlerimize sahip çıkıp okumayı ve eseri o dönemin şartlarını göz önüne bulundurarak okumayı unutmayalım. İyi okumalar. 
200 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
-SPOILER İÇERİR-

Türk klasiklerine merak sardığımı söyleyerek başlıyorum. Bu kitabı Edebiyat öğretmenim verdi ve sınav yaptı. Ama iyi ki de okuyun demiş. Kitabı hiç sıkılmadan okuduğumu söylemeliyim.
Felatun Bey ve Rakım Efendi, 'Yazı Makinesi' olan Ahmet Mithat Efendi'nin kitabı. Ahmet Mithat, I. Tanzimat Dönemi Sanatçılarındandır. Biliyoruz ki Tanzimat Dönemi, Osmanlı'nın Batıyı örnek almaya başladığı dönem. Bu kitapta da Batılılaşmanın nasıl olması gerektiği anlatılıyor. Felatun Bey, alafranga özentisi bir adamdır.Babasından kalan mirası vardır. Rakım Efendi ise onun tam zıttı biridir. Çalışan, dadısına bakan, sorumluluk sahibi bir adamdır.

Şimdi, konu böyle olabilir. Ama ben kitabı çok farklı yorumladım kafamda. Tamam, Felatun Bey Batı meraklısı bir adam. Osmanlı kadınlarını eziyor. Ama hiç değilse Felatun, neyse o. Düşünceleri çok belli kitapta. (#5355015)
Rakım Efendi ise az değil yani. Canan'ı severken Yozefino'nun evine de gidiyor. Kitabın tartışılacak çok yönü var.
Ayrıca, kitabın sonu belli değil. Okulda, sonunu hocalarla birlikte çok tartıştık. Bazı hocalarım sonu belli değil dedi.
Canan hamile kalıyor. Peki ya Yozefino? Kitabın son iki cümlesi şu şekilde:
"Hele ertesi gün kendi evine döndüğünde, Dadı Kalfa, Canan'ın can evinde bir ciğer parçasının canlanıp oynamakta olduğunu haber verdi ki, bu haber Rakım'ı her şeyden çok memnun etti.
İşte bir de altı ay sonra Rakım'ın Yozefino'nun kucağına nur topu gibi bir erkek çocuk kundağını koyma şerefiyle o sadık dostu da memnun etmiş olduğunu da anımsatarak sözü bitiriyoruz."
Yani şimdi Yozefino da çocuk mu doğurdu? Kitap boyunca Yozefino'ya dostum dedi. Ne yaptın sen Rakım?
207 syf.
·5 günde·10/10
Ahmet Mithat’in okudugum ilk kitabi olmasina ragmen gayet basarili bir anlatim buldum.Yazarimiz tasvirlerinde oldukca basarili.Felatun Bey ve Rakim Efendiyi tasvir ederken bunlarin ikisi uzerinden alafranga ve alaturka yasayis hakkinda oldukca bilgi aktariyor okuyucusuna .Tanzimattan sonra ortaya cikan dogu-batik ayrimini kavramak icin okunmasi gerekli bir bir kitap.Felatun Bey uzerinden yanlis batililasmayi acik bir dille anlatan ve siddetle elestiren yazarimiz Rakim efendiyi ise tam tersine calisan,cabalayan,kazanan ve sonucta zafere ulasan bir kahraman olarak gozler onune sermektedir
200 syf.
·Puan vermedi
Karınca ile Ağustos böceği gibi Rakım çalışkan iken Felatun serseri bir miras yedi. İki farklı hayat ve yapilanlarin getirdiği sonuç neticesinde okuyucuya öğüt veren bir kitap.
172 syf.
·7 günde
1875 yılında yazılan roman aynı zamanda Türk edebiyatının ilk romanlarından. İş Bankası Kültür Yayınlarının Türk Klasikleri serisini kitap kitap takip ettiğimi biliyorsunuz artık bu da serinin 8. kitabı. Bu vesileyle yıllardır ismini bildiğim ama okumadığım bu kitabı okumuş oldum.
Kitabın konusu çoğu Tanzimat dönemi romanında olduğu gibi yanlış batılaşma tabiki. Burda yanlış batılaşan adamımız Felatun bey ismi bile çakma Platon'un Felatun'u. Rakım Bey ise adam. Delikanlı, çalışkan, adaplı, temiz kalpli bir kardeşimiz. O yüzden Rakım'a Efendi, Felatun'a bey demiş yazar. İsmi ikinci sıraya yazılsa da kitabın esas oğlanı Rakım. Konular onun etrafında dönüyor. Edebiyat tarihimizin gelişimi ve dönem meraklılarının okuması gereken bir kitap.
“Böyle bir hastalığa yakalanan kimse ne olur bilirsiniz ya. Günden güne sararır, solar, zayıflar. İşte Can da o hale geldi. Felatun Bey’in de demiş olduğu şekliyle havuç ve hatta pancar gibi olan o gürbüz İngiliz kızı, ayva gibi de değil, belki patates kadar renksiz oldu kaldı. Dudakları dertli koyunların akciğerleri gibi olmuştu. O mavi gözler çukurlaşıp köhne firuzeye dönmüştü.”
Ahmet Mithat
Sayfa 132 - Olympia Yayınları
Felâtun: ... Şu matmazeller için söylüyorum. Seni ağızlarından düşürmüyorlar da! Kadınlara çatmak da sana has bir başarı. Canına yandığım! Ben ne yapsam yaranamayacağım vesselam.
Râkım: Öyleyse ben size bir akıl vereyim.
Felâtun: Vallahi iyilik yapmış olursunuz.
Râkım: Ben kadınlara asla yaranmak arzusunda bulunmadığım için beni seviyorlar. Eğer siz de bu durumda olursanız daha çok başarıya ulaşabilirsiniz.
Ben, kadınlara asla yaranmak hevesinde olmadığım için beni seviyorlar. Eğer siz de bu şekilde davranırsanız daha başarılı olursunuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felatun Bey ile Rakım Efendi
Baskı tarihi:
Temmuz 2013
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055588205
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Romanlarında okurlarını hem eğlendirmeyi hem de eğitmeyi amaçlayan Ahmed Mithat Efendi’nin amacına en çok ulaşan yapıtı Felatun Bey ile Rakım Efendi’dir. Yazar, özyapıları birbirlerine bütünüyle zıt kahramanlarından Rakım Efendi’yi betimlerken örnek olarak kendisini almıştır. Felatun Bey, Rakım Efendi’nin “fotoğraf negatifi“ gibidir. Bu ikilinin yaşamlarına iki İngiliz kız kardeş ve aileleri girer ve Ahmed Mithat Efendi’nin yazınımızın belki de ilk güldürü öğeleri içeren romanındaki olaylar böylece başlar.

Kitabı okuyanlar 2.790 okur

  • Ümmügülsüm YILMAZ
  • Okur ️
  • Mustafa Sağlam

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları