Adı:
Fi Zilâl-il Kur'an
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
8841
Format:
Ciltli
ISBN:
6054195848
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Birleşik Yayıncılık
Baskılar:
Fi Zılal
Fi Zılal
Fi Zilâl-il Kur
Hepimizin kullanma kılavuzu olan Kur’an’ Kerim’in tefsiri okumak farz olduğunu ve tüm müslüman kardeşlerimizin okuması duasıyla
Allah’ım bizi kıyamet gününde amelimizle değil,rahmetinle sorguya çeken ve affeden kullarından eyle.
6200 syf.
·10/10
Fi Zilali Kur-an yani Kur-an'ın Gölgesinde seri 17 ciltlik tefsirdir. Bu adamı hiçbir dindar ya da dinci okumaz/ okutmaz. Sadece sosyal yönü güçlü olan, ılımlı islam düşünürleri bu adamı severler. Avrupada din i islamı yaymaya/ anlatmaya gönderildi Mısır hükümeti tarafından. Döndüğünde başarısı büyüktü ve birazda oranın kültürüyle hemhal olmuştu. (Ordakileri etkileyebilmek için onlara benzemesi gerekiyordu.) Ve bu adam dinden çıkmış deyip idam ettiler. Fi Zilali Kur-an da klasik tefsirlerin üstündedir, zira ayetleri ve sureleri toplumsal anlamda ele alır.
HAYRET EDİYORUM!...
NE OLUYOR BU İNSANLARA?
NE OLUYOR BUNLARA DA, KOKMUŞ BATAKLIKTA YUVARLANIP DURUYORLAR VE O YÜCE, ULVÎ DAVETİ DUYMUYORKAR!. HAYATI YÜKSELTEN, MÜBAREK KILAN VE BERRAKLAŞTIRAN DÂVETİ!...
Ben ki, basit aciz bir kul...
İnsana yapılan bu ulvî ve yüce ikram, ne lütuftur! Hayatın bu kitap vasıtasıyla vardığı o yükseklik ne yüksekliktir. Kerem sahibi Hâlk'ın insanoğluna bahşettiği bu kıymetli makam ne makamdır?!...
Eşini "sevmediği" gerekçesi ile boşamak istediğini söyleyen birine Hz. Ömer'in verdiği şu cevap ne kadar güzel ve ne kadar anlamlıdır!; "Yazık sana! Yuvalar sadece sevgi temeline mi dayanır? Sorumluluk, vefakârlık duyguları nerede?"

İnsanların dillerinde geveledikleri şu "sevgi" sözü ne kadar ucuz ve kof bir sözdür! Onlar bu söz aracılığı ile değişken bir içgüdüsel duyguyu dile getirmek istiyorlar ve bu yanar-döner duygu adına karı-kocanın ayrılmasını, aile yuvasının yıkılmasını, hatta kadının kocasını boynuzlamasını -kocasını sevmiyor ya!ve erkeğin eşini aldatmasını -karısını sevmiyor ya, değil mi?- mubah görüyorlar, normal sayıyorlar.

Bu kof ve basit vicdanlarda bu ucuz ve değişken içgüdüsel duygudan, bu doyumsuz hayvanî ihtirastan daha üstün ve anlamlı bir duyguya rastlanmaz. Onların şu hayatta mertlik, soyluluk, erdemlilik, nezaket ve vefakârlık gibi yüce duyguların da varolduğunu ve bu duyguların şu kavramsal planda basitleştirdikleri, ayağa düşürdükleri ve durmadan dillerine doladıkları sevgiden daha önemli olduğunu hiç akıllarından geçirmedikleri kesin. Başka bir kesin olan gerçek de onların yüce Allah'ı hiç düşünmedikleri, hiç hatırlarına getirmedikleri. Onlar göz boyayıcı cahiliye sarhoşluğu içinde O'ndan uzak yaşıyorlar. Bu yüzden yüce Allah'ın müminlere yönelttiği "Eğer onlardan (eşlerinizden) hoşlanmıyorsanız, biliniz ki Allah hoşlanmadığınız bir şeyi hakkınızda çok hayırlı kılmış olabilir." uyarıcı telkin onlara hiçbir şey söylemez, kendileri için hiçbir anlam taşımaz.

Çünkü vicdanları yüksek düzeylere çıkaran, ideallere seviye kazandıran; insanın hayatını hayvansal içgüdülerin, tüccar hırsının ve başıboşluk kofluğunun aşağılığından kurtararak üst düzeylere çıkaran tek faktör, hakka bağlı inanç sistemidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fi Zilâl-il Kur'an
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
8841
Format:
Ciltli
ISBN:
6054195848
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Birleşik Yayıncılık
Baskılar:
Fi Zılal
Fi Zılal
Fi Zilâl-il Kur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0