1000Kitap Logosu
Fetvalarım-1

Fetvalarım-1

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.0
2 Kişi
6
Okunma
2
Beğeni
414
Gösterim
368 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 10 sa. 26 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Burç Yayınevi · 2011 · Karton kapak · 9786058866218
Ülkemizin yetkili ve güvenilir hocası Prof.Dr. Orhan Çeker hocamızdan günlük hayatımızda karşılaştığımız sorularla ilgili (724 soru) doyurucu cevaplar. Fetva verme yöntemiyle ilgili örnek bir çalışmayı, Bir fetva defteri örneğini, Kadınlar mahremsiz hacca gidebilir mi? Kaza namazı var mıdır? Sünnetler yerine kaza namazı kılınabilir mi? Asgari ücretle çalışana zekat verilebilir mi? Lens kullanmak abdeste mani midir? At kurban olarak kesilebilir mi? Kadınlar pantolonla namaz kılabilir mi? Müslüman hanımların kıyafet şekli ve şartları, Seferi (yolcu) Müslümanların namaz ve oruç ibadeti, Çalışan kadın zekat verir mi? İnternet üzerinden alışveriş yapmanın kuralları, Taksitli alışverişlerin şartları, Faiz,borsa ,sigorta ve enflasyonla ilgili konuları, Namazda dünya işleri düşünmek namazı geçersiz kılar mı, Kredi kartı kullanmak caiz midir vb. yüzlerce sorunuza cevap bulacaksınız. (Tanıtım Bülteninden)
M.T
bir alıntı ekledi.
''" Biz Müslümanlar kendi işimizi bırakıp Allah'ın işine karışıyoruz. Ahirette kimin hali ne olacak o bizim işimiz değil, Allah'ın işidir. Allah' ın işine karışmayalım."
Orhan Çeker
Sayfa 252 - Damla Ofset/ Konya 2014 / 2. Baskı
6
Kader
Soru: Alın yazısı gerçek midir? Gerçekse o zaman bizim bu dünyadaki irademiz kısıtlanmış olmuyor mu? Cevap: Alın yazısından maksat kaderdir. Kaderi Hak Teala ezelde yazmıştır. Kaderde yazılı olması bizim hal ve hareketlerimizi kısıtlama anlamına gelmez. Çünkü kaderi Cenab-ı Hak yazarken, ‘filan zamanda filan kişi şu işi yapsın’, diye yazmamıştır. Yani kaderi emredici olarak değil, haber verici olarak yani ‘filan kişi kendi iradesini kullanarak şu işi yapacak’ şeklinde haber verici olarak yazmıştır. Dolayısıyla bizim irademizle yapacağımız işi Cenab-ı Hak ezelde bildiği için bizim irademizle yapacağımız şeyi oraya yazmıştır. Yoksa cebredici, mecbur bırakıcı bir ifade ile yazmamıştır. Onun için de insan ne yaparsa yapsın kendi iradesi ile yapar ve yaptıklarından sorumlu olacaktır.
4
M.T
bir alıntı ekledi.
Tatlısına maçı unutun artık gençler (:
" Hangi oyun olursa olsun, isterse beş taş oyunu veya sek sek... olsun yenilen taraf yenen tarafa bir şeyler ısmarlıyorsa bu kumara, caiz olmayan bahse girer. "
Orhan Çeker
Sayfa 274 - Damla Ofset/ Konya 2014 / 2. Baskı
1
15
50 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.