Fener Işığında Aşk

·
Okunma
·
Beğeni
·
402
Gösterim
Adı:
Fener Işığında Aşk
Baskı tarihi:
Mayıs 2007
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051480213
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Kitapları Yayınları
Yıl 1920'ler...

Demir Nedim Bey : Fenerbahçe'nin kaptanı. Yüreği vatan sevgisi ile dolu yetenekli bir futbolcu. Ceza alanı dışından çektiği sert şutlarla attığı goller ona "demir" lakabını kazandırmış. Milli mücadelenin Kadıköy ayağından sorumlu. Silah kaçırma, örgütçülük gibi birçok faaliyetin baş aktörü.

Teğmen John : İngiliz Ordusu'nun futbol düşkünü genç subayı. Yakışıklılığı ile kızların gözdesi. Her maça Fenerbahçe'Yi yenme umuduyla çıksada...
(Tanıtım Bülteninden)
336 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Fenerbahçe'nin 1920'lerde oynadığı maçların halk üzerinde ne derece olumlu etkiler bıraktığını, kaptan Demir Nedim'in mücadelesi ile birlikte iç içe geçmiş hüzünlü bir aşk hikayesini anlatan; akıcı, şaşırtıcı, keyifli bi öykü...
Fenerbahçe tarihi ve Kuvayı Milliye mücadelesinin harmanlandığı önemli bir çalışma.
336 syf.
·6 günde
1920'li yıllarda İstanbul işgal altındayken Fenerbahçenin İngiliz ve Fransız takımlarıyla futbol musabakalarını anlatıyor. Maçlarda Fenerbahçenin galibiyeti savaş altındaki Türk halkını biraz olsun umutlandırıyor, sevindiriyor. İnönü Zaferleri,Sakarya Muharebesi, Büyük Taarruz, TBMM açılması , Mudanya Mütarekesi. Hiç bir tarih kitabını bu kadar zevkle okumamıştım. Tarih ve futbol çok güzel harmanlanmış. Dili çok sade ve akıcı. Yazarı takipte kalacağım. .
336 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kurtuluş Savaşı Dönemi'nde Fenerbahçeli futbolcular ve kulübün milli mücadeleye olan desteklerini anlatıyor. Kemal Paşa, Anadolu'ya sürülünce başlattığı Kuva-i Milliye mücadelesi Fenerbahçe tarafından da, padişah ve yanlılarından gizlice yürütülmektedir. Anadolu'daki savaş cephelerine ve köyleri basan İngiliz, Fransız, Yunan çetelerini yok etmek için gönüllü giden vatanseverlere İstanbul'dan yardımlar yapmaya çalışıyor. Fiilen savaş mücadelesi veremeseler de gerekli olan tüm ihtiyaçları vatansever halktan rızaları ile alarak gönderiyorlardı.
Sadece bununla da kalmıyor, İstanbul'da İngiliz ordusundan oluşan futbol takımı ile de müsabakalara çıkıyor ve gönlü hürriyetle, vatan aşkı ile dolan futbolcular sahada da ellerinden geleni yaparak 11-1, 7-0, 6-2 gibi tarihe kazınan skorlarla maçları alarak halkı milli mücadelede coşturuyor bir nebze de olsa İngilizlerden öçlerini alıyormuş gibi hissediyorlardı.
Demir Nedim, Leblebi Cemil, Yorgancı Raif, Pervin, Nesrin, Zeki Rıza ve niceleri.. Hepsi canhıraş çalışıyor Anadolu'yu, İstanbul'u, Trabzon'u Türk topraklarından ayırmak isteyenlere müsaade etmiyorlardı.
Tarihe tanıklık eden bu kitabı Fenerbahçe aşkı ile almıştım ama içinden çıkan o büyük vatan aşkı ile gözlerim dolu dolu kalbim gururlu sonlandırdım.
Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum, lütfen Fenerbahçe olarak düşünmeyin çünkü Beşiktaş'ı da, Galatasaray'ı da bu milli mücadele uğruna canlarını ortaya koydu.
.
Ve son olarak yorumumu Mustafa Kemal Paşa'nın Fenerbahçe'nin İngilizler karşısında çıkacağı son maçından önce yazdığı mektubu ile sonlandırıyorum.
"İstanbul'daki vazife döneminde de ziyaretine mahsar olduğum Fenerbahçe Kulubü işgal altındaki kentte onurunu, şerefini koruyabilmiş ender kurumlardan biri olarak halkımızın takdirini kazanmıştır. Futbol sporu aracılığı ile işgal kuvvetleri karşısında gösterdiğiniz başarılar İstanbul halkının, İngilizlerin adeta yenilmez bir tanrısal güç olmadığını görmesi açısından son derece faydalı olmuştur.
Avrupa matbuatından takip ettiğim kadarıyla bu yeni spor dünya üzerinde büyük kitleleri hakimiyeti altına alacak ve gittikçe gelişerek yaygınlaşacaktır. Nice değerli kupalar ve madalyalar için güzide kulüpler birbirleriyle yarışacaktır. Bir futbol kulübü düşününüz ki, dünyadaki bütün kupaları kazansın, bütün madalyaları boynuna taksın ve girdiği her yarıştan galip ayrılsın yine de sizlerin büyüklüğüne erişemez. Çünkü hiçbir kupa, hiçbir madalya bir vatanın sömürgecilere, işgalcilere karşı gösterdiği haklı mücadeleyle kıyaslanamaz. Fenerbahçeli çocuklar! Siz yırtık formalarınızla, çıplak ayaklarınızla ve tüm acılarınızla vatan savunmasını toprak sahalarda yürütmüş, isimleri tarihe altın harflerle yazılacak eşsiz kahramanlarsınız.
Sizin hayat hikayenizi tarih kitaplarında okuyan dünya sporcuları tüm madalyaları kazansalar, tüm rekorları kırsalar da sizin eşsiz vatanseverliğiniz karşısında kendi başarılarını hiç sayacak ve size gıpta ile bakacaklardır. Bir futbol kulübü dünyadaki tüm kupaları kazansa da sizin tarihinizi kıskanacak ve bu tarihe sahip olabilmek için bütün başarılarınızdan vazgeçebilecektir.
Türk milletinin altın çocukları, hepinizin gözlerinden öperim."
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
...Dedesinin anlattığı hikaye geldi aklına. Eğer ki büyük bir yılanda iğne ucu kadar yara açılsın, ormanın tüm karıncaları başına üşüşür, o yaradan başlayarak yılanı yer bitirirlerdi. İşte İngiltere'de o yara açılıyordu. Kendilerinin kazanacağı zafer tüm mazlum milletleri ayağa kaldıracaktı. Üzerinde güneş batmaz İngiltere İmparatorluğu bir anda yok olacaktı. Senegalli askerin davranışı işte o küçük yaraya ulaşan ilk karıncaydı. Daha binlerce, milyonlarca karınca gelecekti. Üşüşeceklerdi, yiyip bitireceklerdi.
Uğur Ziya Şimşek
Sayfa 243 - Sokak Kitapları Yayınları
"Bahtiyar yavrum. Eğer papalığının daim olmasını, hatta oğluna da bu mevkiyi bırakmayı istiyorsan Padişah efendimize sadık olacaksın. Osmanlı oğullarından kimin padişah olduğunun zinhar bir öenmi yoktur. Sen her kim ki tahta oturur ona sadık ol. Herkes pısırık olanı, sünepe olanı, yalak olanı eleştirse de iktidara gelir gelmez yüksek mevkileri onlarla doldurur. Hırsla iktidara gelen çabuk gider. Bak Patrona Halillere, Kabakçı Mustafalara, Mithat Paşalara.Hepsi padişaha karşı çıktı ve nitekim alt da etti.İktidarı da ladı ama sonları hep idam oldu...
Uğur Ziya Şimşek
Sayfa 253 - Sokak Kitapları Yayınları(10.baskı)
Sinirlenmişti. Bu nasıl bir hükümetti? Kendi paşasını (Mustafa Kemal Paşa) idam ile cezalandırıyor, vatanseverleri dinsizlikle suçluyordu. İhanetin sınırı yoktu. İnsanın ar damarı çatlamaya görsün. Artık dur durak bilmezdi. Her türlü kepazelik, her türlü rezillik yapılırdı
Fenerbahçe'nin ardı ardına gelen golleriyle maç 11-1 bitti. Fransız sekizinci maçta da galip gelemeyince ve hatta bir beraberlik dahi alamayınca Fener'e bir daha maç teklifinde bulunmayacaklardı. Bu, işgal yıllarında Fenerbahçe ile Fransızların son karşılaşması olarak tarihe geçiyordu.
Hlk maçtan sonra futbolculara sarıldı. Terli merli demeden hepsini kucaklıyorlardı. Beşiktaşlı ve Galatasaraylı futbolcularda sahaya girmişti. Arkadaşlarının yorgun olduğunu düşünerek ve terlerine soğuk vurmasın diye bir an önce soyunma odasına göndermeye çalışıyorlardı. Sevinç içindeki halk kendi paltolarını çıkartıyor onlara giydiriyor ama yanlarından ayrılmalarına izin vermiyordu.
Beşiktaşlı ve Galatasaraylı arkadaşları kendilerine güzel bir sofra kurmuşlardı, yiyip içip galibiyeti kutlayıp hasret gidereceklerdi.
Halkın yapısını düşündü. Fenerbahçeli futbolcuları bağırlarına basıyorlar, her maçlarını izlemeye çalışıyorlar, özellikle işgal kuvvetleriyle oynanan maçları kaçırmıyorlardı. Bu büyük sevgi milli mücadelete yönlendirilmeliydi. Fenerbahçe'nin kaptanlığını yapma vasfı olmasa örgütçülükte çok zorlanırdı. Halk ne paşalara ne siyasilere, kimseye güvenmiyordu.
Uğur Ziya Şimşek
Sayfa 113 - Sokak Kitapları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fener Işığında Aşk
Baskı tarihi:
Mayıs 2007
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051480213
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Kitapları Yayınları
Yıl 1920'ler...

Demir Nedim Bey : Fenerbahçe'nin kaptanı. Yüreği vatan sevgisi ile dolu yetenekli bir futbolcu. Ceza alanı dışından çektiği sert şutlarla attığı goller ona "demir" lakabını kazandırmış. Milli mücadelenin Kadıköy ayağından sorumlu. Silah kaçırma, örgütçülük gibi birçok faaliyetin baş aktörü.

Teğmen John : İngiliz Ordusu'nun futbol düşkünü genç subayı. Yakışıklılığı ile kızların gözdesi. Her maça Fenerbahçe'Yi yenme umuduyla çıksada...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • Merve Bıdıl
  • Betül Aslan
  • Endoplazmik Bir Kulum
  • Duygu şanlı
  • matis
  • Kismet Parpar
  • maviş gündoğdu
  • Yıldız Yiğit
  • Yusuf
  • İpek Kelekçi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (2)
9
%14.3 (1)
8
%42.9 (3)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%14.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0