Felsefenin Türkçesi Cumhuriyet - Felsefe - Eleştiri

10,0/10  (3 Oy) · 
14 okunma  · 
0 beğeni  · 
679 gösterim
Olup biteni kötü olarak tanımlayabilme kudreti, tanım yapabilenlerin, yani elini korun içinde tutabilecek denli sabır ve tahammüle malik olabilenlerin mülkü. Bu niülkiyetin adı karamsarlık, kötümserlik değil. Kötümserlik âna yönelik nazarların değil, geleceği karartan, olacak olanın kudretinden şüphe edenlerin zavallılığı; adalet ve merhametin tecellisinden umudunu kesenlerin, Kadir'in kudret elini tutabilme becerisinden yoksun olanların çaresizliği.

Olmakta olanın karalığı, olacak olanın olması/gelecek olanın gelmesi için görülebilmeli; görülüyorsa görüldüğü an dile getirilmeli, hiç düşünülmemeli de karamsarlığın gereği yapılmalı!
aydın türk 
 17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 31 günde · Puan vermedi

Makale-deneme tadında parçalardan oluşan kitap yazarın bir çeşit çığlığı mesabesinde. Eleştiri ağırlıklı olan kitapta eleştirinin dozajının zaman zaman yükseldiğini söylemek mümkün. Özellikle "çeviri ve felsefe" isimli son bölümde kendi ifadesiyle "tahammül edilecek gibi olmayan" çeviriler üzerine yazılmış. Bundan önceki iki bölüm olan "cumhuriyet ve felsefe" ile "istanbul ve felsefe" bölümleri felsefeye ve dahi birçok meseleye karşı aydınlarımız-alimlerimizin -hepimizin- iptidai yaklaşımları nazara arz edilmiş. Yazar bu kitabında özellikle "kudema"nın- eskilerin anlaşılmadığı halde horlandığı ve dahi (dolayısıyla) onlardan gereğince istifade edilmediğinden yakınmış.