Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla

8,6/10  (14 Oy) · 
42 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.120 gösterim
Yarım yüzyıl önce yazılan, birçok dile çevrilen ve ülkemizde de birkaç kez basılan bu kitap, alanında klasikleşmiş bir eserdir. İncelediği dönemin toplumsal ve ekonomik yapısıyla bu temel üstünde gelişen fikir ve eylemler arasındaki ilişkileri böylesine başarıyla ortaya koyabilen pek az çalışma vardır.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  9789754700305
 • Orijinal Adı:
  Man's Worldly Goods
 • Çeviri:
  Murat Belge
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
baver 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

bir iktisat tarihi okuması yapmak istiyorsanız, beklentinizi karşılamayacak, oldukça tekdüze, fazla sosyalist bir kitap.
ayrıca kaynakça veya dizin yok (türkçe baskısında böyle en azından).
sovyetlerin altın çağını ve işleyişini görmüş olması, belkide bu kitabın en iyi yanı.

Bazen 
14 Eyl 00:20 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın yazarı leo huberman kitabı yazmaktaki amacını tarihi ekonomi teorisiyle ve ekonomi teorisini tarihle açıklamak olarak ifade ediyor. Tarihsel bağlamından koparıldığında ekonomi teorileri özellikle konuya aşinalığı olmayan insanlar için oldukça karmaşık ve anlaşılması güçtür. Başka bir açıdan bakıldığında ise tarih toplumların ekonomik süreçlerinden bağımsız incelemeye çalışıldığında çoğunlukla okuyana pek bir şey ifade etmeyen iktidar mücadeleleri, taht değişimleri ve savaşlardan ibarettir. Elbette bu savaş ve taht değişimlerinin o toplum hakkında bize söylediği birşeyler var yok değil. Ama bu sıkıcı tarih anlatımı altında toplumu esas oluşturan köylüler, nalburlar, devrimler kralların görkemli taçları altında görmezden gelinir, toplumsal olayların anlaşılması sekteye uğrar. Şarlkenin mi yoksa İ. François in mi kutsal roma imparatoru olacağını Şarlkene verdiği ödünç paralarla belirleyen alman bankeri jakob fugger klasik tarih anlatımında neredeyse pek geçmez ama iktidarı belirleyen, devrimleri yönlendiren neredeyse her zaman fuggerler ve onların çıkarlarıdır aslında. Kitap özellikle feodal Toplumdan kapitalist topluma geçiş sürecini çok güzel anlatmış. Güçlü merkezi yönetimlerin nasıl doğduğu, lonca sistemi, ardından yıkılışı, merkantilizm, fizyokratlar, sanayi devrimi hepsi tarih ve ekonomiye en ufak ilgi duymayan okuyucu için bile asla sıkıcı olmayan akıcı bir dille ele alınmış . kitaba yapılabilecek tek eleştiri sosyalizme aşırı romantik yaklaşması olabilir. Fakat bunu da kitabın rusya'daki Bolşevik ihtimalinin oldukça erken bir döneminde yazılmış olmasına bağlayabiliriz.herkese iyi okumalar

Muhammet Çelik 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarih meraklısısanız.
İnsanoğlu vahşi kapitalizmi nasıl oluşturdu diye merak ediyorsanız?
Avrupalı acımasız emperyalistlerin fikirlerinin kaynaklarını merak ediyorsanız.
En önemlisi düşmanlarımızın davranışını iyi analiz edebilmemiz için;


Gerçekler ile bir avrupa tarihi. İnsanı şok eden bilgiler. Ve en önemlisi bizi Avrupalılardan farklı olduğumuzu ispatlayan kitap. İnsanlar ne yazık ki eşit değildir. Hem kendi aralarıdna hemde millet olarak birbirleriyle farklıdırlar.
Avrupa insanına benzemeye çalışmamız işte bu nedenle saçmadır. Zira onların geçirdiği yüzyıllar süren süreçe hiç uğramadan bugün ki gelişmişliklerine gelemeyiz.

lutfkurt 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genel olarak bildiğimiz bir tarihsel süreci bir bütün olarak göz önünde bulundurarak ekonomi ile ilişkilendirmemizi sağlayan bir kitap.. papa 2. Pius'un dediği gibi ''Roma'da parasız hiçbir şey elde edilemez''

Abdurrahman Deniz 
16 Oca 18:16 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

FEODALİZM öldü. Burjuvazi her hakkı kazandı. Feodalizmin çöküşü ile kâr amacı güden değişik bir toplum kuruldu ve bunun adı da KAPİTALİZM oldu.

Kitaptan 5 Alıntı

lutfkurt 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Papazlara evlenme yasağının bir nedeni, kilisenin kendi memurlarının çocuklarına miras yoluyla kilise topraklarını kaybetmemek istemesiydi.

Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman (Sayfa 24)Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman (Sayfa 24)
kübra ballı 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ticaret -fetih, korsanlık, yağma, sömürü- şu halde, kapitalist üretimi başlatmak için gerekli sermaye birikimi bu yollardan sağlandı. Marx şunları boşuna yazmıyordu: ' Para... bir yanağı doğuştan lekeli doğduysa, sermaye tepeden tırnağa kan damlayarak, her gözeneğinden kan ve kir fışkırarak doğdu.'

Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo HubermanFeodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman
lutfkurt 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ücretler hiçbir zaman fiyatlar kadar yükselmez. Ücreti artırmak için mücadele gerekir. Direnişle karşılaşan bilinçli kitle eylemiyle ücret yükseltilir, oysa fiyatlar pazar işlemleriyle kendiliğinden yükselir

Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman (Sayfa 118)Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman (Sayfa 118)
lutfkurt 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...emeğinden başka bir şeyin sahibi olmayan, geçimi için bir işverene ve elverişli piyasa koşullarına bağımlı bulunan modern proleterya..

Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman (Sayfa 81)Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman (Sayfa 81)
lutfkurt 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Pazarın genişlemesi.. Bildiğimiz şekliyle kapitalist endüstriyi yeryüzüne getiren güçleri anlamamızın anahtarı budur.

Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman (Sayfa 126)Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman (Sayfa 126)