Kitap
Felsefenin Başlangıç İlkeleri

Felsefenin Başlangıç İlkeleri

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
220 Kişi
886
Okunma
194
Beğeni
5,4bin
Gösterim
240 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 48 dk.
Adı
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Basım
Türkçe · Türkiye · Sol Yayinlari · Mart 1996 · Karton kapak · 9789757399377
Diğer baskılar
Georges Politzerin, 1935-1936 ders yılında, İşçi Üniversitesinde verdiği kurslarda, öğrencilerinden biri tarafından tutulmuş notlardan derlendi. Başından beri, Georges Politzer, İşçi Üniversitesinde, Marksist felsefeyi, diyalektik materyalizmi öğretme işini üzerine aldı. Resmi öğretim bu felsefeden habersiz kalmaya ya da onun niteliğini bozmaya devam ettiği ölçüde, bu zorunlu bir görevdi. Bu kurslara katılmak ayrıcalığına erişmiş olanlardan hiçbiri, böyle kuru ve zor bir konuyu, bu konuda hiç deneyimi olmayan dinleyicilerden her birinin kavraya-bileceği bir açıklığa kavuşturmak için öylesine ustaca ve coşkulu, öylesine bilgili ve kardeşçe, öylesine özenli olan bu kızıl saçlı büyük çocuğun önünde duyduğu derin izlenimi unutmayacak. Georges Politzer her şeyden önce Gülüştür. Meydan okumanın Gülüşü; başkaldırmanın değil, devrimcinin Gülüşü; anarşistin değil, tarihin mahkumiyet hükmünden kurtulmak için eski dünyanın güçleriyle açıkça alay eden Marksistin Gülüşü. Zincirler içinde, Pucheunün karşısında, Gestaponun işkenceleri içinde bile, galip gelenin Gülüşü; infaz mangasının karşısında, galip gelenin Gülüşü. Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabının sayfa miktarı : 153 Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabı Türkçe olarak yazılmıştır.
5 mağazanın 20 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,37
8.3
10 üzerinden
220 Puan · 27 İnceleme
Karakedi
Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
215 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
5/10 puan
Kitap onsozde de yazdigi gibi politzerin 1935 yilinda isci universitesinde verdigi kurs notlarindan derlenmis. Yani egitim amacli yapilan bir calisma. Bu durum diline de yansiyor icerigine de. Cunku dili cok basit. Gercekten de felsefeyle bir havai entel kadar ugrasacak vakit ve altyapi bulamamis bir iscinin bile anlayacagi kadar basit. Bence bunu hafife almamak lazim. Icerige de yansiyor cunku amac neticede marksist felsefenin altyapisini olusturmak. Dolayisiyla bu kitapta konuyla ilgisi olmayan veya az ilgili felsefenin diger alt dallari bulunamayabilir. Bazi yerlerde de cok basite kactigini ve indirgemeci davrandigini dusunuyorum. Bazi orneklerin neredeyse marksizme uygun olduklari icin dogru oldugu, metafizik orneklerin ise marksizme uygun olmadiklari icin yanlis oldugu gibi genellemeler var. 2 puani da bu yuzden kirdim :) Kitap herkese hitap etmiyor. Birincisi marksist olmaniz veya marksist felsefeye ilgi duymaniz yada onu merak etmeniz lazim. Ikincisi de bu felsefede baslangic seviyesinde olmaniz lazim. Orta ve ust seviyeler icin yavan gelebilir. Bunlar goz onune alinarak okunursa basarili bir calisma. Zira "ben oldum, bu konulari biliyorum" diyen birisi bile acaba baskasina da bildigim kadar anlatabilir miyim diye dusunup okumak isteyecegi bir kitap olabilir. Not: bir sonrakinde "felsefenin temel ilkeleri" hk yorum yapacagim.
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Berk
Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
217 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Marksizm ile ilgilenenlerin en başta okumaları gereken kitaplardan biri, zira kapağında yazdığı gibi tam bir giriş kitabı. Eğer materyalizmin, diyalektiğin ve tarihsel materyalizmin ne olduğuyla ilgili şöyle ya da böyle bir bilginiz varsa kitabı yattığınız yerden rahatça okuyabilirsiniz. Yazar kitaptakilerin anlaşılması için yalın bir dil kullanmış, okunması zor bir kitap değil.
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
yêşim
Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
215 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
her sol görüşlü insan bilir ki fikirlerinin tam oturmasi icin ilk önerilen kitaptir :) wikipedia'da bu kitabın 1980 darbesi sonrasında türkiye'de ilk yasaklanan kitap olduğuna dair ilginç bir bilgi mevcut.  eski bir komünist olan politzer'ın kitapta verdiği örnekler tabii ki hep marx'la ilgili ve yanlıdır. ancak, piyasadaki diğer diyalektik kitapları arasında en anlaşılabilir olanı diye düşünüyorum. hatta kitapta "diyelim ki bir idealistle karşılaştınız, onun fikirlerini nasıl çürütürsünüz haydi hep beraber inceleyelim" biçiminde cümlelere bile rastlayabilirsiniz. tabii burada bahsedilen idealizm ahlaki idealizm değil. berkeley'in ortaya attığı maddenin var olmadığı ve tanrının madde fikrini bizim fikirlerimizde yarattığı düşüncesini referans alan felsefi idealizm. sonuç olarak kitap, nasıl materyalist olunur, bir materyalist gibi bir marksist gibi nasıl düşünülür bunları anlatıyor. o yüzden kitabın kapağına aldanmamak gerekiyor.
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
66
BNK
Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
217 syf.
Kitap en baştan başlayarak materyalist felsefeyi Marx ve Engels in sözleri ve fikirleri doğrultusunda herkesin anlayabileceği basitlikte akıcı bir şekilde anlatmış. Komünizmin felsefi altyapısına ve materyalist düşünce ile idealist düşünce arasındaki farklılıkları ve bunların nelere nasıl etki edeceğini çok güzelsin anlatmış. Materyalizm ve komünizmi merak edenler okuyabilir.
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
70