8,0/10  (13 Oy) · 
41 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.896 gösterim
"Hz. Muhammed (sav) gülzârında yetişmiş ve bu dünyaya o bahçenin râyihâsını ulaştıran gönül erleri, ilâhî kaynağın ilham sunucularıdır. Hz. Mevlânâ`nın eserleri arasında bulunan Fîhi Mâ Fîh de, bu ilâhî boyuttan uzanan hikmetler yumağından örülmüş bir kaftan ve rabbânî bir ilhamdır.

Merhum Ahmed Avni Konuk`un, Farsça aslından yapmış olduğu bu ilk tercüme eseri günümüz okurlarına ulaştırmak istedik. Bu eser, kütüphanelerde mevcut 7-8 nüshanın karşılaştırılması suretiyle hazırlanmış olması bakımından da ayrı bir husûsiyet taşımaktadır."

İz Yayıncılık bu kıymetli İslâm Klasiğini, merhum Dr. Selçuk Eraydın`ın titiz ve zahmetli çalışmasıyla sunmaktadır.
Nurşen 
22 Oca 20:01 · Kitabı okudu · 27 günde · 9/10 puan

Kitaba başlamadan önce yorumlardan kaynaklı önyargılarım vardı ; ama başladıktan sonra kütüphanemde olması gerektiğini düşündüm. Birçok çeviri ve yayınevi bu eseri okuyucuya sunmuş. Ben Türk Edebiyat Vakfı Yayınları'na ait,Cemal Aydın'ın çevirisini yaptığı kitabı okudum. Mevlâna'nın konuşma ve sohbetlerini yalın bir anlatımla toplamak yerine, sohbetin öncesini,sonrasını, ayet, hadis ve meclisteki kişileri de olaya dahil ederek güzel bir anlatım yakalanmış. İlk okuyuşta kolay kavranılmayabilecek mevzular da somut başka olaylarla ilişkilendirilmiş. Notlar almak isteyeceğiniz,altını çizeceğiniz birçok yer olacağına eminim. Tavsiye ederim, iyi okumalar :)

Çetin Özdemir 
16 Şub 10:32 · Kitabı okudu · 6 günde · 1/10 puan

Kitabı okudum ama bir türlü sevemedim. Her şeyi yaratan yoktan var eden, her şeyin sahibi Allah'ın(CC) 99 ismi dururken Tanrı kelimesinin kullanılması her seferinde beni çileden çıkardı. Bunun yanında alemlere rahmet olarak gönderilen o güzel peygamberimize Mustafa ve peygamber şeklinde hitap edilmesi de cabası. Samimi bulmadım kitabı. Bir kaç güzel örnekte kitabı güzel ve okunabilir olmasına yetmedi.

"Ne varsa onun içinde var..." adından da anlaşılacağı üzere kitap Mevlana'nın inanç felsefesini anlamamız yönünden okuması oldukça faideli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Mesnevi'de ki gibi içiçe geçmiş hikayelerden ziyade burada Mevlana'nın oğlu Sultan Veled tarafından toplanmış meclis sohbetleri söz konusu.

Fi Hi Ma Fih , mevlana sohbetlerinden derlenmiş bir kitap. O nedenle Mesnevi'den oldukça farklı. Mevlana'nın düşünce zenginliğine dalmak için Mesnevi'den önce okunması yararlı olabilir.

fikret eroglu 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesnevinin golgesinde kalan fakat hem dili hemde ozlu anlatimiyla mesnevi kadar degerli bir eser. Tasavvufa ilgi duyanlarin es gecmemesini salik veririm

Melike Koyaş 
25 Tem 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Hiç beğenmedim ve tavsiye etmiyorum. Kitabın Mevlana'ya ait olduğunu da düşünmüyorum. Allah' a 99 ismi dışında hitap edilmesinin hoş olmadığı hadislerce mevcut, kitapta sürekli Tanrı denmesi beni (Kitap Mesnevi ile ilgili olduğu için) rahatsız etti. Roman ya da din kitabı dışında herhangi bir kitap türü olsaydı rahatsız olmazdım. Saygılarımla.

Kitaptan 30 Alıntı

Mademki bu dünyada insanları hatırlamak, anmak mutlaka zaruridir ve bundan kaçınılamaz, o halde iğrenç ve çirkin hayallerin yollarını karıştırmaması ve bozmaması için, insanları anarken hatıralarının hepsinin iyi ve hoş olmasına çalış.

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 27)Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 27)

Herşeyin hayali, insanı o şeye çeker.
Bağ-bahçe hayali, insanı bağa-bahçeye çeker, dükkân hayali dükkâna.
Fakat bu hayallerde düzenler de gizlidir.
Görmüyor musun ki filân yere gidersin, pişman olursun, hayır sanmıştım amma dersin, değilmiş.
Bu hayaller, örtüdür, âdeta; örtü ardında birisi gizli.
Hayaller ortadan kalktı da gerçekler hayal örtüsü olmadan yüz gösterdi mi kıyamet kopar orda.
Hal böyle olunca da pişmanlık kalmaz. Seni çeken her gerçek odur, başka şey de ondan başka değildir, seni çeken gerçeğin ta kendisidir. “O gün, gizli şeyler meydana vurulur.”

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i RumiFihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi

Bu insan nefsi şüphe ve zan yeridir. Sen ondan bunları hiçbir yolla ve hiçbir zaman yok edemezsin. Ancak bu aşık olmakla mümkün olabilir. Aşık olunca içinde artık hiçbir şüphe ve zan kalmaz. "Senin bir şeye karşı olan sevgin, seni kör ve sağır eder. (hadis) " buyurulmuştur.

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 138)Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 138)

Biri: " Âşık düşkün, değersiz ve sabırlı olmalıdır," dedi ve bu türlü vasıflardan sayıp durdu.
Mevlana buyurdu ki: Âşık böyle olmalıdır. Fakat sevilen onun böyle olmasını isterse! Eğer sevgilinin istemediği olursa, şu halde o aşık olmaz. Çünkü kendi arzusu ve kendi muradına uyuyor. Eğer sevgilinin isteğine uyarsa ve sevgilisi de onun düşkün ve değersiz olmasını istemezse, o zaman aşık nasıl düşkün ve değersiz olur. Binaenaleyh aşığın halinin belli olmadığı, yalnız sevgili onu nasıl isterse, öyle olacağı anlaşılmış oluyor.

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 216)Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 216)

Dedi ki: Bir fili sulamak için, çeşmenin başına getirdiler. Fil, kendini suda görüp ürktü. Fakat başkasından ürktüğünü sanıyor ve kendi kendinden ürktüğünü bilmiyordu. İşte kötülük, kin kıskançlık, hırs merhametsizlik, büyüklenme gibi bütün kötü huylar sende olduğu zaman incinmiyorsun, fakat onları başkasında görünce ürküyor ve inciniyorsun.

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 68)Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 68)

Ekmekçi para kazanması için halkın aç olmasını ister. Fakat onların açlığına gönlü razı olmaz.

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 206)Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 206)

Seyyid Burhaneddin Muhakkik konuştuğu sırada, biri geldi ve: "falandan senin methini duydum dedi. O: "bakalım o falan nasıl bir kimsedir? Beni tanıyıp övebilecek bir halde midir? Beni eğer sözlerimle tanımışsa tanımamış demektir; çünkü bu ses, bu göz, bu ağız ve dudak kalmaz; bunların hepsi arazdır. Yok eğer işlerimle tanımışsa yine böyledir. Fakat benim zatımı tanımışsa işte o zaman beni övebilir ve bu övmenin bana ait olduğunu bilirim." dedi

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 62)Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 62)

Manaya yönelmek, insana başlangıçta o kadar hoş gelmezse de, gittikçe daha çok tatlılaşır. Bu, suretin aksinedir. Suret önce hoş, latif görünür; fakat onunla ne kadar çok beraber bulunursan, ondan o kadar soğursun. O halde Kuran'ın sureti nerede, manası nerede!

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 122)Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 122)

Mustafa'ya (Tanrı'nın selam ve salatı onun üzerine olsun):"Bu manalar niteliksiz olmakla beraber suretler vasıtasıyla onlardan faydalanmak mümkün müdür?" diye sordular. O, "İşte yerin ve göğün sureti, bu suret vasıtasıyla sen o külli manadan fikir edin, faydalan." buyurdu.

Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 81)Fihi Ma-Fih, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 81)
3 /