·
Okunma
·
Beğeni
·
2.440
Gösterim
Adı:
Felice'ye Mektuplar
Baskı tarihi:
29 Şubat 2016
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059734110
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Felice’ye Mektuplar
Felice’ye Mektuplar I/II
Felice
Felice’ye Mektuplar
Kafka hem aşkından haz almaktadır hem de bu ona büyük acı vermektedir. Çünkü kendisi değersizdir, bu aşkı hak etmiyordur. Oysa Felice mükemmel bir kadındır, o her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. Kendisini Felice'ye işkence eden, talepleriyle onu üzüp ağlatan, ona hayatı zindan eden biri olarak görür ama her seferinde de Felice'ye kendisini sevmeye devam etmesi ve onu bırakmaması için yalvarır, ayaklarına kapanır. Onu görmek için sürekli planlar, programlar yapar Kafka, ama iş tam bunları uygulamaya geldiğinde hemen bir bahane bulur, görüşmekten kaçmak için elinden geleni yapar. Her zaman uzaklıktan şikayet eder (Kafka Prag'da, Felice Berlin'de yaşamaktadır) ama Prag-Berlin arası artık ulaşımın çok kolay olduğunu, ona kavuşmanın çok zor olmadığını söyler ver her seferinde oraya gitmekten korkar.

Kafka'nın inişli çıkışlı ruh halleri mektuplarına da yansımıştır. Sevmediği bir işte çalışan (İşçi Kazaları Sigorta Enstitüsü'nde) Kafka, her zaman yorgundur ve uykusuzdur. Çok az yer, çok az uyur, çok az dışarı çıkar; yalnızlığı sever Kafka, ücra, sıcak, kimseyle konuşması gerekmeyen yerlerde yaşamayı ister. Sadece yanında Felice olsun ister, bazen onu da istemez. Çünkü yazmasının ilham kaynağı Felice'ye olan imkansız aşkıdır ve onunla gerçek hayatta buluşursa yazma yetisini kaybedeceğinden korkar. Yazma yetisini kaybetmesi demek Kafka'nın diri diri toprağa gömülmesi demektir. Bir seçim yapmalıdır Kafka: Felice mi, yazma yeteneği mi?
720 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Başta Franz Kafka aşığı olduğumu söylemekle başlıyorum. Bu yüzden hayal dünyamda çok büyük yere sahip. Siteye ilk üye olduğum zamanlarda arkadaş olduklarım bilirler. Virginia Woolf ile Kafka'yı evlendirdiğimi ve onların çocuğu olarak hayal yaşadığımı :D
Neyse bu bilgiden sonra, bu kitap yüzünden Kafka’yı babalıktan reddetme kararı aldım. :D Nedenini anlarsınız okudukça. Spoi kelimesinden nefret ediyorum dostlar ama detaylar var. Ona göre okuyun sonrasını.
Kitap, Kafka'nın yaşam hikayesi resmen. Yakın dostu Max Brod ile , aile ilişkileri, hastalıkları, ofis stresleri ve daha birçok şey. Felice’ye mektup değil günlük yazmış sanki.
Kitabın önsözünde de Felice’ye ile 1912 yılından 1917 yılına kadar mektuplaşmalarının olduğu, Felice’nin 1960 yılında para karşılığı Kafka’nın yazdıklarını bir yayınevine sattığı( maddi sıkıntıda olduğu için 8000 dolara satmış ) bilgisi yer alıyor.
Gel gelelim bizim Kafka'ya . O kadar dengesiz ruh hali var ki... Felice'nin daha sonradan açıkladığı mektup yazamadığı günler var. O günlerde Kafka triplere giriyor “bana yazmadın sevmiyorsun beni artık bitti yazma” gibi. Felice’nin açıklamalarından sonra ise bu sefer yalvarışlar, yakarışlar, pişmanlık dolu cümleler... Katlanılması zor bir adammış Kafka. Sonra evlenme kararı alıyorlar. Bu sefer de Kafka “ben zor bir adamım, benimle aynı evde yapamazsın, seni de hasta ediyorum kendim gibi” cümlelerini başlatıyor. Hatta boğaz iltihabı olan Felice’nin, bu hastalığından kendini sorumlu tutuyor. Bu kadar saplantı fazla gerçekten ama tüm bunlara rağmen ne mi yapıyor? Felice’nin yakın arkadaşı Grete Bloch ile yazışmaya başlıyor. Üstelik kimileri tarafından fiziksel yakınlaşma da olduğu iddia ediliyor. Hatta Grete Bloch , Max Brod'a bir mektupta çocuğundan bahsetmiş. Brod, o çocuğun (7 yaşında iken ölmüş) Kafka’nın çocuğu olabileceği kanısında bulunuyor. Artık burası meçhul. Bu olay gün yüzüne çıkıyor. Felice, Bloch, Kafka yüzleşiyor. Bu yüzleşmeden sonra 3 ay mektup yok. Sonra ara ara yazarak, tekrar eskisi gibi yakın olmasa da mektuplar devam etmiş.
Mektuplar esnasında baştan itibaren eserleri; Dönüşüm, Amerika, Yasa Önünde, Ceza Kolonisinde eserlerini yazmış. Ayrıca , Yargı hikayesini Felice’ye ithaf etmiş. Dava eseri ise Elias Canetti tarafından bazı yerlerin, bu üçlü yüzleşmeyi anımsattığı iddiasını öne sürmüştür.
Son mektuplar genelde yazılan eserler ve onların dağıtımı ile ilgili(akrabalarına). Son olarak tüberküloz teşhisi konulduğunu açıklıyor mektubunda Kafka ve burada sonlanıyor. Genel anlamda beni kastı biraz bazı yerler. Ama o kadar mutluyum ki Kafka’nın gizli yanlarını da görmüş oldum. Okuyacaklara kolaylıklar dilerim. Şu şarkıları da ekledim. ( Bu M83’e bayıldım :D)
https://youtu.be/fIY64norZqY
https://youtu.be/sWsUNbdc5IM
720 syf.
·62 günde·8/10
Kafka - Felice Bauer arasında 1912 yılında başlayıp 1917 ' de Kafka'nın vereme yakalanmasından sonra sona eren ve neredeyse sadece mektuplar aracılığı ve sebebiyle süren aşklarına sadece Kafka tarafından yazılmış mektuplarla gün be gün eşlik etmemizi sağlayacak bu derlemede ;neredeyse Kafka ile nefes aldığımı hissedecek kadar onun hayatına dahil oldugumu hissettim. Dönüşüm ve Yargı gibi bazı eserlerinin yazıldığı döneme denk gelen mektuplarda Kafka'nın gel- gitli ruh halinin bazen Felice'ye eziyet haline geldiğini göreceksiniz. Felice'ye yazmak ve ondan haber beklemek süreci ve döngüsünde yasadigi ve hissettiklerinin zaten mutlu hissedememek hastası olduğunu düşünen Kafka'nın dünyasında Felice'den haber alamadığı zamanlarda zirveye ulaşan haliyle yer yer Felice'ye işkence eder düzeye ulaşan serzenişleri onun bu halini anlamakta zorlanabilecek okurlar için kitabı bitirilmesi zor kılabilir , aksine onun mutsuzluk içindeki mutluluğunu anlayan okurlar içinse kitap farklı bir iz bırakacaktır . Bir insanın hele ki Kafka gibi bir insanın hayatının 5 yıllık bir dönemine eşlik edecekseniz kitabın su gibi akmasını beklemeyin en az birkaç ay sürebilir okumanız.
351 syf.
·7/10
Canım,birtanem,benim gibi bir bela , sağlık göstergesi seni hasta etme şanına erdi. Koru kendini ,işitiyor musun,sebebiyet verdiğim şeyden Koru kendini...
720 syf.
·Beğendi·2/10
Kafkanın bauere yazdığı mektuplardan derlenen kitap.
Kitap yazarın diğer eserlerine nazaran iyi olmasa da zaman kaybı değildir.
Bauer ile iki kez nişanlandıktan sonra ayrılık kararı alınıyor ve felice başkası ile evleniyor.(Bence kadın haklı)

Spoiler:
Ve ben seni evrensel olan uykumun yitik parçaları dışında saklayacak yer bulamıyorum...
720 syf.
·18 günde·10/10
Uzun bir okuma yolculuğu sonunda feliceyemektuplar bitti. ️kafka ve felice’nin mektuplaşmaları 1912’de Max Brod’un babasının evinde tanışmalarıyla başlar ve Kafka’nın verem teşhisini öğrenmesiyle düştüğü karamsarlığın da etkisiyle 1917’de son bulur.İki kez nişanlanıp sonu ayrılıkla biten bu ilişki esas olarak-mektuplardan anladığım kadarı ile kafkanın isteği ile bir mektuplaşma ilişkisine dönüşür. ️ Kafka’nın değerli eserlerinin ( yargı,dönüşüm ,amerika,dava ,cezakolonisinde ) yaratılma süreçlerinde yazarın sancılarına,ıstıraplarına tanıklık ediyoruz. ️ kafka’nın gözünden Prag’ı ,sokakları,evleri,mekanları,odaları,ilişkileri,özel yaşamı,çaresizlikleri,çözümsüzlükleri,ruhsal iniş çıkışları,kendi yaşamı ile ilgili çok özel bilgilerine ve çelişkilerine tanıklık ediyoruz. ️Yer yer okurken kafkaya kızdığım çok yer oldu ,neden kendine ve yakınındakilere bu kadar acıyı reva gördü.Neden kendisini bu kadar değersiz ve bu aşkı hakketmeyen biri olarak görüp-felice’ye mektuplarında işkence eden,ağlatan,onu üzen,hayatı kendine de onada zindan edip ,sonra ona yalvaran bir Kafka ️Keşke bu aşkı felice’nin mektuplarından da okuma şansımız olsaydı,Okuduğum mektuplarda kafka’da ve felice’de derin bir aşk hissedemedim.Hissettiğim büyük bir haz var ama büyük birde acı var. ️Özetlemem gerekirse iyi bir ruh hali ve sabır gerekli bu kitabı okumak için. Kafka’nın yaşamına tanıklık etmek güzeldi.Bu kitapta farklı bir Kafka gördüm.Tahammülsüz,Kimseyle görüşmek istemeyen,saplantılı,hasta,korkak,çekimser bir Kafka var.Bir aşk bu kadar acı yüklü olmamalıydı diyorum En önemliside okurken Kafka hayatta olsaydı okumamızı istemezdi demekten kendimi alamadım.Ayıp oluyor kafka’ya karşı.Ben Kafka ile ilgili yeni bilgiler edindiğimden dolayı mutluyum.
720 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Toplumda kaybolan isimlerden ve nazi Almanyasında toplum tarafından saklanmış eserlerden bir kaçı feliceye mektuplarda sağlam kalmis bir nüshaları Kafka öldükten sonra yayınlandı.

Kafka sevgilisiyle iki defa nişanlanmış lakin toplum alanında her zaman uzaklaşmış olan Kafka topluma ışık olan eserlerini hep gece yazardı günlerce uyumadigini sürekli olarak yazardı.
706 syf.
·122 günde·Beğendi·8/10
Okumak için sağlam bir ruh hali gerektiren kitap. Sevginin ağırlığından mıdır, karanlığından mıdır, Kafka'nın Felice'yi darladığını düşündüğümden midir bilemem ama bu kitabı okumak için iyi bir ruh hali ve sabır gereklidir.

Kitap olarak çok ağır gitmemekle birlikte, kalınlığından kaynaklı olarak, tahmin edilenden daha uzun sürede bitirilebilecek olan kitap. Zamanınız varsa, okunması önerilen kitaplardan biridir.
Öyle bir arzu var ki içimde sana karşı, sanki gözyaşları sineme çöreklenmiş, ağlasam da dışa dökemiyorum.
Sadece yazmak, geceleri yazarak, soluksuzca yazarak geçirmek, bunu istiyorum. Ve yazarak mahvolmak veya çıldırmak, bunu da istiyorum, olacağı çok önceden hissedilen zorunlu sonuç bu çünkü.
Seni seviyorum Felice, öyle ki benden uzaklaşmadığın sürece ebediyen yaşamak isteyeceğim kadar, ancak unutmayalım, sağlıklı ve sana denk olarak.
Sürekli yorgunum , uykusuzluk kafamın içinde yuvarlayıp duruyor. Başımın üstünde, sağ ve sol yanda gerginlikler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felice'ye Mektuplar
Baskı tarihi:
29 Şubat 2016
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059734110
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Felice’ye Mektuplar
Felice’ye Mektuplar I/II
Felice
Felice’ye Mektuplar
Kafka hem aşkından haz almaktadır hem de bu ona büyük acı vermektedir. Çünkü kendisi değersizdir, bu aşkı hak etmiyordur. Oysa Felice mükemmel bir kadındır, o her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. Kendisini Felice'ye işkence eden, talepleriyle onu üzüp ağlatan, ona hayatı zindan eden biri olarak görür ama her seferinde de Felice'ye kendisini sevmeye devam etmesi ve onu bırakmaması için yalvarır, ayaklarına kapanır. Onu görmek için sürekli planlar, programlar yapar Kafka, ama iş tam bunları uygulamaya geldiğinde hemen bir bahane bulur, görüşmekten kaçmak için elinden geleni yapar. Her zaman uzaklıktan şikayet eder (Kafka Prag'da, Felice Berlin'de yaşamaktadır) ama Prag-Berlin arası artık ulaşımın çok kolay olduğunu, ona kavuşmanın çok zor olmadığını söyler ver her seferinde oraya gitmekten korkar.

Kafka'nın inişli çıkışlı ruh halleri mektuplarına da yansımıştır. Sevmediği bir işte çalışan (İşçi Kazaları Sigorta Enstitüsü'nde) Kafka, her zaman yorgundur ve uykusuzdur. Çok az yer, çok az uyur, çok az dışarı çıkar; yalnızlığı sever Kafka, ücra, sıcak, kimseyle konuşması gerekmeyen yerlerde yaşamayı ister. Sadece yanında Felice olsun ister, bazen onu da istemez. Çünkü yazmasının ilham kaynağı Felice'ye olan imkansız aşkıdır ve onunla gerçek hayatta buluşursa yazma yetisini kaybedeceğinden korkar. Yazma yetisini kaybetmesi demek Kafka'nın diri diri toprağa gömülmesi demektir. Bir seçim yapmalıdır Kafka: Felice mi, yazma yeteneği mi?

Kitabı okuyanlar 101 okur

  • Ceren Seda Çiçek

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları