Geri Bildirim

Feodal Toplumdan Yirminci YüzyılaLeo Huberman

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.548
Gösterim
Adı:
Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
342
ISBN:
9789754700305
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Man's Worldly Goods
Çeviri:
Murat Belge
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Yarım yüzyıl önce yazılan, birçok dile çevrilen ve ülkemizde de birkaç kez basılan bu kitap, alanında klasikleşmiş bir eserdir. İncelediği dönemin toplumsal ve ekonomik yapısıyla bu temel üstünde gelişen fikir ve eylemler arasındaki ilişkileri böylesine başarıyla ortaya koyabilen pek az çalışma vardır.
Kitabı sosyoloji okumalarında gördüm. Uzun bir unutkanlığın ardından kütüphanede şans eseri bulmuştum. İyi ki de bulmuşum çünkü uzun bir tarihsel süreci atlamadan noksansıza oldukça yakın, açık ve anlaşılır bir dille sohbet ediyormuşçasına kaleme almış yazar. Kitabı bitirdiğimde o döneme ait bir bakış açısı ve anlayış kazanmıştım.
Tekrae okuyacağım.
bir iktisat tarihi okuması yapmak istiyorsanız, beklentinizi karşılamayacak, oldukça tekdüze, fazla sosyalist bir kitap.
ayrıca kaynakça veya dizin yok (türkçe baskısında böyle en azından).
sovyetlerin altın çağını ve işleyişini görmüş olması, belkide bu kitabın en iyi yanı.

Benzer kitaplar

Feodal dönem, ortaçağ ve rönesansı hatlarıyla anlamak istiyorsanız, takas sisteminin nasıl çalıştığını, baronlar ve serfler arasındaki ilişkileri ve haçlı seferlerinin aslında nasıl ve neden oluştuğuna kadar incelemek isterseniz gayet bu konuda hiçbir araştırma veya okuma/ileri okuma yapmamış bir kişinin bile rahatlıkla anlayabileceği kolaylıkta anlatılmış, okuması 2 günden uzun sürmeyecek akıcı bir kitap.
Feodal toplum tarihinde feodal bir toplumda yaşıyoruz feodal zihniyyetten şimdi toplum kapitalizme geçmiş kapitalizim tam insanları esir almış haldedir adeta toplumu bir makine ve pilastik haline getirmiştir onun için insanların sadece döşüncesini ve bütün fiziki önüne gecmistir hh
Tarih ve özellikle ekonomi tarihi üzerine okumalar yapan kitap severlere özellikle önerilir. Aksi halde bu alanda okumalar yapmamış veya hiç ilgisi olmayan okurlar için sıkıcı olabilir. Meraklısı için kaçırılmaması gereken ciddi bir eser.
Tarih meraklısısanız.
İnsanoğlu vahşi kapitalizmi nasıl oluşturdu diye merak ediyorsanız?
Avrupalı acımasız emperyalistlerin fikirlerinin kaynaklarını merak ediyorsanız.
En önemlisi düşmanlarımızın davranışını iyi analiz edebilmemiz için;


Gerçekler ile bir avrupa tarihi. İnsanı şok eden bilgiler. Ve en önemlisi bizi Avrupalılardan farklı olduğumuzu ispatlayan kitap. İnsanlar ne yazık ki eşit değildir. Hem kendi aralarıdna hemde millet olarak birbirleriyle farklıdırlar.
Avrupa insanına benzemeye çalışmamız işte bu nedenle saçmadır. Zira onların geçirdiği yüzyıllar süren süreçe hiç uğramadan bugün ki gelişmişliklerine gelemeyiz.
Kitabın yazarı leo huberman kitabı yazmaktaki amacını tarihi ekonomi teorisiyle ve ekonomi teorisini tarihle açıklamak olarak ifade ediyor. Tarihsel bağlamından koparıldığında ekonomi teorileri özellikle konuya aşinalığı olmayan insanlar için oldukça karmaşık ve anlaşılması güçtür. Başka bir açıdan bakıldığında ise tarih toplumların ekonomik süreçlerinden bağımsız incelemeye çalışıldığında çoğunlukla okuyana pek bir şey ifade etmeyen iktidar mücadeleleri, taht değişimleri ve savaşlardan ibarettir. Elbette bu savaş ve taht değişimlerinin o toplum hakkında bize söylediği birşeyler var yok değil. Ama bu sıkıcı tarih anlatımı altında toplumu esas oluşturan köylüler, nalburlar, devrimler kralların görkemli taçları altında görmezden gelinir, toplumsal olayların anlaşılması sekteye uğrar. Şarlkenin mi yoksa İ. François in mi kutsal roma imparatoru olacağını Şarlkene verdiği ödünç paralarla belirleyen alman bankeri jakob fugger klasik tarih anlatımında neredeyse pek geçmez ama iktidarı belirleyen, devrimleri yönlendiren neredeyse her zaman fuggerler ve onların çıkarlarıdır aslında. Kitap özellikle feodal Toplumdan kapitalist topluma geçiş sürecini çok güzel anlatmış. Güçlü merkezi yönetimlerin nasıl doğduğu, lonca sistemi, ardından yıkılışı, merkantilizm, fizyokratlar, sanayi devrimi hepsi tarih ve ekonomiye en ufak ilgi duymayan okuyucu için bile asla sıkıcı olmayan akıcı bir dille ele alınmış . kitaba yapılabilecek tek eleştiri sosyalizme aşırı romantik yaklaşması olabilir. Fakat bunu da kitabın rusya'daki Bolşevik ihtimalinin oldukça erken bir döneminde yazılmış olmasına bağlayabiliriz.herkese iyi okumalar
Feodal toplumdan kapitalist / endüstriyel topluma sosyalist perspektiften bakılmış, objektiflikten biraz uzaklaşılmış olabilir yalnız iktisat/tarih birleşimi güzel ve öğretici olmuş. 10/8.5
Genel olarak bildiğimiz bir tarihsel süreci bir bütün olarak göz önünde bulundurarak ekonomi ile ilişkilendirmemizi sağlayan bir kitap.. papa 2. Pius'un dediği gibi ''Roma'da parasız hiçbir şey elde edilemez''
Feodal dönemi başlatan sebepler ve feodal dönemden başlayarak sosyo ekonomik , tarihsel nedenlere bağlı kalarak oluşturan toplum yapısı içerisinde büyük etkinlik alanı bulmuştur . Feodalizm artıkları kendi içerisinde bir çok nedene bağlı olarak kapitalizmi doğurmuştur. Kapitalizm tarih boyunca hep kar hırsıyla hareket etmiş ve herhangi bir set önünde engel olmamıştır. 29 kriziyle birlikte kapital sistem kendini revize etme ihtiyacı doğurmuştur. Huberman tarihi ekonomi teorisiyle, ekonomiyi tarihle açıklamıştır.
"Feodal sistem, son kertede, çok zaman hayali olan bir koruma karşılığında çalışan sınıfları aylak sınıfların insafına bırakan ve toprağı işleyenlere değil, gasbetmeyi becerebilenlere veren bir örgütlenmeye dayanırdı."
Leo Huberman
Sayfa 25 - İletişim Yayınları
Papazlara evlenme yasağının bir nedeni, kilisenin kendi memurlarının çocuklarına miras yoluyla kilise topraklarını kaybetmemek istemesiydi.
Ticaret -fetih, korsanlık, yağma, sömürü- şu halde, kapitalist üretimi başlatmak için gerekli sermaye birikimi bu yollardan sağlandı. Marx şunları boşuna yazmıyordu: ' Para... bir yanağı doğuştan lekeli doğduysa, sermaye tepeden tırnağa kan damlayarak, her gözeneğinden kan ve kir fışkırarak doğdu.'
...emeğinden başka bir şeyin sahibi olmayan, geçimi için bir işverene ve elverişli piyasa koşullarına bağımlı bulunan modern proleterya..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
342
ISBN:
9789754700305
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Man's Worldly Goods
Çeviri:
Murat Belge
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Yarım yüzyıl önce yazılan, birçok dile çevrilen ve ülkemizde de birkaç kez basılan bu kitap, alanında klasikleşmiş bir eserdir. İncelediği dönemin toplumsal ve ekonomik yapısıyla bu temel üstünde gelişen fikir ve eylemler arasındaki ilişkileri böylesine başarıyla ortaya koyabilen pek az çalışma vardır.

Kitabı okuyanlar 72 okur

  • Volkan Öner
  • Yusuf Mirza
  • Murat CANDAN
  • Ahmet
  • Merve Bozcan
  • emre er
  • Dilara Kara
  • Mehmet Öcal
  • Yaşar Aslan
  • Ilgım Akaylı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%26.7
25-34 Yaş
%46.7
35-44 Yaş
%23.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%35.2
Erkek
%64.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24 (6)
9
%44 (11)
8
%20 (5)
7
%4 (1)
6
%4 (1)
5
%0
4
%4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0