Felatun Bey ile Rakım Efendi

7,2/10  (234 Oy) · 
1.216 okunma  · 
165 beğeni  · 
2.738 gösterim
Klasikler, ölümsüz olmadıkları için değil sürekli okundukları için de değerlidir. Bizim klasiklerimiz başlangıçta bazı eksiklik ve acemilik taşısalar bile bu onların kurucu olma özelliklerini değiştirmez. Dil kadar hayat da yeniden kurulur onlarda. Dünkü nesiller tarafından ağır aksak da olsa okunan, sevilen ve hayatımızın bir parçasına dönüşen bu eserler bir kez daha ve günün zevkleri ve tercihleri gözetilerek çıkıyor gün yüzüne. Okundukça sevilecek bu eserler dünü selamladığı kadar geleceği kurmaya aday. Aşk, dil, kurgu bütün
saflığıyla göz kırpıyor. Yeniden...

Ahmet Mithat, Tanzimat döneminin temel meselesi Batılılaşmayı, kendine has üslubuyla işliyor: Hem eğlendiriyor hem eğitiyor. Türkçe edebiyatın iki ölümsüz tipinin, Felatun Bey ve Rakım Efendi'nin hiçbir zaman eskimeyen trajikomik öyküsü hâlâ ilham kaynağı olmaya devam ediyor...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786054683932
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:

İçinde yanlış batılaşmayi cok iyi konu edinmişolan bir kitap...
Felatun bey tamamıyla Türk usullerinden kopmuş geleneklerini unutmuş
tamamiyle batılasmayanları küçümseyen zengin bir insandır...
Rakım ise fakir ama Türk geleneklerini yaşamayı bilen bir insandır..
Felatun, bir kızın peşine takılarak bütün zenginliği harcar ve bitirir.
Ve memur parasıyla çalişir
Rakım ise evine aldığı cariye olan Canan ile evlenir vemutlu olur...

Ahmet Asaf 
 20 Tem 22:56 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tanzimat döneminde batililasmayi farklı yorumlayan alafranganin esiri batı beyi Felatun beyle alaturkanin caliskan olgun ilim irfan sahibi Rakım efendi..Ahmet Mithat Rakım efendinin çevresindeki kızları efendiliği ile büyüledigini anlatırken ara sıra üçüncü kişi gibi araya girip tavsiye ve ikazlarda bulunması güzeldi.Roman gayet güzeldi fakat bu dönem romanlarında genel olarak hikayenin bitişini beğenmiyorum(haddim olmayarak) daha iyi bitirilebilirdi bu roman..daha fazlasını yorumlamak edebiyatçıların işi..

Seval Arslan 
13 Ağu 03:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Felatun Beylere her yerde her zaman rastlama ihtimaliniz vardır efendim. Böyle insanlar kendi kültürlerini aşağılayarak medeni olacaklarını zannederler.Ana diline birkaç yabancı kelime katarak daha modern bir hava oluşturmaya çalışırlar .Çağa uyum sağlamayı kılık kıyafette ararlar. Yazar ,bu tiplerle epey dalga geçiyor .Okumanız dileğiyle.

Meşrebi Kalender 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Batının “ahlaksızlığını” alan Felatun Bey ile “İlmini ve bilimini” alan Rakım efendinin abartılı didaktik maceraları.

Yazar ( Ölümünün bile üzerinden yüz küsur yıl geçmiş birinden “yazar” diye bahsettiğimde sanki lise arkadaşına hitap eden ergen saygısızlığı sergiliyormuşum gibi geldi bir an. Okul müdürüne naptın müdür demek gibi. Neyse bu meramımda da kifayetsiz kaldı cilveli kelimeler…) okuyucuya direkt olarak sesleniyor, bir şey anlatıyor sonra o şeyi neden anlattığını anlatıyor, bununla da kalmıyor, düşünmek gibi dünyanın en yorucu işini yapmayasın diye , sana anlaman gerekeni altını çize çize ayrıca anlatıyor.

Araba Sevdası romanını bu kitaptan daha önce okuyangillerdenseniz, Araba Sevdası’nın anti kahramanı Bihruz Bey ile bu kitaptaki Felatun Bey’in aynı kalıptan çıkmış olduğuna tanık olacaksınız.

Ancak anti kahramanımızın karşısında bu sefer; sütten çıkmış ak kaşık karakterine sahip, boynu bükük, tabi ki “fasfakir” , hem öksüz hemi de yetim, Küçük Emrah kadar olamasa da daha sonra hem maddi hem de statü olarak yükseklere çıkan Rakım Efendi var. ..

Ama yanında da şike var. Yazar bariz bir şekilde Rakım Efendi’yi anasının kuzusu gibi sevip överken; Felatun Bey’i, öyle bir karikatürize ediyor ki evlat olsa sevilmez sıfatının vücut almış haline çeviriyor, doymuyor, şeytanın yancısı gibi gösteriyor…

Hal buysa, kahpe feleğin düzeninde elden tek bir şey geliyor…Yazarı tarafından hor görülen, kendisine üvey evlat muamelesi yapılan, örselenen tüm “ Eflatun Bey”lere ve son olarak da tüm itirazı olanlara gelsin efenim...

https://www.youtube.com/watch?v=woRu3rz7wp0

( Bu yorumu şu şekilde de yazabilirdim. “Bu kitap 1875 yılında yazılmıştır nokta”. Açık büfe beğendiğinizi alın. Latife bir yana, zevk alarak değil ama, ülkemizde romanın gelişmesi açısından bir mihenk taşı olduğundan, saygıyla okunması gereken bir eser)

Dilek kutlu 
22 Ağu 15:15 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Batılılaşmanın doğru anlaşılmadığına değinen bu roman zıt karakter felatun bey ve rakım efendinin üzerinde işlenmiş.Roman sade türkçeyle yazılmış hiç sıkMıyor beğendim. Bu batılılaşma sevdasının ne zaman yanlış anlaşılmaya başladığınıda ögretiyor bizlere

Roman Batılaşma sorunu alafranga züppe tipini sergileyerek ele almıştır. Berna Moran Türk romanında uzun yıllar kullanılan alafranga züppe tipini ilk işleyen kitaptır diye yazmıştır. Yazarın anlatımı, hele okurla konuşması çok güzel. Sadeleştirmiş metin okuduğumu düşünüyorum, bu detaya dikkat etmeden kitabı almıştım. Bildiğiniz gibi sadeleştirmiş metin, yeni neslin allayabileceği dilde yazılmış halidir. O nedenle okumakta zorluk çekilmiyor. Lakin o orijinal halinin tadını verir mi bu konuda net bir şey söyleyemeyeceğim. Felatun bey miras yiyen, Batılaşma meselesini anlayamamış yada sindirememiş bir karakter, Rakım efendi ise az çok ideal bir Osmanlı efendisini bize sunar. Beni bu kitabı okumaya yönelten Berna Moran'ın "Türk romanına eleştirel bir bakış" adlı kitabı olmuştur. Berna Moran'ı okumaya yöneltende kendi ilgi alakam ve neokur üyesi Cahir Orhan Edi olmuştur.

Nevra Yıldız 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öncelikle çok güzel bir kitaptı, keyifle okudum. Ahmet Mithat dili sade ve anlaşılır bir üslupla kullanmıştı. Kitapta döneminin edebi özellikleri boy gösteriyordu. Bir gelenek olarak kitabın sonunda kötüler cezalandırılır ve iyiler de mutlaka ödüllendirilir.
Ahmet Mithat kitapta okuyucuyla konuşur dille anlatmış. Kitabın başında Felatun Bey ile Rakım Efendi tanıtıldı. Yazar taraflı bir şekilde Felatun Beyi yargılıyor, Rakım Efendiyi övüyor. Daha sonra Canan ve İngiliz ailesini de tanıyoruz. Tanıdıkça seviyor ve Hikayeye dahil oluyoruz. Son ise zaten belirttiğim gibi mutlu son :))

Furkan Tezel 
11 Mar 22:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer tatlı canımın dudaklarıma kadar gelmiş olduğu şu anda, sen dudaklarını dudaklarımın üzerine koyarsan sonsuz hayatı bulurum. Yoksa böyle kıvrana kıvrana can verir giderim."
Bizleri yanlış batılılaşmaya ve acılı, karmakarışık bir aşka sürükleyen Ahmet Mithat'a teşekkürlerimi sunarım.
Tanzimatın önemli bir eseri olan bi kitabı herkese tavsiye ediyorum.

Ecem Melis 
15 Mar 12:07 · Kitabı okudu · 2 günde

Tanizmat döneminde ki batı kültürünün yanlış ve doğru etkisi arasında ki farklarını çok net görebilmemizi sağlamıştır. Gerçekten güzel ve anlaşılır bir kitap. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Özlem Ekici 
22 Mar 16:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bölümümden dolayı bir zamanlar okuduğum bir eser. Yine bir batı ve şark arası çatıişma... çok iyi bir eser olduğu söylenemez ama yaşattığı sevimli duygular için bile okunmaya değer.

5 /

Kitaptan 37 Alıntı

Şarapla kızışan şairlik düşüncelerini ne yapayım. Şarapla kızışan aşk,sevgi neye yarar?

Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 68)Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 68)
Başucumda Kitap 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zarar, kârın kardeşidir. Bugün kaybettiysen yarın kazanırsın.

Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 127 - Algı Yayınları)Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 127 - Algı Yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
12 Mar 15:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir hocanın hakkını vermezlerse, o hoca dahi hizmetini terk etmekte haklıdır.

Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 53 - Şule Yayınları)Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 53 - Şule Yayınları)
Şeyma Köse 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gönül ister ki ben seni saçlarının dağınık bir durumda olduğu güzellik içinde göreyim. Ancak ne faydası var, ne zaman senin saçların dağınık olursa, benim de zihnim darmadağın olur.

Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 137)Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 137)
Yunus Emre Dilsizmen 
14 Mar 13:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insan kendi saadet halinden yalnız kendisi haberdar olmasıyla kanaat etmez. Herkesi dahi haberdar etmek ister.

Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 114 - Şule Yayınları)Felatun Bey ile Rakım Efendi, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 114 - Şule Yayınları)
4 /