Ferrari'sini Satan Bilge

7,0/10  (502 Oy) · 
2.424 okunma  · 
328 beğeni  · 
10.281 gösterim
On yıl önce bir kitap yayınlandı ve milyonların yaşamını değiştirdi. Kariyerindeki başarısı, içindeki derin boşluğu gizlemeye yetmeyen ünlü avukat Julian Mantle'ın hikâyesini anlatan Ferrari'sini Satan Bilge, hayatta neyin önemli olduğuna ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmenizi neyin sağlayacağına dair unutulmaz bir ders veriyor ve okurların refah, mutluluk ve iç huzuruna kavuşmalarını sağlayacak çözümler öneriyor.

"Öğretirken keyif de veren, büyüleyici bir öykü."
-Paulo Coelho, Simyacı'nın Yazarı-

"Sansasyonel. Bu kitap hayatınızı değiştirecek."
-Mark Victor-

"Yaşamın büyük sorularına ışık tutuyor."
-Edmonton Journal-

"Herkesin faydalanabileceği sade bir bilgelik."
-Calgary Herald-

"Bu kitap, sağduyu ve bilgeliğin altın madeni."
-Dean Larry Tapp-

"Robin Sharma'nın hayatımızı değiştirecek önemli bir mesajı var. Kişisel memnuniyetin telaşlı bir çağda yazılmış, eşine rastlanılamayacak kitabı."
-Scott DeGarmo, Success Magazine-

"Bir hazine; gerçek başarı ve mutluluk için zarif ve güçlü bir formül. Robin Sharma yüzyılların bilgeliğini yakalayıp onu bu çalkantılı zamanlara uyarlamış. Elinizden bırakamayacaksınız." -Joe Tye-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9786054263783
 • Orijinal Adı:
  The Monk Who Sold His Ferrari
 • Çeviri:
  Filiz Gülerkaya
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Jay 
 22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Öncelikle belirtmek isterim ki; genel anlamda bu kitap, acımasızca yapılan eleştirileri kesinlikle hak etmiyor. Kitabın en beğenilen incelemesi ise kitabı dahi okumayan bir arkadaş tarafından yapılmış bir inceleme olması da zannediyorum ki sitenin çok büyük bir ayıbı. Biz kitapseverler olarak hangi ara bir emek karşısında bu kadar saygısız, kaygısız ve acımasız olduk.

Sitemkâr ve gergin bir başlangıç yaptığımın farkında olmakla beraber kitap hakkındaki düşüncelerime geçmek istiyorum. Kitap, bir kalp rahatsızlığı sonucu Ferrari’sini satan bir avukatın, Hindistan’a yaptığı ziyaretle hayatına kattığı disiplin ve kaliteyi biz okurlara yansıtmaya çalışıyor. Yansıtıyor da. Öyle ki kitabı okurken doğa ile alakalı öylesine güzel tasvirlerden sonra hafta sonu bir doğa gezintisi yapmamam imkansızdı.

Kitap yetişkin bir bireyin hayatını ne kadar kaliteli yaşadığını sorgulamaya itiyor. Bu noktada kalite kelimesi ancak zihin yönetimi, gerçek bir amaç edinme, sürekli değişim, disiplin, zamana saygı, başkalarına yardım etme ve anın değerini bilme parametrelerinin gerçekleştirilmesi ile bir bütüne ulaşıyor ve işte o zaman kaliteli bir yaşamın sırlarına vakıf olunabileceği okurun zihninde yer ediniyor. Kitapta o kadar güzel cümleler var ki sırf bu güzel, bol sorgulatmalı ve farkındalık tohumu serpen cümlelerin varlığı sebebiyeti ile Ferrari’sini Satan Bilge okunmaya değer bir kitap.

Hiçbir zaman ön yargılı olmamak gerek. Şu kitabı yapılan yorumlar yüzünden okumasaydım neler kaçırdığımın dahi farkında olamayacaktım. Bu anlamda yapılan incelemelerin daha detaylı daha doyurucu olması en büyük temennim. Kitabın en güzel alıntılarından biri ile incelemeyi sonlandırmak istiyorum; Mutluluk doğru kararlarla, doğru kararlar deneyimle ve deneyim yanlış kararlarla gelir.

Kaan Ö. 
 18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 2/10 puan

Anıl'ın incelemesini görünce seneler evvel başlayıp yarım bıraktığım kitabı tekrar elime aldım ve bu sefer bitirmeyi başardım.

Kişisel gelişim, NLP ya da adına her ne deniyorsa, bu tarz kitaplara karşı önyargımdan bağımsız olarak fikrim: içinde yararlanabileceğiniz tavsiyeler de barındıran kötü bir kitap.

Kitabı kötü bulmamdaki birinci etken yazarın üslubu.

Julian: Ben Hindistan’ın dağlarındayken bıdı bıdı… Yogi Krishnan bana bir gün dedi ki vıdı vıdı…
John: Vay canına Julian, neler diyorsun! Ne kadar da haklısın, hiç bu açıdan düşünmemiştim…

Kitap bu gibi yapmacık diyaloglar, kısa hikayeler, aforizmalar ve sanki anlaşılması çok zor şeyler anlatmış gibi, her bölüm sonunda okuduğumuzu anladık mı tadında madde madde özetler halinde ilerliyor. Kitabın verdiği öğütler: kariyer hırsı ve rekabetin gözümüzü kör etmesine izin vermemek, sevdiklerimize zaman ayırmak, paylaşmak, kendimizi tanımak, hayattaki amacımızı keşfetmek, hedef koymak ve onun için çabalamak, hatalarımızla yüzleşmek ve çıkardığımız derslerle yolumuza devam etmek, beden sağlığımıza dikkat etmek, yeterince uyumak, güne erken başlamak, dengeli beslenmek vs… Bunların hepsi güzel öğütler, dikkate alınmalı.

Belirtmek istediğim asıl nokta şu:

İşin içinde ticari kaygı olunca kitap benim için bütün samimiyetini yitiriyor. Doğu mistisizmini güzel bir ambalajla ticari ürün haline getirip batıda pazarlamak 2000’li yılların modası. Birtakım kişisel gelişim kitapları, saati bilmem kaç liralık yoga kursları, yaşam koçluğu, kuantumcular, organikçiler vs. derken dev bir sektör oluştu. Bu aslında uzun bir sürecin sonucu. Sanayi devrimi, şehirlerdeki nüfusun artması, daha çok insanın ekonomik özgürlük kazanması ve gelişen bireyselleşme sürecinden bahsetmek gerekiyor. Temel ihtiyaçlarını (barınma, gıda vs.) karşıladıktan sonra harcayabileceği parası ve zamanı olan insanlar çeşitli hobiler aracılığıyla (sanat, kültürel etkinlikler, spor, seyahat vb.) kendini gerçekleştirme ihtiyacını karşılayabilirken bazıları bu manevi tatmine ulaşamıyor. Kimisi başarı ve para hırsına kendini kaptırıp acımasızlaşıyor, kimisi de içine kapanıyor, yalnızlaşıyor. Sonuç: kronik mutsuzluk. Bu manevi tatminsizlik insanları arayışa sürüklüyor. Bazı insanlar da bu arayışı ticari bir fırsata çeviriyor. Ben bu durumu etik bulmuyorum.

Yazar Robin Sharma zaten pek ferrarisini satan bir bilgeye benzemiyor. Onun bilgeliği biraz farklı. Kurduğu şirket, çok uluslu şirketlere danışmanlık hizmeti, çalışanlarına liderlik kursları veriyor. Dileyen ayda 50000 $’dan başlayan fiyatlarla Robin Sharma’nın engin tecrübelerinden bire bir faydalanabiliyor.

http://www.robinsharma.com/personal-coaching

Hepimiz hayatımıza yön verirken zaman zaman başka insanların fikirlerinden, tecrübelerinden yararlanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ama bence bu yolda bu tarz kitaplardan önce biyografi, otobiyografi, psikoloji, felsefe vs. türünde okunabilecek çok değerli kitaplar var.

Alt tarafı bir kitap, oku geç işte diyene sözüm yok ama kendini bu tür kitaplara kaptırmış, ciddi ciddi hayatın anlamını, başarının anahtarını bulabileceğini sanan kitlenin varlığı da beni düşündürüyor.

Bekir İstanbul 
29 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Hayır okumadım, okumayı da düşünmüyorum. Yorum yazmak için illa ki okumuş olmak mı gerekiyor, hayır. Puanına baktım diğer yorumları okudum ve kitabı okumamaya karar verdim. Ama kişisel gelişim kitapları sevenler için bir kitap önerebilirm. Leonardo Da Vinci gibi düşünmek. Kitap bu sitede yok ama çok güzel, çok faydalı bir kitap. Okuyun derim..

Taner durmaz 
02 Haz 12:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatın bize nasıl yaşanacağını ve sonunda pişman olmayacağımız bir yaşamı asıl elde edeceğimizi anlatan ve altın öğüt ler barındıran bir kitap ve okunması gerekenler arasinda

Uğur Ukut 
 08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

Böyle kitap mı olur? Resmen bitirmek için mücadele ettim. Çok sıkıcıydı.. İşin garip tarafı içindeki öğreti ve tavsiyeler uygulama da olmayacak şeyler. Her yönüyle bana saçma geldi. Belki de saçma olan benimdir, bilemem. Açıkçası çok şey vermeye çalışıp hiç bir şey vermeyen bir kitap. Daha iyi kitaplara zaman ayrılabilir.

Nefise Şahin 
23 May 09:45 · Kitabı okudu · 23 günde · 6/10 puan

Kitap hakkında bu sitede olumsuz çok yorum olsa da kitabı okumak istediğim için okudum. Bazı yorumlara hak verdim, bazılarını ise abartılı buldum.

Şöyle ki, kitabın bize vermek istediği dersler aslında hemen hemen hepimizin bildiği ama uygulamadığımız şeyler. Zamanı planlamak, iyilik yapmak, disiplinli olmak VS... Bunları çok duyduk ve biliyoruz ama uygulamak için çok azımız sarfediyoruz. Kitap, bu değerleri bir kez daha hatırlatmış bize.

Sevmediğim kısmı ise diyaloglar. Kitap, düz olarak yapmamız gerekenleri anlatsaydı belki sıkıcı olurdu ama en azından yapmacık diyaloglarla değerini düşürmemiş olurdu. Doğallıktan çok uzaktı diyaloglar ve bariz olarak sırıtıyordu. Bu yüzden bu diyaloglar olmasaydı ta diye kitap boyu çok söylenmişimdir kendi kendime.

Tavsiye edip etmemek konusunda karar veremiyorum ama bir şeyi okumak istiyorsanız, okuyun. Onun bunun düşüncesi için değil, kendi isteğiniz için. Ben bu incelemeyi kararsızlar için buraya bırakıyorum.

Amine ÇEBER 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk defa bir Robin SHARMA kitabını okudum. Ve kesinlikle harika bir kitaptı. Okurken kendimizi hayatımızın gidişatı üzerine düşündüren bir kitap. Hayatta yapmak istediklerimiz için bize cesaret veren bir kitap. Bunu okuduktan sonraki haliniz ile okumadan önceki haliniz arasında dağlar kadar fark olacaktır.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesleğinde çok başarılı olan avukat Julian'ın hayatta sahip olunabilecek her şeye de sahip olsa da yoğun iş temposu nedeniyle bir duruşma sırasında kalp krizi geçirmesi ve bu hastalık sonucu hayatının da yeniden değişmesiyle gelişen , Hindistan seyahatine çıkması ve orada tanıştığı bilgenin anlattığı hikayelerde aydınlanmış bir yaşam için gerekli yedi erdemin gerekliliği ifade edilmektedir..

GÜLAY KAŞMER 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her sayfasında binlerce bilgi,öğüt var.Önemli bulduğum yerlerin altını çizen biriyim , bu kitabın yarısını çizdim diyebilirim.Okurken öğrendiğim bilgileri iyice sindirmem gerekti hayata uyguladığımızda ise mucizeler yaratacağına inanıyorum eğer okumadıysan çok şey kaybediyorsun dostum :)

Mlk Kdrsz 
23 Haz 00:01 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Uzun zaman önce okudum. Kitabı başucu kitabım yapmayı düşünmüştüm o zamanlar. Fazla altı çizilesi. Kitabın beni en çarpan yeri insanların, dün düşündüğü şeylerin çoğunu bugün de düşünüyor olmaları konusunda bir cümlesiydi. Yani aslında her gün düşündüğümüz çoğu şey, önceki günlerde düşündüğümüz şeyler. Halbuki beynimiz kısır döngü yerine daha kıymetli işlere yorulmalı.Bu tarz bir mesaj veriyordu. Kişisel gelişim kitapları okumuşluğum çoktur. Alanında uzman yazarlar olmadığı sürece pek ilgimi çekmiyor artık. Psikolojik danışman olarak bunların sadece boş cesaretlendirmeler olduğunu düşünürüm ve vakit kaybıdır. Orada yazılanlar orada kalır uygulayamazsınız.Hele bu türe ilgisi olmayanlar için fazla öğütvari gelebilir. Ama eğer illa kişisel gelişim okuyacağım diyorsanız bence bu kitap tercihleriniz arasında olabilir. Ben okuduğumda "İşte budur." dedirtmişti. Kitapta yazılanları tabiki uygulayamadım fakat okumaktan ve yazılanlardan büyük keyif aldım. Şu an o zamankine daha birikimliyim. Bi de şimdi okuyup öyle yorumlamak gerekli diye düşünüyorum.

Kitaptan 286 Alıntı

KARTAL 
29 Mar 01:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hayatı, size gülmeyi unutturacak kadar ciddiye almayın."

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (pegasus)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (pegasus)

Amaçlarına ve hedefine giden yolda ilerlerken eğlenmeyi ihmal etme. Hiçbir zaman geçmişte yaşadıklarından pişmanlık duyma.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin SharmaFerrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma
Kezban 
09 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ellerimizden kum taneleri gibi akıp giden zaman asla geri gelmeyecektir..

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin SharmaFerrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma
Hüseyin ŞAHİN 
26 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başarısızlıktan asla korkma, başarısızlık senin arkadaşındır.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 138)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 138)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Size bir tek şey söyleyeyim: Kırılmıştım.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 19 - GOA Yayınları)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 19 - GOA Yayınları)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Mutluluğun sırrı basit: Yapmayı gerçekten sevdiğin şeyin ne olduğunu bul ve tüm enerjini bunu yapmaya yönlendir. "

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 60 - GOA Yayınları)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 60 - GOA Yayınları)
Nefise Şahin 
07 May 11:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Cesaret
Cesaret sana, diğerlerinin başarısız olduğu yerde vazgeçmeme iradesini kazandırır.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 99 - Goa yayınları)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 99 - Goa yayınları)
Büşra Ekmen 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi çocuklarının ilk adımlarını kaçırmışsan, başarı basamaklarını çıkmanın ne anlamı var? Bir evi tasarlamaya vaktin olmamışsa, apartmandaki en büyük daireye sahip olmuşsun ne işe yarar? Çocukların babalarını tanımıyorsa, tüm ülkede sıkı bir avukat olarak tanınmanın ne anlamı var ?

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 180)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 180)
Şeyma 
 22 Nis 10:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çin Atasözü
'Sana gül veren elde hep biraz güzel koku kalır.'
Anlamı; başkalarının yaşamlarını iyileştirmek için çalışırsan bu süreç içinde dolaylı olarak kendi yaşamını da iyileştirirsin.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 206 - Pegasus yayınevi)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 206 - Pegasus yayınevi)
Hüseyin ŞAHİN 
26 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başarısızlık, deneme cesaretinden yoksun olmaktır, ne eksik ne fazla.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 138)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 138)
29 /