Felsefenin Başlangıç İlkeleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
2659
Gösterim
Adı:
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Baskı tarihi:
Mart 1996
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757399377
Kitabın türü:
Çeviri:
Sevim Belli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sol Yayinlari
Baskılar:
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Georges Politzerin, 1935-1936 ders yılında, İşçi Üniversitesinde verdiği kurslarda, öğrencilerinden biri tarafından tutulmuş notlardan derlendi.

Başından beri, Georges Politzer, İşçi Üniversitesinde, Marksist felsefeyi, diyalektik materyalizmi öğretme işini üzerine aldı. Resmi öğretim bu felsefeden habersiz kalmaya ya da onun niteliğini bozmaya devam ettiği ölçüde, bu zorunlu bir görevdi.

Bu kurslara katılmak ayrıcalığına erişmiş olanlardan hiçbiri, böyle kuru ve zor bir konuyu, bu konuda hiç deneyimi olmayan dinleyicilerden her birinin kavraya-bileceği bir açıklığa kavuşturmak için öylesine ustaca ve coşkulu, öylesine bilgili ve kardeşçe, öylesine özenli olan bu kızıl saçlı büyük çocuğun önünde duyduğu derin izlenimi unutmayacak.

Georges Politzer her şeyden önce Gülüştür. Meydan okumanın Gülüşü; başkaldırmanın değil, devrimcinin Gülüşü; anarşistin değil, tarihin mahkumiyet hükmünden kurtulmak için eski dünyanın güçleriyle açıkça alay eden Marksistin Gülüşü. Zincirler içinde, Pucheunün karşısında, Gestaponun işkenceleri içinde bile, galip gelenin Gülüşü; infaz mangasının karşısında, galip gelenin Gülüşü.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabının sayfa miktarı : 153
Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabı Türkçe olarak yazılmıştır.
Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni okuyanlar