Felsefenin Başlangıç İlkeleri

7,8/10  (33 Oy) · 
90 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.191 gösterim
Georges Politzerin, 1935-1936 ders yılında, İşçi Üniversitesinde verdiği kurslarda, öğrencilerinden biri tarafından tutulmuş notlardan derlendi.

Başından beri, Georges Politzer, İşçi Üniversitesinde, Marksist felsefeyi, diyalektik materyalizmi öğretme işini üzerine aldı. Resmi öğretim bu felsefeden habersiz kalmaya ya da onun niteliğini bozmaya devam ettiği ölçüde, bu zorunlu bir görevdi.

Bu kurslara katılmak ayrıcalığına erişmiş olanlardan hiçbiri, böyle kuru ve zor bir konuyu, bu konuda hiç deneyimi olmayan dinleyicilerden her birinin kavraya-bileceği bir açıklığa kavuşturmak için öylesine ustaca ve coşkulu, öylesine bilgili ve kardeşçe, öylesine özenli olan bu kızıl saçlı büyük çocuğun önünde duyduğu derin izlenimi unutmayacak.

Georges Politzer her şeyden önce Gülüştür. Meydan okumanın Gülüşü; başkaldırmanın değil, devrimcinin Gülüşü; anarşistin değil, tarihin mahkumiyet hükmünden kurtulmak için eski dünyanın güçleriyle açıkça alay eden Marksistin Gülüşü. Zincirler içinde, Pucheunün karşısında, Gestaponun işkenceleri içinde bile, galip gelenin Gülüşü; infaz mangasının karşısında, galip gelenin Gülüşü.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabının sayfa miktarı : 153
Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabı Türkçe olarak yazılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1996
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789757399377
 • Çeviri:
  Sevim Belli
 • Yayınevi:
  Sol Yayinlari
 • Kitabın Türü:

esas şudur ki, biz, duygulara, düşüncelere, fikirlere, gördüğümüz ve duyduğumuz için sahibiz.
madde ya da varlık, duyumlarımızın, algılarımızın, (isteklerinizin) bize gösterdiği sunduğu, genel anlamda, bizi çevreleyen ve "dış dünya" dediğimiz her şeydir.

Döngüsel 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İsminden de anlaşılacağı gibi felsefeye yeni başlayanlar için mükemmel bir kaynak. Felsefe ile ilgili temel terimler hakkındaki açıklamalar açık ve anlaşılır bir dil ile anlatılmış.

Tarihsel Maddeci 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ders notlarından oluşan bu kitap, sık sık diyalektik materyalizmi öğrenmek isteyenlerin başlangıç kitabı olarak görülür. Ancak kitapta not tutan kişinin bilgi eksiklerinden dolayı ciddi eksikler bulunmaktadır. Diyalektik Materyalizm konusunda aynı didaktiklikte kitaplar için Hikmet Kıvılcımlı'nın, Henri Lefevbre'nin ve Kuusien'in diyalektik materyalizm kitapları okunabilir.

Kitaptan 11 Alıntı

şule demir 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'' Halk dilinde,filozof denince,ya bulutlarda yaşayan bir kimse,ya her şeyi hoşgören,hiçbir şeye ''aldırmayan'' kimse anlaşılır.Oysa tam tersine,filozof,bazı sorunlara,kesin,açık yanıtlar getirmek isteyen kişidir ve felsefenin,evrenin(dünya nereden geliyor? nereye gidiyoruz? vb.) sorunlarına bir açıklama bulmak istediği dikkate alınırsa,elbette ki,filozofun pek çok şeyle uğraştığı ve,söylenenin tersine,''çok şeye aldırdığı'' görülür.
Öyleyse,felsefeyi tanımlamak için,felsefenin,evreni,doğayı açıklamak istediğini,en genel sorunları incelediğini söyleyeceğiz.Daha az genel sorunlar,bilimlerce incelenir.Öyleyse felsefe,bilimlerin uzantısıdır,şu anlamda ki,felsefe,bilimlere dayanır ve onlara bağlıdır.''

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 29)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 29)

Ona, bütün olguların çözümünü verecek bir dogma değil, ama hiçbir zaman aynı olmayan koşulları ve olguları hesaba katan bir yöntem, teoriyi pratikten, düşünceyi yaşamdan hiçbir zaman ayırmayan bir yöntem gerektiğini düşünüyoruz.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 31)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 31)
İlayda G. 
18 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

O halde, mantık ile metafizik birbirine sıkı sıkıya bağlıdır; mantık, her şeyi çok belirli bir biçimde sınıflandırma yolunu tutan, bu bakımdan bizi, şeyleri kendi kendileriyle özdeş görmeye zorlayan, sonra bizi, seçmek, evet ya da hayır demek zorunda bırakan ve sonuç olarak, iki durum arasında, örneğin yaşam ile ölüm arasında, üçüncü bir olanağı kabul etmeyen bir düşünce metodudur.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 147 - Sayfa Yayınları)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 147 - Sayfa Yayınları)

Kralcı olan bir işçinin de aynı zamanda hem doğru hem de yanlış bilinci vardır. Doğru, çünkü o, gördüğü, saptadığı yoksulluğu ortadan kaldırmak ister. Yanlış, çünkü bir kralın bu işi yapabileceğini düşünür.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 204)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 204)
İlayda G. 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Demek ki, bilinemezci, yaşamın gidişine ve bilimin yapısına gelince materyalisttir. Ancak materyalizmi doğrulamaya cesareti olmayan, her şeyden önce idealistlere sorun çıkarmamaya çalışan ve dinle çatışma haline girmemeye özen gösteren "Utangaç bir materyalisttir".

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 82 - Sayfa Yayınları)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 82 - Sayfa Yayınları)
İlayda G. 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer çok sık yanlış yapıyorsak, bunun nedeni, tekyanlı düşünüş tarzını uygulamamızdandır.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 203 - Sayfa Yayınları)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 203 - Sayfa Yayınları)
İlayda G. 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanlar, bilinçli olarak kendi amaçları doğrultusunda, tarih nasıl bir biçim alırsa alsın, kendi tarihlerini yaparlar. Başka başka doğrultularda etki eden sayısız iradenin ve bunların dış dünya üzerindeki çeşitli yansımalarının bileşkesi, tarihi oluşturur.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 214 - Sayfa Yayınları)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 214 - Sayfa Yayınları)
İlayda G. 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Barış uğruna savaş verilmeden, özgürlüğü savunmadan ve bu amaçlar için savaşıma yarayan düşüncelerin tamamı savunulmadan, ekmek için mücadele verilemez.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 32 - Sayfa Yayınları)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 32 - Sayfa Yayınları)
İlayda G. 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan, tarihte dünyayı değiştirebilecek tek etkin öğedir.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 125 - Sayfa Yayınları)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 125 - Sayfa Yayınları)

Materyalizm, bilgisizliğin sınırlarını geriletmek ister. İdealizm ve onu besleyen din, tam tersine, bilgisizliğin sürdürülmesi için, yığınların bu bilgisizliğinden, onlara baskıyı, ekonomik ve toplumsal sömürüyü kabul ettirmede yararlanmak için bütün çabaları harcar.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 101)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 101)
2 /