Ferrari'sini Satan Bilge

6,9/10  (436 Oy) · 
2.162 okunma  · 
263 beğeni  · 
9.758 gösterim
On yıl önce bir kitap yayınlandı ve milyonların yaşamını değiştirdi. Kariyerindeki başarısı, içindeki derin boşluğu gizlemeye yetmeyen ünlü avukat Julian Mantle'ın hikâyesini anlatan Ferrari'sini Satan Bilge, hayatta neyin önemli olduğuna ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmenizi neyin sağlayacağına dair unutulmaz bir ders veriyor ve okurların refah, mutluluk ve iç huzuruna kavuşmalarını sağlayacak çözümler öneriyor.

"Öğretirken keyif de veren, büyüleyici bir öykü."
-Paulo Coelho, Simyacı'nın Yazarı-

"Sansasyonel. Bu kitap hayatınızı değiştirecek."
-Mark Victor-

"Yaşamın büyük sorularına ışık tutuyor."
-Edmonton Journal-

"Herkesin faydalanabileceği sade bir bilgelik."
-Calgary Herald-

"Bu kitap, sağduyu ve bilgeliğin altın madeni."
-Dean Larry Tapp-

"Robin Sharma'nın hayatımızı değiştirecek önemli bir mesajı var. Kişisel memnuniyetin telaşlı bir çağda yazılmış, eşine rastlanılamayacak kitabı."
-Scott DeGarmo, Success Magazine-

"Bir hazine; gerçek başarı ve mutluluk için zarif ve güçlü bir formül. Robin Sharma yüzyılların bilgeliğini yakalayıp onu bu çalkantılı zamanlara uyarlamış. Elinizden bırakamayacaksınız." -Joe Tye-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9786054263783
 • Orijinal Adı:
  The Monk Who Sold His Ferrari
 • Çeviri:
  Filiz Gülerkaya
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Anıl 
 22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Öncelikle belirtmek isterim ki; genel anlamda bu kitap, acımasızca yapılan eleştirileri kesinlikle hak etmiyor. Kitabın en beğenilen incelemesi ise kitabı dahi okumayan bir arkadaş tarafından yapılmış bir inceleme olması da zannediyorum ki sitenin çok büyük bir ayıbı. Biz kitapseverler olarak hangi ara bir emek karşısında bu kadar saygısız, kaygısız ve acımasız olduk.

Sitemkâr ve gergin bir başlangıç yaptığımın farkında olmakla beraber kitap hakkındaki düşüncelerime geçmek istiyorum. Kitap, bir kalp rahatsızlığı sonucu Ferrari’sini satan bir avukatın, Hindistan’a yaptığı ziyaretle hayatına kattığı disiplin ve kaliteyi biz okurlara yansıtmaya çalışıyor. Yansıtıyor da. Öyle ki kitabı okurken doğa ile alakalı öylesine güzel tasvirlerden sonra hafta sonu bir doğa gezintisi yapmamam imkansızdı.

Kitap yetişkin bir bireyin hayatını ne kadar kaliteli yaşadığını sorgulamaya itiyor. Bu noktada kalite kelimesi ancak zihin yönetimi, gerçek bir amaç edinme, sürekli değişim, disiplin, zamana saygı, başkalarına yardım etme ve anın değerini bilme parametrelerinin gerçekleştirilmesi ile bir bütüne ulaşıyor ve işte o zaman kaliteli bir yaşamın sırlarına vakıf olunabileceği okurun zihninde yer ediniyor. Kitapta o kadar güzel cümleler var ki sırf bu güzel, bol sorgulatmalı ve farkındalık tohumu serpen cümlelerin varlığı sebebiyeti ile Ferrari’sini Satan Bilge okunmaya değer bir kitap.

Hiçbir zaman ön yargılı olmamak gerek. Şu kitabı yapılan yorumlar yüzünden okumasaydım neler kaçırdığımın dahi farkında olamayacaktım. Bu anlamda yapılan incelemelerin daha detaylı daha doyurucu olması en büyük temennim. Kitabın en güzel alıntılarından biri ile incelemeyi sonlandırmak istiyorum; Mutluluk doğru kararlarla, doğru kararlar deneyimle ve deneyim yanlış kararlarla gelir.

Kaan Ö. 
 18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 2/10 puan

Geçenlerde Anıl arkadaşımızın incelemesini görünce seneler evvel başlayıp yarım bıraktığım kitabı tekrar elime aldım ve bu sefer bitirmeyi başardım.

Kişisel gelişim, NLP ya da adına her ne deniyorsa, bu tarz kitaplara karşı önyargımdan bağımsız olarak fikrim şu: içinde yararlanabileceğiniz tavsiyeler de barındıran kötü bir kitap.

Kitabı kötü bulmamdaki birinci etken yazarın üslubu.

Julian: Ben Hindistan’ın dağlarındayken bıdı bıdı… Yogi Krishnan bana bir gün dedi ki vıdı vıdı…
John: Vay canına Julian, neler diyorsun! Ne kadar da haklısın, hiç bu açıdan düşünmemiştim…

Kitap buna benzer yapmacık diyaloglar, kısa hikayeler, aforizmalar ve sanki anlaşılması çok zor şeyler anlatmış gibi, her bölüm sonunda okuduğumuzu anladık mı tadında madde madde özetler halinde ilerliyor. Kitabın verdiği öğütler: kariyer hırsı ve rekabetin gözümüzü kör etmesine izin vermemek, sevdiklerimize zaman ayırmak, paylaşmak, kendimizi tanımak, hayattaki amacımızı keşfetmek, hedef koymak ve onun için çabalamak, hatalarımızla yüzleşmek ve çıkardığımız derslerle yolumuza devam etmek, beden sağlığımıza dikkat etmek, yeterince uyumak, güne erken başlamak, dengeli beslenmek vs… Bunların hepsi güzel öğütler, dikkate alınmalı.

Belirtmek istediğim asıl nokta şu:

İşin içinde ticari kaygı olunca kitap benim için bütün samimiyetini yitiriyor. Doğu mistisizmini güzel bir ambalajla ticari ürün haline getirip batıda pazarlamak 2000’li yılların modası. Birtakım kişisel gelişim kitapları, saati bilmem kaç liralık yoga kursları, yaşam koçluğu, kuantumcular, organikçiler vs. derken dev bir sektör oluştuğunu görüyoruz. Bu aslında uzun bir sürecin sonucu. Sanayi devrimi, şehirlerdeki nüfusun artması, daha çok insanın ekonomik özgürlük kazanması ve gelişen bireyselleşme sürecinden bahsetmek gerekiyor. Temel ihtiyaçlarını (barınma, gıda vs.) karşıladıktan sonra harcayabileceği parası ve zamanı olan insanlar çeşitli hobiler aracılığıyla (sanat, kültürel etkinlikler, spor, seyahat vb.) kendini gerçekleştirme ihtiyacını karşılayabilirken bazıları bu manevi tatmine ulaşamıyor. Kimisi başarı ve para hırsına kendini kaptırıp acımasızlaşıyor, kimisi de içine kapanıyor, yalnızlaşıyor. Sonuç: kronik mutsuzluk. Bu manevi tatminsizlik insanları arayışa sürüklüyor. Bazı insanlar da bu arayışı ticari bir fırsata çeviriyor. Ben bu durumu etik bulmuyorum.

Yazar Robin Sharma zaten pek ferrarisini satan bir bilgeye benzemiyor. Onun bilgeliği biraz farklı. Kurduğu şirket, çok uluslu şirketlere danışmanlık hizmeti, çalışanlarına liderlik kursları veriyor. Dileyen ayda 50000 $’dan başlayan fiyatlarla Robin Sharma’nın engin tecrübelerinden bire bir faydalanabiliyor.

http://www.robinsharma.com/personal-coaching

Hepimiz hayatımıza yön verirken zaman zaman başka insanların fikirlerinden, tecrübelerinden yararlanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ama bence bu yolda bu tarz kitaplardan önce biyografi, otobiyografi, psikoloji, felsefe vs. türünde okunabilecek çok değerli kitaplar var.

Alt tarafı bir kitap işte, oku geç diyenlere bir şey diyemem. Ama kendini bu tür kitaplara kaptırmış, ciddi ciddi hayatın anlamını, başarının anahtarını bu şekilde bulabileceğini düşünen kitlelerin varlığı da beni düşündürüyor.

Bekir İstanbul 
29 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Hayır okumadım, okumayı da düşünmüyorum. Yorum yazmak için illa ki okumuş olmak mı gerekiyor, hayır. Puanına baktım diğer yorumları okudum ve kitabı okumamaya karar verdim. Ama kişisel gelişim kitapları sevenler için bir kitap önerebilirm. Leonardo Da Vinci gibi düşünmek. Kitap bu sitede yok ama çok güzel, çok faydalı bir kitap. Okuyun derim..

Amine ÇEBER 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk defa bir Robin SHARMA kitabını okudum. Ve kesinlikle harika bir kitaptı. Okurken kendimizi hayatımızın gidişatı üzerine düşündüren bir kitap. Hayatta yapmak istediklerimiz için bize cesaret veren bir kitap. Bunu okuduktan sonraki haliniz ile okumadan önceki haliniz arasında dağlar kadar fark olacaktır.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesleğinde çok başarılı olan avukat Julian'ın hayatta sahip olunabilecek her şeye de sahip olsa da yoğun iş temposu nedeniyle bir duruşma sırasında kalp krizi geçirmesi ve bu hastalık sonucu hayatının da yeniden değişmesiyle gelişen , Hindistan seyahatine çıkması ve orada tanıştığı bilgenin anlattığı hikayelerde aydınlanmış bir yaşam için gerekli yedi erdemin gerekliliği ifade edilmektedir..

GÜLAY KAŞMER 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her sayfasında binlerce bilgi,öğüt var.Önemli bulduğum yerlerin altını çizen biriyim , bu kitabın yarısını çizdim diyebilirim.Okurken öğrendiğim bilgileri iyice sindirmem gerekti hayata uyguladığımızda ise mucizeler yaratacağına inanıyorum eğer okumadıysan çok şey kaybediyorsun dostum :)

Tuğba Karadağ 
01 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitap o kadar sıkıcı ki 30.sayfaya nasıl geldiğimi bilmiyorum. Bi öğretmenimin tavsiyesi ve kitap zevkinin de iyi olduğunu düşündüğüm için almıştım. Keşke olmasaydım. Belki daha ileri ki sayfalarda bu sıkıcılığını kaybediyor dur. Bilmiyorum ama bi daha okumayı düşünmüyorum.

Günel Həsənova 
23 Nis 21:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Evidə neçə otağın və ya maşının nə dərəcədə şıq olması mühüm deyil, onları özünlə o biri dünyaya apara bilməyəcəksən. Özünlə götürə bildiyin yeganə şey sənin vicdanındır. Ona qulaq as.

Yazarın Kitap Ayracı 
 08 Şub 23:32 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumak insana çok şey katıyor; Bilgelik olsun, hayata deneyim olsun, hayatı farklı görmek olsun, hayata bakışımızı değiştirmek olsun ...birçok kitap hayatımıza izler bırakır. Ve bunlar dostça yaklaştığımız kitaplardır. Bunlarla kuşanıp hem hayatımıza hemde çevremize fayda sağlayacak bireyler olarak etrafımızdakilerin karşısına çıkabiliriz. Bu da kendimizi kitaplarla süsleyerek yapabiliriz. Ali Şeriati: "Okuyun, diyor okuyun. Çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor." Bizde okuyarak çok okuyarak kendimizi savunabiliriz ve koruyabiliriz.
Fikrimce: Kitaplar dosttur, hayatımızda arkadaştır, asla yalnız olmadığını hissettirendir, kitapları dost bilenle dost olmaktır... Bu kitapta çok şey buldum Belki de hayatımı değiştirecek yönelimler buldum. Gerçekten dedikleri kadar varmış 'Ferrari'sini Satan Bilge'. Artık dünyada değilim, dünya benim içimde diyebilmektir Ferrari'sini Satan Bilge'de... Herkese tavsiye edebileceğim Bir eser. Hatta okunması gereken bir eser desem daha uygun olur diye düşünüyorum. Selametle kalın değerli 1k Ailesi.

FATOŞ OKULU 
16 Mar 17:51 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Genel olarak iki sorun vardı benim açımdan. Ferrari'nin satılması başta belirtilmiş sonra tekrar üzerinde durulması önemli olanın adamın Ferrarisini satabilmis olması gibi düşündürüyor. Ya da yazar bizden ' aaa adam Ferrari yi satmış çok önemli o zaman soyleyecekleri ' gibi dusunmemizi istemiş. Diğeri ise mesleklerinde oldukça başarılı iki avukatın konuşma şekli. Birbirlerini anlayabilmek için çok fazla açıklama yapmaları gerekmis. Içerik güzel ama yazar okurları fazla hafife almış.

Kitaptan 248 Alıntı

KARTAL 
29 Mar 01:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hayatı, size gülmeyi unutturacak kadar ciddiye almayın."

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (pegasus)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (pegasus)

Amaçlarına ve hedefine giden yolda ilerlerken eğlenmeyi ihmal etme. Hiçbir zaman geçmişte yaşadıklarından pişmanlık duyma.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin SharmaFerrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma
Kezban 
09 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ellerimizden kum taneleri gibi akıp giden zaman asla geri gelmeyecektir..

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin SharmaFerrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma
Hüseyin ŞAHİN 
26 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başarısızlıktan asla korkma, başarısızlık senin arkadaşındır.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 138)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 138)
Mahfuz Ayışığı 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Size bir tek şey söyleyeyim: Kırılmıştım.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 19 - GOA Yayınları)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 19 - GOA Yayınları)
Mahfuz Ayışığı 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Mutluluğun sırrı basit: Yapmayı gerçekten sevdiğin şeyin ne olduğunu bul ve tüm enerjini bunu yapmaya yönlendir. "

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 60 - GOA Yayınları)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 60 - GOA Yayınları)

Cesaret
Cesaret sana, diğerlerinin başarısız olduğu yerde vazgeçmeme iradesini kazandırır.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 99 - Goa yayınları)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 99 - Goa yayınları)
Hüseyin ŞAHİN 
26 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başarısızlık, deneme cesaretinden yoksun olmaktır, ne eksik ne fazla.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 138)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 138)
Anıl 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Anı Yaşamaya Yönelmek
Zihnini sürekli anı yaşamaya yöneltirsen sınırsız enerjiye sahip olursun, saat kaçı gösterirse göstersin.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 74 - GOA)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 74 - GOA)
Mahfuz Ayışığı 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Kendinize güvenin. Tüm ömrünüz boyunca sürdürmekten haz duyacağınız bir yaşam biçimi yaratın. Olasılığın küçücük, gizli kıvılcımlarını körükleyip başarı alevlerine dönüştürerek kendi potansiyelinizi maksimum şekilde kullanın."

Foster C. McClellan

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 76 - GOA Yayınları)Ferrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma (Sayfa 76 - GOA Yayınları)