Fener Işığında Aşk

7,8/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
354 gösterim
Yıl 1920'ler...

Demir Nedim Bey : Fenerbahçe'nin kaptanı. Yüreği vatan sevgisi ile dolu yetenekli bir futbolcu. Ceza alanı dışından çektiği sert şutlarla attığı goller ona "demir" lakabını kazandırmış. Milli mücadelenin Kadıköy ayağından sorumlu. Silah kaçırma, örgütçülük gibi birçok faaliyetin baş aktörü.

Teğmen John : İngiliz Ordusu'nun futbol düşkünü genç subayı. Yakışıklılığı ile kızların gözdesi. Her maça Fenerbahçe'Yi yenme umuduyla çıksada...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2007
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786051480213
 • Yayınevi:
  Sokak Kitapları Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melis Esim 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Fenerbahçe'nin 1920'lerde oynadığı maçların halk üzerinde ne derece olumlu etkiler bıraktığını, kaptan Demir Nedim'in mücadelesi ile birlikte iç içe geçmiş hüzünlü bir aşk hikayesini anlatan; akıcı, şaşırtıcı, keyifli bi öykü...
Fenerbahçe tarihi ve Kuvayı Milliye mücadelesinin harmanlandığı önemli bir çalışma.

Kismet Parpar 
11 Oca 11:49 · Kitabı okudu · 6 günde

1920'li yıllarda İstanbul işgal altındayken Fenerbahçenin İngiliz ve Fransız takımlarıyla futbol musabakalarını anlatıyor. Maçlarda Fenerbahçenin galibiyeti savaş altındaki Türk halkını biraz olsun umutlandırıyor, sevindiriyor. İnönü Zaferleri,Sakarya Muharebesi, Büyük Taarruz, TBMM açılması , Mudanya Mütarekesi. Hiç bir tarih kitabını bu kadar zevkle okumamıştım. Tarih ve futbol çok güzel harmanlanmış. Dili çok sade ve akıcı. Yazarı takipte kalacağım. .

Kitaptan 3 Alıntı

...Dedesinin anlattığı hikaye geldi aklına. Eğer ki büyük bir yılanda iğne ucu kadar yara açılsın, ormanın tüm karıncaları başına üşüşür, o yaradan başlayarak yılanı yer bitirirlerdi. İşte İngiltere'de o yara açılıyordu. Kendilerinin kazanacağı zafer tüm mazlum milletleri ayağa kaldıracaktı. Üzerinde güneş batmaz İngiltere İmparatorluğu bir anda yok olacaktı. Senegalli askerin davranışı işte o küçük yaraya ulaşan ilk karıncaydı. Daha binlerce, milyonlarca karınca gelecekti. Üşüşeceklerdi, yiyip bitireceklerdi.

Fener Işığında Aşk, Uğur Ziya Şimşek (Sayfa 243 - Sokak Kitapları Yayınları)Fener Işığında Aşk, Uğur Ziya Şimşek (Sayfa 243 - Sokak Kitapları Yayınları)

"Bahtiyar yavrum. Eğer papalığının daim olmasını, hatta oğluna da bu mevkiyi bırakmayı istiyorsan Padişah efendimize sadık olacaksın. Osmanlı oğullarından kimin padişah olduğunun zinhar bir öenmi yoktur. Sen her kim ki tahta oturur ona sadık ol. Herkes pısırık olanı, sünepe olanı, yalak olanı eleştirse de iktidara gelir gelmez yüksek mevkileri onlarla doldurur. Hırsla iktidara gelen çabuk gider. Bak Patrona Halillere, Kabakçı Mustafalara, Mithat Paşalara.Hepsi padişaha karşı çıktı ve nitekim alt da etti.İktidarı da ladı ama sonları hep idam oldu...

Fener Işığında Aşk, Uğur Ziya Şimşek (Sayfa 253 - Sokak Kitapları Yayınları(10.baskı))Fener Işığında Aşk, Uğur Ziya Şimşek (Sayfa 253 - Sokak Kitapları Yayınları(10.baskı))