Fena Halde Leman

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.336
Gösterim
Adı:
Fena Halde Leman
Baskı tarihi:
1985
Sayfa sayısı:
327
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayın Dağıtım
Baskılar:
Fena Halde Leman
Fena Halde Leman
298 syf.
·4 günde·5/10
Attila İlhan'ın 24 sene evvel askerdeyken okuduğum "Dersaadette Sabah Ezanları" romanından sonra okuduğum ikinci romanı.
Kanımca fevkalâde ilgi çekici biçimde başlayıp ilerleyen kısımlarda merakı öldüren, sonu başından belli bir tarzda devam eden bir kitap. Ancak o dönem için hayli cesur bir şekilde aykırı cinsel yönelimleri işleyen, bu eğilimlerin psikolojik çözümlemesini yapan üstat, bana "keşke harika şiirlerini yazmaya devam etse ama roman yazmasaydı" dedirtti.
Leman Korkut isimli, menşei Fransız ancak İzmir'de yaşayan bir kadının izini süren gazeteci yeterli bilgiye ulaşamaz, ta ki bizzat araştırdığı kişi tarafından kendine verilene kadar....
298 syf.
·17 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın birinci sayfasında karşımıza Leman Korkut çıkıyor. Oldukça güzel, ilgi çekici, alımlı, merak uyandıran fena halde Leman... İzmir günleri ardından Paris Leman'ın hayatıyla birlikte kitapta görsel olarak yer buluyor. Leman oldukça farklı bir karakter, hayatında değişik tercihleri olan. Romanın başında bu tercihler bir zorlama gibi gösterilse de ilerleyen bölümlerde aslında Leman'ın da bu tercihlere eğilimi olduğunu görüyoruz. Şahıs kadrosu da oldukça tenha. Kocasının hayatına giren kişileri sırası ile yazar Leman'ın hayatına da sokuyor. Böylece çeşit çeşit ilişkiler yaşanıyor. Geriye dönük anlatımlarda da Leman'ın farklı tercihlerine şahit oluyoruz. Bazı karakterler okuyucuda sempati uyandırırken bazıları da oldukça itici tasvir edilmiş. Olay örgüsünün çok durağan olduğu kitapta sadece ilişkiler var hem de çeşit çeşit.
Anlatımı son derece sıcak ve başarılı olan romanda her cümle beğeni uyandırıyor."Tafrasından yanına varılmayan heybetli bulutlar... gibi benzetmeler ile anlatılan dış dünya şair Attila İlhan'ın şiir tadındaki üslubuna güzel bir örnek.
298 syf.
Attila İlhan' ın yazarlığına diyecek söz yok elbette. Yalnız bu kitaba ne gerek var anlamadım. Kitaptaki cinsel sapkınlıklar o kadar abartılı ki yer yer sahneler pornografiyi aşıp iğrençleşiyor. Karakterlerden birinin cinsiyetini bile anlayamadım. Hangi cinsken hangi cinse dönmüş kafam karıştı.
298 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İlk Attilâ İlhan, kitabım budur. Bir sahaftan alırken hakkında hiçde bi bilgi olmadan aldım. Birbirini tanımayan iki insan gibi olduk kısacası. Kitap dönemini düşününce yazarın yazdığı bir cesaret örneğidir. Soluksuz okudum ama günlere bölerek. Gerçekten okunacak bir kitap diyebilirim. Yazarı ilk tanışmamızda bana böylesi güzel izlenim vermeside konuşmalarımızın devam edeceğini gösteriyor. Kitabı okuyacaklara iyi okumalar şimdiden.
Hayat, önümüzde, nereye açılacağı anlaşılmaz kocaman bir kapı.
Attila İlhan
Sayfa 55 - Bilgi Yayınevi, Mart 1996, 8.Basım
Hayatta kimse kimseyi anlayamaz, kimse kimsenin yerini tutamaz; aşk dediğimiz, ya vahim bir yanlış anlaşılmadır, ya kötü bir hayal kurma tarzı: İki kişinin ikisi de, öbürünün yerine hayal kurmaya kalkıştığından, sükut-u hayaller eksik olmaz!
...insanların ısrarla üzerinde durduğu, anlaşmak değil, paylaşmaktır. Anlaşmak, başarılı bir paylaşma anlamına geliyor. Etrafınıza bakınız: Korku, zevk, lüks, şehvet.. her şeyi paylaşırlar, ama çokluk payları eşit olmaz. Fanilerin en büyük talihsizliği de zaten bu değil midir?
Attila İlhan
Sayfa 71 - Bilgi Yayınevi, Mart 1996, 8.Basım
İsmail Hakkı Bey, radyoyu, gizli bir öfkeyle kapattı. Kalın bir sessizlik oldu.
...
Neden sonra İsmail Hakkı Bey, ince altın köstekli saatini cebinden çıkardı, duvardakiyle karşılaştırdı, bütün suç ondaymış gibi duvar saatini göstererek:
- Bu saat bunadı, geri kalıyor! dedi. Dişsiz ağzıyla yumuşacık gülümseyip ekledi:
- ...daha bunamasın mı, asgari yetmiş senelik! Azrail onu da unuttu, beni de!
Attila İlhan
Sayfa 34 - Bilgi Yayınevi, Mart 1996, 8.Basım
Nereye dönsek bir eşyaya çarpıyoruz .Kadifeler ışığımızı çalıyor, halılar gürültümüzü, kapılar kesinlikle kapalı, koridorlar kıyamete kadar kesişmeye hükümlü!
- Öksüz kız çocuklarına burs bağladı, okutuyor: Her yıl beşer kişiden yirmi kişi! Okulu bitirdiler mi, fabrikalarında çalışacaklar.
Dudağını büktü:
- ...kafaları ona göre ütülenir.
Attila İlhan
Sayfa 23 - Bilgi Yayınevi, Mart 1996, 8.Basım
Alışkın olduğumdan, yokluğunun birden sonsuzlaşması koymuyordu pek.
Attila İlhan
Sayfa 51 - Bilgi Yayınevi, Mart 1996, 8.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fena Halde Leman
Baskı tarihi:
1985
Sayfa sayısı:
327
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayın Dağıtım
Baskılar:
Fena Halde Leman
Fena Halde Leman

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 3 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0