Fenomenoloji Üzerine Beş Ders

8,4/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
280 gösterim
Bu kitap Husserl’in 1907’de Göttingen Üniversitesi’nde Fenomenoloji üzerine verdiği beş dersin metnini bir araya getirmektedir. Husserl bu Beş Ders’te fenomenolojisinin ana savlarını ve neredeyse tüm temel kavramlarını ortaya koyarak fenomenolojik düşünmenin yürüdüğü yolu bize göstermektedir. Bu dersler aynı zamanda onun düşünce çizgisindeki önemli bir dönüşüme, fenomenolojinin transzendental fenomenolojiye dönüşümünün başlangıcına da tanıklık etmektedir.

“Fenomenoloji görerek, aydınlatarak, anlam belirleyerek ve anlam ayrımı yaparak yol alır. Fenomenoloji karşılaştırır, ayrım yapar, bağlar, ilişkiye sokar, parçalara böler, öğelerine ayırır. Ama her şeyi saf görmeyle yapar. Kuramlaştırmaz, matematikleştirmez; zira, tümdengelimli kuram anlamında hiçbir açıklamada bulunmaz.”
Edmund Husserl
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944795234
 • Çeviri:
  Harun Tepe
 • Yayınevi:
  Bilgesu Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Rukiye Eglence 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

felsefe üstatlarının tüm kitapları çok mu güzel yoksa benim bir bu alana karşı zaafım var?..

kısaca şunu belirteyim: fenomenoloji akımına kesinlikle çok haksızlık etmişiz. felsefe camiasının husserl'ın şahsında tanıdığı fenomenoloji kavramı, esasında bir çok farklı alanla ilişkisi bulunan kapsamlı, akılcı ve mantıklı bir felsefi görüşmüş.

kitabı fırsat bulur da inceleme imkânı yakalarsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız..

güzel kitaptı, çok beğendim :)