Felsefenin Başlangıç İlkeleri

7,9/10  (44 Oy) · 
116 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.366 gösterim
Georges Politzerin, 1935-1936 ders yılında, İşçi Üniversitesinde verdiği kurslarda, öğrencilerinden biri tarafından tutulmuş notlardan derlendi.

Başından beri, Georges Politzer, İşçi Üniversitesinde, Marksist felsefeyi, diyalektik materyalizmi öğretme işini üzerine aldı. Resmi öğretim bu felsefeden habersiz kalmaya ya da onun niteliğini bozmaya devam ettiği ölçüde, bu zorunlu bir görevdi.

Bu kurslara katılmak ayrıcalığına erişmiş olanlardan hiçbiri, böyle kuru ve zor bir konuyu, bu konuda hiç deneyimi olmayan dinleyicilerden her birinin kavraya-bileceği bir açıklığa kavuşturmak için öylesine ustaca ve coşkulu, öylesine bilgili ve kardeşçe, öylesine özenli olan bu kızıl saçlı büyük çocuğun önünde duyduğu derin izlenimi unutmayacak.

Georges Politzer her şeyden önce Gülüştür. Meydan okumanın Gülüşü; başkaldırmanın değil, devrimcinin Gülüşü; anarşistin değil, tarihin mahkumiyet hükmünden kurtulmak için eski dünyanın güçleriyle açıkça alay eden Marksistin Gülüşü. Zincirler içinde, Pucheunün karşısında, Gestaponun işkenceleri içinde bile, galip gelenin Gülüşü; infaz mangasının karşısında, galip gelenin Gülüşü.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabının sayfa miktarı : 153
Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabı Türkçe olarak yazılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1996
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789757399377
 • Çeviri:
  Sevim Belli
 • Yayınevi:
  Sol Yayinlari
 • Kitabın Türü:
hamza karademir 
29 May 18:45 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabı okuyacak arkadaşlar felsefenin dalları(bilgi, ahlak, bilim vs.) için bu kitapta karar kıldılarsa hayal kırıklığına uğrayabilirler. Kitap daha çok felsefi düşünme yöntemi ve idealizm-materyalizm kıyaslaması gibi. Politzer'in bir marksist olduğunu göz önüne alırsak bu kıyaslamada aşırıya kaçtığını söyleyebiliriz. Buna rağmen kitap düşünce üzerine saygıdeğer bir yaklaşım içeriyor. Komünizm'in de aslında ne olduğunu anlatmaya çalışıyor. Gerçekten tanımından uzaklaşan bu ütopyanın nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Özellikle felsefe ve sosyoloji öğrencilerinin okumasını tavsiye ederim.

esas şudur ki, biz, duygulara, düşüncelere, fikirlere, gördüğümüz ve duyduğumuz için sahibiz.
madde ya da varlık, duyumlarımızın, algılarımızın, (isteklerinizin) bize gösterdiği sunduğu, genel anlamda, bizi çevreleyen ve "dış dünya" dediğimiz her şeydir.

Tarihsel Maddeci 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ders notlarından oluşan bu kitap, sık sık diyalektik materyalizmi öğrenmek isteyenlerin başlangıç kitabı olarak görülür. Ancak kitapta not tutan kişinin bilgi eksiklerinden dolayı ciddi eksikler bulunmaktadır. Diyalektik Materyalizm konusunda aynı didaktiklikte kitaplar için Hikmet Kıvılcımlı'nın, Henri Lefevbre'nin ve Kuusien'in diyalektik materyalizm kitapları okunabilir.

Döngüsel 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İsminden de anlaşılacağı gibi felsefeye yeni başlayanlar için mükemmel bir kaynak. Felsefe ile ilgili temel terimler hakkındaki açıklamalar açık ve anlaşılır bir dil ile anlatılmış.

Kitaptan 36 Alıntı

Hiç Yok 
02 Haz 13:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aklımızda tutmamız gereken esas şudur ki, biz, duygulara, düşüncelere, fikirlere, gördüğümüz ve duyduğumuz için sahibiz.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 45 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 45 - Neden Kitap Yayıncılık)
Hiç Yok 
09 Haz 23:25 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Karşıtlar çatışma halindedirler ve değişmeler bu çatışmalardan doğar; böylece değişme, çatışmanın çözümüdür.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 223 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 223 - Neden Kitap Yayıncılık)
Hiç Yok 
02 Haz 14:29 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ruhu yaratan maddedir ve bilimsel olarak, asla maddesiz ruh görülmedi.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 69 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 69 - Neden Kitap Yayıncılık)
Hiç Yok 
04 Haz 13:06 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bugün trenle yolculuk ediyoruz; bizim trenle yolculuk etme gibi bir fikrimiz olduğu için değil, bu yolculuk aracı varolduğu için yapıyoruz.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 179 - Neden Kitap Yayıncılık, 1.baskı Nisan 2012, Çeviren: Hasan Erdem)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 179 - Neden Kitap Yayıncılık, 1.baskı Nisan 2012, Çeviren: Hasan Erdem)
Hiç Yok 
03 Haz 13:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Heraklitos
Hiçbir şey hareketsiz değildir; her şey akar; aynı ırmakta iki kez yıkanılmaz, çünkü ırmak ard arda gelen iki an içinde asla aynı ırmak değildir; bir andan ötekine değişmiştir; başka olmuştur.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 119 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 119 - Neden Kitap Yayıncılık)
4 /