Feyzü'l Furkan Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsirli Meali

·
Okunma
·
Beğeni
·
14,1bin
Gösterim
Adı:
Feyzü'l Furkan Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsirli Meali
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
1296
Format:
Ciltli
ISBN:
9789752420755
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Server Yayınevi
Baskılar:
Feyzü
Feyzü
Feyzü
Feyzü
Feyzü
Feyzü
Kur'ân-ı Kerîm, Yaradanımız'ın bütün insanlara gönderdiği cihanşümûl, son ve en mükemmel talimat ve tebligâtıdır. Onu insanların, özellikle inananların dilinden kalbine aksedip hayatına hâkim olması için indirmiştir.

Allah'ı tanımak, Kur'an'ı tanımakla; Kur'an'ı tanımak ise onu okumak, ilke ve esaslarını hayata geçirmekle olur. "Allah var" deyip de yokmuş gibi yaşamanın; Kur'an'a inandığını söyleyip de Kur'an'sız bir yaşantının doğuracağı tehlikeden kendimizi ve neslimizi korumak mecburiyetindeyiz. Bütün kitap ve dinleri içine alan, son ilahî kitabımız Kur'ân-ı Kerîm, sadece zihnimize hitap eden ve zihnen ilgi duymak ve inandığımızı söylemekle yetinmemiz gereken bir kitap değildir. O, bütün eylemlerimizde kendisine yönelmemiz ve yaşantımızda uygulamamız gereken bir kitaptır. Çünkü katılaşmış/taşlaşmış kalpler onunla yumuşar, çağlara açılan yol bu hakikat nuruyla aydınlanır.

Kur'ân-ı Kerîm'in en doğru şekilde anlaşılması ve yaşanmasıyla ilgili olarak yıllardır ileri sürülen en büyük bahane "okuduğumu anlayamıyorum" idi. Bugün bu mazereti ortadan kaldıran nitelikli bir çalışmaya kavuştuk. Uzun yılların emeği ve birikimiyle hazırlanan, sade ve anlaşılır bir Türkçe ile yazılmış, gerekli görülen yerleri anlamayı kolaylaştıracak kısa tefsirlerle zenginleştirilmiş, iniş gayesini ve Allah'ın muradını anlamayı hedeflemiş ender bir çalışma: Feyzü'l-Furkân…

Mealde, gerekli fıkhî, itikâdî, tarihî ve sosyolojik açıklamalar yapılarak birçok parantezsiz/çıplak meallerin doğuracağı tehlike önlenmeye çalışılmış, böylece âyet ve açıklamalarını her seviyedeki insanın rahatlıkla anlaması ve anlatması sağlanmıştır.

Kur'an'ın anlamıyla ve ruhuyla buluşmak, O'na uygun bir yaşam sürmek isteyenler için bu eser kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor…
739 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Açıkçası incelemeye hangi kitaptan başlasam diye düşünürken Yaratıcının bu SON ve EVRENSEL mesajını incelemezsem ne ilahiyat okumamın ne de ilahiyatçı olmamın yararı var dedim.
Elimdeki eser 2010 baskısına ait yer yer genişletme ve değiştirilme yapılmış.(oldukça iyi olmuş)
Okuduğum diğer meallere nazaran (Ali Bulaç, Diyanet Meali, Elmalılı Meali) yeri ayrı ha bir de Hüseyin Atay meali var ki o başka bir yazıya inşaallah.
Dilinin açık ve güzel oluşu, kırık meal yerine cümle meal tercih etmeleri okuyucuyu sıkmıyor. Dipnot ve açıklamalar ise oldukça doyurucu. Bazen bir ayetin sebebi nuzulunu anlatıyor bu dipnotlar bazen de ayette geçen olay, yer, zaman veya kişi hakkında bilgiler veriyor böyle olunca da siyak ve sibak yani ayetler arası bağlantı daha iyi kavranıyor.
Uzın lafın kısası hala vaktiniz varken bir okuyun derim. (bence)
680 syf.
·456 günde·Beğendi·10/10 puan
Okuduğum ama bitiremediğim hiçbir zaman da ( yani ölene dek) bitmeyecek tek kitap.

Zaten Kuran-ı kerim hepimizin okuması hatta ilk okunması gereken hayat kitabımız.
Ben çok ağır okumayı tercih ettim.
Genelde kafamın daha rahat olduğu sabah saatleri okumamı yaptım. Bitirmek için değil yaşayabilmek ve hayatıma geçirebilme gayretiyle okumamı yapmaya çalıştım.
Okuduğum açıklamalı meal gerçekten çok açıklayıcı ilk kez meal okuyacaksanız kesinlikle tavsiye ederim.
Küçük dipnotları var kafa karışıklığına mahal vermiyor ve dili çok hafif anlaşılır yalın bu da okurken sizi sıkmıyor aksine zevkle okuyorsunuz .
Benim elimdeki küçük boyuydu yanlarına notlar yazamadım.
Eğer ufak notlar almayı seviyorsanız ya da okuması zor gelebilir. Orta boyu daha ideal... (Çantana at çık her an heryerde oku için çok uygun cep boyu tabi )
Tevafuk olarak Kuran-ı Kerimin mealini bitirdiğim bu gün az önce Kuran-ı Kerimle ilgili temel bilgileri anlatmaya çalıştığım yeni videomu da atmış bulundum.
Belki izlemek isteyebilirsiniz. Bilgileri tazelemek bazı unuttuğumuz şeyleri hatırlamak adına.
Linkini bırakıyorum
https://youtu.be/0cWbwcDgXT8

Okuyun okuyun okuyun her an...
(Başucu kitabınız olacak ilk eser )
689 syf.
Çok eski bir hayalim vardı, inandığım kitabın "bana ne söylediğini" bilmek, anlamak istiyordum. İnanan bir aileden geliyordum elbet, ama neye? Kendimi eksik sayıyordum. Hep "yüzünden" okuyup geçerdim. Ama hiç düşünmezdim, bazen aklıma gelse de vakit bulamazdım. Hep bir bahanem vardı yani. Ta ki bu seneye kadar. Rabbim nasip etti elhamdülillah, müşerref olduk. Yaratıcımın bana ne söylediğini tekrar işittim, itaat ettim, iman ettim. Bu kitabın bir insan elinden çıkamayacağına, kitapların en mukaddesi olduğuna ve bütün kitapların aslında O'nu anlamak için yazıldığına, okunduğuna iman ettim. Rabbim, okuduğumuzla amel etmeyi önce şahsıma, sonra diğer bütün inanan kardeşlerime nasip eylesin. Ramazan-ı Şerif üstüne ilaç gibi geldi bu okuma. Hamd, alemlerin rabbi olan Allah'adır. Döndürülüş elbette O'nadır.

Hayırlara vesile olmuştur...
739 syf.
·76 günde·10/10 puan
‘Bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak için okunur’. Bu platform da yer alan ilk incelememin bu meal olmasını istiyordum. Meali en azından bir kere okumuş olduğum için şükürler olsun. Bu meal ufak açıklamaları ile tefsir okumaya vakit ayıramayanlar için çok iyi bir tercih olur. Hem açıklamalarının sadeliği sebebiyle hem de nesh edilen ayetler gibi o an okunduğunda bilinmesi gereken konularda çok sade ve faydalı bir meal.
Meali zaten tek sefer de kitap gibi okumak pek mümkün değil. İnsanı derin düşüncelere daldıran, bazen yaşadıklarını sorgulatan yanıyla Kuran’ı Kerim’i her okuduğumuzda başka bir şey anlıyoruz. Kur’an-ı Kerim her ayeti ile çok özel ve eşsiz ama bu okuyuşumda beni etkileyen ayetleri okudukça alıntıladım. Birde en azından mutlaka şu sureler okunmalı dediğim, çok etkilendiğim sureleri paylaşmak istiyorum;

Nur
Furkan
İsra
Ahzab
Şura
Muhammed
Fetih
Hucurat
Rahman
Vakıa
Hadid
Abese
Tekvir
Mutaffifin
Târık
Beled
Leyl
Duha
Zilzal
Adiyat
Karia
Tekasur
Hümeze

Aslında 20. cüzün hepsini yazmak istedim ama listeyi biraz daralttım.
Rabbim her Müslümana kitabını anlamayı ve onunla amel edebilmeyi nasip etsin bizi de o kullarından kılsın.

‘Rabbim, ilmimi artır.’ de. (Taha/114)
Tefsir okumak uzunlugu itibariyle insanin nefsini zorlayan bir durum ve bazi tefsirlerin uzun ve dillerinin agir olması insanları tefsir okumaktan uzaklaştırmaktadır.
Oysa ki Kur an in anlamının kavranması herkesin malumudur ki çok önemlidir.
Hasan Tahsin in meal tefsiri kısa sade ve hic sokmadan anlaşılır bir şekilde Müslümanların hizmetine sunulmuş. Kendisinden Allah razi olsun.
739 syf.
·10/10 puan
Bu kadar çok kitap okuyup, ilk okumamız gereken kitabın mealini neden bu kadar geç okuduğuma dair kendime kızsamda; zararın neresinden dönülürse kardır diyerekten ilk kez bitirebilmem nasip oldu, çok şükür.

Bir kereyle kalmayacağı ve okuduğum okuyacağım en güzel kitap olduğu şüphesiz.. Umarım orada bir yerde , her neredeysen, sen geç kalmazsın benim kadar..

( ,,, çok sevdiğim ve bu konularda benden daha daha ilgili bilgili bir arkadaşım önermişti bu yayınını ve günde 1-2 sayfa okuyarak başladım sonrasında neden bu kadar az okuyorum ki dedim ve zamanla günde yarım meal ve iş yogunluk vs durumlarına göre günde 2-3 meal okuya okuya bitirdim. Bundan sonra ki niyetim arapça okuduktan sonra ardından aynı cüzün surenin mealini okuyarak bitirmek daha çok anlamak kavramak, inşAllah.. Paylaşmak istedim- nereden nasıl başlayayım diye düşünenler benim gibi gözünde büyütenler için.. )

Edit: Dogru yere dogru inceleme ekleme için 2. kez paylaşıyorum. Uyarı ve bilgi için teşekkürler. Ve 2. kez anlattığım şekilde başladım, her okumada daha güzel daha anlamlı daha kalıcı olacak, inşallah.. İyi okumalar.
%66 (487/739)
·Puan vermedi
"Butun kitaplar tek bir kitabi anlamak icin okunur" Feyzul Furkan tefsirli meali bi grup ile beraber okuyoruz.az az belki karinca hizinda lakin ozumseyerek.Ciltli tefsirler gibi olmasa da her daim elimizin altinda cantamizda bulundurmamiz gereken bir tefsir.
739 syf.
·61 günde·Beğendi·10/10 puan
Hiç şüphesiz bizim Kuran’ ı önce okuyup sonra anlayıp daha sonra da onunla amel etmeliyiz.Bu anlama kısmına gelince tefsirler hem çok uzun hem de dilleri çok ağır olup bir altyapı gerektiriyor.Bu kitap ise gayet açıklayıcı bir meal ve gayet kısa, bilgilendirici bir tefsirle halletmiş bu sorunu.Herkesin okuyabileceği bir eser olmuş.
739 syf.
·150 günde·Beğendi·10/10 puan
Kendi adıma çok geç kalınmış bir okuma olarak görüyorum. Hayatımızı bir din üzerine inşa ediyoruz ama dinin kurallarını ve nasıl yaşanacağını anlatan kitabı anlayarak okumaktan uzağız. Keşke çok daha erken yaşta okumak nasip olsaydı. Feyzül Furkan çok güzel kısa açıklamalar yapan tefsirli bir meal herkese tavsiye ederim. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Rabbim bizleri Kuran ilkelerine ve peygamber efendimizin sünnetine uygun yaşayan kullardan eylesin.
Başucu kitabımız olmalı.
Okunmalı tekrar tekrar..
・・・
"Bütün kitaplar, tek bir kitabı daha iyi anlamak için okunur.”... Her zaman söylediğimiz bir cümledir bu. Ama gerçek bu mudur? Bugün kaç kişi kitabını okumaktadır? Mübarek harflerini, kelimelerini usulünce, kaidelerine uyarak okuyanlarımız elbette var. Bununla birlikte onu okumaktan maksat anlamak, idrak etmek, hayatımızda uygulamak, kendimize yaşam kılavuzu edinmek ise; bu konuda ne kadar eksikli olduğumuzu itiraf etmeliyiz.
Yıllardır Kur’an’ı ölülerimize, hastalarımıza okuduk; bir tek kendimize okuyamadık. Halbuki Kur’an ölüleri değil dirileri uyarmak için; kalbi, kafayı ve hayatı yeniden düzenlemek için gelmiştir... Ramazan aylarında hatimler indirdik. Onu hep el üstünde tuttuk, yüksekçe yerlerde sakladık. Ama kalbimize ve yaşantımıza indiremedik... Kur’an indirildiği dönemde gerçek anlamda anlaşılan, anlaşıldığı için yaşanılan bir kitaptı. O günden bu güne dört bir yanı aydınlatmış ve bize kadar ulaşmıştır. Onun nuru kıyamete kadar devam edecektir.
Bugün, Kur’an’a tabi olduğunu söyleyen Müslümanlar onun amaçlarından habersiz yaşamaktadır. Günümüz dünyasında yaşayan insanların Müslümanlığı, Kur’an’ın getirdiği ve öğrettiği Müslümanlık mıdır? Maalesef, hayır... Hayatımızdaki olumsuzluklar onu anlamak için gayret sarf etmemekten kaynaklanmaktadır. Kur’an ile günümüz müslümanları arasında ciddi bir iletişim ve anlama sorunu vardır. "
. . .
>Devamı için:
http://www.internetpazar.com/...amiyla-bulusmak.html
Andolsun ki onları (yahudileri, bu dünya) hayatına karşı, insanların en düşkünü olarak bulursun, hatta müşriklerden (düşkündüler). Onların her biri bin yıl yaşatılmayı ister. Oysa bunca süre yaşatılması onu azaptan uzaklaştıracak değildir. Allah onları yapmakta oldukları şeyleri eksiksiz görendir.
Hasan Tahsin Feyizli
Sayfa 14 - bakara suresi 96
En'âm Sûresi / 71.Ayet

71. De ki: “Allah’ı bırakıp da, bize fayda ve de zarar vermeyen şeylere mi yalvaralım? Allah bizi doğru yola kavuşturduktan sonra, (bir yandan) arkadaşları kendisini: ‘Bize gel.’ diye doğru yola çağırdıkları halde, (diğer yandan) şeytanların kendilerini ayartıp yeryüzünde şaşkın bir halde bıraktığı kimse gibi, ökçelerimiz üzerinde gerisin geriye (şirke) mi dönelim?” De ki: “Şüphesiz Allah’ın yolu (İslâm) tek doğru yoldur. Biz, âlemlerin Rabbine teslim olmakla emredildik.”
Zümer Sûresi / 22.Ayet

<<<Allah kimin göğsünü (niyet ve isteğinden dolayı, kabiliyet ve duygularını) İslâm’a açmışsa o, Rabbinden bir nur üzerinde olmaz mı hiç? Artık kalpleri, Allah’ı anmaya (O’nun hükümlerini kabullenmeye) karşı katılaşmış (böylece insânî fıtratını kaybetmiş, dünyalıklara ve nefsine tapmış) olanların vay haline! İşte onlar apaçık bir sapıklık içindedirler.>>>

Allah’a olan sevgisinden dolayı kalbi İslâm’a açılan kimse, artık nura, aydınlığa, hidayete kavuşmuş kimsedir. Kalbi Allah sevgisiyle dolan kişinin hareket ölçüsü İslâm olur. Onun elinden, dilinden, fikrinden kimse zarar görmez. Dünyalığı için de çalışır. Fakat âhiret dengesini bozmaz. Allah’a sığınır ve O’na tevekkül eder. Her işinde nefsinin veya başkasının hoşlanmasını değil, Allah’ın hoşlanmasını/rızasını ön planda tutar. Bu kimseler kalbini Allah’a kapatmışlarla asla bir olamaz. Kalbini Allah’a kapatmış kimseler, yine de içlerinde bir şeyin eksik olduğunu hisseder; hürmet edeceği, seveceği ve önünde boyun eğeceği bir şey aramaya koyulurlar. Bunun için de taş, tahta veya nefsinin öne çıkardığı şeylerin önünde boyun eğmeye ve onu yüceltmeye çalışırlar.
En'âm Sûresi / 54.Ayet

54. (Ey Resûlüm!) Âyetlerimize inananlar sana geldiği zaman de ki: “Selâmün aleyküm” (Allah’ın selamı üzerinize olsun), sizden kim bilmeyerek bir fenalık (bir günah) işler de sonra ardından tevbe eder ve kendini düzeltirse Rabbiniz (ona) rahmet etmeyi (acıyıp esirgemeyi) kendi üzerine yazmıştır. Çünkü O, çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir.
Eğer Allah dileseydi (yani iradelerinde serbest bırakmasaydı) müşrik olmazlardı. Seni onların üzerine bir gözcü de yapmadık, sen onların üzerine (koruyucu) bir vekil de değilsin.
Hasan Tahsin Feyizli
En'âm Sûresi / 107.Ayet
Görmedin mi! Allah nasıl bir benzetme yaptı: (Tevhid ve şehadet olarak) güzel söz, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaç gibidir.

#İbrahim/24
(Yoksa onlar) cahiliye (devrinin, İslâm dışı/batıl) hükmünü mü istiyorlar? Kesin inanan bir toplum için hükmü Allah’tan daha güzel olan kim vardır?!
Hasan Tahsin Feyizli
Mâide Sûresi / 50.Ayet

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Feyzü'l Furkan Kur'ân-ı Kerîm ve Tefsirli Meali
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
1296
Format:
Ciltli
ISBN:
9789752420755
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Server Yayınevi
Baskılar:
Feyzü
Feyzü
Feyzü
Feyzü
Feyzü
Feyzü
Kur'ân-ı Kerîm, Yaradanımız'ın bütün insanlara gönderdiği cihanşümûl, son ve en mükemmel talimat ve tebligâtıdır. Onu insanların, özellikle inananların dilinden kalbine aksedip hayatına hâkim olması için indirmiştir.

Allah'ı tanımak, Kur'an'ı tanımakla; Kur'an'ı tanımak ise onu okumak, ilke ve esaslarını hayata geçirmekle olur. "Allah var" deyip de yokmuş gibi yaşamanın; Kur'an'a inandığını söyleyip de Kur'an'sız bir yaşantının doğuracağı tehlikeden kendimizi ve neslimizi korumak mecburiyetindeyiz. Bütün kitap ve dinleri içine alan, son ilahî kitabımız Kur'ân-ı Kerîm, sadece zihnimize hitap eden ve zihnen ilgi duymak ve inandığımızı söylemekle yetinmemiz gereken bir kitap değildir. O, bütün eylemlerimizde kendisine yönelmemiz ve yaşantımızda uygulamamız gereken bir kitaptır. Çünkü katılaşmış/taşlaşmış kalpler onunla yumuşar, çağlara açılan yol bu hakikat nuruyla aydınlanır.

Kur'ân-ı Kerîm'in en doğru şekilde anlaşılması ve yaşanmasıyla ilgili olarak yıllardır ileri sürülen en büyük bahane "okuduğumu anlayamıyorum" idi. Bugün bu mazereti ortadan kaldıran nitelikli bir çalışmaya kavuştuk. Uzun yılların emeği ve birikimiyle hazırlanan, sade ve anlaşılır bir Türkçe ile yazılmış, gerekli görülen yerleri anlamayı kolaylaştıracak kısa tefsirlerle zenginleştirilmiş, iniş gayesini ve Allah'ın muradını anlamayı hedeflemiş ender bir çalışma: Feyzü'l-Furkân…

Mealde, gerekli fıkhî, itikâdî, tarihî ve sosyolojik açıklamalar yapılarak birçok parantezsiz/çıplak meallerin doğuracağı tehlike önlenmeye çalışılmış, böylece âyet ve açıklamalarını her seviyedeki insanın rahatlıkla anlaması ve anlatması sağlanmıştır.

Kur'an'ın anlamıyla ve ruhuyla buluşmak, O'na uygun bir yaşam sürmek isteyenler için bu eser kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor…

Kitabı okuyanlar 561 okur

  • Behiye Gezdi
  • Hayriye bolat
  • Gönül Varol Arabacı
  • Bedia Demir
  • Fatma Şahin
  • Büşra
  • Rabia Tatlı
  • Onur Ünlüler
  • Büşra ب
  • berceste mim

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.9 (12)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0